*

Ψηφοφορία

ποιο συστημα διορισμων ειναι σωστο ?

το τωρινο οπως ειναι
110 (23.3%)
το τωρινο με προσαυξηση για ολες τις επιτυχιες
119 (25.2%)
σταδιακη αυξηση ποσοστου ΑΣΕΠ
38 (8.1%)
100% μεσω ΑΣΕΠ
150 (31.8%)
100% μεσω ΑΣΕΠ χωρις προσαυξησεις
55 (11.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 465

Αποστολέας Θέμα: τροπος διορισμων  (Αναγνώστηκε 166265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #644 στις: Μάιος 06, 2010, 10:10:58 πμ »
Στοχος επιτευχθη! Οσο και να θες να το κανεις light...
Ντροπη! τοσοι κοποι χιλιαδων εκπαιδευτικων χαμενοι


Τι γινεται?? Τι παρακρατος ειναι αυτο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2010, 10:16:44 πμ από physicaest »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τροπος διορισμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #645 στις: Μάιος 06, 2010, 11:56:43 πμ »
Κι ο sartr τo πετυχε αυτο που χρονια κυνηγουσε.100% αποκλειστικα μεσω γραπτου ΑΣΕΠ. Χρησιμοποιουσε για καραμελα  πως οι διορισμοί γίνονται, στην πλειοψηφία τους, από τους αποτυχόντες ή τους μη συμμετέχοντες σε αυτόν από νομοθετημένα παράθυρα , ενω ειχε την υψιστη επιθυμια να επεκταθει αποκλειστικα γραπτος ΑΣΕΠ 100%
Ευχαριστημενος και δικαιωμενος που θα ειναι τωρα που σκοτωσε τοσες ζωες η Διαμαντοπουλου με το νομοσχεδιο. Δικαιωθηκε ο sartr οπως κι ο knkn


http://axiologisibouleytwn.wordpress.com/%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B9%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82/

sartr λέει:
Οκτωβρίου 15, 2007 σε 9:59 μμ

Oι περισσότεροι μιλούν για το βιβλίο της ιστορίας. Δεν είναι, όμως, μόνο αυτό που έριξε τη Γιανάκου και πολύ περισσότερο τον Καλό.
Οι κόσμος των αδιόριστων εκπαιδευτικών βράζει από την ευνοιοκρατία που επικρατεί στους διορισμούς. Νομίζει ο πολύς κόσμος ότι οι προσλήψεις γίνονται μέσω του διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Μέγιστα παραπληροφορημένος.
Διαγωνισμός γίνεται, κάθε 2 χρόνια. Όμως οι διορισμοί γίνονται, στην πλειοψηφία τους, από τους αποτυχόντες ή τους μη συμμετέχοντες σε αυτόν από νομοθετημένα παράθυρα που άνοιξε ο Πέτρος Ευθυμίου και τα έκανε Πορτάρες ο Γεώργιος Καλός.
Αν θέλει και ο κύριος Στυλιανίδης να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο, να κοροϊδεύει τους επιτυχόντες και να διορίζει τους αποτυχόντες, όχι μόνο θα οδεύει προς την αποτυχία, αλλά, θα τονίζει ακόμα περισσότερο την ασυνέπεια στα λόγια του Πρωθυπουργού για αξιοκρατία και διαφάνεια.
Ο κύριος Καλός γνώριζε τι νομοθετούσε. Εσείς θα τα διορθώσετε κύριε Στυλιανίδη; Θα κλείσετε τα παράθυρα; Ή θα αποδειχθείτε τροφοδότης του πελατισμού, όπως ο πρώην υφυπουργός;





Η διαφωνία μας με τον knkn ήταν ακριβώς αυτή. Δεν υποστήριζα το 100% ΑΣΕΠ, όπως αναφέρεις.
Υποστήριζα να μην ευνουχίζονται οι επιτυχόντες του διαγωνισμού για να διοριστούν οι μη συμμετέχοντες και οι καταγράφοντες μόρια ευνοιοκρατικά. Αν τα μόρια από ΑΣΕΠ μετρούσαν όπως αυτά της προϋπηρεσίας και αν δεν γινόταν καμία πρόσληψη εκτός πινάκων δεν θα είχα κανένα λόγο να διαμαρτύρομαι.
Τα δικά σου συμπεράσματα  από τα γραφόμενά μου, τα οποία παραθέτεις, είναι αυθαίρετα.
 


