*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967354 φορές)

0 μέλη και 28 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6538 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:53:43 μμ »
Συνάδελφοι, προσωπικά ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ!!!  ::) ::) Το μυαλό μου δουλεύει στις 10000 στροφές με τα αν, τα μήπως, τα ίσως και πάλι άκρη δε βγάζω!
Αδυνατώ να καταλάβω τον ημικαταληπτό λόγο της , τα ήξεις αφίξεις, τα λογιστικά που τόσο φιλότιμα κάνουν οι συνάδελφοι. Εδώ και πόσους μήνες η ψυχολογία μας έχει περάσει από 40 κύματα και το μυαλό μας προσπαθεί να κατανοήσει τα ακατανόητα. Πιστεύω, όμως, ότι κάνουμε ένα λάθος, όταν προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τα... ασχολίαστα. Υποθέτουμε ότι έχει τη γνώση των πραγμάτων που έχουμε εμείς, ενώ σχεδόν πάντα ισχύει ότι η κεφαλή του υπουργείου δε γνωρίζει τι της γίνεται και περιμένει ενημέρωση από τους συμβούλους της. Και έχω την εξής απορία: αυτοί οι σύμβουλοι, τι στον κόρακα σύμβουλοι είναι; Δεν είναι καθηγητές; Δε γνωρίζουν την κατάσταση που επικρατεί στα σχολεία; Δε γνωρίζουν τα κενά; Τη συμβουλεύουν, δηλαδή, να υπερηφανεύευται κιόλας που θα καλύψει πχ 3 κενά φιλολόγων με ωρομίσθιους, γιατί θα της έρθει πιο φθηνά; (Μην παρεξηγηθώ, έχω κάνει και εγώ ωρομίσθια και γνωρίζω από 1ο χέρι την εκμετάλλευση) Και πώς θα λειτουργήσει το σχολείο ακόμη και σε καθημερινές δραστηριότητες πχ στο πρόγραμμα, στις εφημερίες, στα μητρώα κλπ; Έχει υπόψη της ότι οι διευθυντές των σχολείων, όταν ακούνε ότι τους έρχεται ωρομίσθιος βγάζουν... φλύκταινες; Και αυτή θέλει να στηρίξει ολόκληρο το εκπαιδευτικό σύστημα στους απλήρωτους καθηγητές των 350 ευρώ; Λυπάμαι, αλλά, ας μου συγχωρεθεί η έκφραση της συγχωρεμένης της γιαγιάς μου που θα πω...  με τις πορδές δε βάφεις αυγά! >:(
Και για να ολοκληρώσω, εν ολίγοις, δεν μπορώ να καταλάβω, ούτε γιατί ούτε ποιος δαιμόνιος εγκέφαλος έχει συλλάβει αυτό το σενάριο στο οποίο πρωταγωνιστούμε εδώ και κάτι μήνες! >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6539 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:57:59 μμ »
Συνάδελφοι, προσωπικά ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ!!!  ::) ::) Το μυαλό μου δουλεύει στις 10000 στροφές με τα αν, τα μήπως, τα ίσως και πάλι άκρη δε βγάζω!
Αδυνατώ να καταλάβω τον ημικαταληπτό λόγο της , τα ήξεις αφίξεις, τα λογιστικά που τόσο φιλότιμα κάνουν οι συνάδελφοι. Εδώ και πόσους μήνες η ψυχολογία μας έχει περάσει από 40 κύματα και το μυαλό μας προσπαθεί να κατανοήσει τα ακατανόητα. Πιστεύω, όμως, ότι κάνουμε ένα λάθος, όταν προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τα... ασχολίαστα. Υποθέτουμε ότι έχει τη γνώση των πραγμάτων που έχουμε εμείς, ενώ σχεδόν πάντα ισχύει ότι η κεφαλή του υπουργείου δε γνωρίζει τι της γίνεται και περιμένει ενημέρωση από τους συμβούλους της. Και έχω την εξής απορία: αυτοί οι σύμβουλοι, τι στον κόρακα σύμβουλοι είναι; Δεν είναι καθηγητές; Δε γνωρίζουν την κατάσταση που επικρατεί στα σχολεία; Δε γνωρίζουν τα κενά; Τη συμβουλεύουν, δηλαδή, να υπερηφανεύευται κιόλας που θα καλύψει πχ 3 κενά φιλολόγων με ωρομίσθιους, γιατί θα της έρθει πιο φθηνά; (Μην παρεξηγηθώ, έχω κάνει και εγώ ωρομίσθια και γνωρίζω από 1ο χέρι την εκμετάλλευση) Και πώς θα λειτουργήσει το σχολείο ακόμη και σε καθημερινές δραστηριότητες πχ στο πρόγραμμα, στις εφημερίες, στα μητρώα κλπ; Έχει υπόψη της ότι οι διευθυντές των σχολείων, όταν ακούνε ότι τους έρχεται ωρομίσθιος βγάζουν... φλύκταινες; Και αυτή θέλει να στηρίξει ολόκληρο το εκπαιδευτικό σύστημα στους απλήρωτους καθηγητές των 350 ευρώ; Λυπάμαι, αλλά, ας μου συγχωρεθεί η έκφραση της συγχωρεμένης της γιαγιάς μου που θα πω...  με τις πορδές δε βάφεις αυγά! >:(
Και για να ολοκληρώσω, εν ολίγοις, δεν μπορώ να καταλάβω, ούτε γιατί ούτε ποιος δαιμόνιος εγκέφαλος έχει συλλάβει αυτό το σενάριο στο οποίο πρωταγωνιστούμε εδώ και κάτι μήνες! >:(

