*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1965996 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9436 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:06:44 πμ »
εισαι ο τριτος η τεταρτος προκλητικος που εμφανιζεται στο forum, προφανως ασχετος, η βαλτος, αντε στο καλο, οτι και αν εισαι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος papariet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9437 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:06:59 πμ »
Τι έγινε παιδιά ζοριζόμαστε? Τρία χρονάκια σε δυσπρόσιτο και λίγα είναι. Άκου θράσος, θέλουν να διοριστούν και δίπλα στο σπίτι τους.
Συγχαρητήρια στην Διαμαντόπουλου που επιτέλους δεν χαϊδεύει αυτιά και κάνει αυτό που πρέπει.
Πως να το κάνουμε δηλαδή, η εκπαίδευση δεν είναι για να βολεύονται οι εκπαιδευτικοί αλλά για να μαθαίνουν οι μαθητές.
Πολύ το ευχαριστιέμαι
Περαστικά σε όλους

ΥΓ. και κάτι τελευταίο, δεν υπάρχουν αδιόριστοι εκπαιδευτικοί αλλά αδιόριστοι πτυχιούχοι που νομίζουν ότι είναι εκπαιδευτικοί, άλλωστε στην Ελλάδα ως γνωστόν είσαι ότι δηλώσεις

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9438 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:09:39 πμ »
Για να δουμε τι θα καταφέρει να περάσει απ' όλα αυτά και μετά έλα να θριαμβολογήσεις φίλε...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11


δε θα περάσει τίποτα...απεργίες έρχονται μέσα σε Πανελληνιες...βλέπεις θίγονται και οι μόνιμοι.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9439 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:10:13 πμ »
Ο εκπαιδευτικός που έχει τραβήξει όλα τα παραπάνω και κυρίως είναι επιτυχών του ΑΣΕΠ σαφώς και δικαιούται να ζητάει διορισμό, όπως δικαιούνται να ζητάνε διορισμό όσοι είχαν κατοχυρώσει το 24 μηνο και καλά κάνουν τώρα και αντιδρούν.Έπρεπε να υπάρχει μεταβατικό στάδιο και γι' αυτούς.  Η έννοια όμως του "αδιόριστου εκπαιδευτικού" έχει γίνει λάστιχο. Ποιος είναι τελικά ο αδιόριστος εκπαιδευτικός; Η πλειοψηφία των αποφοίτων ΑΕΙ, ΤΕΙ και πολυτεχνείων έχει σήμερα δικαίωμα διορισμού στην εκπαίδευση. Αυτό σημαίνει ότι κάθε πτυχιούχος μπορεί να δηλώνει αδιόριστος εκπαιδευτικός; Ο γιατρός, ο δικηγόρος ο μηχανικός που έχουν σήμερα δικαίωμα διορισμού στην τεχνική εκπαίδευση μπορούν να δηλώνουν κι αυτοί αδιόριστοι εκπαιδευτικοί;
[/quote]
Aγαπητε συνάδελφε προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι τουλάχιστον 1500 φιλόλογοι είναι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί και περνάνε καθημερινά όσα πριν ανέφερα. Οι συνάδελφοι που γράφουν καθημερινά στο φόρουμ και διαμαρτύρονται στην πλειοψηφία τους είναι "αδιόριστοι" εκπαιδευτικοί που τα τελευταία 10 χρόνια δουλεύοντας με κάθε τρόπο στην εκπαίδευση ευτελίζονται καθημερινά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2010, 12:36:30 πμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:04 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9440 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:13:33 πμ »
Εφεξής οι θέσεις διορισμών-προσλήψεων θα είναι δραματικά μειωμένες. Άρα σημαντικά λιγότερος αριθμός εκπαιδευτικών θα δει αίθουσα διδασκαλίας είτε επιτυχών είτε όχι ΑΣΕΠ.

Οι ώρες διδασκαλίας θα αυξηθούν στους διορισμένους όπως και ο αριθμός των μαθητών ανά αίθουσα διδασκαλίας.

Επίσης και οι φοιτητές-¨"αστροπελέκια" θα αυξηθούν που θα κατακλύσουν τα περιφερειακά ΤΕΙ γιατί αλλιώς δεν θα έβλεπαν ΤΕΙ (αν υπήρχε η βάση του 10) και αναγκαστικά με αυτό τον τρόπο θα πάρουν παράταση μέχρι να βγούν στην ανεργία.

