*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 441170 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #574 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 03:07:09 πμ »
Άμα θέλω να βγάλω 3 ευρώ την ώρα πάω και σε φούρνο να δουλέψω.
Δεν είναι ανάγκη να ρημαχτώ να πάρω πτυχίο.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:37:11 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #575 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:28:34 πμ »
Άμα θέλω να βγάλω 3 ευρώ την ώρα πάω και σε φούρνο να δουλέψω.
Δεν είναι ανάγκη να ρημαχτώ να πάρω πτυχίο.
Μην ξεχνας, πολλοι που δουλευουν σε φουρνο εχουν πτυχια και ισως πιο δυσκολα απο το δικο σου αλλα λογω αναγκης εργαζονται εκει που αλλοι το θεωρουν ξεπεσμο.
Σχετικα με τις μειωσεις Που αναφερθηκαν πριν, δυστυχως πρεπει να γινει κατανοητο οτι οι Εργοδοτες ιδιοκτητες φροντιστηριων δεν ειναι φιλοπτωχο ταμειο και εννοειται οτι "συνεισφρουν" στην παιδεια για οσο διαστημα οι εκπαιδευτικοι που απασχολουν και τα παιδια, τους αφηνουν χρημα.

Αν το χρημα σταματησει , με την ιδια ευκολια που αποφασισαν  για μειωση στο μισθο σας θα κλεισουν τα φροντιστηια και θα βρουν να κανουν κατι αλλο με την ιδια παντα "αγαπη" και "ενδιαφερον" οπως τα φροντιστηρια.

Βεβαια, αν τοκρατος  αποφασισει σημερα να κλεισει ολα τα φροντιστηρια ( με τη λογικη πχ οτι αποτελουν  παραπαιδεια, επιφερουν οικονομικη επιβαρυνση, παραμορφωνουν την εφηβεια, την αναπτυξη  κλπ κλπ) , θα βγουν οι ιδιοκτητες και θα διαμαρτυρηθουν για το "κακο" που θα κανει στα παιδια η ελειψη παροχης της "γνωσης", εχοντας υποστηρικτες εσας τους ιδιους. Και οι δυο ( εκπαιδευτικοι και φροντιστηριουχοι),  θα διαμαρτυρεστε για την τσεπη σας, παντως οχι γιατην τσεπη του μακακα του πατερα που αν και εχει πτυχιο σαν το δικο σάς δουλευει σε "φουρνο για να πληρωνει για το παιδι του  αυτη την "αναγκαια" σχιζοφρενεια που εχουν επιβαλει τα φοντιστηρια πασης φυσεως.

Ο "ψαγμενος" εκπαιδευτικος ομως τα γνωριζει  αυτα, δεν αιφνιδιαζεται, ζητα απο αυτα τα κορακια της εκπαιδευσης ολα οσα δικαιουται αλλα προπαντος για να μη μεινει "μπουκαλα" σχεδιαζει μακροπροθεσμα τις επιλγες του.



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:32:33 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #576 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:37:03 πμ »
Φίλε μου δε βλέπω που διαφωνούμε.
Εσάς του ξενόγλωσσους πάντως σας βόλεψε πάρα πολύ η λύσσα όλων των γονιών να πάρουν τα παιδιά προφίσενσυ από την Α λυκείου. Δε ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό αυτό για τις οικογένειες τα επόμενα χρόνια.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #577 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:44:40 πμ »
Άμα θέλω να βγάλω 3 ευρώ την ώρα πάω και σε φούρνο να δουλέψω.
Δεν είναι ανάγκη να ρημαχτώ να πάρω πτυχίο.
Μην ξεχνας, πολλοι που δουλευουν σε φουρνο εχουν πτυχια και ισως πιο δυσκολα απο το δικο σου αλλα λογω αναγκης εργαζονται εκει που αλλοι το θεωρουν ξεπεσμο.
Σχετικα με τις μειωσεις Που αναφερθηκαν πριν, δυστυχως πρεπει να γινει κατανοητο οτι οι Εργοδοτες ιδιοκτητες φροντιστηριων δεν ειναι φιλοπτωχο ταμειο και εννοειται οτι "συνεισφρουν" στην παιδεια για οσο διαστημα οι εκπαιδευτικοι που απασχολουν και τα παιδια, τους αφηνουν χρημα.

Αν το χρημα σταματησει , με την ιδια ευκολια που αποφασισαν  για μειωση στο μισθο σας θα κλεισουν τα φροντιστηια και θα βρουν να κανουν κατι αλλο με την ιδια παντα "αγαπη" και "ενδιαφερον" οπως τα φροντιστηρια.