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2010, 12:04:04 μμ από sartr »

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #646 στις: Μάιος 06, 2010, 12:12:28 μμ »
Oχι αλλο καρβουνο!!! Ελεος!
Αρκετα. Ο στοχος επιτευχθη ,αποχωρειστε απο το διαδικτυο.Το κανατε ιδιο με την τηλεοραση

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #647 στις: Μάιος 06, 2010, 01:09:30 μμ »
sartr λέει:

Ιουλίου 21, 2008 σε 10:58 μμ
Κανένα παράθυρο καταγραφής μορίων προϋπηρεσίας δεν έκλεισε ο Στυλιανίδης.
Επάξια συμπεριλαμβάνεται στη συνομοταξία Ευθυμίου-Καλού. Κάποιοι θα διορίζονται ως αναπληρωτές ευνοιοκρατικά, θα πιάνουν απλώς τη βάση του 55 στο διαγωνισμό και θα διορίζονται μόνιμοι σε 3 χρόνια ,αφού θα έχουν πληρωθεί κανονικά για την αναπλήρωση.
Κάποιοι άλλοι θα γράφουν καλύτερα από το 95% των υποψηφίων στο διαγωνισμό και θα πρέπει να ξαναδώσουν για να διοριστούν ή να ψάξουν να βρουν κανένα μέσο να τους δώσει μόρια αναπλήρωσης.
Δε λέω, προς τη κατεύθυνση της ‘ισονομίας’ και της ‘αξιοκρατίας’ ωθεί το φρέσκο νομοσχέδιο. Μια από τα ίδια δηλαδή.
Μεγάλε Ευθυμίου, τελικά ίδρυσες σχολή ρε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τροπος διορισμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #648 στις: Μάιος 15, 2010, 07:03:27 μμ »
sartr λέει:
Ιουλίου 21, 2008 σε 10:58 μμ
Κανένα παράθυρο καταγραφής μορίων προϋπηρεσίας δεν έκλεισε ο Στυλιανίδης.
Επάξια συμπεριλαμβάνεται στη συνομοταξία Ευθυμίου-Καλού. Κάποιοι θα διορίζονται ως αναπληρωτές ευνοιοκρατικά, θα πιάνουν απλώς τη βάση του 55 στο διαγωνισμό και θα διορίζονται μόνιμοι σε 3 χρόνια ,αφού θα έχουν πληρωθεί κανονικά για την αναπλήρωση.
Κάποιοι άλλοι θα γράφουν καλύτερα από το 95% των υποψηφίων στο διαγωνισμό και θα πρέπει να ξαναδώσουν για να διοριστούν ή να ψάξουν να βρουν κανένα μέσο να τους δώσει μόρια αναπλήρωσης.
Δε λέω, προς τη κατεύθυνση της ‘ισονομίας’ και της ‘αξιοκρατίας’ ωθεί το φρέσκο νομοσχέδιο. Μια από τα ίδια δηλαδή.
Μεγάλε Ευθυμίου, τελικά ίδρυσες σχολή ρε!

Oχι αλλο καρβουνο!!! Ελεος!
Αρκετα. Ο στοχος επιτευχθη ,αποχωρειστε απο το διαδικτυο.

