*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #392 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:15:23 μμ »
ειναι ομως μερικες μερες που χω μια μιση ωρα.ποσο παει εκει?
και κατι αλλο,λενε για μερες απασχολησης θα εχω γυρω στις 95,μεχρι τις 125 ποσα ενσημα θα πρεπει να πληρωσω?
και αν δεν γινεται αυτο η δε με συμφερει,και παρω τους υπολοιπους μηνες απ το ταμειο ανεργιας ,τουε αλλους 2 μηνες θα παιρνω τιποτΑ?
ευχαριστω πολυ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:15:01 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #393 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:20:32 μμ »
ειναι ομως μερικες μερες που χω μια μιση ωρα.ποσο παει εκει?
και κατι αλλο,λενε για μερες απασχολησης θα εχω γυρω στις 95,μεχρι τις 125 ποσα ενσημα θα πρεπει να πληρωσω?
και αν δεν γινεται αυτο η δε με συμφερει,και παρω τους υπολοιπους μηνες απ το ταμειο ανεργιας ,τουε αλλους 2 μηνες θα παιρνω τιποτΑ?
ευχαριστω πολυ!!!
Με μπέρδεψες :) Άλλο οι μέρες απασχόλησης και άλλο τα ένσημα. Μόνο μια εκτύπωση των ενσήμων από το ΙΚΑ θα μπορούσε να το ξεκαθαρίσει (αν ο λογιστής δεν είναι συνεργάσιμος).
Για εξαγορά ενσήμων δεν ξέρω.
Ααα και το άλλο δεν νομίζω να μπορεί να σε έχει δηλωμένη για μιση διδακτική ώρα....

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #394 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:47:57 μμ »
ετσι οπως βλεπω το πραγματα και οπως μου ειπε θα παρω την συνεχιση του επιδοματος απο περσι αλλα μονο για 2 μηνες(ιουνιο,ιουλιο) γιατι αυτο υπολειπεται.απο κει και περα,επειδη δε συμπληρωνω 125 μερες εργασιας ,υπαρχει καποιο αλλο επιδομα απο τον οαεδ για τους αλλους μηνες?(αυγουστο,σεπτεμβρη?)
ελπιζω να γινα πιο κατανοητη!!!:-)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #395 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 08:21:50 μμ »
Πολύ μπλέξιμο μου ακούγεται όλα αυτό και (δυστυχώς) απ' ότι λες χωρίς σημαντικό "κέρδος" από τον ΟΑΕΔ; Δεν μπορεί να σου "βάλει" τα ένσημα; Η' να βρεις κάπου αλλού; (και ας μην είναι και ΚΞΓ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:15:01 »

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #396 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 03:50:59 πμ »
χμμμ, απ΄ότι ξέρω οι εισφορές εργοδότη είναι 28,06 %   και οι εισφορές εργαζόμενου 16%  δηλαδή σύνολο 44,06 %

οπότε το ένσημο κοστίζει και για τους δυο μαζί τόσο.

Τώρα στο θέμα σου Kalipso23, πόσες ώρες δουλεύεις; Σε πόσες μέρες είναι μοιρασμένες; (Εάν δουλεύεις 10, ζήτα πολύ ευγενικά να σου τις μοιράσουν σε 5 μέρες, εννοώ να τις δηλώσουν έτσι.)

Νομίζω πως αρκεί 1,5 ώρα για να πάρεις ένα ένσημο, καθώς το ωρομίσθιο μας έχει ανεβεί, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη γι΄αυτο, εάν ισχύει, σου αρκούν και 7,5 ώρες την εβδομάδα για 5 ένσημα.

Αλλά για να είμαι ειλικρινής νομίζω πως δύσκολα θα συγκεντρώσεις 125 ένσημα μέχρι τις 31 Μαρτίου *εφόσον απολυθείς 31 Μαΐου*(σε Κξγ δε δουλευεις;), ίσως εάν σου κολλήσει 25 για κάθε μήνα του νέου έτους ή εάν σε απολύσει αρκετά αργότερα.