Η "κυρία" παραπλανά τον κόσμο προβάλλοντας την ανάγκη "πρώτα ο μαθητής" προκειμένου να έχει την κοινή γνώμη με το μέρος της, στην πραγματικότητα όμως προσπαθεί να περικόψει δραματικά τους διορισμούς. Θέλω να πιστεύω ότι η κοινωνική αναλγησία η οποία είναι διάχυτη πλέον, αποτελεί μέρος αυτής της προσπάθειας και δεν χαρακτηρίζει την ίδια.
Είναι όμως γεγονός ότι αυτό το "πρόγραμμα" απέναντι στους εκπαιδευτικους δεν αποτελούσε μέρος των προεκλογικών της δεσμεύσεων.Βέβαια υπό τις παρούσες συγκυρίες η κυβέρνηση "αναγκάζεται" όπως λέει να κάνει πράγματα που δεν την "εκφράζουν". Αναρωτιέμαι όμως πως είναι δυνατόν να πείσει κανείς, τη στιγμή που άλλα τον εκφράζουν και άλλα "αναγκάζεται " να κάνει. Και επειδή είμαι και ευκολόπιστος άντε να δεχθώ τα όσα διαδραματίζονται περί την οικονομία γενικώτερα. Αλλά για την Παιδεία?? Πως να δικαιολογήσω αυτή την αναστάτωση?? Τη στιγμή μάλιστα που η υπουργός διατυπωνε τελείως διαφορετικά πράγματα σε παλαιότερη επερώτησή της. Δεν υπάρχει συνέχεια στον πολιτικό λόγο και επιδιώξεις της.
Πως να δικαιολογήσω με το μικρό μου μυαλό ότι επιτυχών σε παλαιότερο ΑΣΕΠ αλλά αποτυχών σε πρόσφατο δεν κάνω για την εκπαίδευση..Πως γίνεται τότε να είμαι κατάλληλος αλλά τώρα δεν είμαι πια. Να αρχίσω και εγώ να λέω ότι φταίνε οι υπόλοιποι όσοι ήσαν μπροστά από μένα?? Γιατί όχι..Άλλωστε κάποιοι από εδώ δεν τα έχουν βάλει με πολύτεκνους , ειδικές κατηγορίες, ανάπηρους  κλπ??  Διαμαρτύρονται ότι φταίνε αυτοί που τους έφεραν 50-100, θέλετε 500 θέσεις πίσω. Τώρα που με τους μειωμένους διορισμούς μένουν  χιλιάδες θέσεις πίσω τι λένε?  

Να δεχθώ ότι υπό τις παρούσες συγκυρίες είναι μία ανάγκη επιτακτική. Πρέπει όμως να το πει ξεκάθαρα.
Να δεχθώ ότι το σχολείο τόσα χρόνια ήταν δεν ήταν σχολείο και χρειάζεται βελτίωση. Να συνδράμουμε όλοι.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ???
Κάποιος θα πει ναι, αφου εξασφαλίζει "ΙΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ  ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ" , 'αλλωστε είναι βασικό της επιχείρημα.
Πως γίνεται όμως να πασχίζει για κάποιον που δεν έχει ουτε μία ώρα στη διδασκαλία και από την άλλη να "εκτελεί" κάποιον που έχει 20 μήνες προυπηρεσία?? Μήπως θέλει να τον τιμωρήσει επειδή είχε λέει "βύσματα" και "κονέ"? Και τελικά αν πρόκειται γι α επιβολή  ποινής,  δεν θα έπρεπε αντι να τιμωρήσει όσους διέθεταν βύσματα να  τιμωρήσει τα ίδια τα βύσματα??
Πως γίνεται κάποιον με αναιμία να του ζητά ΑΣΕΠ τη στιγμή που την Χ προκαθορισμένη ημερομηνία διεξαγωγής ΑΣΕΠ μπορεί να είναι στο νοσοκομείο ή άλλον με σκλήρυνση κατά πλάκας? Η άλλον να φροντίζει 5 παιδιά?
Το διαίρει και βασίλευε κάτι μου λέει.....
ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ  ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ??
Αντί για αύξηση στο μισθό αυξάνει τις ώρες διδασκαλίας όπως και τους μαθητές ανά αίθουσα..Είναι και αυτά μία αύξηση πάντως..


Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9441 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:13:57 πμ »
Τι έγινε παιδιά ζοριζόμαστε? Τρία χρονάκια σε δυσπρόσιτο και λίγα είναι. Άκου θράσος, θέλουν να διοριστούν και δίπλα στο σπίτι τους.
Συγχαρητήρια στην Διαμαντόπουλου που επιτέλους δεν χαϊδεύει αυτιά και κάνει αυτό που πρέπει.
Πως να το κάνουμε δηλαδή, η εκπαίδευση δεν είναι για να βολεύονται οι εκπαιδευτικοί αλλά για να μαθαίνουν οι μαθητές.
Πολύ το ευχαριστιέμαι
Περαστικά σε όλους

ΥΓ. και κάτι τελευταίο, δεν υπάρχουν αδιόριστοι εκπαιδευτικοί αλλά αδιόριστοι πτυχιούχοι που νομίζουν ότι είναι εκπαιδευτικοί, άλλωστε στην Ελλάδα ως γνωστόν είσαι ότι δηλώσεις
εσυ παντως δηλωσες με ονομα τι εισαι

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9442 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:15:24 πμ »
Για να δουμε τι θα καταφέρει να περάσει απ' όλα αυτά και μετά έλα να θριαμβολογήσεις φίλε...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11


δε θα περάσει τίποτα...απεργίες έρχονται μέσα σε Πανελληνιες...βλέπεις θίγονται και οι μόνιμοι.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μην ασχολείστε καν. Το όνομά του ανταποκρίνεται πλήρως στο περιεχόμενο των λόγων του!! ;D Αφήστε που ξέρουμε και ποιός είναι και πως πήρε το όνομά του!! ;) ;)

Το μόνο που θα με ικανοποιήσει είναι μια βόμβα στη Βουλή να το κάνει στάχτη το μπουρδ€λο τους και να μην ξαναδούμε ποτέ κανέναν τους!! >:( >:( Φτάνει πια τόση κοροιδία!
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9443 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:17:34 πμ »
εισαι ο τριτος η τεταρτος προκλητικος που εμφανιζεται στο forum, προφανως ασχετος, η βαλτος, αντε στο καλο, οτι και αν εισαι

 Από που κι ως που είμαι προκλητικός; Επειδή δεν συμφωνώ με την πλειοψηφία; Ούτε έχω προσβάλλει ούτε έχω δώσει χαρακτηρισμούς σε κανένα... Σε αντίθεση με σένα... (άσχετος, βαλτός, άντε στην υπουργό σου κτλ.)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9444 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:18:09 πμ »
Τι έγινε παιδιά ζοριζόμαστε? Τρία χρονάκια σε δυσπρόσιτο και λίγα είναι. Άκου θράσος, θέλουν να διοριστούν και δίπλα στο σπίτι τους.
Συγχαρητήρια στην Διαμαντόπουλου που επιτέλους δεν χαϊδεύει αυτιά και κάνει αυτό που πρέπει.
Πως να το κάνουμε δηλαδή, η εκπαίδευση δεν είναι για να βολεύονται οι εκπαιδευτικοί αλλά για να μαθαίνουν οι μαθητές.
Πολύ το ευχαριστιέμαι
Περαστικά σε όλους
Είσαι πλήρες μέλος και γράφεις με τέτοια αναλγησία? Δεν έχεις παρακολουθήσει όλο αυτόν τον καιρό τις προσπάθειές μας και τις ανησυχίες μας. Αφού είσαι υπεράνω σε παρακαλώ όταν θα πάω στο δυσπρόσιτο για 3 χρόνια δώσε μου τα στοιχεία μου για να πας εσύ στη θέση μου. Εγώ θέλω να είμαι κοντά στο σπίτι μου. Συμφωνείς? Όταν κάποιος είναι προκλητικός πρέπει να είναι και γενναίος. Ε

ΥΓ. και κάτι τελευταίο, δεν υπάρχουν αδιόριστοι εκπαιδευτικοί αλλά αδιόριστοι πτυχιούχοι που νομίζουν ότι είναι εκπαιδευτικοί, άλλωστε στην Ελλάδα ως γνωστόν είσαι ότι δηλώσεις
εσυ παντως δηλωσες με ονομα τι εισαι

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9445 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:18:52 πμ »
Είσαι πλήρες μέλος και γράφεις με τέτοια αναλγησία? Δεν έχεις παρακολουθήσει όλο αυτόν τον καιρό τις προσπάθειές μας και τις ανησυχίες μας. Αφού είσαι υπεράνω σε παρακαλώ όταν θα πάω στο δυσπρόσιτο για 3 χρόνια δώσε μου τα στοιχεία μου για να πας εσύ στη θέση μου. Εγώ θέλω να είμαι κοντά στο σπίτι μου. Συμφωνείς? Όταν κάποιος είναι προκλητικός πρέπει να είναι και γενναίος.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9446 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:19:49 πμ »
Περιμένω την απάντησή σου...