... υπάρχει και η λύση της άρνησης "ρόλου" σ' έναν ανόητο "θίασο" ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6540 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:02:34 πμ »
Άσε, ρε Αρίστο, από πίκρα σε πίκρα πάμε! ;)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6541 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:11:17 πμ »
Άσε, ρε Αρίστο, από πίκρα σε πίκρα πάμε! ;)

Πάψε να δίνεις αξία σε κείνους που σε πικραίνουν και, ως όποια επίσημη ανακοίνωση, μη μαζοχίζεσαι με σενάρια ...

Η ζωή περνάει και δεν αξίζει να τη ζεις με ικασίες ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6542 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:21:49 πμ »
Αχχχ, δε με πιάνεις, δε με πιάνεις! ;)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6543 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 01:03:56 πμ »

"Είναι πιο εύκολο να περάσει καμήλα από την τρύπα βελόνας, παρά Έλληνας πολιτικός να καταλάβει την Ελλάδα."


ΜΕΡΕΣ, Γ΄- Γ. Σεφέρης
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6544 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 08:13:58 πμ »
Αχχχ, δε με πιάνεις, δε με πιάνεις! ;)

... εσύ αναφέρεσαι στον "ερυθρόλευκο" πόνο μας κι εγώ στο "διαμαντοπουλικό" ..., ο πόνος υφάρπαξε και τη σχετική οξυδέρκειά μου ...!   ??? ::) 8)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6545 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 08:15:58 πμ »

"Είναι πιο εύκολο να περάσει καμήλα από την τρύπα βελόνας, παρά Έλληνας πολιτικός να καταλάβει την Ελλάδα."


ΜΕΡΕΣ, Γ΄- Γ. Σεφέρης

... τώρα που τους κατάλαβε η Ελλάδα ...., που θα βρουν καμήλες να την ... κάνουν;
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6546 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 11:46:13 πμ »

"Είναι πιο εύκολο να περάσει καμήλα από την τρύπα βελόνας, παρά Έλληνας πολιτικός να καταλάβει την Ελλάδα."


ΜΕΡΕΣ, Γ΄- Γ. Σεφέρης

... τώρα που τους κατάλαβε η Ελλάδα ...., που θα βρουν καμήλες να την ... κάνουν;

και βέβαια αν αναφερθούμε στον βιβλικό στίχο :

"εὐκοπώτερόν ἐστι κάμηλον διὰ τρυπήματος ῥαφίδος διελθεῖν ἢ πλούσιον εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ εἰσελθεῖν. " Ματθαίος 19:24
και αναλογιστούμε οτι υπάρχει και ο κάμιλος ( το παχύ σκοινί)που προσδίδει στον στίχο άλλη έννοια , τότε....να τον προσφέρουμε στους πολιτικούς μας για να............

