*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1075335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1694 στις: Απρίλιος 26, 2021, 09:14:51 μμ »
φτου ξεφτου η ικανοποίηση ή μη τών μεταθέσεων θα ληφθεί υπόψη.

Αυτο ειναι σιγουρο.. Η Ελλάδα ειναι μπανανία γενικα, αλλα οταν βγαζει μια τετοια ανακοίνωση η υφυπουργος και μαλιστα επιχειρηματολογοι με νομικους ορους πανω σε αυτη δεν μπορω να καταλαβω πως θα τα υπολογισει διαφορετικα!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1695 στις: Απρίλιος 26, 2021, 09:16:23 μμ »
μα λαμβάνεται
όταν δεν υπάρχει κενό δεν γίνεται μετάθεση, δεν γίνεται διορισμός.
Αμάν, έχουμε συνηθίσει όλοι με τα βύσματα που περιμένουμε μια ζωή να γίνεται το ίδιο. Και το ζητάμε και από πάνω

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1696 στις: Απρίλιος 26, 2021, 09:24:19 μμ »
 Περίμενα απ’ το υπουργείο σοβαρή και όχι σοβαροφανή στάση
Είναι γνωστό ότι διαχειρίστηκαν τα πλεονάσματα ερασιτεχνικά, ότι εξυπηρέτησαν  αναιρούμενα συμφέροντα σε συναλλαγή με συνδικαλιστές και ομάδες εκπαιδευτικών.
Να ένα παράδειγμα:
 Μείωσαν τις ώρες της πληροφορικής στην δευτεροβάθμια , ακολούθως με την αύξηση ωραρίου και τις συγχωνεύσεις  ο πολυπληθής ,νεοσύστατος κατά την αρχή της μνημονιακής περιόδου, κλάδος της πληροφορικής δεν είχε χώρο στην δευτεροβάθμια.
Οι "αρχιτέκτονες" του υπουργείου "έλυσαν" το πρόβλημα μετατοπίζοντας μέρος των εκπαιδευτικών πληροφορικής στην πρωτοβάθμια. Τελικά  διατήρησαν έναν μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών πληροφορικής στην εκπαίδευση.
Ταυτόχρονα μειώσανε  τις  κλασσικές ειδικότητες που αθρόα αποχωρούσαν με συνταξιοδοτήσεις μέσα στην δεκαετία.
Σήμερα,  μπορούμε να  δούμε τον αριθμό των φυσικών να έχουν μείνει οι μισοί απ' τους πληροφορικούς, ενώ αρχικά ήταν περίπου ισάριθμοι.
Επίσης τα λεγόμενα οργανικά κενά για διορισμούς εμφανίζονται περισσότερα στους πληροφορικούς απ’ ότι στους φυσικούς.
Και  έρχεται η  υφυπουργός  και μας λέει ότι δεν χρειάζεται να γίνει καμιά παρέμβαση στις αλχημείες που προηγήθηκαν και που είχαν υποτίθεται  λογική  «έκτακτου» χαρακτήρα.
Τώρα που βγήκαμε απ' το μνημόνιο, και που μπορούν να γίνουν κάποιοι διορισμοί, δεν είναι αυτονόητο να διορθωθούν οι στρεβλώσεις ή τουλάχιστον να επιχειρηθεί μια προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση;
Σύμφωνα με τις διατυπώσεις της υφυπουργού που μόλις τοποθετήθηκε σε αυτή την θέση θα πρέπει να ισχύσουν οι νόμοι. Έτσι απλά.
Αλλά ποιοι νόμοι ρε παιδιά; Οι νόμοι του ράβε-ξήλωνε;
Οι νόμοι που εξυπηρετούσαν στο κρυφτούλι με την τρόικα;

