*

Ψηφοφορία

Κάνετε σεμινάρια ειδικής αγωγής 400 ωρών και μέχρι το Ιούνιο του 2009 θα τα έχετε ολοκληρώσει. Τι ειδικότητα είστε;

ΠΕΟ1
0 (0%)
ΠΕ02
12 (34.3%)
ΠΕ03
3 (8.6%)
ΠΕ04
1 (2.9%)
ΠΕ05
0 (0%)
ΠΕ06
0 (0%)
ΠΕ07
0 (0%)
ΠΕ08
0 (0%)
ΠΕ09
1 (2.9%)
ΠΕ10
0 (0%)
ΠΕ11
0 (0%)
ΠΕ12
0 (0%)
ΠΕ13
0 (0%)
ΠΕ14
2 (5.7%)
ΠΕ15
0 (0%)
ΠΕ16
1 (2.9%)
ΠΕ17
1 (2.9%)
ΠΕ18
1 (2.9%)
ΠΕ19
4 (11.4%)
ΠΕ20
1 (2.9%)
ΠΕ60
6 (17.1%)
ΠΕ70
2 (5.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 34

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια ειδικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 96705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:28:05 πμ »
Παντως οσοι ενδιαφερονται για μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ας δουν εδω http://nrd02w3.nured.auth.gr/NewsManager/ShowNewsDetails.aspx?ID=100 ειναι προσφατη προκηρυξη
Ακομη και σεις που ειστε απο μακρια (εννοω εκτος Θεσσαλονικης) ριξτε μια ματια


αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής αυτό?  μηπως έχεις κάνει κάποιο τηλέφωνο?
γιατι ο τίτλος είναι κάπως περίεργος :
«Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους»
Πρώτη Κατεύθυνση : «Ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών»
Δεύτερη Κατεύθυνση : «Ψυχοπαιδαγωγικές  συνιστώσες της πολυπολιτισμικότητας»

φαντάζομαι λέμε για την πρώτη κατεύθυνση....


Ναι αναγνωριζεται ως μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης,φυσικα,μονο,επιλεγοντας τη πρωτη κατευθυνση.Το ξέρω σίγουρα γιατι ειμαι σε αυτό(βέβαια στην αλλη κατευθυνση)
Αν θες παρε τηλ να το επιβεβαιωσεις.Το τηλ θα το βρεις απο το site απο τη προκυρηξη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:35:49 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:42:40 πμ »
Καλημέρα σε όλα τα μέλη και καλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ.
Όσον αφορά το μεταπτυχιακό στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν δίδακτρα, ύλη (προτεινόμενη βιβλιογραφία) συγκεκριμένη δεν δίνει ποτέ η συγκεκριμένη σχολή ούτε για τις κατατακτήριες.
Όσοι δεν έχουν Proficiency ή αντίσοτιχο γαλλικών κ.τ.λ. καλούνται να κάνουν περιληπτική μετάφραση από ελληνικό άρθρο σε αγγλικό με θέμα την ειδική αγωγή (τουλάχιστον πέρυσι κάτι τέτοιο μπήκε και αφορούσε την ένταξη/ ενσωμάτωση ). Καλή εξάσκηση γι' αυτό είναι η μετάφραση κειμένων σχετικών με την ειδική αγωγή  που αντλείται από το Internet από ελληνικά στα αγγλικά και το αντίστροφο. Το μόνο σχετικό αγγλοελληνικό λεξικό που βρήκα στην αγορά είναι "Όρων- εκφράσεων Ειδικής Αγωγής και Λογοθερπαείας" ιατρικές εκδόσεις Π.Χ. Πασχαλίδης συγγραφέας Σουλιώτη Β. Ευαγγελία είναι μικρούλη και κοστίζει 10,80 ευρώ (τουλάχιστον στην Πρωτοπορία).
Όσον αφορά τις κύριες εξετάσεις απαντάς σε ένα θέμα και από τα λίγα που θυμάμαι από πέρυσι έδιναν μία περίπτωση παιδιού που φοιτεί στο δημοτικό (δεν θυμάμαι τι ηλικία) με κάποια διαγνωσμένη συμπτωματολογία και καλούμασταν να αναπτύξουμε ή 3 ή 4 υποερωτήματα (δεν τα θυμάμαι όλα μην σας πάρω στον λαιμό μου) α) εκπαιδευτική αξιολόγηση - προφίλ για τα προβλήματα που εμφανίζει β) παιδαγωγική παρέμβαση - αλλαγές στο πρόγραμμα γενικής εκπαίδευσης... δυστυχώς μόνο αυτά θυμάμαι..  :(
Καλό είναι να διαβάσετε τα βιβλία και άρθρα της κα Τζουριάδου Μαρία καθώς και τα άρθρα του κ Μπάρμπα Γεωργίου. Από εκεί και πέρα είναι προσωπική σας επιλογή.
Καλή επιτυχία σε όσες και όσους αποφασίσουν να δώσουν εξετάσεις!
συμφωνω και συμπληρώνω
Και αυτοι με advance απαλλασσονται
Για τη ξένη γλωσσα μην αγχωνεστε και τοσο.Μονο μια ματια στην αντιστοιχη ορολογια ριξτε.Αφου ετσι και αλλιως και να κοπει καποιος μπορει να επαναλαβει τις εξετασεις αλλη μια φορα αρκει να ειναι μεσα στους επιλεχθεντες(Το λεει και η προκυρηξη)
Οσο για το θεμα ακουστε καλυτερα FARYTALE γιατι εγω εδωσα εξετασεις για την αλλη κατευθυνση.Ετσι οπως τα λεει ειναι απο οτι μου εχουν πει και μενα.Και αο οτι μου εχουν πει συμφοιτητε μου που ειναι στην κατευθυνση της ειδικης αγωγης για να γραψεις καλα δεν αρκει να εχεις διαβασει πολλα βιβλια σχετικα.Θα βοηθουσε να εχει ασχοληθει καποιος και με περιστατικο στη πραξη
Συμφωνω και για τα βιβλια της Τζουριαδου

