*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440425 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #700 στις: Ιούνιος 05, 2013, 02:37:24 μμ »
Καλησπέρα !! mariliak έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση το ωρομίσθιο είναι μέχρι το πολύ 9 ευρώ , χωρίς δώρα επιδόματα και τα τοιαύτα ...εξαρτάται και από το εύρος των ορών που θα έχει κανείς πάλι ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #701 στις: Ιούνιος 05, 2013, 02:57:36 μμ »
9 € συνάδελφε ελάχιστα φροντιστήρια δίνουν! Γύρω στα 7 € κυμαίνονται!

Αποσυνδεδεμένος afrodimzaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #702 στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:06:20 πμ »
Σημερα πηγα για συνεντευξη σε γνωστο φροντιστηριακο ομιλο!
μου ειπαν 3,5/ωρα και στην καλυτερη των περιπτωσεων 15-20ωρες την εβδομαδα!
η αληθεια ειναι οτι δεν ειπα οχι , γιατι απλα δεν υπαρχει τιποτε αλλο  :-[

πτυχιουχος μαθηματικος απο το 2009 και ακομα αφηνω βιογραφικα....

εσεις τι θα κανατε?

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #703 στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:19:09 πμ »
Με δικές σου σημειώσεις;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #704 στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:59:14 πμ »
9ευρώ μάξιμουμ , κυρίως είναι από  6- 8 ... 3,5;;;;;;;;;;;;; καθαρά ;; δηλαδη 6 μικτά ;;; και μαθηματικός;; δεν έχω λόγια πραγματικά ... Μήπως δεν υπάρχει προυπηρεσια και το έκαναν τόσο χαμηλό το ωρομίσθιο σου ;; τέτοιες τιμές μόνο για φροντιστήρια ξένων γλωσσών έχω ακούσει .

Αποσυνδεδεμένος Celest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #705 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:44:22 πμ »

"μου ειπαν 3,5/ωρα και στην καλυτερη των περιπτωσεων 15-20ωρες την εβδομαδα!
η αληθεια ειναι οτι δεν ειπα οχι , γιατι απλα δεν υπαρχει τιποτε αλλο  :-["


Ναι, έτσι είναι κ για τους ξενόγλωσσους, δεν υπάρχει το 9/ώρα πλέον, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Πέρυσι έγιναν μειώσεις κ αναμένονται κ φέτος..

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #706 στις: Ιούνιος 06, 2013, 10:40:42 μμ »
Συνάδελφε δε θέλω να σε επηρεάσω γιατί είναι δική σου επιλογή! Απλά σκέψου πολύ καλά το κατά πόσο σε συμφέρει και τι θα σου μένει! Σκέψου ότι θα θες κάποια έξοδα μετακίνησης, και κάποια εξτρά ώρα για την προετοιμασία!

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #707 στις: Ιούνιος 07, 2013, 12:26:14 πμ »
+1 για τον προλαλήσαντα  ;) Επίσης, επειδή τα πράγματα έχουν ξεφύγει και οι καταστάσεις δυσχεραίνουν διαρκώς, έλεγξε και κάποια άλλα ζητήματα που σε αφορούν άμεσα. Ένσημα, άδειες Χριστουγέννων και Πάσχα, αν θα πληρώνεσαι τις ώρες που δικαιούσαι ή τις ώρες που καθαρές θα διδάσκεις... Και για να αναφερθώ σε κάτι ευοίωνο, πλην όμως δύσκολο να πραγματωθεί... Στο φροντιστήριο που δουλεύω έχουμε κρατήσει το ωρομίσθιο που πρότεινε ο ΣΕΦΚ για την Αττική με μείωση -10% μόνο και όλα τα επιδόματα ύστερα από τη μαζική και αθρόα κινητοποίηση των συναδέλφων. Δε σπάσαμε παρόλες τις απειλές και την ευνοϊκή μεταχείριση που υποσχέθηκε σε κάποιους συναδέλφους ο ιδιοκτήτης πονηρά σκεπτόμενος... Με άλλα λόγια, δεν επιτρέψαμε να δικαιωθεί η τακτική του διαίρει και βασίλευε που προσπαθούσε να προωθήσει, για να μας διαλύσει...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #708 στις: Ιούνιος 07, 2013, 01:02:46 πμ »
Μπράβο συνάδελφε! Πολλές φορές θα πρέπει να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και όχι να δουλεύουμε για ένα κομμάτι ψωμί!

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #709 στις: Ιούνιος 07, 2013, 11:53:23 πμ »
Σημερα πηγα για συνεντευξη σε γνωστο φροντιστηριακο ομιλο!
μου ειπαν 3,5/ωρα και στην καλυτερη των περιπτωσεων 15-20ωρες την εβδομαδα!
η αληθεια ειναι οτι δεν ειπα οχι , γιατι απλα δεν υπαρχει τιποτε αλλο  :-[

πτυχιουχος μαθηματικος απο το 2009 και ακομα αφηνω βιογραφικα....

εσεις τι θα κανατε?

Καλά έκανες και δέχτηκες αλλά ψάξε εναλλακτικές κι όχι μόνο φροντιστήρια ΜΕ. Δεν είναι εύκολο σήμερα αλλά συνέχισε να ψάχνεις. Θα δουλέψεις 20 ώρες (συν προετοιμασία, διορθώσεις, μετακίνηση) και θα πάρεις 70 ευρώ...

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #710 στις: Ιούνιος 07, 2013, 02:16:13 μμ »
Σας ευχαριστώ κι εγώ για τις απαντήσεις σας!

Μέχρι πριν 2 χρόνια δούλευα για 3 χρόνια σε φροντιστήριο το οποίο όμως έκλεισε. Τότε έπαιρνα 9 ευρώ χωρίς ένσημα όμως...

