*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391081 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2268 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:30:16 μμ »
Λυπάμαι για αυτό το topic. Αντί να μιλάμε για αγώνα μαζικό, ο καθένας προτείνει σενάρια απόλυσης. Και εις ανώτερα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:46 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2269 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:31:11 μμ »
Το θέμα δεν θα μετατραπεί στο "ποιος πρέπει/θέλω/καλύτερα/αξίζει να απολυθεί/μπει σε διαθεσιμότητα εκτός των εκπαιδευτικών" γιατί πολύ απλά δεν είναι σχετικό με τον τίτλο του θέματος.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2270 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:38:56 μμ »
Στο σχολειο μου είναι μόνιμη συναδελφος με προϋπηρεσία μόνο στην Σιβιτανίδειο και επιτυχια ΑΣΕΠ. Που την κατατασεις;

Δεν κατατάσσεται σε αυτούς που έχουν διοριστεί με ΑΣΕΠ κατά τη γνώμη μου διότι :
μπορεί να έγραψε 60% , ένας άλλος να έγραψε 65% (αλλά δεν είχε προϋπηρεσία στη Σιβιτανίδειο ) και διορίστηκε αυτή και όχι ο άλλος ( γιατί η βάση μπορεί να ήταν στο 75% ) .

Δεν ειπε οτι ηταν διοριστεα ΑΣΕΠ, αλλά οτι ειχε επιτυχια ΑΣΕΠ. Μπορει να διοριστηκε με το 40%.

@ guestteacher
Ο ΑΣΕΠ των δημοτικων αστυνομικων ηταν προφανως με μορια. Των εκπαιδευτικων ειναι γραπτος διαγωνισμος με προσαυξησεις, πραγμα που τον διαφοροποιει.

Αλλά τσαμπα καθομαστε τωρα και ξενυχταμε με υποθετικα σεναρια. Αυριο θα ξερουμε περισσοτερα για το τι μελλει γενεσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2271 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:42:34 μμ »
Με τραμπουκισμούς και ξύλο θα γίνει ο αγώνας; Εξάλλου η ΠΟΕ-ΟΤΑ ανακοίνωσε ότι ομάδα χρυσαυγιτών επιτέθηκε στον Καμίνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2013, 11:43:43 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:46 »

Αποσυνδεδεμένος Massimoap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2272 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:45:28 μμ »
είχα δει μια ταινία πριν από 3-4 χρόνια... κορεάτικης παραγωγής "Battle royal" όπου σε ένα ριάλιτι εκλέγονταν σχολεία τα οποία πολεμούσαν μέχρι θανάτου για επιβίωση... κάτι τέτοιο μπορεί να σκαρφιστεί και το υπουργείο ...ένα έρημο νησί και... ΑΣΕΠ vs OTHERS
        Γαλλικών vs Γερμανικών
        Γυμναστές vs Ολυμπιακής Παιδείας
        Με 12 χρόνια vs xωρίς 12 χρόνια
        ΠΕ 19, 20 vs σεμηναριουχοι
       Φυσικές Ξανθές vs βαμένες  κλπ κλπ κλπ
και όσοι ζήσουν ... ε ... δεν μπαίνου σε διαθεσιμότητα  ;D

Αποσυνδεδεμένος athnitsop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2273 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:45:43 μμ »
Με τραμπουκισμούς και ξύλο θα γίνει ο αγώνας; Εξάλλου η ΠΟΕ-ΟΤΑ ανακοίνωσε ότι ομάδα χρυσαυγιτών επιτέθηκε στον Καμίνη.


