*

Ψηφοφορία

Διοριστήκατε μέσω του πίνακα Β; Αν ναι, πόσες χρονιές ήσασταν ωρομίσθιος;

Μία χρονιά μόνο
5 (71.4%)
Δύο χρονιές
1 (14.3%)
Τρεις
0 (0%)
Παραπάνω από τρεις χρονιές
1 (14.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 7

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο  (Αναγνώστηκε 53584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 27, 2010, 07:58:51 μμ »
μισθολογικά το γνωρίζω ότι πιανεται όπως και στις μεταθέσεις. Με τον βαθμό πρακτικα τι κερδίζουμε;

Ο βαθμός που αναλογεί στον καθένα ανάλογα με την προϋπηρεσία του αναπροσαρμόζεται μετά το πέρας της δόκιμης περιόδου. Αυτά μου είπαν εμένα από τη Βθμια Χανίων τον περασμένο Αύγουστο που διορίστηκα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 27, 2010, 08:18:38 μμ »
μισθολογικά το γνωρίζω ότι πιανεται όπως και στις μεταθέσεις. Με τον βαθμό πρακτικα τι κερδίζουμε;

Ο βαθμός που αναλογεί στον καθένα ανάλογα με την προϋπηρεσία του αναπροσαρμόζεται μετά το πέρας της δόκιμης περιόδου. Αυτά μου είπαν εμένα από τη Βθμια Χανίων τον περασμένο Αύγουστο που διορίστηκα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 27, 2010, 08:25:04 μμ »
το νομοσχέδιο αναφέρει ότι  η προυπηρεσία των αναπληρωτών και ωρομισθίων  θα αναγνωρίζεται πλέον  και για την βαθμολογική τους εξέλιξη και θα θεωρείται πραγματική δημόσια εκπαιδευτική υπηρεσία.
Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι καινούργιο. Έως τώρα η προϋπηρεσία πριν τον διορισμό δεν αναγνωριζόταν για τη βαθμολογική εξέλιξη.



Παράθεση
Στην περίπτωση πχ που καποιος είχε τρία χρόνια προυπηρεσίας πριν τον διορισμό του τώρα θα του αποδοθεί αναδρομικά ο βαθμός β, αφού στον εισαγωγικό βαθμό γ απαιτούνταν θητεία δύο ετών; Ο εισαγωγικός βαθμός είχε ταυτιστεί με την δόκιμη θητεία των δύο ετών. Είναι πιθανό κάποιος τώρα να απαλλαγεί από αυτή με την παλια προυπηρεσία ή  ότι βαθμό και αν πάρεις θα εξακολουθήσεις τα δύο πρώτα χρόνια να θεωρείσαι δόκιμος έστω και αν έχεις πχ από την αρχή του διορισμού βαθμό β;
Όπως το καταλαβαίνω εγώ , τα πρώτα δύο χρόνια της δόκιμης θητείας θα εξακολουθείς να έχεις τον εισαγωγικό βαθμό Γ΄, αλλά αμέσως με τη μονιμοποίηση βαθμολογικά θα  αναγνωρίζονται αναδρομικά τα 3 χρόνια της προϋπηρεσίας (αναφέρομαι  στο παράδειγμά σου) ως αναπληρωτή κι έτσι θα φτάσεις 3 χρόνια νωρίτερα στο βαθμό Α΄. Αν κάποιος εμπειρότερος γνωρίζει καλύτερα ας μας πει.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:56:57 μμ »
Μεχρι τουδε, η προυπηρεσια του αναπληρωτη ή ωρομισθιου δεν συνυπολογιζεται για τη βαθμολογικη εξελιξη του εκπαιδευτικου μετα το διορισμο του ως μονιμου (με ελαχιστες εξαιρεσεις). Αν κατι τετοιο προβλεπεται στο Ν/Σ, προκειται για αλλαγη.

Το μοντελο της εν λογω αλλαγης που προτεινει ο syrrahm ειναι εφαρμοστεο, διοτι ηδη εν μερει εχει καθεριωθει μια τετοια πρακτικη με την αναγνωριση των μεταπτυχιακων σπουδων. Συγκεκριμενα, μετα το περας της διετους περιοδου δοκιμοτητας κατα την οποια κατεχει το βαθμο Γ, ο εκπαιδευτικος που ειναι κατοχος μεταπτυχιακου τιτλου σπουδων προαγεται απο το βαθμο Γ στο βαθμο Β αναδρομικα, ενα ετος νωριτερα.     
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος fegaro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 06:15:22 μμ »
1)Αφού η αίτηση αναγνώρισης προυπηρεσίας έχει γίνει από τον Αύγουστο του 2010 γιατί δεν έχει αναγνωριστεί ακόμη? Μου είχαν πει πριν την ύπαρξη του ενιαίου μισθολογίου ότι θα αναγνωριστεί 2 χρόνια μετά. Γιατί? Και δόκιμος που είμαι δεν θα μπορούσε να αναγνωριστεί η προυπηρεσία?

