*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορικά...κουτσομπολιά  (Αναγνώστηκε 25819 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 10:43:46 μμ »
τα δε έφη Oscar Wilde :

"Δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο όπως η αφοσίωση μιας παντρεμένης γυναίκας. Κρίμα που κανένας σύζηγος δεν την έχει γνωρίσει."

"Η ευτυχία ενός παντρεμένου άντρα εξαρτάται από τη γυναίκα που δεν έχει παντρευτεί".

"Στο γάμο τρεις είναι παρέα και δύο δεν είναι τίποτα."

"Όσο είναι πιστοί ξέρουν μόνο τν ασήμαντη πλευρά του έρωτα. Είναι οι άπιστο που γνωρίζουν την τραγωδία του."

"Ότσν ήμουν νέος,πίστευα πως στη ζωή το πιο σπουδαίο πράγμα είναι το χρήμα. Τωρα που είμαι γέρος σιγουρεύτηκα."

"Οι ερωτήσεις δεν είναι ποτέ αδιάκριτες. Οι απαντήσεις μερικές φορές είναι."

"Αγαπώ τη μουσική ου Βάγκνερ. Είναι τ΄σο θορυβώδης πο μπορείς να έχεις μια ιδιαίτερη συζήτηση χωρίς να σε ακούσει κανείς."

"Εμπειρία είναι το όνομα που δίνει ο κάιθε ένας στα λάθη του."

"Δείξτε επιείκια. Κανείς μας δεν είναι τέλειος. Κι εγώ ακόμη είμαι πολύ ευαίσθητος στα ρεύματα του αέρα."

"Μόνο ένα πράγμα είναι χειρότερο από το να σε κουτσομπολεύουν. Το να μη σε κουτσομπολεύουν."

"Μπορώ να αντισταθώ σε οτιδήποτε εκτός από τον πειρασμό."

"Απαισιόδοξος είναι αυτός που ανάμεσα σε δύο κακά διαλέγει και τα δύο."


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:11 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:24:54 μμ »
τα δε έφη Oscar Wilde :

"Δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο όπως η αφοσίωση μιας παντρεμένης γυναίκας. Κρίμα που κανένας σύζηγος δεν την έχει γνωρίσει."

"Η ευτυχία ενός παντρεμένου άντρα εξαρτάται από τη γυναίκα που δεν έχει παντρευτεί".

"Στο γάμο τρεις είναι παρέα και δύο δεν είναι τίποτα."

"Όσο είναι πιστοί ξέρουν μόνο τν ασήμαντη πλευρά του έρωτα. Είναι οι άπιστο που γνωρίζουν την τραγωδία του."

"Ότσν ήμουν νέος,πίστευα πως στη ζωή το πιο σπουδαίο πράγμα είναι το χρήμα. Τωρα που είμαι γέρος σιγουρεύτηκα."

"Οι ερωτήσεις δεν είναι ποτέ αδιάκριτες. Οι απαντήσεις μερικές φορές είναι."

"Αγαπώ τη μουσική ου Βάγκνερ. Είναι τ΄σο θορυβώδης πο μπορείς να έχεις μια ιδιαίτερη συζήτηση χωρίς να σε ακούσει κανείς."

"Εμπειρία είναι το όνομα που δίνει ο κάιθε ένας στα λάθη του."

"Δείξτε επιείκια. Κανείς μας δεν είναι τέλειος. Κι εγώ ακόμη είμαι πολύ ευαίσθητος στα ρεύματα του αέρα."

"Μόνο ένα πράγμα είναι χειρότερο από το να σε κουτσομπολεύουν. Το να μη σε κουτσομπολεύουν."

"Μπορώ να αντισταθώ σε οτιδήποτε εκτός από τον πειρασμό."

"Απαισιόδοξος είναι αυτός που ανάμεσα σε δύο κακά διαλέγει και τα δύο."

Μπράβο βρε Αγάπη, μας εφτιαξες !

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:27:28 μμ »
Σε ευχαριστώ χρυσό μου.
Καλές γιορτές. :-*


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:37:14 μμ »
Σε ευχαριστώ χρυσό μου.
Καλές γιορτές. :-*
Καλές γιορτές και σένα ! Ό,τι επιθυμείς !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:11 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:37:52 μμ »
Επιθυμώ να με αγαπάνε όλοι. ::)


Ζητάω πολλά? ???


