*

Αποστολέας Θέμα: Πώς γράψατε; - ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 27911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mel1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 08:47:28 μμ »

γνωμη μου παντα ετσι αυτο που θα πω τωρα και μη με φατε
αλλα αν ολη η ελλαδα εγραψε το πειραμα με το φακο ολη η ελλαδα θα χει γραψει χαλια γιατι οταν δεν παραγουν λογο τα πιτσιρικια τι τους κανεις πειραμα ετσι θα βοηθησεις να αποκτησουν κινητρα για να μιλησουν Huh?   Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed
   



οσον αφορα τις απαντησεις ...δεν μου αρεσει καθολου και με στενοχωρει να βλεπω κοριτσια να γραφουν αχ δεν εγραψα υδρογειο , φακο κοπηκα αν ειναι δυνατον


οταν μια απαντηση πληρει προυποθεσεις( αφορμηση , επιδιωξεις, υλικα , διαρκεια , χρονικη περιοδος , μεθοδος διδασκαλιας  , σχεδιασμο, δραστηριοτητα , αξιολογηση , επεκταση) συμπεριλαμβανοντας το γεγονος οτι θα βοηθησουμε τα αλβανοφωνα να αλληλεπιδρασουν και να αποκτησουν κινητρα μεσω ομαδοσυνεργατικης με τα ελληνοφωνα μια που μεσω του σεβασμου και της αποδοχης θα ενθαρρυνθουν να μιλησουν ---γιατι κοριτσια δεν εινα μονο θεμα διαπολιτισμικοτητας αλλα σου λεει οτι υπαρχει προβλημα παραγωγης λογου --->αρα πως θα χειριστεις αυτο το θεμα ? δημιουργωντας κινητρα ομιλιας

οποιαδηποτε δραστηριοτητα ειναι σωστη



 ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:31 »

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 10:22:32 μμ »
ααα μη μου λετε τετοια!! :(   ουτε και γω εβαλα πειραμα. εφτιαξα ενα δικο μου παραμύθι για 2 φίλους αρκουδάκια που πήγαν βόλτα στο δάσος και δεν πρόλαβαν να επιστρεψουν γιατι τους πηρε η νύχτα. παρουσιαστηκε όμως η κουκλα της τάξης να εξιστορεί το παραμύθι και να ενθαρύνει τα παιδια όλα να εκφράσουν απόψεις και ιδέες. είχε όμως και βοηθό τη μαμα απο ενα αλβανάκι και όταν χρειαζόταν μετεφραζε στα ελληνικα.τα ελληνάκια έδειξαν ενδιαφέρον για πο πως λέμε μερα και νύχτα στα αλβανικά  και μπλα...μπλα....η συζήτηση προχώρησε με το  τι κανουμε τη μέρα και τη νύχτα και τα παιδια θέλησαν να ζωγραφισουν τα αρκουδάκια στη μερα και στη νυχτα. η κουκλα τα χωρισε σε ανομειογενεις ομαδες και παρουσιασε η καθε ομαδα στην ολομελεια το τι εκαναν. καθε παιδι ομως της ομαδας μετα της παροτρυνση της κουκλας ελεγε το τι εκανε στην ομαδικη ζωγραφια.
νομιζω οτι επρεπε να τονίσουμε ιδιαίτερα τη διαπολιτιστικη διασταση και οχι αν προσεγγισαμε καλα η λιγοτερο καλα την εναλλαγη μερας νυχτας.  εσεις τι λέτε?

Υπεροχο  ;)