Μέχρι να κάνει ανασχηματισμό και να βάλει τον Ευθυμίου Υπουργό , αποχωρώ ...   :D

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #649 στις: Μάιος 17, 2010, 09:26:45 μμ »

Από  alfavita.gr

Είναι αδιανόητο και τουλάχιστον προκλητικό!
το νέο πολυνομοσχέδιο να "χαρίζει" τη βάση σε ΑΡΚΕΤΟΥΣ που δεν έχουν καν πατήσει σε
εξεταστικό κέντρο για να δώσουν εξετάσεις α.σ.ε.π. εκπαιδευτικών και απλά έτυχε να μαζέψουν με όποιον τρόπο τους επέτρεπε η εκάστοτε κυβέρνηση 24 μόρια και άνω προϋπηρεσία, και εμένα καθώς και χιλιάδες άλλους συναδέλφους να μη μας αναγνωρίζουν έστω ένα μόριο από τους τρεις τελευταίους άσεπ στους οποίους και είμαι προσωπικά εγώ επιτυχών (και με βαθμούς έκαστη φορά 74-69-74)
απαιτούμε ως μεμονωμένες (προς το παρόν) οντότητες και σίγουρα ως σύλλογος επιτυχόντων πολλακις στον ασεπ να αποσαφηνιστεί το κεφάλαιο του πολυνομοσχεδίου που εμπλέκεται η μοριοδοτηση παλαιοτέρων διαγωνισμών ασεπ (επιτυχίας >50 Ή 55)
 
ευχαριστώ
 
Λαζαρίδης Σάββας
επιτυχών σε τρεις (3) ΑΣΕΠ πε11 (2003-2006-2009)
πρωην ωρομίσθιος και νυν αναπληρωτής καθηγητής

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #650 στις: Μάιος 17, 2010, 09:37:23 μμ »
Eπιτυχούσα 2003 (67),επιτυχούσα 2008 (73),Π02 ούτε αναπληρώτρια,ούτε ωρομίσθια!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #651 στις: Μάιος 20, 2010, 04:19:51 μμ »
1) Θεωρώ λοιπόν ότι το οποιοδήποτε σύστημα διορισμών πρέπει να μην απαξιώνει την προσπάθεια, τους κόπους και τις θυσίες του κάθε εκπαιδευτικού, είτε αυτό ερμηνεύεται ως προετοιμασία για το διαγωνισμό (που επιδέχεται σημαντικών βελτιώσεων) είτε ως απόκτηση προϋπηρεσίας (που και αυτό το σύστημα  επιδέχεται ριζικών βελτιώσεων).

2) Γιατί το σημαντικότερο είναι να μην παίζεις με τον προγραμματισμό της ζωής χιλιάδων εκπαιδευτικών αλλάζοντας τους όρους του παιγνιδιού κατά τη διάρκεια του και όχι από την αρχή, για να γνωρίζει ο άλλος πώς θα το χειριστεί. Αυτό το θεωρώ ανέντιμο και ανήθικο.

3) Ελπίζω να σε κάλυψα, χωρίς να περιμένω ότι θα συμφωνήσεις και ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.

1) Συμφωνώ με αυτό που λες !!!  Θα μου επιτρέψεις να προσθέσω κάτι όμως ( και αν θες μου λες αν συμφωνείς ή όχι ) .
Η βελτίωση του διαγωνισμού ( που σωστά λες ότι πρέπει να γίνει ) δεν έχει να κάνει με θέματα διαφάνειας και δικαιοσύνης .
Ενώ η απόκτηση προϋπηρεσίας έχει σοβαρότατα προβλήματα δικαιοσύνης .
Γιατί πολλοί θα ήθελαν να παίρνουν διπλά μόρια από την Π.Δ.Σ. σε δυσπρόσιτο ( και ας έχει κόπο αυτό ) αλλά δεν είχαν τη δυνατότητα ( ενώ άλλοι έπαιρναν ώρες επειδή είχαν γνωστό ). Επίσης πολλοί θα ήθελαν να κάνουν τον κόπο να διδάξουν στη Σιβιτανίδειο ,στα Εκκλησιαστικά κ.λ.π. αλλά δεν είχαν μέσον .
Να σε προλάβω !  Δεν είπα ότι όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία την απόκτησαν με όρους ρουσφετιού. Λεω ότι υπάρχουν παράθυρα ρουσφετιού που πρέπει να κλείσουν !  Όσοι έχουν ''καθαρή'' προϋπηρεσία θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι που θα ζητάνε να κλείσουν τα παράθυρα !

