*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dgoudela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #378 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 10:02:34 πμ »
Καλησπερα θα ηθελα να μου πειτε ποιο βιβλιο ειναι το πιο καταλληλο για παιδι εκτης δημοτικου το οποιο δεν εχει κανει ποτε αγγλικα. Θα ξεκινησω ιδιαιτερα μαζι του και καθως ειναι και για μενα η πρωτη φορα που κανω ιδιαιτερα πραγματικα δεν ξερω ποιο βιβλιο να προτιμησω, και γενικα απο που να ξεκινησω, οι συμβουλες σας θα ειναι πολυτιμες.

Καλό θα ήταν να του κάνεις τα junior σε 1 χρονιά γιατί είναι και σε μεγάλη ηλικία. Βέβαια όλα τα βιβλία που είναι για junior είναι πολύ παιδικά, αλλά δεν ξέρω τί άλλο να σου προτείνω. Υπάρχει η σειρά wonderland in one year (longman) freddy and friends, ace fron space, our town (burlington). Δε μου 'ρχεται τίποτα άλλο τώρα στο μυαλό. Ελπίζω να βοήθησα! :)

Φαντάζομαι πως στο στο σχολείο θα έχει κάνει αγγλικά, οπότε καλύτερα να παραλείψει τα juniors και να πάει κατευθείαν σε Α Senior. Νομίζω θα είναι και καλύτερα για το παιδί αφού είναι έκτη δημοτικού και τα juniors θα του/της φαίνονται βαρετά :-\

Η μητερα της μικρης μου ειπε οτι ειχε παει μονο ενα μηνα φροντιστηριο και στο σχολειο δεν εμαθε τιποτα και συγκεκριμενα μου ειπε να ξεκινησω απο την αρχη απο την αλφαβητα.



Ε τότε να κάνεις τα Junior μαζί όπωε προείπε και η kiki_sach.
Για junior μπορεί να δεις και απο τη hamilton house http://hamiltonhousepublishers.com
Μπορείς να κατεβάσεις από το site τους τα audio cd και τα multirom cd για τη γραμματική.Επίσης μπορούν να σου στείλουν κ τα teacher's books.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:15 »

Αποσυνδεδεμένος lambriana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #379 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 05:21:47 μμ »
SOS . . Τι  βιβλίο  θα  προτείνατε  για  μαθητή  που  τώρα  θα  πάει  Β' Γυμνασίου , έχει  ολοκληρώσει  τη  σειρά Wonderkis 3 ( c senior )  της  Longman και είναι  πολύ  καλός ? Το  θέμα  είναι  πως  άφησε  το  φροντιστήριο  και  επέλεξε  τα  ιδιαίτερα  γιατί  θέλει  να  δώσει  lower οσο  πιο  άμεσα  γίνεται ! Εξήγησα  στη  μαμά  πως  είναι  πολύ  δύσκολο  για  φέτος  και  με  τα  πολλά  συμφωνήσαμε  να  κάνουμε  μέχρι  το  Δεκέμβριο  να  δούμε  πως  πάει  και  αν θα  μπορέσει  να  δώσει  Μάιο ..διαφορετικά  υπάρχει  και  ο  Δεκέμβρης  του  χρόνου !Πάντως  οι  γονείς  επιμένουν  για  φέτος ( λόγω  ηλικίας  φαντάζομαι  και  γιατί  το  παιδί  ένιωθε  οτι  έκανε  τα  ίδια  και  τα  ίδια  στο  φροντιστήριο)  και  εγώ  δεν  ξέρω  πως  να  το χειριστώ !Είναι  εφικτό ? Τι  coursebook  να  επιλέξω ? Β1+  ή  Β2 ? Και  προς  ποιες  εξετάσεις  να  το  κατευθύνω ? ECCE  όπου  έχω  και  εμπειρία  ή  EDEXCEL ? Thanks  in  advance . .

Αποσυνδεδεμένος lambriana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #380 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 09:52:55 μμ »
anyone .. please  ? !

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #381 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 11:52:15 πμ »
Ποια βιβλία χρησιμοποιείτε για ECPE; Θα αρχίσω μαθήματα τέλη Σεπτέμβρη με μαθητή που πήρε το Δεκέμβρη το ECCE. Σκέφτομαι το Stars and Stripes που το χω ξαναδουλέψει. Καμιά άλλη πρόταση; Και πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε για αυτό το επίπεδo; Τρίωρo;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:15 »

Αποσυνδεδεμένος lyma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #382 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 07:20:37 μμ »
Για advanced aναμεσα στο upstream και το new trends τί προτιμάτε? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Ευχαριστώ?

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #383 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 09:33:39 πμ »
Εγώ με το upstream είχα πολύ καλά αποτελέσματα και γενικά μου αρέσει ως βιβλίο, εξακολουθώ βέβαια να πιστεύω ότι αποδίδει καλύτερα σε μέτριους προς καλούς μαθητές (ίσως δηλώνω το προφανές, απλά όταν το έχω κάνει με αδύναμο μαθητή, τον ζόρισε αρκετά).

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #384 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 08:25:20 μμ »
anyone .. please  ? !

Καλησπερα Lambriana!