Όσο για το τι θα γίνει εάν τελικά δεν συγκεντρώσεις τα ένσημα, θα πάρεις το υπόλοιπο του ταμείου σου, και τίποτα άλλο.


Άσχετο αλλά σχετικό, είναι πολύ λυπητερό, διαβάζω συνεχώς ποστ, από συναδέλφους που χάθηκαν στη ζούγκλα των εργοδοτών. Γιατί δε ξεκαθαρίζεται κάποια πράγματα από την αρχή; Γιατί την πατάτε συνεχώς;
Όταν πάμε σε ένα φροντιστήριο, ρωτάμε το τι και το πώς. Πόσες ώρες; Πόσες μέρες; Ένσημα; Πόσο ωρομίσθιο; 2 εβδομάδες Χριστούγεννα / Πάσχα; Αργίες; Επίδομα αδείας; Επίδομα μη ληφθείσας άδειας;
Εάν ξινίσει ο εργοδότης, φύγετε αμέσως. Ένας σοβαρός επαγγελματίας, δεν θα είχε πρόβλημα να συζητήσει μαζί σας.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 03:54:32 πμ από liouliou »
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #397 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 11:26:23 πμ »
Πόσα ένσημα χρειάζεται να έχει συγκεντρώσει κανείς όταν θέλει να βγει πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #398 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 12:12:13 μμ »
Πόσα ένσημα χρειάζεται να έχει συγκεντρώσει κανείς όταν θέλει να βγει πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας;
http://www.oaed.gr/Repository/FI_1362.file
Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
•Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
•Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Techer.PePe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #399 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 04:04:28 μμ »
Απαντώ σε Post της Iiouliou (9.12.2010) και σε κάθε άλλον σχετικό ενδιαφερόμενο.
Το απόσπασμα που παραθέτει ο/η συνάδελφος αφορά ΜΟΝΟ τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας των καθηγητών στα Φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης. Υπάρχει πραγματικά συγκεκριμένη πρόβλεψη η οποία προστατεύει τον εργαζόμενο από πιθανή εργοδοτική αυθαιρεσία: «Μείωση του αριθμού των ωρών διδασκαλίας και μέχρι ποσοστού 20% στρογγυλοποιούμενου, αναλόγως του μεγέθους του κλάσματος, προς τα άνω ή κάτω, είναι δυνατή μονομερώς από τον εργοδότη, αν υπάρξει μείωση των συνολικών ωρών του φροντιστηρίου στα μαθήματα της ειδικότητας κάθε καθηγητή» Βλέπε: http://www.sefk.gr/selides/pinakassse2010_2011.htm .

Αναφορικά με τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών τα είναι λίγο… διαφορετικά.
1. Σύμφωνα με την παραδεκτή συλλογική σύμβαση εργασίας που υπογράφει η Ομοσπονδία Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος (ΟΙΕΛΕ) δεν ισχύει η παραπάνω διάταξη των ΦΜE.  Βλέπε Διαιτητική απόφαση. http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=downloadFile&myid=1115 της οποία οι όροι που δεν τροποποιούνται εξακολουθούν να είναι ισχυροί και προεκτείνονται στην πιο πρόσφατη σ.σ.σ. της ΟΙΕΛΕ: http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=downloadFile&myid=4070
2. Aναφορικά με την συλλογική σύμβαση ΜΑΙΜΟΥ που οι εργοδότες του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιδιοκτητών Κέντρων Ξένων Γλωσσών (EUROPALSO) και του ΟΜΗΡΟΥμε τον εαυτό τους… δηλαδή το στημένο από αυτούς Σωματείο Εργαζομένων στα Κέντρα Ξένων Γλωσσών Νομού Αττικής της Άρτ. Κυπριώτου …ταμία στο επάγγελμα (βλέπε σχετική καταγγελία του 34ου συνεδρίου της ΟΙΕΛΕ: http://www.oiele.gr/?%A0%D7%C1%D1%C1%CE%C7_%D0%CF%D1%C5%C9%C1%D3:%D8%E7%F6%DF%F3%EC%E1%F4%E1 αλλά και κείμενα της Ενωτικής Πρωτοβουλίας καθηγητών ξένων γλωσσών του σωματείου «ο Βύρωνας»: http://enotikiprotovouliavyronas.blogspot.com/  Οι εργοδότες  ΤΑ θΕΛΟΥΝ ΟΛΑ, ουσιαστικά κάνουν ότι θέλουν αναφορικά με το ζήτημα που εξετάζουμε: http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=downloadFile&myid=4343

