*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769052 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #910 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 05:15:31 μμ »
Ολα αυτα που ρωτας και πολλα ακομα θα απαντηθουν το τρεχον ετος.Στη δευ/θμια θα γινουν πολλα.Ναι η οργανικη εχει μεγαλη σημασια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:12 »

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #911 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 05:25:05 μμ »
Να σας πρήξω κ εγω με τις δικές μου απορίες;;
Στην εγκύκλιο στις μεταθέσεις για μουσικά σχολεία η 5ετής προυπηρεσία αποδυκνύεται με βεβαίωση υπηρεσιακών μεταβολών ή χρειάζονται όλες οι πράξεις ανάληψης της κάθε χρονιάς;
Η προηγούμενη εμπειρία σε μουσικά σχολεία φαίνεται από αυτή τη βεβαίωση ή εκεί χρειάζονται οι πράξεις ανάληψης;
κ το τελευταίο η εντοπιότητα παίζει ρόλο σε αυτές τις μεταθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #912 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 06:23:17 μμ »
θελω κι εγω τα φωτα σας.θα κανω πρωτη φορα για μεταθεση.διορισμενη το 2011 λογω διετιας μπορω φετος.τι θα βαλω στο κουτακι εχει υπηρετησει την οργανικη;δεν εχω οργανικη γιατι δεν ειχα δικαιωμα μεχρι τωρα.τωρα θα κανω για οριστικη τοποθετηση.ευχαριστω και καλη επιτυχια σε ολους.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #913 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 06:33:39 μμ »
Ας ρωτησω κατι πολυ βασικο.Αυτοι που εχουν οργανικη θεση θα κανουν αιτηση μεταθεσης ετσι απλα χωρις ΦΟΒΟ?

πέρισυ που έγραφα προσέχτε τις οργανικές σας και φροντίστε να σιγουρευτείτε όσο μπορειτε οτι αν μετατεθειτε θα καβατζάρετε οργανική, κάποιοι εδώ μεσα μου ειπαν ότι "τρομοκρατώ τους εκπαιδευτικούς". Τότε λοιπόν, έσβησα όλα μου τα προηγούμενα μηνύματα επί του θέματος και δεν ξαναπόσταρα ώσπου να τελειώσει η προθεσμία υποβολής δηλώσεων. Ως εκ τούτου, δεν επιθυμώ να γράψω κάτι για το θέμα αυτό και φέτος. Ο νοών νοείτω και ο καθένας να το χειριστεί όπως θέλει. Δεν συνηθίζω να χαϊδεύω τα αυτιά κανενός αλλά δε θα την ακούσω κιόλας επειδή κάποιοι έχουν κολλήματα...


Να σας πρήξω κ εγω με τις δικές μου απορίες;;
Στην εγκύκλιο στις μεταθέσεις για μουσικά σχολεία η 5ετής προυπηρεσία αποδυκνύεται με βεβαίωση υπηρεσιακών μεταβολών ή χρειάζονται όλες οι πράξεις ανάληψης της κάθε χρονιάς;
Η προηγούμενη εμπειρία σε μουσικά σχολεία φαίνεται από αυτή τη βεβαίωση ή εκεί χρειάζονται οι πράξεις ανάληψης;
κ το τελευταίο η εντοπιότητα παίζει ρόλο σε αυτές τις μεταθέσεις;

οι πράξεις ανάληψης είναι βασικές καθώς πρέπει να διαχωριστεί η εκπαιδευτική απο την διδακτική εμπειρία και αυτά τα διαστήματα υπολογίζονται με ακρίβεια ώρας.  Την βεβαίωση υπηρεσιακών μεταβολών - υποθέτω εννοείτε την εισήγηση προϊσταμένου - την συμπληρώνουν οι αρμοδιοι για το θέμα αυτό υπάλληλοι και όχι εσείς. Από την αίτηση μετάθεσης για μουσικά σχολεια, εσείς συμπληρώνετε μόνο την πρώτη σελιδα.
Η εντοπιοτητα δεν ειναι μετρήσιμο ρόλο στις μεταθεσεις αυτές παρά μόνο σε περίπτωση απόλυτης ισοβαθμίας σε όλα τα υπόλοιπα επιμέρους κριτήρια.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:12 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #914 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 06:36:51 μμ »
θελω κι εγω τα φωτα σας.θα κανω πρωτη φορα για μεταθεση.διορισμενη το 2011 λογω διετιας μπορω φετος.τι θα βαλω στο κουτακι εχει υπηρετησει την οργανικη;δεν εχω οργανικη γιατι δεν ειχα δικαιωμα μεχρι τωρα.τωρα θα κανω για οριστικη τοποθετηση.ευχαριστω και καλη επιτυχια σε ολους.