Όχι βέβαια. Απ'ότι φαίνεται θα γίνει με μία γραμμή DSL και ένα πληκτρολόγιο!!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2274 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:48:14 μμ »
Αποφεύγεις να απαντήσεις παρόλα αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2013, 12:00:08 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2275 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:51:12 μμ »
Πάντως αν με βγάλουν σε διαθεσιμότητα και θελήσουν να καλύψουν άλλη θέση στο δημόσιο με εμένα, μόνον μία θα ήθελα... αυτήν του"νερουλά" της Βουλής... Ξέρετε... αυτόν με το κοστούμι που βγαίνει και αλλάζει το ποτήρι το νερό κάθε φορά που ανεβαίνει βουλευτής στο βήμα... αν δεν με τοποθετήσουν εκεί προτιμώ να απολυθώ ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος athnitsop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2276 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:53:42 μμ »
Με τραμπουκισμούς και ξύλο θα γίνει ο αγώνας; Εξάλλου η ΠΟΕ-ΟΤΑ ανακοίνωσε ότι ομάδα χρυσαυγιτών επιτέθηκε στον Καμίνη.


Όχι βέβαια. Απ'ότι φαίνεται θα γίνει με μία γραμμή DSL και ένα πληκτρολόγιο!!!!
Αποφεύγεις να απαντήσεις παρόλα αυτά.

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. Δεν είμαστε ούτε τραμπούκοι, ούτε χρυσαυγίτες, ούτε μποξέρ.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2277 στις: Ιούλιος 08, 2013, 12:21:20 πμ »
Εκτός από επετηρίδα ή εξετασεις ΑΣΕΠ , με ποιον αλλο τροπο μπορούσε καποιος εκπαιδευτικος να διοριστει ? Αυτοι οι δυο τροποι ηταν απολυτα διαφανείς και δεν επιδέχονταν κομματικές παρεμβασεις. Δεν γνωρίζω αλλους τροπους. Οσο αφορα , ομως , αλλες υπηρεσίες και αλλα υπουργεία , εκει γινοταν ο κακος χαμος. Αγριο στριμωξίδι στις πορτες των βουλευτικων γραφειων. 
Ειμαι σιγουρος οτι ο Μητσοτακης , οταν αναφέρεται σε "διορισμούς χωρις ΑΣΕΠ απο το 1994" δεν αναφερεται σε εκπαιδευτικούς.

Εγω , παντως ειμαι ετοιμος .... βυσμα δεν εχω , οποτε , την πατησα ...
Οι εκπαιδευτικοί από το '98 και μετά διορίζονται σε ποσοστό 40% και με βάση την προυπηρεσία τους ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Εδώ λοιπόν έχουν παιχτεί και κομπίνες με χαριστικές προσλήψεις σε ΠΔΣ, ειδική αγωγή, Σιβιτανίδειο, ωρομισθίες, εκκλησιαστικά λύκεια, αθλητικά σχολεία κλπ. Συν του ότι με τα έκτακτα 30μηνα που έβγαιναν κατά καιρούς (διορισμός όσων είχαν πάνω από 30 μήνες προυπηρεσία), το 40% των διορισμών εκτός ΑΣΕΠ έφτανε να είναι πολύ περισσότερο.

Στο σχολειο μου είναι μόνιμη συναδελφος με προϋπηρεσία μόνο στην Σιβιτανίδειο και επιτυχια ΑΣΕΠ. Που την κατατασεις;
Εγώ προσωπικά την κατατάσσω στα βύσματα.
Σκέψου:
1)προϋπηρεσία μόνο στη Σιβιτανέδειο (ΧΕΧΕΧΕΧΕ)
2)απλώς επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ. δηλαδή όχι διοριστέα.