Προσωπικά μίλησα για μονομερή μια βλαπτική μείωση των ωρών εργασίας. Οι εργαζόμενοι δεν μοιράζονται τα κέρδη των εργοδοτών… έτσι δεν είναι; Συνήθως αυτοί που τα θέλουν όλα είναι οι εργοδότες, έτσι δεν είναι; Οι εργοδότες μαζί με ορισμένους συγγενείς τους δεν μείωσαν τις αποδοχές των καθηγητών στα Κέντρα Ξένων Γλωσσών της Αττικής κατά 50% περίπου με πρακτικές σκοτεινών εποχών (στημένα σωματεία, εκλογές με μπράβους, κλπ);  Οι εργοδότες με κάθε ευκαιρία δεν καταστρατηγούν την εργατική νομοθεσία; Οι εργοδότες δεν κοροϊδεύουν τους σπουδαστές και υπόσχονται άμεσα πιστοποιητικά σπουδών (τα βαπτίζουν πτυχία);
 
Εμείς οι εκπαιδευτικοί πρέπει να πάρουμε την υπόθεση στα χέρια μας, να υπερασπίσουμε την αξιοπρέπεια μας, nα συμμετέχουμε σε συλλογικές προσπάθειες και να μην αρκούμαστε σε συζητήσεις στα διάφορα Forum!


Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #400 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 04:10:29 μμ »
Techer.PePe  ευχαριστώ για την ενημέρωση :)
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #401 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 06:59:36 μμ »
ξερει κανεις πως υπολογιζεται το δωρο χριστουγεννων για καθηγητες αγγλικων σε φροντιστηριο?

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #402 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 10:16:59 μμ »
υπολογιζεις απο 1/5 εως 31/12, ενα ημερομισθιο για καθε 8 ημερες εργασιας.


να ρωτησω εγω κτ αλλο, την προηγουμενη εβδομαδα δεν καναμε μαθηματα καποιες μερες λογω χιονιου. αυτες κανονικα δεν επρεπε να τις πληρωθω? αφου δεν χαθηκαν μαθηματα με δικη μου υπαιτιοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #403 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 09:18:22 πμ »
να ρωτησω εγω κτ αλλο, την προηγουμενη εβδομαδα δεν καναμε μαθηματα καποιες μερες λογω χιονιου. αυτες κανονικα δεν επρεπε να τις πληρωθω? αφου δεν χαθηκαν μαθηματα με δικη μου υπαιτιοτητα.
Ναι θα έπρεπε να τις πληρωθείς.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #404 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 07:38:20 μμ »
να ρωτησω εγω κτ αλλο, την προηγουμενη εβδομαδα δεν καναμε μαθηματα καποιες μερες λογω χιονιου. αυτες κανονικα δεν επρεπε να τις πληρωθω? αφου δεν χαθηκαν μαθηματα με δικη μου υπαιτιοτητα.
Ναι θα έπρεπε να τις πληρωθείς.

ωραια... >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #405 στις: Δεκέμβριος 26, 2010, 06:51:21 μμ »
εννοειται πως πρεπει να πληρωθεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160698
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.