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 04:43:46 μμ »
Mήπως ξέρετε πότε είναι οι εξετάσεις για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό;;  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 05:11:20 μμ »
Λέει στην προκήρυξη για Απρίλιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:35:49 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 05:25:41 μμ »
Δυστυχώς δεν βλέπω να λέει κατι για το Πανεπιστήμιο Αιγαίου(είναι διατμημάτικο το μεταπτυχιακό)  :-\, ευχαριστώ πάντως!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2009, 07:57:06 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 05:31:37 μμ »
Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής. Γνωρίζει κανείς αν αναγνωρίζονται μεταπτυχιακοί τίτλοι από ιδιωτικές σχολές, ή πού να ρωτήσουμε σχετικά?? Έλαβα αυτό το μήνα το περιοδικό παράθυρο και έχει διαφήμιση για μεταπτυχιακά προγράμματα και φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντα από τη στιγμή μάλιστα που σε επίπεδο πανεπιστημιακών σχολών δεν υπάρχουν αμιγεί μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής, πέρα από αυτό του Αριστοτέλειου που αναφέρθηκε πιο πάνω στη συζήτηση, αν θυμάμαι thace λέγεται η σχολή.
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 06:02:54 μμ »
Να ρωτήσω κάτι, γνωστή μου φιλόλογος εργάζεται αναπληρώτρια από φέτος χωρίς άλλα μόρια, τελειώνοντας σεμινάριο ειδικής αγωγής και γνωρίζοντας γραφή braille, πιστοποιημένα. Τη ρώτησα τι τη βοήθησε περισσότερο και μου λέει "δεν ξέρω". Επειδή είχα απογοητευτεί με τα συγκεκριμένα σεμινάρια, άρχισα να ελπίζω. Υπάρχουν ελπίδες δηλαδή; Μήπως δεν ήταν τα σεμινάρια, αλλά η γνώση της γραφής braille; Έχω μπερδευτεί. Τη γραφή ήθελα να τη μάθω ούτως ή άλλως, αλλά το να πας να δώσεις τόσα χρήματα για ένα σεμινάριο λες ας κάνω κάτι άλλο, πχ. ένα μεταπτυχιακό. Έχω μπερδευτεί τελείως. Τι ισχύει; Αν πάρω κανένα μόριο από ΑΣΕΠ μετράει για τα σχολεία ειδικής αγωγής;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2009, 06:06:06 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 07:15:16 μμ »
Να ρωτήσω κάτι, γνωστή μου φιλόλογος εργάζεται αναπληρώτρια από φέτος χωρίς άλλα μόρια, τελειώνοντας σεμινάριο ειδικής αγωγής και γνωρίζοντας γραφή braille, πιστοποιημένα. Τη ρώτησα τι τη βοήθησε περισσότερο και μου λέει "δεν ξέρω". Επειδή είχα απογοητευτεί με τα συγκεκριμένα σεμινάρια, άρχισα να ελπίζω. Υπάρχουν ελπίδες δηλαδή; Μήπως δεν ήταν τα σεμινάρια, αλλά η γνώση της γραφής braille; Έχω μπερδευτεί. Τη γραφή ήθελα να τη μάθω ούτως ή άλλως, αλλά το να πας να δώσεις τόσα χρήματα για ένα σεμινάριο λες ας κάνω κάτι άλλο, πχ. ένα μεταπτυχιακό. Έχω μπερδευτεί τελείως. Τι ισχύει; Αν πάρω κανένα μόριο από ΑΣΕΠ μετράει για τα σχολεία ειδικής αγωγής;
Ρίξε μια ματιά στο νέο νόμο της ειδικής αγωγής, ίσως σου λύσει κάποιες απορίες, θα τον βρεις στο site του ΥΠΕΠΘ.
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 07:22:29 μμ »
Είδα τους πίνακες αναπληρωτών, ευχαριστώ