στην ερώτηση αν έχετε υπηρετήσει την οργανική, θα βάλετε "ναι" εφόσον δεν έχετε λάβει άδεια άνευ αποδοχών το προηγούμενο έτος. 
Υπάρχουν δύο ειδών οργανικές - το λέω πολύ πολύ χοντρικά για να γίνει κατανοητό : η μία είναι η οργανική σε σχέση με το ΠΥΣΔΕ ( ΔΛΔ ανήκεις στο ΠΥΣΔΕ τάδε, υπηρετείς ούσα σε διάθεση για έναν χρόνο και άρα έχεις ξεχρεώσει την οργανική σου ως προς το ΠΥΣΔΕ )  και η οργανική σε σχέση με το σχολείο ( αυτο που οι περισσότεροι ξέρετε ως "έχω οργανική στο τάδε σχολείο".

Φέτος λοιπον, μπορείς να υποβάλεις αίτηση τόσο για μετάθεση όσο και - οπωσδήποτε -για οριστική τοποθέτηση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #915 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 07:15:06 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: εφόσον τώρα δηλώσουμε ότι επιθυμούμε βελτίωση θέσης, αφού ανακοινωθούν οι μεταθέσεις και ανακοινώσει το ΠΥΣΔΕ τα κενά της κάθε ειδικότητας, είμαστε υποχρεωμένοι να συμπληρώσουμε την αίτηση βελτίωσης με τα σχολεία της περιφέρειάς μας, ή μπορούμε αν θέλουμε να μείνουμε στην οργανική μας χωρίς τελικά να υποβάλλουμε αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #916 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 07:16:30 μμ »
Οταν πετυχεις την βελτίωση θεσης, σημαινει αυτοματα οτι παιρνεις και οργανικη? Ή ενδεχεται την επόμενη χρονια να γυρισεις στην προηγουμενη οργανικη?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #917 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 07:17:58 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: εφόσον τώρα δηλώσουμε ότι επιθυμούμε βελτίωση θέσης, αφού ανακοινωθούν οι μεταθέσεις και ανακοινώσει το ΠΥΣΔΕ τα κενά της κάθε ειδικότητας, είμαστε υποχρεωμένοι να συμπληρώσουμε την αίτηση βελτίωσης με τα σχολεία της περιφέρειάς μας, ή μπορούμε αν θέλουμε να μείνουμε στην οργανική μας χωρίς τελικά να υποβάλλουμε αίτηση;

αν τα κενά που θα ανακοινωθούν δεν ειναι της αρεσκείας σου, δεν δηλώνεις τίποτα οπότα αυτόματα απενεργοποιείς την αίτηση που τώρα υποβάλεις και έτσι παραμένεις στην οργανική σου.

Οταν πετυχεις την βελτίωση θεσης, σημαινει αυτοματα οτι παιρνεις και οργανικη? Ή ενδεχεται την επόμενη χρονια να γυρισεις στην προηγουμενη οργανικη?

βελτίωση θέσης σημαίνει εξ ορισμού αλλαγή οργανικής. Επομένως, δεν γυρνάς στην παλιά σου οργανική αλλά υπηρετείς την καινούρια!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #918 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 07:31:43 μμ »
Να σας πρήξω κ εγω με τις δικές μου απορίες;;
Στην εγκύκλιο στις μεταθέσεις για μουσικά σχολεία η 5ετής προυπηρεσία αποδυκνύεται με βεβαίωση υπηρεσιακών μεταβολών ή χρειάζονται όλες οι πράξεις ανάληψης της κάθε χρονιάς;
Η προηγούμενη εμπειρία σε μουσικά σχολεία φαίνεται από αυτή τη βεβαίωση ή εκεί χρειάζονται οι πράξεις ανάληψης;
κ το τελευταίο η εντοπιότητα παίζει ρόλο σε αυτές τις μεταθέσεις;

οι πράξεις ανάληψης είναι βασικές καθώς πρέπει να διαχωριστεί η εκπαιδευτική απο την διδακτική εμπειρία και αυτά τα διαστήματα υπολογίζονται με ακρίβεια ώρας.  Την βεβαίωση υπηρεσιακών μεταβολών - υποθέτω εννοείτε την εισήγηση προϊσταμένου - την συμπληρώνουν οι αρμοδιοι για το θέμα αυτό υπάλληλοι και όχι εσείς. Από την αίτηση μετάθεσης για μουσικά σχολεια, εσείς συμπληρώνετε μόνο την πρώτη σελιδα.
Η εντοπιοτητα δεν ειναι μετρήσιμο ρόλο στις μεταθεσεις αυτές παρά μόνο σε περίπτωση απόλυτης ισοβαθμίας σε όλα τα υπόλοιπα επιμέρους κριτήρια.