2)Προσπαθώ να καταλάβω το νέο μισθολόγιο. Ως νεοδιόριστος του 2010 με μεταπτυχιακό πρέπει να έχω κατάταξη στον βαθμό Ε ή επειδή δεν έχει γίνει η μονιμοποίηση ακόμη απλώς ΣΤ?

3)Και τέλος, μήπως πρέπει να αναγνωριστεί η προυπηρεσία τώρα αφού προέκυψε το ενιαίο μισθολόγιο, γιατί δύο χρόνια που περιμένω για αναγνώριση και άλλα δύο χρόνια μετά για την επόμενη κατάταξη εάν έχω καταλάβει καλά χάνω 4 χρόνια για κατάταξη στο ΜΚ και στο Βαθμό που θα έπρεπε να είμαι με βάση την προυπηρεσία μου και το μεταπτυχιακό?

Τα φώτα σας παλαιότεροι συνάδελφοι... εχω μπερδευτεί πολύ.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 11:55:17 μμ »
1) Θα έπρεπε να έχει αναγνωρισθεί ήδη. Δεν ισχύει η αναγνώριση για 2 χρόνια μετά

2) Στον Ε

3) Μισθολογικά και βαθμολογικά η προϋπηρεσία αναγνωρίζεται από την ημερομηνία που έχεις κάνει την αίτηση
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:13:10 μμ »
συγνώμη εννοείς αίτηση για προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα;ή αναπληρωτής;

Αποσυνδεδεμένος fegaro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 06:16:33 μμ »
μιλάω για δημόσια προυπηρεσία, τελικώς είχε παραπέσει η αίτηση μου και τακτοποιήθηκε, αφού΄πρώτα είχα κάθε μήνα σχεδόν που ρωτούσα τί γίνεται!!!

ευχαριστω πολυ για την απάντηση geok

επισης στον ιδιωτικό τομέα, δεν έχω κάνει κάποια κίνηση γιατί είχα παλαιότερα ΤΕΒΕ και μετά ΙΚΑ, αλλά δεν έχω καταλάβει για την αναγνωρίση στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να είναι εκπαιδευτική η προυπηρεσία ή όχι? και αν είναι άσχετη με την ειδικότητα ως εκπαιδευτικός δεν νομίζω να αναγνωρίζεται?ε?

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 06:22:20 μμ »
μιλάω για δημόσια προυπηρεσία, τελικώς είχε παραπέσει η αίτηση μου και τακτοποιήθηκε, αφού΄πρώτα είχα κάθε μήνα σχεδόν που ρωτούσα τί γίνεται!!!

ευχαριστω πολυ για την απάντηση geok

επισης στον ιδιωτικό τομέα, δεν έχω κάνει κάποια κίνηση γιατί είχα παλαιότερα ΤΕΒΕ και μετά ΙΚΑ, αλλά δεν έχω καταλάβει για την αναγνωρίση στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να είναι εκπαιδευτική η προυπηρεσία ή όχι? και αν είναι άσχετη με την ειδικότητα ως εκπαιδευτικός δεν νομίζω να αναγνωρίζεται?ε?

Θα βγει ΠΔ που θα καθορίζει τις λεπτομέρειες. Ο νόμος λέει να είναι συναφής
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 11:30:32 μμ »
Η προϋπηρεσία σε άλλη απασχόληση (όχι στο δημόσιο) αναγνωρίζεται μόνο συνταξιοδοτικά. Κατά τα λοιπά, αναγνωρίζεται από το δημόσιο για μισθολογική εξέλιξη μόνο η προϋπηρεσία στο δημόσιο(εκπαιδευτική ή όχι).
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος ritama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 23, 2021, 11:16:02 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω προϋπηρεσία: στο δημόσιο, στο χώρο της υγείας (17 χρόνια, βαθμός Α) και σύμφωνα με τον πίνακα της 2ΓΕ ΠΕ04, είμαι μεταξύ των ατόμων που θα μπορούσαν να αποδεχτούν θέση διορισμού σε σχολείο. Σε αυτή την περίπτωση, τι μισθός θα μου αναλογεί; ξεκινάω ως νεο-διοριζόμενος στο δημόσιο ή αναγνωρίζονται τα χρόνια προϋπηρεσίας, δηλ θα έχω τις ίδιες αποδοχές; ενας εκπαιδευτικός με αντίστοιχα χρόνια εργασίας, τι μισθό λαμβάνει; :-\
ευχαριστώ για το χρόνο σας