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1697 στις: Απρίλιος 26, 2021, 09:45:44 μμ »
Και κάτι ακόμη που δεν το αποσαφηνίζει για τις κατανομές.  Οι διορισμοί αυτοί που λέει ότι θα γίνουν, αν γίνουν φέτος όλοι μαζί, (σύμφωνα με την εγκύκλιο ισχύουν για δύο χρονιές) την χρονιά 2021-2022 και την επόμενη 2022-2023.
Πως θα ξέρει τα κενά της επόμενης χρονιάς; Και πως θα τα καλύπτει από εκεί και πέρα;
Με διορισμούς μονίμων ή με αναπληρωτές και ταυτόχρονες μειώσεις των αναγκών με τις γνωστές αλχημείες που αναβαθμίζονται σε «σοβαρούς νόμους»;
Ή λέτε να προλάβει να αλλάξει τον νόμο Γαβρόγλου και την δεύτερη χρονιά  να προλάβει να κάνει διορισμούς;
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1698 στις: Απρίλιος 26, 2021, 09:48:12 μμ »
Συνάδελφε αν διόριζε κάθε χρόνο έναν αριθμό εκπαιδευτικών, αντί για μετά από 12 χρόνια, δεν θα υπήρχε το πρόβλημα που περιγράφεις.
Αν οι φυσικοί δεν έχουν τώρα κενά δεν θα τους απασχολούσε, γιατί του χρόνου μπορεί να έχουν με τις συνταξιοδοτήσεις.Έτσι, θα διορίζονταν την επόμενη χρονιά. Ό, τι μαγείρεμα και να γινόταν, τα πράγματα θα ήταν πολύ πολύ πιο ομαλά.
Το πρόβλημα δημιουργείται από το ότι περιμένουμε νέους διορισμούς την επόμενη δεκαετία...
Πιστεύεις ότι θα λέγονταν τέτοιες χαζομάρες από τις διάφορες ενώσεις για διορισμούς +500% από τα οργανικά, αν περίμεναν κάθε χρόνο την προκήρυξη νέων θέσεων στα δημιουργηθέντα κενά;
Αυτό είναι που γεννά τις μεγαλύτερες στρεβλώσεις, η αδιοριστία.

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1699 στις: Απρίλιος 26, 2021, 09:52:39 μμ »

Όσον αφορά στο τελευταίο ερώτημα, κάνε την πράξη να δεις πότε ψηφίστηκε ο νόμος Γαβρόγλου και πότε θα υλοποιηθούν οι διορισμοί.

Θα δεις ότι εκφεύγει της θητείας της παρούσας κυβέρνησης.

Υπόψιν ότι για να αλλάξει το σύστημα πρέπει να προκηρύξει νέο διαγωνισμό εκπαιδευτικών. Διαγωνισμό εκπαιδευτικών, με ΑΣΕΠ ή χωρίς, θα πρέπει να τον προκηρύξεις για μερικές χιλιάδες θέσεις. Όπως καταλαβαίνεις, δεν γίνεται μια τόσο γιγαντιαία σε όγκο αιτήσεων διαδικασία για να προκηρύξει ... 1000 θέσεις...

Αλήθεια περιμένουμε με την ολοκλήρωση αυτών των διορισμών, ή ακόμα και πριν την υλοποίηση τους, στα καπάκια να προκηρύξει άλλες 10000 θέσεις ας πούμε;;;;

Τέτοια υπεραισιοδοξία;;

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1700 στις: Απρίλιος 26, 2021, 10:02:52 μμ »
Ακριβώς επειδή η υφυπουργός έρχεται σαν να μην πέρασε μια μέρα και μας περιγράφει τους νόμους, τον 3848 του 2010 και πρότερους.
Εδώ πρέπει να ληφθεί το δεκαετές κενό , τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν και που έσπασαν την όποια συνέχεια στις υπηρεσιακές μεταβολές. Τι τραγελαφικά είναι όλα αυτά;
Είναι αυτό πολιτική απέναντι στον εκπαιδευτικό κλάδο; Εμένα μου φαντάζει ότι προσπαθούν να ξεφορτωθούν την ευθύνη του να πράξουν τα δέοντα.
Να διορθώσουν τις στρεβλώσεις που δημιουργήθηκαν και που έχει βάλει την ουρά του και το κυβερνών κόμμα. 
Και όχι δεν είμαι υπεραισιόδοξος, αλλά έστω να δω ότι υπάρχει η διάθεση να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα με προσοχή και σεβασμό απέναντι στον εκπαιδευτικό κόσμο.
Εδώ είναι όπου κάτσει η μπίλια στη ρουλέτα.
Δηλαδή αν προλάβαινε πέρσι να κάνει τους διορισμούς έπρεπε ο κλάδος των φιλολόγων να ελπίζει σε 128 κενά;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2021, 10:05:59 μμ από Ulysses1 »

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1701 στις: Απρίλιος 26, 2021, 10:10:59 μμ »

Δεν είναι φοβερό; αυτό περιέγραψε σήμερα η Μακρή, φέτος έκατσε η μπίλια έτσι, αυτά είναι. 
Αν όμως διόριζε και του χρόνου και του αντίχρονου, θα προβληματιζόσουν τόσο ή θα έλεγες οκ, φέτος είναι έτσι τα πράγματα, αλλά του χρόνου θα είναι αλλιώς;
Η αδιοριστία είναι το 90% του προβλήματος. Με το υπόλοιπο 10% θα ζούσαμε όλοι...