"μη γένοιτο" η domenica να εκφραστεί κατά τοιούτον τρόπο  :D

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:03:34 μμ από domenica »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6547 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:55:00 μμ »
Κλείνουμε 4 μήνες από τις δηλώσεις της Διαμαντοπούλου. 4 μήνες που αντί να κοιτάμε τη δουλειά μας,δηλαδή το μάθημα,σπάμε το κεφάλι μας,να αποκρυπτογραφήσουμε τις δηλώσεις εκείνες,αλλά και όλες τις επόμενες. 4 μήνες που μας έχει φάει η αγωνία για το τι θα γίνει του χρόνου. Οι αναπληρωτές αν θα διοριστούν και πως,οι ωρομίσθιοι αν θα έχουν δουλειά. Είμαστε άνθρωποι,με προσωπικές ζωές, με οικογένεια και με αυτά που βγαίνει και λέει η υπουργός μας έχει κάνει τα νεύρα κρόσια. Το ένα θα αλλάξει,το άλλο θα αλλάξει,το παράλλο θα αλλάξει,εμείς συνεχίζουμε να είμαστε στο δρόμο εκθέτοντας τις ζωές μας σε τόσους κινδύνους,απλήρωτοι και χωρίς ένσημα,με μεγάλη απογοήτευση,ακόμη μεγαλύτερη ανασφάλεια και πνιγμένοι από τις τύψεις,γιατί επιβάλαμε έναν τρόπο ζωής στα άτομα που αγαπάμε,για να τρέχουμε να κάνουμε μάθημα. Μόνο φήμες ακούμε και εικασίες. Τίποτα συγκεκριμένο. Ε πόσο μπορούμε να ζούμε με την αγωνία!
Όλα έχουν ένα όριο. Το δικό μου το ξεπεράσαμε εδώ και καιρό.




ΥΓ : Στις διοδρομές για χωριά πάνω σε βουνά ή και μέσα σε βουνά,που για να πας περνάς από δρόμους γεμάτους στροφή,τα κινητά δεν έχουν δίκτυα. Αν κάτι μας συμβεί,από λάστιχο μέχρι τροχαίο,μέχρι ανακοπή,μέχρι κατολίσθηση,πως θα ζητήσουμε βοήθεια και από ποιον που από αυτό το δρόμο περνάει ένας βοσκός κάθε 2 μέρες?
Και βγαίνει και μου λέει "ποια εμπειρία,που τη βρίκαν?",έλα εδώ μωρή μια βδομάδα να σου δείξω που τη βρήκα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6548 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 02:19:06 μμ »

Και βγαίνει και μου λέει "ποια εμπειρία,που τη βρίκαν?",έλα εδώ μωρή μια βδομάδα να σου δείξω που τη βρήκα.

ενω, αν ελεγε :  ποια   "πειρα" ? θα ηταν τουλάχιστον σωστο σημασιολογικα!
γιατι "εμπειρια" υπαρχει και να ανοιξει τα ματια της να τη δει.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6549 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 03:19:42 μμ »
καλησπερα...προσωπικα δεν εχω μορια...οποτε δεν μπορω να εκφρασω γνωμη περι του θεματος

....καταλαβαινω αυτους που εχουν μορια...ειναι αδικο....
....κατανοω επισης κι αυτους που δεν εχουν μορια....οτι ετσι ισως παψει η υποθεση "μεσον"...(χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι ολα τα παιδια που εχουν μορια ειχαν μεσον....το τονιζω....! )

οσον αφορα ομως τις δηλωσεις της Διαμαντοπουλου...μαλλον θα ηταν καλυτερο ρε παιδια να περιμενουμε να ανακοινωσει κατι επισημα γιατι αλλιως μπαινουμε τσαπμα σε διαδικασια αγχους....και ετσι κ αλλιως εχουμε ηδη υπεραρκετο .......! :-\

το να τρωγομαστε μεταξυ μας σιγουρα παντως δεν ειναι λυση.....ο καθενας κοιταζει το συμφερον του και ειναι απολυτα λογικο αυτο.......δυστυχως.... :-\

εχω ακουσει παντως τοσες υποθεσεις .....αλλα η κ.Διαμαντοπουλου δεν αποφασιζει ...να μας πει επιτελους να ξερουμε κ τι κανουμε απο δω κ περα....