Τώρα έχω πάει για συνέντευξη σε ένα φροντιστήριο αλλά δεν έχουμε θίξει το θέμα της τιμής.

Αν τελικά προχωρήσουμε, να είμαι προετοιμασμένη για το τι να περιμένω.

Πέρυσι πάντως που είχα πάει για συνέντευξη σε ένα άλλο φροντιστήριο ο υπέυθυνος μου είχε πει ότι έδιναν 13 ευρώ καθαρά στους καθηγητές, να μην περιμένω με τίποτα κάτι τέτοιο πια;

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #711 στις: Ιούνιος 07, 2013, 05:32:13 μμ »
mariliak
Υπάρχουν ακόμα εργοδότες που σέβονται τη δουλειά και τον κόπο των καθηγητών τους. Φυσικά και υπάρχει πτώση του ωρομισθίου, φυσικά και υπάρχει κρίση στην ελληνική οικογένεια, φυσικά και υπάρχουν εργοδότες που εκμεταλλεύονται το προσωπικό τους και θησαυρίζουν. Προσωπικά φροντίζω να αποσαφηνίζονται  από την αρχή θέματα ωρομισθίου και λειτουργίας του φροντιστηρίου. Για το μεν πρώτο,  οι σχέσεις εργαζομένου και εργοδότη ήταν, είναι και θα είναι πελατειακές. Γι' αυτό λοιπόν πηγαίνω με δείγμα σημειώσεων ψηφιακής μορφής για κάθε μάθημα στη συνέντευξη, το οποίο ουδέποτε αφήνω στον υπεύθυνο, με τον οποίο μιλάω, ακόμα και αν μου το ζητήσει απαιτητικά, και προσπαθώ να προωθήσω τη δουλειά μου κατά τον τρόπο που την εκτιμώ εγώ. Για το δεύτερο θέμα, ζητάω πληροφορίες αναφορικά με το χρονοδιάγραμμα του μαθήματος και τις σχέσεις που επιτρέπεται να οικοδομούμε μεταξύ μας και με τους μαθητές. Υπάρχουν φροντιστήρια που προκρίνουν την τυπικότητα και φροντιστήρια που προτιμούν την άμεση επαφή με τους μαθητές. Φροντιστήρια που τοποθετούν υπεύθυνο μαθημάτων από τον οποίο αξιώνουν να συμπεριφέρεται ως το Μεγάλο Αδελφό στους "υποτελείς" συνεργάτες του και φροντιστήρια που επιθυμούν τη συλλογική επικοινωνία μεταξύ των συναδέλφων. Μην κολλάμε λοιπόν μόνο στο χρηματικό... Πέρυσι είχα το εξής δίλημμα: δέχτηκα πρόταση από δύο φροντιστήρια. Το ένα μου έδινε 12 ώρες με καθαρό ωρομίσθιο 13 ευρώ, διέθετε υπεύθυνο καθηγητή (στον οποίο όφειλα να δίνω κάθε βδομάδα πλάνο μαθήματος και την περιγραφική αξιολόγηση της επίδοσης των παιδιών), κρατούσε βιβλίο ύλης και αξίωνε δεκαπενθήμερες συναντήσεις καθηγητών ανά ειδικότητα. Το άλλο μου έδινε 10 με 12 ώρες (κατέληξα με 10), καθαρό ωρομίσθιο 12,5 ευρώ, απαιτούσε να υπηρετούμε το δοθέν χρονοδιάγραμμα, αλλά άφηνε το περιθώριο να διδάξουμε με τον τρόπο που κρίνει ο καθένας μας χάρη στην εμπειρία του (η δικιά μου είναι 15ετής) πως θα βοηθήσει το τμήμα. Προτίμησα το δεύτερο και δεν το μετάνιωσα... Να ρωτήσω γιατί δε δέχθηκες την πρόταση του φροντιστηρίου πέρυσι;

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #712 στις: Ιούνιος 08, 2013, 01:03:07 μμ »
Το φροντιστήριο στο οποίο πήγα πέρυσι έψαχνε για καθηγητή-καθηγήτρια επειδή υπήρχε μια περίπτωση η καθηγήτρια η οποία ήδη δίδασκε το μάθημα να φύγει στο εξωτερικό αλλά δεν ήταν σίγουρο. Τελικά δεν έφυγε οπότε δε με χρειάστηκαν.

Έτσι κι αλλιώς όμως, το φροντιστήριο ήταν πολύ μακριά από τον τόπο κατοικίας μου -40 χλμ και έπρεπε να περάσω από διόδια οπότε με τη βενζίνη και τα διόδια τελικά δεν πολυσυνέφερε γιατί οι ώρες ήταν λίγες.

Οι υπεύθυνοι όμως ήταν πολύ ευγενικοί και με διάθεση συνεννόησης, μου είχαν πει ότι αν έφευγε η καθηγήτρια και πήγαινα θα φρόντιζαν να μου βάλουν όλες τις ώρες μαζί ώστε να μην έχω πολλές μετακινήσεις και να μου έρχεται πιο οικονομικά.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #713 στις: Ιούνιος 08, 2013, 02:46:15 μμ »
Οι υπεύθυνοι όμως ήταν πολύ ευγενικοί και με διάθεση συνεννόησης, μου είχαν πει ότι αν έφευγε η καθηγήτρια και πήγαινα θα φρόντιζαν να μου βάλουν όλες τις ώρες μαζί ώστε να μην έχω πολλές μετακινήσεις και να μου έρχεται πιο οικονομικά.
Έτσι είναι και το πιο λογικό! Μπράβο τους που σου το είπαν γιατί ελάχιστοι εργοδότες μας σκέφτονται!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160698
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.