2) Συμφωνώ και με αυτό και γι αυτό έχω εκφράσει από παλιά απόψεις όπως
να ψηφιστεί το 2009 ότι από το 2015 και μετά θα ισχύσει το 100% ΑΣΕΠ
Να βρεθεί δηλαδή ένας τρόπος ώστε να έχουμε μακροπρόθεσμα δίκαιο σύστημα διορισμών αλλά ταυτόχρονα να μην παίξει κανείς με τον προγραμματισμό της ζωής χιλιάδων εκπαιδευτικών ( όπως σωστά λες ) .

3) Με κάλυψες αλλά έκανες λάθος πρόβλεψη. Δεν διαφωνώ . '' Συμφωνώ μεν αλλά .. '' .   ;)

Υ.Γ. ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να μου γράψεις την άποψή σου
( το ενδιαφέρον μου για τη γνώμη σου ήταν πραγματικό και οι ευχές μου επίσης )

Συνάδελφε, αν και καθυστερημένα σου δίνω την απάντηση που σου οφείλω.
Η βελτίωση του διαγωνισμού, μπορεί να έχει να κάνει και με θέματα διαφάνειας και δικαιοσύνης.
Χωρίς να θέλω να μπω σε θέματα εξεταστέας ύλης ή διαρροών θα αναφέρω μόνο τον προβληματισμό μου ως προς την εξασφάλιση ίσων ευκαιριών πρόσβασης στη γνώση, για τον κάθε εκπαιδευτικό, καθώς και την αντικειμενικότητα στα κριτήρια του κάθε βαθμολογητή.
Η απόκτηση προϋπηρεσίας δεν έχει πάντα σοβαρότατα προβλήματα δικαιοσύνης. Εκεί που υπάρχουν αυτά, έχουμε συμφωνήσει ότι πρέπει να σταματήσουν.Δε μπορούμε όμως να παραβλέψουμε ότι υπάρχουν προϋπηρεσίες που οφείλονται σε επιτυχίες στο ΑΣΕΠ ή προϋπηρεσίες που άρχισαν πριν το ΑΣΕΠ. Ακόμα και στη ΠΔΣ οι δεκάδες χιλιάδες ωρομίσθιοι που απασχολήθηκαν, δεν είναι δυνατόν να είχαν όλοι μέσον. Δε μπορούμε να βάλουμε στην ίδια κατηγορία και αυτούς που διένυσαν χιλιάδες χιλιόμετρα για να διδάξουν σε περιοχές όπου λόγω της ζήτησης τελικά εξαντλούνται οι πίνακες.
Γενικότερα, δε διαφωνώ με το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, διαφωνώ όμως με την τακτική να προτάσσουμε και να μεγαλοποιούμε το κακό και το άδικο για να ικανοποιούμαστε κατακρίνοντας το.
Για τους λόγους αυτούς, αλλά και επειδή συμφωνούμε στο ότι πρέπει να εφαρμοστεί ένα δίκαιο σύστημα διορισμών, χωρίς να ανατρέπεται ο προγραμματισμός χιλιάδων εκπαιδευτικών, είμαι εναντίον οποιουδήποτε 100%.

Υγ. Να είσαι καλά και για τις ευχές σου και για το ενδιαφέρον σου, για τις απόψεις μου. Είναι και δική μου ευχαρίστηση η ανταλλαγή εποικοδομητικών απόψεων, μακριά από φανατισμούς και ακρότητες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #652 στις: Μάιος 20, 2010, 08:03:52 μμ »
Συνάδελφε jak13 συμφωνώ με πάρα πολλά από αυτά που λες.