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 23, 2021, 11:29:31 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω προϋπηρεσία: στο δημόσιο, στο χώρο της υγείας (17 χρόνια, βαθμός Α) και σύμφωνα με τον πίνακα της 2ΓΕ ΠΕ04, είμαι μεταξύ των ατόμων που θα μπορούσαν να αποδεχτούν θέση διορισμού σε σχολείο. Σε αυτή την περίπτωση, τι μισθός θα μου αναλογεί; ξεκινάω ως νεο-διοριζόμενος στο δημόσιο ή αναγνωρίζονται τα χρόνια προϋπηρεσίας, δηλ θα έχω τις ίδιες αποδοχές; ενας εκπαιδευτικός με αντίστοιχα χρόνια εργασίας, τι μισθό λαμβάνει; :-\
ευχαριστώ για το χρόνο σας

Ναι μετραει για μισθολογικη εξελιξη η προυπηρεσια σου. Οποτε με τα 17χρονια θα εισαι ΜΚ 8, τωρα λογικά θα εχεις και ενα μεταπτυχιακό οποτε θα ανεβεις αλλα 2 ΜΚ οποτε θα εισαι τελικα ΜΚ 10.
Γνωρίζω απο μονιμο οτι το ΜΚ 7 ειναι περιπου 1030 ευρω, καθε αυξηση ΜΚ ειναι +30 ευρω οποτε θα εχεις 3*35=105 ευρω πανω αρα περίπου 1135 ευρω καθαρα. Την πρωτη χρονια θα εχουμε πολλες κρατήσεις χονδρικα θα παρεις μεσα σε ενα χρονο 10.5 μισθους για τους 12μηνες οποτε ο μισθος σου χονδρικά θα ειναι 993 ευρω περιπου, την δευτερη χρονια θα εχουμε λιγοτερες κρατησεις δλδ σε 12 μηνες θα παρουμε 11.5 μισθούς(αλλα εσυ θα εχεις ανεβει ακομα ενα ΜΚ επειδη τα 17χρονια προυπηρεσιας θα γινουν 18) οποτε θα παιρνεις χονδρικα 1120 ευρω. Την τριτη χρονια θα παρεις κανονικά τον μισθο που αναλογει στο ΜΚ11 δλδ περιπου 1170.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 23, 2021, 11:30:02 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω προϋπηρεσία: στο δημόσιο, στο χώρο της υγείας (17 χρόνια, βαθμός Α) και σύμφωνα με τον πίνακα της 2ΓΕ ΠΕ04, είμαι μεταξύ των ατόμων που θα μπορούσαν να αποδεχτούν θέση διορισμού σε σχολείο. Σε αυτή την περίπτωση, τι μισθός θα μου αναλογεί; ξεκινάω ως νεο-διοριζόμενος στο δημόσιο ή αναγνωρίζονται τα χρόνια προϋπηρεσίας, δηλ θα έχω τις ίδιες αποδοχές; ενας εκπαιδευτικός με αντίστοιχα χρόνια εργασίας, τι μισθό λαμβάνει; :-\
ευχαριστώ για το χρόνο σας

Εδώ:
https://www.especial.gr/misthos-neodioristou-ekpaideftikou-eep-evp-analusi/

και εδώ:
https://www.elke.uoc.gr/services/payroll/calculator.html?v=3

βγαίνει ότι με 17 χρόνια υπηρεσίας θα έχετε μισθό 1564 μεικτά και 1170 καθαρά περίπου. Τα πρώτα  2 χρόνια λόγω κρατήσεων νεοδιοριστων αφαιρείται 100+ ευρώ από τα καθαρά και προσθέτετε τυχόν επιδόματα παιδιών. Επίσης αν έχετε μεταπτυχιακό η διδακτορικό επίσης ανεβαίνετε μισθολογικά.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 23, 2021, 11:49:03 πμ »
Συνάδελφοι και εγώ ομοιοπαθής, δουλεύω στο ΕΣΥ κ αναρωτιέμαι τι να κάνω μιας και είμαι σε διοριστέα σειρά. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα στον οδηγό κρατήσεων του ΜΤΠΥ ότι σε επαναδιορισμό εφόσον κάποιος έχει ήδη υποστεί τις κρατήσεις νεοδιόριστου δεν του τις ξανακάνουν. Αν το γνωρίζει και κάποιος άλλος σίγουρα ας το επιβεβαιώσει παρακαλώ. Το αναφέρω σε περίπτωση που ο συνάδελφος πιο πανω είναι μόνιμος ίσως πρέπει να υπολογίσει ότι δεν θα έχει κρατήσεις νεοδιόριστου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159552
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.159 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.