Βεβαια, αν τοκρατος  αποφασισει σημερα να κλεισει ολα τα φροντιστηρια ( με τη λογικη πχ οτι αποτελουν  παραπαιδεια, επιφερουν οικονομικη επιβαρυνση, παραμορφωνουν την εφηβεια, την αναπτυξη  κλπ κλπ) , θα βγουν οι ιδιοκτητες και θα διαμαρτυρηθουν για το "κακο" που θα κανει στα παιδια η ελειψη παροχης της "γνωσης", εχοντας υποστηρικτες εσας τους ιδιους. Και οι δυο ( εκπαιδευτικοι και φροντιστηριουχοι),  θα διαμαρτυρεστε για την τσεπη σας, παντως οχι γιατην τσεπη του μακακα του πατερα που αν και εχει πτυχιο σαν το δικο σάς δουλευει σε "φουρνο για να πληρωνει για το παιδι του  αυτη την "αναγκαια" σχιζοφρενεια που εχουν επιβαλει τα φοντιστηρια πασης φυσεως.

Ο "ψαγμενος" εκπαιδευτικος ομως τα γνωριζει  αυτα, δεν αιφνιδιαζεται, ζητα απο αυτα τα κορακια της εκπαιδευσης ολα οσα δικαιουται αλλα προπαντος για να μη μεινει "μπουκαλα" σχεδιαζει μακροπροθεσμα τις επιλγες του.

αχ, πραγματικά, πρωινιάτικα δεν έχω καμία διάθεση για τσακωμό, αλλά σοβαρολογείς;; τι θα έπρεπε να κάνουμε δηλαδή;  επίσης, σε εκλιπαρώ να μου πεις έναν τρόπο να μην μένω μπουκάλα και να σχεδιάζω μακροπρόθεσμα τις επιλογές μου γιατί είμαι χαζή ξανθιά και δεν καταλαβαίνω πώς θα μπορούσα να το κάνω αυτό με όλα όσα συμβαίνουν γύρω μου... :-\ :-\
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:37:11 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #578 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:50:57 πμ »
Φίλε μου δε βλέπω που διαφωνούμε.
Εσάς του ξενόγλωσσους πάντως σας βόλεψε πάρα πολύ η λύσσα όλων των γονιών να πάρουν τα παιδιά προφίσενσυ από την Α λυκείου. Δε ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό αυτό για τις οικογένειες τα επόμενα χρόνια.
Proficiency μπορεις να παρεις μια χαρα στο πανεπιστημιο αν αποφασισεις οτι θα το χρειαστεις, εκτς και αν πια ειναι προγραμματισμενο τελειωνοντας το λυκειο να πας για σπουδες κατευθειαν εξωτερικο.
Οταν βλεπω παιδακια να τραβιωντα σε φρονιστηρια  ξενων γλωσσων απο το νηπιο, ε καπως μου ερχεται!
Δε μεμφομαι μονο τα φροντιστηρια αλλα και τους γονεις "φωτισμενους" με το "μεγαλειο" της  νεοελληνικης "κουλτουρας".

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #579 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:00:51 πμ »
Planety, δεν ειναι αναγκη να τσακωνεσαι αν δε συμφωνεις.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #581 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:56:15 μμ »
Evi, υπαρχουν οντως φροντιστηριουχοι που εχουν προτεινει αυτο το ωρομισθιο σ'εργαζομενο; :o
Η μ'αυτο το εκτρωμα που υπεγραψαν ειναι καλυμμενοι αν το προτεινουν; Ισως φαινεται χαζη η απορια μου ή και να ειναι, απλα δυσκολευομαι ακομη να το πιστεψω!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2012, 05:03:32 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #582 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 06:46:35 μμ »
δεν θα πρέπει να θεωρούμε απίθανες τετοιες τιμες στην εποχη που ζουμε,
ουτε να φανω δυσοιωνος,αλλα τα χρονια που ερχονται ειναι πολυ δυσκολα. :-\

Αποσυνδεδεμένος Aggelosgeorgiou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #583 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 06:52:55 μμ »
Συνάδελφοι μια τιμή γύρω στα 8,5-10 ευρω την ώρα είναι αντικειμενικα δίκαια. ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #584 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:52:19 μμ »
μακάρι να μην βρουν πάτημα οι ιδιοκτήτες με αυτο το πράγμα, γιατί πραγματικά η τιμή είναι αστεία.. μακάρι κανείς μας να μην πάει να δουλέψει με τέτοιες τιμές, μπας και βάλουν μυαλό, αλλά δεν νομίζω..