(παντως εχετε υποψη..οτι αν το δυσκολεψει κ αλλο το θεμα....εχουμε στο μυαλο να ανοιξουμε καποιο κεντρο ομορφιας.....εγω εχω αναλαβει νυχια...μια συναδελφος μακιγιαζ.......οσοι ενδιαφερονται..... ;) :P :))

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6550 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 03:22:40 μμ »
Αποσπασμα της επιστολής των πολύτεκνων για να τους διορίζουν από το παράθυρο. Β. Μπείτε aspe.gr να δείτε πως κινούνται

       Χαρακτηρίζουν «κάποιοι» μαζικό τον διορισμό των πολυτέκνων στην εκπαίδευση. Αν και είναι οξύμωρο να στηλιτεύεται μια νομοθετική ρύθμιση επειδή, λειτουργώντας ως κίνητρο για την μείωση της υπογεννητικότητας, πετυχαίνει τους σκοπούς για τους οποίους ψηφίστηκε,  θα έπρεπε  οι συνάδελφοι, να γνωρίζουν ότι σύμφωνα με το Νόμο 3260/2004, το 20% των προκηρυσσόμενων θέσεων σε φορείς του Δημοσίου και του ευρύτερου Δημοσίου τομέα καταλαμβάνεται από πολύτεκνους και τέκνα αυτών. Στην Δημόσια Εκπαίδευση το ποσοστό των θέσεων που καταλαμβάνουν πολύτεκνοι είναι πολύ μικρότερο (δεν έχει υπάρξει ποτέ διψήφιο ποσοστό). Και βέβαια το κριτήριο διορισμού δεν είναι απλά μια αίτηση αλλά το Πτυχίο όπως σε όλους τους υποψήφιους εκπαιδευτικούς και επιπλέον η πολυτεκνική ιδιότητα.  Όπως οι χιλιάδες ικανοί και άξιοι  συνάδελφοι μας, που διορίστηκαν κατά την προ  αλλά και την μετά  ΑΣΕΠ  εποχή  επιτελούν  με αξιοθαύμαστο τρόπο  το παιδαγωγικό τους έργο , έτσι  και εμείς οι πολύτεκνοι  με την διακριβωμένη  με  το πτυχίο μας  επιστημονική μας γνώση  και τις  παιδαγωγικές μας σπουδές  εργαζόμαστε   επίπονα με υπομονή  και σύνεση  μεταφέροντας     γνώση  και αρχές στη μαθητική μας κοινότητα.

  Γ.
        Επιπλέον ποιος μπορεί να αμφισβητήσει ότι μορφωμένοι άνθρωποι που έχουν διάθεση προσφοράς και θυσίας (στοιχεία απαραίτητα για το λειτούργημα του εκπαιδευτικού) και που αγαπούν, αποκτούν και μεγαλώνουν πολλά παιδιά στηρίζοντας το θεσμό της οικογένειας και κατ’ επέκταση την Ελλάδα, δεν έχουν αποδείξει εμπράκτως την παιδαγωγική τους επάρκεια;  Άλλωστε, όπως έδειξε και η δημόσια διαβούλευση, η θεσμοθέτηση ως  μοναδικού απαραίτητου κριτηρίου για την παιδαγωγική επάρκεια των εκπαιδευτικών, της ολιγόωρης εξέτασης του ΑΣΕΠ, θεωρείται αμφιλεγόμενη από την πλειοψηφία της εκπαιδευτικής κοινότητας, καθώς χαρακτηρίζοντάς τα ως απλά συμπληρωματικά κριτήρια οδηγεί σε απαξίωση τόσο τα πτυχία των εκπαιδευτικών, όσο και την αποκτηθείσα πρακτική εμπειρία. Ειδικότερα για τους πολύτεκνους η υποχρέωση επιτυχίας στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, με δεδομένη την αντικειμενική τους στενότητα σε χρόνο και χρήμα, που είναι απαραίτητα για την προετοιμασία και τα φροντιστήρια, ισοδυναμεί με αποκλεισμό.

600-700 άτομα το χρόνο και 3500 πολύτεκνοι από το 2004 που ψηφίστηκε ο νόμος στην εκπαίδευση δεν είναι και λίγοι

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6551 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 03:28:48 μμ »
Εγω παντως λεω στη μαμα μου να κανει αλλα 2 παιδακια.....αλλα δεν .... ;D

τωρα να κανω εγω μια τετραδα ....μπας και διοριστω....οκ....αλλα τι θα τα κανω μετα....οεο...? ;D :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.