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος vanessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 10:47:25 μμ »
τα δικαιολογητικα πρεπει να τα καταθεσουμε εμεις στη γραμματεια αυτοπροσωπος η μπορουμε να τα στειλουμε και ταχυδρομικα;

Αποσυνδεδεμένος mania81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:47:18 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω τα άτομα που έχουν δώσει εξετάσεις ή ήδη παρακολουθούν τη δεύτερη κατεύθυνση του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού του α.π.θ (πολυπολιτισμικότητα), αν οι εξετάσεις είναι δύσκολες, αν η συμμετοχή είναι μεγάλη κτλ. Ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις κ οποιαδήποτε βοήθεια κ συμβουλή, θα μου ήταν πολύτιμη.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:59:22 μμ »
τα δικαιολογητικα πρεπει να τα καταθεσουμε εμεις στη γραμματεια αυτοπροσωπος η μπορουμε να τα στειλουμε και ταχυδρομικα;
Μπορούμε και ταχυδρομικά

Αποσυνδεδεμένος Fairytale.unicorn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:06:29 μμ »
Όσον αφορά τη σχολή Thace δεν αναγνωρίζεται έως τώρα...παρά μόνο στον ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:33:05 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω τα άτομα που έχουν δώσει εξετάσεις ή ήδη παρακολουθούν τη δεύτερη κατεύθυνση του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού του α.π.θ (πολυπολιτισμικότητα), αν οι εξετάσεις είναι δύσκολες, αν η συμμετοχή είναι μεγάλη κτλ. Ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις κ οποιαδήποτε βοήθεια κ συμβουλή, θα μου ήταν πολύτιμη.
εγω ειμαι στη δευτερη κατευθυνση(πολυπολιτισμικοτητα)
Πέρισυ τα θεματα ηταν 4 και εγραφες υποχρεωτικα και τα 4.Στην ουσια σου εθεταν περιπτωση(οπως και στην αλλη κατευθυνση)δηλαδη..."ειναι ο Αριέλ στην ε ταξη δημοτικου ειναι απο Αλβανια,ειναι μουσουλμανος,κάνει παρεα μονο με μια συμμαθητρια του που ειναι απο Γεωργια,δειχνει αδιαφορια για τα μαθηματα,ο δασκαλος συχνα τον επιπληττει για αυτο και ο Αριελ δε τον κοιτα ποτε στα ματια,ο δασκαλος το εκ λαμβανει ως ασεβεια...."και τετοια...και μετα 4 ερωτηματα.Δε τα θυμαμαι ακριβως στο περιπου.Συμπερασματα σχετικα με τη ταυτοτηα που εχει διαμορφωσει ο συγκεκριμενος μαθητης...Σχολιασμος της συμπεριφορας του δασκαλου και της ανταποκρισης απο τον μαθητη...
Δηλαδη πιο πολυ εχει να κανει με γενικη κατανοηση των πραγματων,οχι εξειδικευμενα πραγματα,αλλα φυσικα παντα αναγεις τα οσα γραφεις σε θεωρια/αποδοχη
Για ο,τι χρειαστεις στeιλε μου και pm

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.