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1702 στις: Απρίλιος 26, 2021, 10:12:28 μμ »
Ακριβώς επειδή η υφυπουργός έρχεται σαν να μην πέρασε μια μέρα και μας περιγράφει τους νόμους, τον 3848 του 2010 και πρότερους.
Εδώ πρέπει να ληφθεί το δεκαετές κενό , τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν και που έσπασαν την όποια συνέχεια στις υπηρεσιακές μεταβολές. Τι τραγελαφικά είναι όλα αυτά;
Είναι αυτό πολιτική απέναντι στον εκπαιδευτικό κλάδο; Εμένα μου φαντάζει ότι προσπαθούν να ξεφορτωθούν την ευθύνη του να πράξουν τα δέοντα.
Να διορθώσουν τις στρεβλώσεις που δημιουργήθηκαν και που έχει βάλει την ουρά του και το κυβερνών κόμμα. 
Και όχι δεν είμαι υπεραισιόδοξος, αλλά έστω να δω ότι υπάρχει η διάθεση να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα με προσοχή και σεβασμό απέναντι στον εκπαιδευτικό κόσμο.
Εδώ είναι όπου κάτσει η μπίλια στη ρουλέτα.
Δηλαδή αν προλάβαινε πέρσι να κάνει τους διορισμούς έπρεπε ο κλάδος των φιλολόγων να ελπίζει σε 128 κενά;
Μα γι αυτό μέτρησαν για πρώτη φορά και τις φετινές συνταξιοδοτησεις. Γιατί η δευτεροβάθμια θα ήταν με μηδέν κενά στους περισσότερους κλάδους της.

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1703 στις: Απρίλιος 26, 2021, 10:20:42 μμ »
Η αδιοριστία μου ακούγεται φθαρμένη  σαν όρος γιατί στο μυαλό μου ταυτίζεται με λαϊκιστικές πρακτικές του παρελθόντος, τα άτομα που μιλούσαν για διορισμούς μόλις έσφιξαν τα πράγματα δεν είχαν πρόβλημα να με στείλουν δώδεκα χρόνια αναπληρωτή ανά την χώρα...
Όμως συμφωνώ ότι πρέπει η πολιτεία να διορίζει εκπαιδευτικούς και δεν το έπραξε για πάνω από δέκα χρόνια. 
Σωστά περιμένουμε απ΄την κυβέρνηση να βάζει ανθρώπους που ξέρουν τα προβλήματα και τον χώρο της εκπαίδευσης, και όχι μια υφυπουργό άρτι αφιχθείσα  να μας αραδιάζει μια σειρά από νόμους που στην πράξη έχουν αδρανοποιηθεί μια δεκαετία.

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1704 στις: Απρίλιος 26, 2021, 10:32:57 μμ »
Μα γι αυτό μέτρησαν για πρώτη φορά και τις φετινές συνταξιοδοτησεις. Γιατί η δευτεροβάθμια θα ήταν με μηδέν κενά στους περισσότερους κλάδους της.
Το μηδέν είναι προϊόν δημιουργικής λογιστικής.
Εγώ ξέρω ότι στον κλάδο μου έφυγαν σχεδόν οι μισοί στην σύνταξη και με απαράδεκτες μεθοδεύσεις τον απαξίωσαν εντελώς.  Η πρακτική αυτή πρέπει να αλλάξει χθες.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να έχει η πατρίδα του εκπαίδευση της προκοπής για την νέα γενιά πρέπει να σπάσει αυγά. Η τσιγγουνιά και η μίζερη στάση προς τους εκπαιδευτικούς καταδεικνύει πρόβλημα ιεράρχησης αξιών και της κοινωνίας και των πολιτικών.
Και σε παρακαλώ μην μου αναφέρεις συλλογισμούς τραβεστί τύπου Διαμαντοπούλου.
Στους καιρούς της ευδαιμονίας δόθηκαν κάποια χρήματα, κάτω του μέσου όρου της Ευρωπαϊκής ένωσης, στην εκπαίδευση. Κατά την μνημονιακή περίοδο τίποτα. Ίσα ίσα να λέμε ότι έχουμε σχολεία.
Φίλε όμως έτσι δεν είμαστε ουσιαστικά στην Ευρώπη αλλά αλλού...