Ποτέ δεν είπα ότι ο διαγωνισμός είναι τέλειος . Και εγώ ( πιθανότατα ) υπήρξα θύμα κάποιου βαθμολογητή ( στην διδακτική ) κάποτε . Και αν το γραπτό μου δεν είχε πέσει σε αυτόν τον διορθωτή ίσως να είχα διοριστεί 2 χρόνια νωρίτερα .
Κατά τη γνώμη μου όμως τα στραβά του διαγωνισμού δεν έχουν να κάνουν με αδιαφάνεια .
Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να  διορθωθούν τα όποια στραβά του διαγωνισμού .

Ως προς την προϋπηρεσία τώρα. Δεν είπα ποτέ ότι όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία την απόκτησαν με αδιαφανείς τρόπους.
Θα προτιμούσα να ακούσω και από τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ τα δικά σου λόγια .
Παραθέτω παρακάτω τι είπες εσύ και τι είπε αυτός για να καταλάβεις τι θέλω να πω .


Η απόκτηση προϋπηρεσίας δεν έχει πάντα σοβαρότατα προβλήματα δικαιοσύνης. Εκεί που υπάρχουν αυτά, έχουμε συμφωνήσει ότι πρέπει να σταματήσουν.


Ο Πρόεδρος της ΟΛΜΕ  στην ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ  είπε :
Οι έχοντες προϋπηρεσία εκπαιδευτικοί δεν είναι εκπαιδευτικοί που την απέκτησαν με αδιαφανείς διαδικασίες.
Πηγή :
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank4_5_10_1632.php

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #653 στις: Μάιος 23, 2010, 06:00:24 μμ »

Συνάδελφε knkn, πρέπει να με καταλαβαίνεις μετά από αυτό που σου συνέβη και ακριβώς αυτό εννοούσα, γιατί ξέρουμε με πόσο μικρή διαφορά μπορεί να κριθεί η σειρά. Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά ακούω αρκετά από συναδέλφους και για το θέμα της αδιαφάνειας.
Συμφωνούμε όμως στη βελτίωση του διαγωνισμού, όπως συμφωνήσαμε και στο θέμα της προϋπηρεσίας. Και αφού έχουμε δική μας άποψη δεν υπάρχει λόγος ούτε να υπερασπιστώ τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ, ούτε να κατακρίνω την τακτική του.
Ακόμα θέλω να ξεκαθαρίσω ότι αυτά που έγραψα δε σημαίνει ότι απαραίτητα τα είπες εσύ, αλλά ήταν η γνώμη μου σε γενικότερες τοποθετήσεις και στη νοοτροπία που επικρατεί, έστω και αν εκείνος ο "μπάρμπας στην Κορώνη" είχε γίνει ο διασημότερος μπάρμπας, ακόμα κι αν τον είχες για ετοιμοθάνατο. ;D ;D
Δυστυχώς διαπιστώνω ότι ζει και βασιλεύει, απλά έχει αλλάξει κοστούμι. ;) 

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #654 στις: Μάιος 23, 2010, 07:39:06 μμ »
Και αφού έχουμε δική μας άποψη δεν υπάρχει λόγος ούτε να υπερασπιστώ τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ, ούτε να κατακρίνω την τακτική του.

Εμένα θα μου επιτρέψεις να κατακρίνω όλους όσους δημιουργούν παράθυρα ( για να περνούν τα ανίψια του διασημότερου μπάρμπα ) καθώς και τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ που δεν τα βλέπει ( ή κάνει πως δεν τα βλέπει ) .