Βάζω στοίχημα ότι διορίστηκε από τους περίφημους πίνακες της Γιαννάκου!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2278 στις: Ιούλιος 08, 2013, 12:28:04 πμ »
Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, ο Θεός να μας φυλάει από 'γνώστες' της εκπαίδευσης όπως ο δημοσιογραφέουρας που έγραψε το άρθρο "Συμβόλαιο Θανάτου στην Παιδεία". Τελικά, κατάλαβε κανείς ποιοι θα μπούνε σε διαθεσιμότητα; Για παράδειγμα, τους ξενόγλωσσους τους υποδεικνύει ως τους πιο πιθανούς γιατί έχει μειωθεί το ωράριό τους (που το βρήκε αυτό;) αλλά και ταυτόχρονα ως δεξαμενή μετάθεσης στην α'θμια.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2279 στις: Ιούλιος 08, 2013, 12:28:19 πμ »
2) Οι της Δημοτικής Αστυνομίας δεν διορίζονταν με διαδικασίες ελεγχόμενες από ΑΣΕΠ; Τουλάχιστον έτσι λένε για την πλειοψηφία από αυτούς. Αν ισχύει τότε πως βγαίνουν σε διαθεσιμότητα; Η΄ άλλος ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών και άλλος των Δημ. Αστυνόμων;
ναι, άλλος ο ένας ΑΣΕΠ (με μόρια) και άλλος ο δικός μας (με γραπτό διαγωνισμό).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2280 στις: Ιούλιος 08, 2013, 12:38:27 πμ »
Συνάδελφοι, όχι άλλες εντάσεις... για να διοριστεί κάποιος πρέπει ο διορισμός του να πάρει τρεις υπογραφές. Του τότε Υπουργού Εσωτερικών, του Υπουργού Οικονομίας και τέλος του Υπουργού Παιδείας... Καλώς ή κακώς, είτε με προϋπηρεσίες, είτε με ΠΔΣ, είτε με Σιβιτανίδειο, είτε με ΑΣΕΠ... καλώς ή κακώς όλοι διοριστήκαμε... Και εγώ έχω διοριστεί με ΑΣΕΠ, χωρίς προϋπηρεσίες κλπ. έτυχε και έγραψα καλά... αν όμως η μαμά πατρίδα με διόριζε επί τρία χρόνια αναπληρωτή και με μονιμοποιούσαν με το 30μηνο θα έτρεχα να δώσω ΑΣΕΠ?... Νομίζω πως κανείς δεν θα το έκανε... Δεν δικαιολογώ αυτούς που είχανε δόντι και διοριστήκανε με χίλιες δυο μεθόδους. Απλά δεν είναι επί της παρούσης ο τρόπος διορισμού... Έχω γνωρίσει αξιόλογους συναδέλφους που διοριστήκανε με επετηρίδα, με 30μηνο κλπ.... όπως έχω γνωρίσει και συναδέλφους που διοριστήκανε με ΑΣΕΠ και θα τους απέλυα αν ήταν απ' το χέρι μου την επόμενη μέρα. Γιατί η ουσία δεν είναι ο τρόπος διορισμού αλλά το κατά πόσο ένας εκπαιδευτικός αγαπάει αυτό που κάνει και προσφέρει μέσα στην τάξη. Εύχομαι ολόψυχα κανένας μάχιμος και άξιος εκπαιδευτικός να μην βγει σε διαθεσιμότητα. Σ' αυτό πρέπει να δώσουμε όλη μας την προσοχή... Τώρα το ποιός είναι πραγματικά άξιος να ανέβει κλιμάκια και να αμοίβεται καλύτερα είναι άλλη ιστορία. Αυτό που προέχει είναι να μην δούμε άλλες αυτοκτονίες πια σ' αυτήν την χώρα. Γιατί πίσω απ' τον κάθε άξιο εργαζόμενο κρύβονται οικογένειες, παιδιά, υποχρεώσεις κλπ... Σ' αυτό που συμβαίνει σ' αυτήν την χώρα σίγουρα το "ο θάνατος σου η ζωή μου" δεν λύνει τίποτα... διαλύει την κοινωνία... τις ψυχές της... εμάς τους ίδιους.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2281 στις: Ιούλιος 08, 2013, 12:39:06 πμ »
είχα δει μια ταινία πριν από 3-4 χρόνια... κορεάτικης παραγωγής "Battle royal" όπου σε ένα ριάλιτι εκλέγονταν σχολεία τα οποία πολεμούσαν μέχρι θανάτου για επιβίωση...
Γιαπωνέζικη ήταν!  ;D (όχι οτι έχει ιδιαίτερη σημασία!  ;) )

http://www.imdb.com/title/tt0266308/
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.