*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορικά...κουτσομπολιά  (Αναγνώστηκε 25674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Ιστορικά...κουτσομπολιά
« στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 10:52:44 πμ »
Διαβάζοντας την Ιστορία,ιδίως τη Βυζαντινή, μένω έκπληκτος πολλές φορές και άλλες φορές γελάω πολύ με διάφορα γεγονότα ή πρόσωπα που πρωταγωνιστούσαν στη διαμόρφωση αυτού που είμαστε σήμερα -έστω και λίγο.
Τί να πεί κανείς για παράδειγμα γι'αυτόν τον Μιχαήλ Παλαιολόγο ,που δολοφόνησε τον Μουζάλωνα, τον επίτροπο του οκταετούς Ιωάννη, διαδόχου του Θεόδωρου Λάσκαρη του Β', και ουσιαστικά σφετερίστηκε το θρόνο το 1259 ;
΄Η πώς να χαρακτηρίσει κανείς εκείνο το φοβερό τύπο , τον Σερβο Μιλούτιν ,που παντρεύτηκε το 1299 την εξάχρονη κόρη του Ανδρόνικου του Β'; Και ο πατέρας ; Ωραίος... τύπος κι αυτός !
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2008, 10:56:11 πμ από Sun »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 02:28:40 μμ »
Οχι ακριβως κουτσομπολιο, αλλα διαβαζοντας ιστορια θεατρου μου ηρθε κατι απο το britannica.
Εικοσι εκατομμυρια κοπελες διαδηλωνουν οργισμενα-"Δεν θα μας υπαγορευουν οι αντρες τι να κανουμε".Και στη συνεχεια γονονται δακτυλογραφοι".
Ο Μπερναρντ Σω σχολιαζοντας το κινημα για την απελευθερωση της γυναικας.
και ενα αλλο κορυφαιο-Απο τους 14.320 στιχους της Θειας κωμωδιας, ο Γκαιτε θεωρουσε μονο τους 14.112 εμετικους!!

Αποσυνδεδεμένος cicero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • diligo eruditionem
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 03:09:36 μμ »
Η νομοθεσία των Ισαύρων εξαίρεσε από τη θανατική ποινή τους ομοφυλόφιλους κάτω των...12 ετών :
(αναγκαστικά μονοτονικό) "Οι ασελγείς, ο τε ποιών και ο υπομένων, ξίφει τιμωρείσθωσαν. Ει δε ο υπομένων ήττων των δώδεκα ετών ευρεθή, συγχωρείσθω, ως της ηλικίας δηλούσης μη ειδέναι αυτόν τί υπέμεινεν"

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 04:41:50 μμ »
Καταπληκτικά, όλα !!!
Αληθεύει επίσης η...σχέση Αλκιβιάδη-Σωκράτη ; Η εισαγωγή πάντως του "Πρωταγόρα" του Πλάτωνα την επιβεβαιώνει... (Ο Σωκρατης φαίνεται να επιστρέφει από το κυνήγι της ομορφιάς του Αλκιβιάδη και να είναι γοητευμένος από το χνουδωτό πηγούνι του)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2008, 05:06:45 μμ από Sun »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 04:47:21 μμ »
΄Η πώς να χαρακτηρίσει κανείς εκείνο το φοβερό τύπο , τον Σερβο Μιλούτιν ,που παντρεύτηκε το 1299 την εξάχρονη κόρη του Ανδρόνικου του Β'; Και ο πατέρας ; Ωραίος... τύπος κι αυτός !

Πράγματι η βυζαντινή είναι η πιο ενδιαφέρουσα περίοδος της ιστορίας.
Στο συγκεκριμένο που λες, λάβε υπόψη σου ότι οι αυτοκράτορες δεν παντρεύονταν όπως εμείς. Οι περισσότεροι γάμοι εξυπηρετούσαν πολιτικούς στόχους. Δε νομίζω δηλ να ήταν παιδεραστής ο Μιλούτιν! Απ' όσο ξέρω σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως τελούνταν ο γάμος και η νύφη μέχρι να φτάσει στην κατάλληλη ηλικία έμενε στο πατρικό της ή σε μοναστήρι.

Όλη η βυζαντινή ιστορία πάντως είναι γεμάτη τέτοια "κουτσομπολιά" και όχι μόνο.
Από τα πιο κραυγαλέα μπορώ να πω είναι αυτό που έκανε η αυτοκράτειρα Ειρήνη, αυτή που γιορτάζουμε ως αγία επειδή αναστήλωσε τις εικόνες: με διαταγή της ο δήμιος έβγαλε τα μάτια του γιου της. Για να μην του παραδώσει το θρόνο. Ωραία μάνα ε; Φανταστείτε να ήταν η δικιά μας..... Ευτυχώς που δεν είμαστε επίδοξοι αυτοκράτορες!