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1705 στις: Απρίλιος 26, 2021, 10:38:55 μμ »
Η αδιοριστία μου ακούγεται φθαρμένη  σαν όρος γιατί στο μυαλό μου ταυτίζεται με λαϊκιστικές πρακτικές του παρελθόντος, τα άτομα που μιλούσαν για διορισμούς μόλις έσφιξαν τα πράγματα δεν είχαν πρόβλημα να με στείλουν δώδεκα χρόνια αναπληρωτή ανά την χώρα...
Όμως συμφωνώ ότι πρέπει η πολιτεία να διορίζει εκπαιδευτικούς και δεν το έπραξε για πάνω από δέκα χρόνια. 
Σωστά περιμένουμε απ΄την κυβέρνηση να βάζει ανθρώπους που ξέρουν τα προβλήματα και τον χώρο της εκπαίδευσης, και όχι μια υφυπουργό άρτι αφιχθείσα  να μας αραδιάζει μια σειρά από νόμους που στην πράξη έχουν αδρανοποιηθεί μια δεκαετία.

Αφού η αδιοριστία είναι φθαρμένος σαν όρος, γιατί ζητάς διορισμούς;

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1706 στις: Απρίλιος 26, 2021, 10:48:33 μμ »
Το μηδέν είναι προϊόν δημιουργικής λογιστικής.
Εγώ ξέρω ότι στον κλάδο μου έφυγαν σχεδόν οι μισοί στην σύνταξη και με απαράδεκτες μεθοδεύσεις τον απαξίωσαν εντελώς.  Η πρακτική αυτή πρέπει να αλλάξει χθες.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να έχει η πατρίδα του εκπαίδευση της προκοπής για την νέα γενιά πρέπει να σπάσει αυγά. Η τσιγγουνιά και η μίζερη στάση προς τους εκπαιδευτικούς καταδεικνύει πρόβλημα ιεράρχησης αξιών και της κοινωνίας και των πολιτικών.
Και σε παρακαλώ μην μου αναφέρεις συλλογισμούς τραβεστί τύπου Διαμαντοπούλου.
Στους καιρούς της ευδαιμονίας δόθηκαν κάποια χρήματα, κάτω του μέσου όρου της Ευρωπαϊκής ένωσης, στην εκπαίδευση. Κατά την μνημονιακή περίοδο τίποτα. Ίσα ίσα να λέμε ότι έχουμε σχολεία.
Φίλε όμως έτσι δεν είμαστε ουσιαστικά στην Ευρώπη αλλά αλλού...
Αν επιτρέπεται ποιος είναι ο κλάδος σου;

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1707 στις: Απρίλιος 26, 2021, 10:52:27 μμ »
Το μηδέν είναι προϊόν δημιουργικής λογιστικής.
Εγώ ξέρω ότι στον κλάδο μου έφυγαν σχεδόν οι μισοί στην σύνταξη και με απαράδεκτες μεθοδεύσεις τον απαξίωσαν εντελώς.  Η πρακτική αυτή πρέπει να αλλάξει χθες.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να έχει η πατρίδα του εκπαίδευση της προκοπής για την νέα γενιά πρέπει να σπάσει αυγά. Η τσιγγουνιά και η μίζερη στάση προς τους εκπαιδευτικούς καταδεικνύει πρόβλημα ιεράρχησης αξιών και της κοινωνίας και των πολιτικών.
Και σε παρακαλώ μην μου αναφέρεις συλλογισμούς τραβεστί τύπου Διαμαντοπούλου.
Στους καιρούς της ευδαιμονίας δόθηκαν κάποια χρήματα, κάτω του μέσου όρου της Ευρωπαϊκής ένωσης, στην εκπαίδευση. Κατά την μνημονιακή περίοδο τίποτα. Ίσα ίσα να λέμε ότι έχουμε σχολεία.
Φίλε όμως έτσι δεν είμαστε ουσιαστικά στην Ευρώπη αλλά αλλού...
Με το ίδιο σκεπτικό όλοι οι κλάδοι έχουμε πληρώσει τα μνημόνια πολύ ακριβά. Δεν είστε μόνο εσείς. Θεωρώ τη φυσική από τα σημαντικότερα μαθήματα αλλά μετά από τόσες συνταξιοδοτησεις συνεχίζει ο κλάδος σας να έχει πλεονάσματα. Ναι για όλους αυξήθηκε το ωράριο κτλ Αυτό σημαίνει ότι τα προηγούμενα χρόνια γινόντουσαν όργια με 3ωρα εργαστηρίων κτλ. Τώρα αν δεν σε καλύπτουν οι ώρες του μαθήματος είναι ένα άλλο θέμα που σιγουρα σηκώνει πολλη συζήτηση και δε θα μπορούσε στην παρούσα φάση να καθυστερήσει τους διορισμούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.