*

Αποστολέας Θέμα: Πώς γράψατε; - ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 27900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:51:44 μμ »
οχι και ακυρο ρε συ
απλα επρεπε να βαλεις μια θεωρητικη τεκμηριωση , γνωμη μου παντα μιλωντας για το οτι θα βοηθησεις να παραγουν λογο μεσω της ομαδοσυνεργατικης αλλα η δραστηριοτητα ειναι καλη και μεσα απο αυτη φαινεται οτι θα βοηθησεις και εχεις καταλαβει τι σου ζητανε παντα γνωμη μου οταν λες η κοπελα που σε προετοιμασε? καθηγητρια φροντιστηριου ???
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:57 »

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:54:20 μμ »
ναι απο φροντιστηριο...

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:28:10 μμ »
Μιμικα και εγω περιπου στο ιδιο πλαισιο κινηθηκα.Δηλ. τονισα οτι
το γεγονος οτι μερικα παιδια δεν μπορουν να εκφραστουν και τοσο καλα
δεν θα πρεπει να αποτελεσει ανασταλτικο παραγοντα συμμετοχης τους στην δρ
και  οτι η ομαδα που θα σχηματιστει θα πρεπεινα ΄ναι ανομοιογενης(σχετικα με φυλο,ηλικια
ικανατητες κλπ και να εχει θετικη δυναμικη γι΄ολους) και στην συνεχεια εκανα το πειραμα με την
υδρογειο και το φακο τονιζοντας την διαπολιτισμικη του διασταση ( ας δουμε που ειναι
η Ελλαδα, για να βρουμε που ειναι και η Αλβανια,ακολουθει συζητηση μπλα,μπλα,...
Αλλα μεχρι εκει.Δεν σταθηκα περισσοτερο ουτε στην πολιτισμικη ταυτοτητα των παιδιων,
ουτε στο οτι δεν μπορουσαν να παραγουν  προφορικο λογο σε τοσο καλο επιπεδο
αλλα εδωσα ιδιαιτερη σημασια στις δυσκολιες της παιδικης σκεψης σε παρομοια θεματα
τονιζοντας για τις δυσκολιες των αλβανοφωνων οτικαθοριστικο ρολο παιζει η περιεργεια τους
και  ταεσωτερικα κινητρα και  προχωρησα στην δρ και στους στοχους που ειχα θεσει
δηλ. να κατανοησουν
οτι  η εναλλαγη μερας-νυχτας οφειλεται στην θεση των πλανητωνκ.λ.π.  
Αυτο που πιστευω οτι εχει σημασια ειναι να μην ξεφευγες απο τους αρχικους σου στοχους.
Δηλ.τι θελω να πετυχω μ΄αυτη την δρ.; π.χ. να κατανοησουν εστω διαισθητικα οτι η εναλλαγη μερας-νυχτας
οφειλεται στην θεση της γης.Αρα θα κανω το πειραμα,λεμε τωρα...ή εστω οτι στοχος μου ηταν τα παιδια να
επικοινωνουν να συμμετεχουν σε συζητησειςνα επιχειρηματολογουν,θα έκανα π.χ.το παραμυθι.
Αρα κατα την γνωμη μου καθε δρ πουεχει μια λογικη δομη(αφορμηση,επιδιωξεις,αξιολογηση κλπ),
συμφωνει με τους στοχους της, και μπορει να πραγματοποιηθει σε μια ταξη,πιστευω οτι διεκδικει
εναν αξιοπρεπη βαθμο και δεν τιθεται θεμα μηδενισματος!!!!! :P :P :P :P :P
Ετσι δεν ειναι;;;; ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:33:48 μμ »
Ναι σιγουρα ετσι ειναι! Απλα εσυ αναφερεις κατι γι αυτα τα παιδια ενω εγω το θεωρησα δεδομενο και δεν ειπα οτι κανω τις δραστηριοτητες αυτες επειδη υπαρχει προβλημα στο λογο τους... Τι να πω μου διεφυγε... Γι' αυτο κι εχω τοσο αγχος... Μιλουσα για ολα τα παιδια τις ταξης... Να εκφραστουν κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:35:21 μμ από mimika »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:57 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:46:15 μμ »
Στη Συνθήκη της Σαλαμάνκα αναφέρεται ότι αυτά που κάνουμε τόσο για τη διαπολιτισμική όσο και για την ειδική (διαφοροποίηση διδασκαλίας, καλλιέργεια του προφορικού λόγου κ.λ.π.) κάνουν καλό σε όλα τα παιδιά (γηγενή και ξένα, γενικής και ειδικής αγωγής), οπότε γιατί να μην ισχύει και το αντίστροφο;. Κάτι θα σου κόψουν που δεν το τεκμηρίωσες, αλλά δε νομίζω να το μηδενίσουν. Ανεπαρκές ίσως άκυρο όχι.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος FREEEDOOM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:47:54 μμ »
http://www.alexander.edu.gr/el/news.aspx?nid=154
Για κοιταξτε και εδω απαντησεις!

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:52:32 μμ »
Δηλαδη κατα τη γνωμη σας ποσο μπορει και να μου κοψουν; Το μισο; Λεω πολυ ή λιγο; Κατα τη γνωμη σας παντα...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:58:13 μμ »
Σ' αυτό το χωράφι δε θα μπω. Μην αναλώνεσαι με αυτό το πράγμα τώρα, ό,τι είναι να κοψουν θα κόψουν. Ξέχνα το και πήγαινε παραπέρα.