Αν σας ενδιαφέρει, πολύ ωραίο βιβλίο είναι το "Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο" των εκδόσεων Παπαδήμα.
Γνωρίζατε ας πούμε ότι τα περισσότερα μοναστήρια βρίσκοταν μεσα στην ίδια την Κων/πολη; Γιατί λέει έτσι η ευλάβεια των ιδρυτών εντυπωσίαζε περισσότερο και επιπλέον γιατί ήταν πιο εύκολο να συγκεντρώσουν τους θιασώτες της μοναστικής ζωής σε μια άνετη κατοικία στην Κων/πολη παρά σε μια χαμένη γωνιά της Παφλαγονίας ή Καππαδοκίας! Φοβερό ε; Έτσι εξηγείται που όλοι πήγαιναν στα μοναστήρια!
   Επίσης, παρά τις καταδίκες από την εκκλησία και την αυτοκρατορική εξουσία, υπήρχαν μεικτά μοναστήρια!!! Ούτε ο Ιουστινιανός ούτε η Οικουμενική σύνοδος της Νίκαιας κατάφεραν να τα κλείσουν. Στην εποχή των Κομνηνών υπήρχαν ακόμη.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 05:05:51 μμ »
΄Η πώς να χαρακτηρίσει κανείς εκείνο το φοβερό τύπο , τον Σερβο Μιλούτιν ,που παντρεύτηκε το 1299 την εξάχρονη κόρη του Ανδρόνικου του Β'; Και ο πατέρας ; Ωραίος... τύπος κι αυτός !

Πράγματι η βυζαντινή είναι η πιο ενδιαφέρουσα περίοδος της ιστορίας.
Στο συγκεκριμένο που λες, λάβε υπόψη σου ότι οι αυτοκράτορες δεν παντρεύονταν όπως εμείς. Οι περισσότεροι γάμοι εξυπηρετούσαν πολιτικούς στόχους. Δε νομίζω δηλ να ήταν παιδεραστής ο Μιλούτιν! Απ' όσο ξέρω σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως τελούνταν ο γάμος και η νύφη μέχρι να φτάσει στην κατάλληλη ηλικία έμενε στο πατρικό της ή σε μοναστήρι.

Όλη η βυζαντινή ιστορία πάντως είναι γεμάτη τέτοια "κουτσομπολιά" και όχι μόνο.
Από τα πιο κραυγαλέα μπορώ να πω είναι αυτό που έκανε η αυτοκράτειρα Ειρήνη, αυτή που γιορτάζουμε ως αγία επειδή αναστήλωσε τις εικόνες: με διαταγή της ο δήμιος έβγαλε τα μάτια του γιου της. Για να μην του παραδώσει το θρόνο. Ωραία μάνα ε; Φανταστείτε να ήταν η δικιά μας..... Ευτυχώς που δεν είμαστε επίδοξοι αυτοκράτορες!

Αν σας ενδιαφέρει, πολύ ωραίο βιβλίο είναι το "Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο" των εκδόσεων Παπαδήμα.
Γνωρίζατε ας πούμε ότι τα περισσότερα μοναστήρια βρίσκοταν μεσα στην ίδια την Κων/πολη; Γιατί λέει έτσι η ευλάβεια των ιδρυτών εντυπωσίαζε περισσότερο και επιπλέον γιατί ήταν πιο εύκολο να συγκεντρώσουν τους θιασώτες της μοναστικής ζωής σε μια άνετη κατοικία στην Κων/πολη παρά σε μια χαμένη γωνιά της Παφλαγονίας ή Καππαδοκίας! Φοβερό ε; Έτσι εξηγείται που όλοι πήγαιναν στα μοναστήρια!
   Επίσης, παρά τις καταδίκες από την εκκλησία και την αυτοκρατορική εξουσία, υπήρχαν μεικτά μοναστήρια!!! Ούτε ο Ιουστινιανός ούτε η Οικουμενική σύνοδος της Νίκαιας κατάφεραν να τα κλείσουν. Στην εποχή των Κομνηνών υπήρχαν ακόμη.
Εξαιρετικό !!!

Αποσυνδεδεμένος cicero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • diligo eruditionem
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 05:33:31 μμ »
Ο Ζώσιμος (Νέα Ιστορία 2.29.2) αναφέρει πως ο Κωνσταντίνος σκότωσε τον γιο του Κρίσπο (από την παλλακίδα Μινερβίνη) και τη γυναίκα του, Φαύστα επειδή υποψιάστηκε πως είχαν δεσμό. (Πάντως ο Ζώσιμος είναι εχθρικός προς τον Κωνσταντίνο). 