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9447 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:22:54 πμ »

Ο εκπαιδευτικός που έχει τραβήξει όλα τα παραπάνω και κυρίως είναι επιτυχών του ΑΣΕΠ σαφώς και δικαιούται να ζητάει διορισμό, όπως δικαιούνται να ζητάνε διορισμό όσοι είχαν κατοχυρώσει το 24 μηνο και καλά κάνουν τώρα και αντιδρούν.Έπρεπε να υπάρχει μεταβατικό στάδιο και γι' αυτούς.  Η έννοια όμως του "αδιόριστου εκπαιδευτικού" έχει γίνει λάστιχο. Ποιος είναι τελικά ο αδιόριστος εκπαιδευτικός; Η πλειοψηφία των αποφοίτων ΑΕΙ, ΤΕΙ και πολυτεχνείων έχει σήμερα δικαίωμα διορισμού στην εκπαίδευση. Αυτό σημαίνει ότι κάθε πτυχιούχος μπορεί να δηλώνει αδιόριστος εκπαιδευτικός; Ο γιατρός, ο δικηγόρος ο μηχανικός που έχουν σήμερα δικαίωμα διορισμού στην τεχνική εκπαίδευση μπορούν να δηλώνουν κι αυτοί αδιόριστοι εκπαιδευτικοί;

Aγαπητε συνάδελφε προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι τουλάχιστον 1500 φιλόλογοι είναι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί και περνάνε καθημερινά όσα πριν ανέφερα. Οι συνάδελφοι που γράφουν καθημερινά στο φόρουμ και διαμαρτύρονται στην πλειοψηφία τους είναι "αδιόριστοι" εκπαιδευτικοί που τα τελευταία 10 χρόνια δουλεύοντας με κάθε τρόπο στην εκπαίδευση ευτελίζονται καθημερινά.

Μα δε διαφώνησα σε τίποτα απ' αυτά που είπες... Είπα απλώς ότι η έννοια αδιόριστος εκπαιδευτικός έχει ξεχειλώσει και χρησιμοποιείται από πολλούς καταχρηστικά...

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9448 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:26:07 πμ »
Τι έγινε παιδιά ζοριζόμαστε? Τρία χρονάκια σε δυσπρόσιτο και λίγα είναι. Άκου θράσος, θέλουν να διοριστούν και δίπλα στο σπίτι τους.
Συγχαρητήρια στην Διαμαντόπουλου που επιτέλους δεν χαϊδεύει αυτιά και κάνει αυτό που πρέπει.
Πως να το κάνουμε δηλαδή, η εκπαίδευση δεν είναι για να βολεύονται οι εκπαιδευτικοί αλλά για να μαθαίνουν οι μαθητές.
Πολύ το ευχαριστιέμαι
Περαστικά σε όλους

ΥΓ. και κάτι τελευταίο, δεν υπάρχουν αδιόριστοι εκπαιδευτικοί αλλά αδιόριστοι πτυχιούχοι που νομίζουν ότι είναι εκπαιδευτικοί, άλλωστε στην Ελλάδα ως γνωστόν είσαι ότι δηλώσεις

προφανώς δεν έχεις μπει σε τάξη ποτέ. προφανώς δεν είσαι καν εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9449 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:27:57 πμ »
 Σε αυτό το φόρουμ οι περισσότεροι ξέρουμε πώς χρησιμοποιούμε τον όρο αδιόριστος εκπαιδευτικός. Είχες παρακολουθήσει το Σεπτέμβιο στο φόρουμ τις φάσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων τι είχαμε περάσει? είδες πόσες σελίδες γράψαμε έχοντας 20 - 23 μόρια με επιτυχία στον ασεπ? Δυστυχώς έχουμε έρθει στα όρια μας. Και η παραμικρή λέξη μας εκνευρίζει.. Ας προσέξουν κάποιοι που δεν μας γνωρίζουν. Ξέρεις εδώ οι περισσότεροι γνωριζόμαστε. Μιλάμε σχεδόν καθημερινά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.