Άρα αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ψάχνω όλες τις πράξεις ανάληψης από την αρχή κ φαντάζομαι ότι οι φωτοτυπίες δεν κάνουν θα πρέπει να είναι επικυρωμένες!! Αφού υπάρχει ένα σύστημα που φαίνεται η προυπηρεσια του καθενός (το e-datacenter δεν είναι;) γιατί πρέπει όλοι να πνιγόμαστε στη χαρτούρα; τέλος πάντων....
κ πάλι ευχαριστώ!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 07:37:21 μμ από df478 »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #919 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 07:38:37 μμ »
Σχετικα με πραξεις αναληψης εχω μια απορια...Διοριστηκα το 11 στη Δ Αρκαδιας, στη Β/θμια. Αλλα με διεθεσαν στην πρωτοβαθμια, σε αλλη περιοχη, επειδη δεν υπηρχε κενο. Εγω πρωτα ανελαβα στην πρωτοβαθμια κ μετα, αφου εμαθα οτι τοποθετηθηκα προσωρινα σε γυμνασιο της Δ Αρκαδιας, παρουσιαστηκα κ εκει. Αλλα ο διευθυντης δε με αφησε να κανω πραξη αναληψης, γιατι μου ειπε οτι εχω αναλαβει ηδη στην πρωτοβαθμια κ δε χρειαζεται. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; Τι θα προσκομισω;;;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #920 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 08:09:31 μμ »
@df478

οι πράξεις ανάληψης για την συγκεκριμένη αίτηση είναι ζωτικής σημασίας καθώς πρέπει να υπολογισθούν επακριβώς τα διαστήματα. Ειναι κρίσιμο το στοιχεια να ειναι ακριβή.

το edata αν είχε ενημερωθεί πληρως και κυρίως σωστά θα ήταν ιδανικό... αλλά δεν έχεις ιδέα τι βλέπουμε κατά καιρούς.... Το πλέον απλό ας πούμε ειναι να έχει μετατεθει κόσμος που δεν είχε θεμελιώσει δικαιωμα μετάθεσης και δεν ανήκε σε ειδική κατηγορία...
έχει μερικά default που ειναι εντελώς λάθος. Πχ βγάζει την οργανικη ως default  και υπάρχει κόσμος πουδεν μπαινει καν στον κόπο να το αλλάξει ανάλογα σε απόσπαση, διάθεση, θητεία κτλ. Δε φταιει το data  σαφώς, αλλά οι χιειριστές του ωστόσο αν η default επιλογή ήταν κενό ενδεχομένως, τέτοια "χοντρά" κομμάτια να είχαν καταχωριστεί σωστά...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #921 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 08:16:09 μμ »
Ναι, τώρα που το είδα, να ενημερώσω και επ΄αυτών :

όσοι κάνουν αίτηση μετάθεσης σε ΣΜΕΑΕ/ΚΕΔΔΥ/ΕΕΕΕΚ θα δηλώσουν σε αυτή τη φάση τις περιοχές μετάθεσης ΕΑΕ στις οποίες επιθυμούν να μετατεθούν/τοποθετηθούν.

Δεν θα δηλώσουν συγκεκριμένα κενά όπως τα προηγούμενα χρόνια.

Αφού λάβουν μετάθεση, τότε θα κληθούν να δηλώσουν οργανικά κενά στα οποία και θα τοποθετηθούν βάσει μορίων.



αυτό όμως έρχεται σε αντίθεση με τη σελ.32 όπου αναφέρει ότι:
"Οι ενδιαφερόμενοι δηλώνουν προτιμήσεις σε κενές οργανικές θέσεις των Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή ΚΕ.Δ.Δ.Υ. οι οποίες προκηρύσσονται.
Τυχόν προτιμήσεις σε θέσεις Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή ΚΕ.Δ.Δ.Υ. που δεν έχουν προκηρυχθεί, δεν θα ληφθούν υπόψη."
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 08:18:10 μμ από epistimik »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #922 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 08:18:05 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι να δω αν κατάλαβα καλά από την εγκύκλιο. Ανήκω Δ΄ Δωδεκανήσου και φέτος είμαι με απόσπαση στην Αθήνα. Την αίτηση τη στέλνω ταχυδρομικά ή υ[ηρεσιακά στη Ρόδο, σωστα?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #923 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 08:20:27 μμ »
epistimik
το συγκερκιμένο κομμάτι ειναι copy paste  απο την προηγούμενη εγκύκλιο ( όπως και το κομμάτι στη σελ. 6 που λέει ότι οι οργανικά ανήκοντες σε ΣΜΕΑΕ/ΚΕΔΔΥ πρέπει να υπηρετήσουν 2 χρόνια και όχι 1 )... έχουν γι΄νει λάθη στην εγκύκλιο οπότε απλά ...τα προσπερνάμε!! :) :)

Ρωξάνη,
ταχυδρομικά ή υπηρεσιακά στη Ρόδο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160716
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.