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 05:34:45 μμ »
Προσωπικά αυτό που με "τσάκισε" ήταν όταν (μετά από πολλές ώρες διαβάσματος Αρχαίας ιστορίας) διάβασα κάτι για τη...φλεβίτιδα του Αγησίλαου!!! Μ΄έπιασε ένα νευρικό γέλιο άλλο πράγμα...
 Δεν ξέρω και πώς ακριβώς κατέληξαν οι ιστορικοί στο συμπέρασμα ότι έπασχε από τη συγκεκριμένη πάθηση, αλλά μου ήρθε στο μυαλό η γελοία εικόνα του σκληροτράχηλου Σπαρτιάτη βασιλιά, να φοράει το ειδικό καλσόν για τη φλεβίτιδα πριν ορμήσει στη μάχη κι αρχίσει να σφάζει ανελεήτα ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 05:39:36 μμ »
Προσωπικά αυτό που με "τσάκισε" ήταν όταν (μετά από πολλές ώρες διαβάσματος Αρχαίας ιστορίας) διάβασα κάτι για τη...φλεβίτιδα του Αγησίλαου!!! Μ΄έπιασε ένα νευρικό γέλιο άλλο πράγμα...
 Δεν ξέρω και πώς ακριβώς κατέληξαν οι ιστορικοί στο συμπέρασμα ότι έπασχε από τη συγκεκριμένη πάθηση, αλλά μου ήρθε στο μυαλό η γελοία εικόνα του σκληροτράχηλου Σπαρτιάτη βασιλιά, να φοράει το ειδικό καλσόν για τη φλεβίτιδα πριν ορμήσει στη μάχη κι αρχίσει να σφάζει ανελεήτα ;D ;D ;D
Χαχαχα ! Ο Αγησίλαος με ...καλσόν ! Ούτε στους χειρότερους εφιάλτες των Σπαρτιατών !

Αποσυνδεδεμένος lalunalu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • "What's going on..." MARVIN GAYE
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 05:51:33 μμ »
Βρε παιδια συγγνωμη απο που διαβαζετε ιστορια; Εχετε τελειωσει ιστορικο; Με αγχωσατε ομολογω..Ωστοσο ειναι πολυ ενδιαφεροντα οσα αναφερετε εδω!

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 06:10:04 μμ »
Πραγματικά η Βυζαντινή περίοδος έχει πολύ ψωμί!
Εκτός από τους γάμους για τη διατήρηση της εξουσίας αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι, όταν ήθελαν να εκδικηθούν κάποιον τον τύφλωναν και όταν οι παλαιοί αυτοκράτορες αποσύρονταν μετά από έριδες για το θρόνο, γίνονταν όλοι μοναχοί.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 06:33:30 μμ »
αχ ναι!!!πολυ γελιο με το βυζαντιο ;D ;D ;Dαν δεν ημουν υποχρεωμενη να την διαβασω και να την δωσω στον ασεπ θα το ευχαριστιωνουν πολυ το διαβασμα.χαρακτηριστικο ειναι οτι καθε χρονο αλλαζαν και 500 αυτοκρατορες...χαμος...ο εναν να φαει τον αλλο!!!προσφατα εμαθα και για την  αρχαια τα κουτσομπολια για τον  φιλιππο και τις σεξουαλικες του επιλογες!!για τον παυσανια και ολα αυτα!!αν ειναι δυνατον!που ζουμε!!με αυτα κι αυτα αναρωτιεμαι και λεω μηπως εγω ειμαι πολυ συντηρητικη???!!

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 06:34:24 μμ »
Πραγματικά η Βυζαντινή περίοδος έχει πολύ ψωμί!
Εκτός από τους γάμους για τη διατήρηση της εξουσίας αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι, όταν ήθελαν να εκδικηθούν κάποιον τον τύφλωναν και όταν οι παλαιοί αυτοκράτορες αποσύρονταν μετά από έριδες για το θρόνο, γίνονταν όλοι μοναχοί.
Μήπως αργότερα ίδρυαν και εταιρείες Real Estate για...οικόπεδα με θέα ;

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 06:44:17 μμ »
Επειδή ως γνωστόν δε μένει θέμα ασχολίαστο από την αφεντιά μου θα αναφέρω τα εξής ιστορκά κουτσομπολιά που αφορούν μία μεγάλη μορφή των μαθηματικών και της φυσκής,τον Νεύτωνα.
Δεν έκανε ποτέ σεξ,σε αντίθεση με τους γκομενιάρηδες βασιλείς σας.
Όταν ήταν στη ηγεσία του νομισματοκοπείου της Αγγλίας δεν άφησε παραχαράκτη για παραχαράκτη,οι οποίοι έδιναν κι έπαιρναν τον καιρόν εκεινον.
Συνεχίζω με το Φερμί,ήταν τόσο παθιασμένος θεωρητικός που λέγεται ότι όταν περνούσε από μία πόλη κολλούσαν τα πειράματα που διεξάγονταν σε αυτήν.
Τελειώνοντας θα σας πω για τον γνωστό σκηνοθέτη Χιτσκοκ ο οποίος κάθε πρωί έκανε κλύσμα.

Αν θυμηθώ και τίποτε άλλο,θα επανέλθω.

Ευχαριστώ.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.