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:39:20 μμ »
Ο Όσκαρ Ουάλιντ ήταν τρομερά ευφυής και σαρκαστικός. Αν διαβάσετε το "Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι" θα καταγοητευτείτε. Έχω σημειώσει κι εγώ κάποιες από τις ατάκες του αλλά επειδή ψιλοβαριέμαι τώρα θα σας τις μεταφέρω αύριο. Το μόνο που μου έρχεται τώρα στο μυαλό (που δεν το έχει πει ήδη η Αγάπη μας) είναι το...
"Η καημένη, στενοχωρήθηκε τόσο πολύ όταν χώρισε από τον τρίτο σύζυγό της, που τα μαλλιά της μέσα σε μια νύχτα έγιναν ξανθά"!!!
     και το...
"Τα παιδιά όταν είναι μικρά αγαπούν τους γονείς τους, όταν μεγαλώσουν αρχίζουν να τους κατανοούν και αργότερα μπορεί και να τους συγχωρήσουν"....
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 24, 2008, 09:56:02 πμ »
Ο Όσκαρ Ουάλιντ ήταν τρομερά ευφυής και σαρκαστικός. Αν διαβάσετε το "Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι" θα καταγοητευτείτε. Έχω σημειώσει κι εγώ κάποιες από τις ατάκες του αλλά επειδή ψιλοβαριέμαι τώρα θα σας τις μεταφέρω αύριο. Το μόνο που μου έρχεται τώρα στο μυαλό (που δεν το έχει πει ήδη η Αγάπη μας) είναι το...
"Η καημένη, στενοχωρήθηκε τόσο πολύ όταν χώρισε από τον τρίτο σύζυγό της, που τα μαλλιά της μέσα σε μια νύχτα έγιναν ξανθά"!!!
     και το...
"Τα παιδιά όταν είναι μικρά αγαπούν τους γονείς τους, όταν μεγαλώσουν αρχίζουν να τους κατανοούν και αργότερα μπορεί και να τους συγχωρήσουν"....
Το τελευταίο είναι στο πνεύμα των ημερών...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 03:53:11 μμ »
Έκανα δώρο στον εαυτό μου την Πρωτοχρονιά το βιβλίο του Nicol "Βυζαντινές δεσποσύνες".
(Αντί να διαβάζω για ΑΣΕΠ διαβάζω άλλα ντ' άλλων όπως βλέπετε).
Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Εκεί να δείτε κουτσομπολιά! Παρουσιάζει τη ζωή 10 γυναικών της ανώτατης τάξης που έπεσαν θύματα των διπλωματικών τους γάμων. Μερικές ήταν πολύ άτυχες οι καημένες...
Προς το παρόν έχω διαβάσει μόνο για την πρώτη, την Ελένη Δούκα, κόρη του Μιχαήλ της Ηπείρου που παντρεύτηκε τον Μανφρέδο. Τραγική μοίρα την περίμενε όταν τον ανέτρεψε ο Καρολος ντ' Ανζού αυτή αλλά κυρίως τους γιούς της που πέθαναν στη φυλακή αλυσοδεμένοι, χωρίς να δουν ποτέ το φως του ήλιου, χωρίς σχεδόν φαγητό. Οι 2 πιο τυχεροί πέθαναν 38 χρονών και ο 3ος πέθανε 50 πάντα φυλακισμένος, ημίτυφλος και μισότρελος. Πιο ανθρώπινο θα ήταν να τους σκότωνε ο Καρολος!!!
Είναι όλες της περιόδου που έχουμε στην ύλη μας, αλλά δε νομίζω ότι θα χρησιμεύσει σε τίποτα για τον ΑΣΕΠ, είναι μόνο η χαρά της ανάγνωσης.

Οι καημένες οι γυναίκες ήταν πάντα πιόνια στο διπλωματικό παιχνίδι. Οι αυτοκράτορες συχνά πάντρευαν τις κόρες τους με Οθωμανούς προκειμένου αυτοί να μην επιτεθούν στο Βυζάντιο. Έτσι κράτησαν ελεύθερο το κράτος τους οι αυτοκράτορες της Τραπεζούντας!
Οι αυτοκράτορες του Βυζαντίου ξεφορτώνονταν τις νόθες κόρες τους παντρεύοντας τες με Μογγόλους. Έτσι ξεφορτώθηκε ο Μιχαήλ Η' και τις 2 νόθες κόρες του. Την 1η την πάντρεψε με τον χάνο της Χρυσής Ορδής της νότιας Ρωσίας και τη 2η με το Χάνο της Περσίας. Βέβαια αν ήσουν νόθος ήταν καλύτερα να είσαι γυναίκα παρά άντρας. Τις γυναίκες τις πάντρευαν μακριά, τους άντρες όμως τους φυλάκιζαν ή τους σκότωναν.
Α, κι ένα ωραίο... Η ετεροθαλής αδερφή του Μανφρέδου είχε δοθεί από τον πατέρα της, παιδί ακόμα, ως νύφη στον Ιωάννη Γ' Βατάτζη. Αυτός όμως προτίμησε μια κυρία από τη συνοδεία της. Παρόλα αυτά την κράτησαν αιχμάλωτη στη Νίκαια και μάλιστα αναγκάστηκε να αντισταθεί κάποια στιγμή στις λάγνες ορέξεις του νεου αυτοκράτορα Μιχαήλ Η'!!
Κάποτε κατάφερε κι επέστρεψε στην Ιταλία και δεν ήθελε ούτε να ακούει για βυζαντινούς...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 03:56:38 μμ »
Πολύ μου βγήκε, ελπίζω να μη βαρεθήκατε να το διαβάσετε!!