παραπάνω έγραψα :
Μέχρι να κάνει ανασχηματισμό και να βάλει τον Ευθυμίου Υπουργό , αποχωρώ ...   :)

αν διαπιστώσω ότι ο νόμος 3848 έχει παράθυρα και ο διάσημος μπάρμπας συνεχίζει να δρα στους διορισμούς εκπαιδευτικών
τότε θα επιστρέψω..  :)    

Παραθέτω το νόμο 3848
http://www.ypepth.gr/docs/nomosxedio_paideia_100427.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2010, 07:57:13 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #655 στις: Μάιος 23, 2010, 10:57:16 μμ »
Και αφού έχουμε δική μας άποψη δεν υπάρχει λόγος ούτε να υπερασπιστώ τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ, ούτε να κατακρίνω την τακτική του.
Εμένα θα μου επιτρέψεις να κατακρίνω όλους όσους δημιουργούν παράθυρα ( για να περνούν τα ανίψια του διασημότερου μπάρμπα ) καθώς και τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ που δεν τα βλέπει ( ή κάνει πως δεν τα βλέπει ) .

Σε αυτό που λες έχουμε συμφωνήσει. Μόνο που η ΟΛΜΕ δε νομοθετεί και δε μπορεί να ανοίξει παράθυρα.
Τα παράθυρα υπάρχουν μάλλον και εντός και εκτός νομοσχεδίου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #656 στις: Μάιος 24, 2010, 12:46:42 μμ »
Μόνο που η ΟΛΜΕ δε νομοθετεί και δε μπορεί να ανοίξει παράθυρα.

Σωστό !  Παράθυρα ανοίγουν οι πολιτικοί και όχι η ΟΛΜΕ ! 
Ως γνωστόν οι πολιτικοί κοιτάνε να κάνουν αυτό που θα τους εξασφαλίζει ψήφους .
Αν λοιπόν καταλάβουν ότι υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν τα παράθυρα τότε θα το ξανασκεφτούν πριν τα ανοίξουν .
Σε αυτό το σημείο είναι που φταίει και η ΟΛΜΕ και εμείς όλοι !
Αλλά και η ΟΛΜΕ ψήφους μαζεύει .  Οπότε τελικά φταίμε εμείς !    :)


Αποσυνδεδεμένος geopap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #657 στις: Μάιος 25, 2010, 05:31:58 μμ »
ΑΣΕΠ 100% :)
Οχι πίνακες =παράθυρα διορισμών που προσαρμόζονται ανάλογα με την εκάστοτε κυβέρνηση. >:(
Οι αναπληρωτές να καλύπτονται απο τους αποτυχόντες και να αποκτούν μόρια για τον επόμενο ΑΣΕΠ. Τα μόρια να μήνα χάνονται στην διάρκεια των χρόνων διότι πρόκειτα για προυπηρεσία. Οι αναπληρωτές  θα πρέπει να αναπληρώνουν συγκεκριμένες ώρες διδασκάλίας και να λαμβάνουν συγκεκριμένο αριθμό μορίων προυπηρεσίας.
1 χρόνος προυπηρεσίας να ισούται με έναν βαθμό στο βασικό πτυχίο.
Εφόσον το βασικό μας πτυχίο διαρκεί 4 χρόνια και ένα μεταπτυχιακό 2χρόνια το μεταπτυχιακό να έχει την μισή ακριβώς βαρύτητα του πτυχίου.
Αν ενα πτυχίο διαρκεί 3 χρόνια και ενα μεταπτυχιακό 1 χρόνο η βαρύτητα να είναι 3 προς 1.
Ο ΑΣΕΠ να γίνεται κάθε χρόνο.
Να δεσμεύεται ο  διορισμένος καθηγητής οτι θα παραμείνει στην οργανική του θέση για τουλάχιστον μια δεκαετία.
Να μην υπάρχουν μόρια παραμεθοριων περιοχών.
Κάθε νομός να διενεργεί τον διαγωνισμό για τις ανάγκες του. Να μην μπορεί ένας εκπαιδευτικός  να δίνει εξετάσεις στην  Αθήνα και  να διορίζεται στον Εύρο και αντίστροφα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.