nickitol, seriously? νομίζω πολύ καλά κατάλαβες αυτό που ήθελα να πω, αλλά σε βόλεψε να μην απαντήσεις.. τεσπά, το αφήνω και πάω παρακάτω! καλη συνεχεια! :)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος efelenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #585 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:33:43 μμ »
nickitol πραγματικά πιστεύεις ότι σε συνθήκες ελεύθερης αγοράς και όχι Σοβιετίας μπορεί το κράτος να κλείσει τα φροντιστήρια επειδή δημιουργούν τεχνικές ανάγκες (κάτι που ουσιαστικά δημιουργεί το 90% των προϊόντων της αγοράς);

 Τα φροντιστήρια είναι νόμιμες ιδιωτικές επιχειρήσεις και όποιος θέλει πάει, όποιος δεν θέλει δεν πάει. Τι πάει να πει προκαλούν οικονομική επιβάρυνση; Μπορεί το παιδί να πάρει prof μόνο με το σχολείο; Όχι. Αφού εξωσχολικά προσφέρεται αυτή η δυνατότητα, γιατί αν κάποιος θέλει να μην μπορεί να το πάρει και στη Α Λυκείου, και στη Γ Γυμνασίου και όποτε θελήσει και μπορεί; Καπέλο του καθενός τι θα επιλέξει για το παιδί του.

 Επειδή εσύ το βρίσκεις περιττό σημαίνει ότι η αγορά δεν πρέπει να το προσφέρει; Με τη δική σου λογική περιττές είναι και οι plasma τηλεοράσεις. Όλοι τέτοιες αγοράζουν τώρα, αλλά τη δουλειά σου την κάνεις και με μια μικρή. Αυτό σημαίνει ότι επειδή τις διαφημίζει το κατάστημα, πρέπει να το κλείσει το κράτος για οικονομική επιβάρυνση;  Μήπως να κλείσουμε και τα μαγαζιά με βιτρίνες γιατί μας δημιουργούν την τεχνική ανάγκη να παίρνουμε συνέχεια καινούργια ρούχα; Μια χαρά τη βγάζουμε και με τα παλιά. Μήπως να κλείσουμε και τα φαστ φουντ επειδή κάνουν κακό στην υγεία των παιδιών; 

 Μήπως το πρόβλημα της νεοελληνικής κουλτούρας, δεν είναι η πίεση για όλο και περισσότερα διπλώματα, αλλά η εμμονή μας να βλέπουμε τους επιχειρηματίες σαν χοντρούς με ημίψηλο καπέλο και πούρο;

 Όλη η αγορά έχει πρόβλημα αυτή τη στιγμή και τα φροντιστήρια δεν πάνε πίσω. Αν θέλετε να συνεχίσετε να δουλεύετε στην εκπαίδευση θα πρέπει να κάνετε συμβιβασμούς, όπως κάνουν οι εργαζόμενοι παντού - παντού γίνονται μειώσεις και απολύσεις, δεν καταλαβαίνω πως μπορείτε να αποτελέσετε εξαίρεση. Το να τα υπονομεύετε όμως και να ζητάτε να κλείσουν είναι σαν να δαγκώνετε το χέρι που σας ταΐζει.




Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #586 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:47:35 μμ »
Αλλα και το χερι που μας ''ταϊζει''' θα πρεπει να σκεφτει οτι με 3 και 4 ευρω την ωρα, μενουμε στην ουσια νηστικοι!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος efelenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #587 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:17:07 πμ »
Αλλα και το χερι που μας ''ταϊζει''' θα πρεπει να σκεφτει οτι με 3 και 4 ευρω την ωρα, μενουμε στην ουσια νηστικοι!

Δεν διαφωνώ και φυσικά θα πρέπει οι καθηγητές να αγωνιστούν για περισσότερα. 3 ευρώ την ώρα είναι λιγότερα και από ανειδίκευτο εργάτη. Το παιχνίδι που παίζει ο σύλλογος της Αθήνας το ξέρουμε και προ κρίσης ποιο είναι.  Η λύση όμως δεν είναι να παρακαλάτε να κλείσουν τα φροντιστήρια και να τους υπονομεύετε στους γονείς, γιατί τότε δεν θα παίξουν όχι 3 ευρώ την ώρα αλλά nada και μας βλέπω όλους παρέα να κάνουμε καριέρα souvlaki wrapping coordination στη Γερμανία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.