Α, και να σημειώσω, όταν φυλακίστηκαν οι γιοι της Έλενας και του Μανφρέδου ήταν κάτω από 5 ετών...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 07:16:18 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον olgalia.Καθως διάβαζα  Βυζαντινή  Ιστορία ,γίνονταν κάποιες έμμεσες αναφορές στην τύχη γυναικών κ νόθων τέκνων στα πλαίσια των αναγκών της διπλωματίας της Βυζαντινής αυλής με άλλες δυνάμεις κ επίδοξους εχθρούς.Η αλήθεια είναι πως εκείνα τα σημεία υπήρξαν για μένα στιγμές ανάπαυλας ,ξεκούρασης από τον όγκο των πολιτικών ,πολεμικών γεγονότων ,καθώς κ των ξερών -στείρων ημερομηνιών.Επιπλέον,διαπίστωσα πως κάτι τέτοια σου αφυπνίζουν τη φαντασία ,που κοιμάται υπομονετικά κ στωικά όσο κρατά ο αγώνας με το χρόνο,την ύλη  κ όλα τα παρελκόμενα του Ασέπ.Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2009, 07:20:37 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 08:24:28 μμ »

Κάποτε κατάφερε κι επέστρεψε στην Ιταλία και δεν ήθελε ούτε να ακούει για βυζαντινούς...
με εκφραζει απολυτα. 8)

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 10:05:49 μμ »
Επιθυμώ να με αγαπάνε όλοι. ::)


Ζητάω πολλά? ???
οχι
εάν τους αγαπάς και εσύ ειλικρινά!!

Αποσυνδεδεμένος vidi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 01:04:56 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον olgalia.Καθως διάβαζα  Βυζαντινή  Ιστορία ,γίνονταν κάποιες έμμεσες αναφορές στην τύχη γυναικών κ νόθων τέκνων στα πλαίσια των αναγκών της διπλωματίας της Βυζαντινής αυλής με άλλες δυνάμεις κ επίδοξους εχθρούς.Η αλήθεια είναι πως εκείνα τα σημεία υπήρξαν για μένα στιγμές ανάπαυλας ,ξεκούρασης από τον όγκο των πολιτικών ,πολεμικών γεγονότων ,καθώς κ των ξερών -στείρων ημερομηνιών.Επιπλέον,διαπίστωσα πως κάτι τέτοια σου αφυπνίζουν τη φαντασία ,που κοιμάται υπομονετικά κ στωικά όσο κρατά ο αγώνας με το χρόνο,την ύλη  κ όλα τα παρελκόμενα του Ασέπ.Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
Ελπίζω όταν περάσετε τον ΑΣΕΠ, και το εύχομαι ολόψυχα σε όλους σας, και μπείτε στην τάξη ως μόνιμοι να μην ξεχάσετε πόσο βαρετά μπορούν να γίνουν όλα τα μαθήματα και όχι μόνο η ιστορία. Να είστε κοντά στους μαθητές σας, ώστε να αφουγκράζεστε τα ενδιαφέροντα και τις ανάγκες τους. Μόνο αυτό που μας ενδιαφέρει πραγματικά μπορούμε και θέλουμε να μάθουμε. Διαβάστε διδακτική του μαθήματος σας με μεράκι, εφαρμόστε καινοτομίες, ομαδοσυνεργατικό πνεύμα και δώστε ζωντάνια στις μουντές τάξεις. Έτσι και εσείς και τα παιδιά θα χαίρεστε την ώρα του μαθήματος και δε θα καρτερά ;)τε υπομονετικά το σωτήριο κουδούνι

Αποσυνδεδεμένος andrkouts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 01:11:39 μμ »
Vidi, επειδή εργάζομαι σε σχολείο (ιδιωτικό) εδώ και 2 χρόνια και η αγωνία μου είναι αυτή ακριβώς (να γίνεται το μάθημα ενδιαφέρον), έχεις να υποδείξεις κάποιο βιβλίο ή ιστοσελίδα με πρωτότυπες ιδέες για την τάξη;
Βέβαια, πιστεύω ότι πάνω απ' όλα το προσωπικό μεράκι είναι αυτό που βοηθάει τον εκπαιδευτικό να κάνει το μάθημα καλύτερο.. Όμως, αν έχεις κάτι να προτείνεις, είναι ευπρόσδεκτο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.