Άσχετο, η δραστηριότητα της Αγγελικής22 μου άρεσε πάρα πολύ. Παρότι τρώω κολλήματα με τους πλανήτες και τα συναφή αυτή η δραστηριότητα μου φάνηκε πάρα πολύ ενδιαφέρουσα (καλά που επεσήμανες ότι η νηπ γυρνάει αργά το μύλο, γιατί αλλιώς θα είχε πολλά ατυχήματα  :P :P :P ;D ;D ;D).

Κορίτσια σοβαρά τώρα, σταματήστε να τρώγεστε και πάτε καμιά βόλτα που έχει ωραίες μέρες. Μην τις σπαταλάτε. Ό,τι έγινε έγινε. Καθίστε πρώτα να δούμε τι έγινε και μετά κράζουμε παρέα όσο θέλετε. :-* :-*
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:59:21 μμ »
Αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε και κατα την γνωμη μου εξαρταται
και απο το υπολοιπο ''στησιμο''της δρ. :-\ :-\ :-\
Μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα  :) :) :)
Καλα αποτελεσματα!!!!!!
 

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 02:08:20 μμ »
Ευχαριστω!!! Καλα αποτελεσματα σε ολες!!!!

Αποσυνδεδεμένος valitsaki10

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 02:14:12 μμ »
Γειά σας κορίτσια!!Να πω κ γω τα δικά μου??Λοιπόν,με αφορμή τα παιδιά που δεν καταννοούσαν τη γλώσσα,
σκέφτηκα οτι μας "έσπρωχνε" διακριτικά σε άλλη κατεύθυνση.'Ετσι,έκανα κινητικό παιχνίδι..
Τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες,ομάδα "ημέρας" κ ομάδα "νύχτας",πλάτη με πλάτη,γυρίζουν γύρω από τον εαυτό τους,σε σκοτεινή τάξη,με μόνιμα αναμμένο ένα φωτιστικό(->ο ήλιος που δε σβήνει ποτέ),ακούνε μια μουσική,στο σταμάτημα της οποίας,όποιο παιδί απο το ζευγάρι είναι απέναντι απ'τον ήλιο,όποιο φωτίζεται δηλαδή εκείνη τη στιγμή,λέει ανάλογα τι αντιπροσωπεύει,μέρα ή νύχτα..
Κινητικό παιχνίδι,ώστε να εμπλακούν όλα τα παιδιά,αλλοδαπά κ μη..
Κ φυσικά όλα τα υπόλοιπα:στόχοι,υλικά,πιθανή διάρκεια,διαμόρφωση χώρου,πιθανή επέκταση,αξιολόγηση,αυτοαξιολόγηση,ετερογένεια τάξης,συνεργασία με γονείς..τα γνωστά.Τη θεωρώ ολοκληρωμένη απάντηση..Οι πιο έμπειρες τί λένε?? ???
Όσο για το γνωστικό,ένα λάθος σίγουρο,3 αναπάντητες,52 σωστά,κ 4 που έχω αμφιβολία..
Καλά αποτελέσματα σε όλες!!

Αποσυνδεδεμένος Schnittke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (αμετ)ανόητη ΠΕ60!
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 02:19:23 μμ »
http://www.alexander.edu.gr/el/news.aspx?nid=154
Για κοιταξτε και εδω απαντησεις!

Τέτοιου είδους απαντήσεις κοίταζα κι εγώ την περασμένη φορά (μόνο που τότε αναφέρονταν στην α' θεματική) και περίμενα να'χω γράψει βάση με το ζόρι, κι όταν μου ήρθε το 88% στην α' θεματική χτυπιόμουνα, γιατί στη β' είχα χάσει πολύ απ' την ερώτηση της συγκεντρωτικής κι έπεσα κάτω απ' τη βάση... Καλά κάνουμε και δινουμε λινκ σε "σωστές/ ιδανικές" απαντήσεις τρίτων, αλλά ας μη θεωρούμε όλα όσα αναφέρουν εντελώς απαραίτητα, τα οποία αν δε γράψαμε θα μας στοιχήσουν κι εγώ δεν ξέρω πόσους βαθμούς... Εξάλλου αν στις ερωτήσεις πολλαπλής υπάρχουν τόσες ενστάσεις σε σχέση με το τι δημοσιεύεται ως "σωστό" από φροντιστήρια και μη, φανταστείτε πόσο ρευστά είναι τα πράγματα με τις ερωτήσεις ανάπτυξης!!! ;)
Γονιέ, μισθωτέ, ελεύθερε επαγγελματία, αν είναι να με ζηλέψεις για κάτι, μη με ζηλεύεις για τις διακοπές και για το ωράριό μου. Ζήλεψέ με για την αγάπη των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος sonias

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 12:36:25 πμ »
καλησπερα
στις  πολλαπλης επιλογης πρεπει να εχω 10 λαθη κι 3 ανπαντητες συμφωνα με τις λυσεις απο καπιοο φροντηστηριο
ποσο θα βαθμολογηθω?

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 01:18:39 πμ »
pipini μου άρεσε πολύ αυτό που έκανες σαν δραστηριότητα και πιστεύω θα πάρεις καλή βαθμολογία, περνάει το ίδιο μήνυμα με την υδρόγειο αλλά ειλικρινά όταν θα θελήσω να κάνω στο νηπιαγωγείο αυτό το θέμα θα σκεφτώ να κάνω τη δραστηριότητα σου νομίζω και όχι την υδρόγειο, ειλικρινα μπράβο! Προσπαθούσα κ εγώ εκείνη την ώρα να βρω κάτι πιο πρωτότυπο αλλά είχα μόνο 1 ώρα μπροστά μου κ αγχώθηκα κ έτσι έγραψα την υδρόγειο (από ολότελα...)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 663
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.