Moυ εχει ζητηθει κ εμενα κατι αναλογο ομως θεωρω οτι το νωριτερο που μπορει να δωσει ο μαθητης σου ειναι του χρονου το Δεκεμβρη...
Θεωρω οτι μπορεις να καλυψεις την υλη της D kai E σε μια χρονια... αλλα ... και το Lower...?... χλωμο...!
Εγω προτιμω βιβλια της Burlington και περυσι εκανα το Connect B1+

What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος lambriana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #385 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 12:59:08 πμ »
Σ'ευχαριστώ  Tzortzina .. την  ίδια  γνώμη  έχω  και  γω .. Σε  φροντιστήριο  που εργαζόμουν  για  4  χρόνια  παραλείπαμε  την  Ε  με  τους  καλούς  μαθητές , κάναμε  ωστόσο  πάντα  τη  D . Θα  το  κοιτάξω  το  βιβλίο  και  θα  σου  πω .. Για  τα  Outsiders - Hillside  τι  γνώμη  έχεις ;

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #386 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 01:11:41 πμ »
Κι εγώ έχω ενα μαθητή που τελειώσαμε την D και το καλοκαίρι κάναμε κάποια πράγματα από την pre lower επιλεκτικά. Τώρα θα τον βάλω για Lower και σκέφτομαι να του κάνω του Γρίβα το On Course Plus που είναι για FCE και ECCE. Το έχει διδάξει κανείς?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #387 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 09:22:24 πμ »
ειναι πολυ ευκολο νομιζω !!! αλλα ας πει και κανενας αλλος συναδελφος την αποψη του...

Αποσυνδεδεμένος cp06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #388 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 06:06:42 μμ »
Συνάδελφοι χρειάζομαι τα φώτα σας!!Πρώτη φορά που θα αναλάβω μαθήτρια για ECPE η οποία είναι αρκετά καλή και θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία για τον πρώτο και δεύτερο χρόνο!Επίσης, πόσες ώρες απαιτούνται για αυτό το επίπεδο?Thank you in advance!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #389 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:18:03 μμ »
SOS . . Τι  βιβλίο  θα  προτείνατε  για  μαθητή  που  τώρα  θα  πάει  Β' Γυμνασίου , έχει  ολοκληρώσει  τη  σειρά Wonderkis 3 ( c senior )  της  Longman και είναι  πολύ  καλός ? Το  θέμα  είναι  πως  άφησε  το  φροντιστήριο  και  επέλεξε  τα  ιδιαίτερα  γιατί  θέλει  να  δώσει  lower οσο  πιο  άμεσα  γίνεται ! Εξήγησα  στη  μαμά  πως  είναι  πολύ  δύσκολο  για  φέτος  και  με  τα  πολλά  συμφωνήσαμε  να  κάνουμε  μέχρι  το  Δεκέμβριο  να  δούμε  πως  πάει  και  αν θα  μπορέσει  να  δώσει  Μάιο ..διαφορετικά  υπάρχει  και  ο  Δεκέμβρης  του  χρόνου !Πάντως  οι  γονείς  επιμένουν  για  φέτος ( λόγω  ηλικίας  φαντάζομαι  και  γιατί  το  παιδί  ένιωθε  οτι  έκανε  τα  ίδια  και  τα  ίδια  στο  φροντιστήριο)  και  εγώ  δεν  ξέρω  πως  να  το χειριστώ !Είναι  εφικτό ? Τι  coursebook  να  επιλέξω ? Β1+  ή  Β2 ? Και  προς  ποιες  εξετάσεις  να  το  κατευθύνω ? ECCE  όπου  έχω  και  εμπειρία  ή  EDEXCEL ? Thanks  in  advance . .


Αυτό το φαινόμενο θα παρατηρηθεί πολύ στους χαλαιπούς οικονομικά καιρούς που έρχονται,λόγω του ότι οι γονείς υποψιάζονται πως πολλά φροντιστήρια υπαγορεύουν στους μαθητές να παρακολουθήσουν το συγκεκριμένη συνέχεια επιπέδων μέχρι το πρώτο βασικό πτυχίο κ εκτός από χρόνο χάνουν κ χρήμα.Βέβαια τα ιδιαίτερα κοστίζουν αναλογικά πιο ακριβά,αλλά βλέπω ότι προτιμούν να πληρώσουν " γλυτώνοντας " τάξεις ...

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #390 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:11:20 μμ »
Σ'ευχαριστώ  Tzortzina .. την  ίδια  γνώμη  έχω  και  γω .. Σε  φροντιστήριο  που εργαζόμουν  για  4  χρόνια  παραλείπαμε  την  Ε  με  τους  καλούς  μαθητές , κάναμε  ωστόσο  πάντα  τη  D . Θα  το  κοιτάξω  το  βιβλίο  και  θα  σου  πω .. Για  τα  Outsiders - Hillside  τι  γνώμη  έχεις ;

Γεια σου και παλι... Δεν εχω ιδεα για Hillside.... Αν προλαβω μεσα στο ΣΚ θα τα κοιταξω κ θα σου πω...
What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος christinabibika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #391 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 10:09:28 μμ »
Τα blockbuster τα εχω δουλεψει αλλα μου αρεσε πιο πολυ η σειρα access της express γιατι απευθυνεται σε πιο μικρες ηλικιες.Για την D υπαρχει το access 4 που θα το δουλεψω κ εγω φετος γιατι εμεινα ικανοποιημενη απο τη σειρα.Παντως ο καλυτερος συμβουλος για την επιλογη του βιβλιου ειναι ο εαυτος μας γιατι αν πιστευεις στο βιβλιο που κανεις θα εχεις ορεξη κ θα εμπνευσεις κ το παιδι.Απλα τα πιο επικοινωνιακα βιβλια ειναι παντα πιο ευχαριστα! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.