Συμφωνώ για άλλη μία φορά...
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 10:33:20 μμ »
Προσωπικη μου αποψη οσον αφορα την δρ ειναι οτι αυτο που ηθελαν να δουν
ειναι αν μπορουσαμε να κανουμε μια ''υποθετικη ''δρ με ολα τα σταδια της (αφορ-
μηση, αρχες διδασκαλιας,επιδιωξεις,αξιολογησηκ.λ.π.) και να ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ το στοιχειο
της διαπολιτισμικοτητας.Ουσιαστικα αυτο που ζητουσαν ηταν μια δρ σχετικη με την
εναλλαγη μερας-νυχτας. Δεν τους ενδιαφερει αν εσυ οργανωσεις πειραμα,ή δρ απο
 την φυσικη αγωγη,ή δραματικο παιχνιδι,ή παραμυθι, ή οτιδηποτε αλλο σκεφτει
ο καθενας μας .Αρκει να ακολουθησεις τις προηγουμενες παραμετρους.
Σχετικα τωρα με την βαθμολογια ειναι αρκετα απλα τα πραγματα:
Καθε σωστη απαντηση παιρνει 1,66.Αρα οσες σωστες απαντησεις εχουμε
τις πολλ\ζουμε μ΄αυτο τον συντελεστη και βρισκουμε τον βαθμο μας ΑΝ δεν εχουμε λαθη.
Σ' αυτη την περιπτωση η καθε λαθος απαντηση μας αφαιρει 0,41.Αρα πολλ/ζουμε τις λαθος
απαντησεις μ΄αυτο τον συντελεστη και τις αφαιρουμε απο τον συνολικο βαθμο των σωστων
απαντησεων.
Αυτη ειναι η δικη μου ερμηνεια.Παιδια και μια φιλικη συμβουλη ας  μην επηρρεαζομαστε απο διαφορες
φημες ας κρατησουμε το ηθικο  μας ψηλα και το κυριοτερο να μαθαιινουμε απο τα λαθη  μας!!!
Καλα αποτελεσματα!!!!

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:15:31 μμ »
δεν αντιλεγω διονυσια αλλα οπως εχω παραθεσει και στη σελιδα 7 αυτο που ηθελαν εντονως να δουν γραμμενο , πιστευω ,οτι ειναι το θεμα οτι 2 απο τα παιδια δεν παραγουν προφορικο λογο και πως θα τα βοηθησεις να αποκτησουν κινητρα να μιλησουν με τη δραστηριοτητα που θα γραψεις εννοειται οτι ηθελαν να δουν οτι εχουμε το πακετο θεωρητικη τεκμηριωση , αφορμηση , υλικα , επιδιωξεις  κτλ...
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:31 »

Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:45:23 πμ »
Κορίτσια μην τρελαίνεστε! Συμφωνώ κι εγώ οτι έπρεπε να προσέξουμε το στοιχείο με τη διαπολιτισμική και την αδυναμία επικοινωνίας. Εγώ στη δραστηριότητα έγραψα οτι πήγαμε στην παιδική χαρά, στο "γύρω-γύρω" (δεν ξέρω πως λέγεται αυτό κανονικά) το οποίο ήταν η γη. Από τη μια μεριά στεκόταν ένα παιδί - ήλιος κι απο την άλλη το παιδί - φεγγάρι. Τα υπόλοιπα ήταν πάνω στο παιχνίδι και η νηπιαγωγός το γυρνούσε αργά αργα. Ε, κι οι άνθρωποι πάνω "στη γη"  κάνανε δραστηριότητες της μέρας ή της νύχτας, ανάλογα με το ποιοι και πότε βρισκόταν κάθε φορά απέναντι απο τον ήλιο ή τη σελήνη. Εκείνη τη στιγμή το είδα ως μη λεκτική δραστηριότητα και αρκετά παιγνιώδη, ώστε να αισθανθούν όλα τα παιδιά (ακόμη) πιο ελεύθερα να έχουν προφορική επικοινωνία. Βέβαια, αφού βγήκα απο την αίθουσα ήμουν να σκάσω γιατι δε μου άρεσε καθόλου οτι είχα γραψει, αλλά αποφάσισα οτι δεν έχει κανένα νόημα πλέον να αγχωνόμαστε και γι αυτό. Δε μας έφτανε τόσος καιρός που παρα τρίχα αποφύγαμε τα ηρεμιστικα;!! Νομίζω οτι έχουμε ανάγκη την ψυχική μας ηρεμία και την καλή κατάσταση των νεύρων μας,  γιατί αν τα κάνουμε κρόσσια απο τώρα, τι θα κάνουμε μέχρι τον ιούνιο;; ¨Εχουμε και οικονομική κρίση, δε μας παίρνει να ψάχνουμε για ψυχιάτρους και ψυχοφάρμακα!  :P  Χαλαρώστε λοιπόν κι ας ασχοληθούμε με όσα αφήσαμε για "μετά τον ΑΣΕΠ"!  :-*  Α! και καλά αποτελέσματα σε όλες!  :-* :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:47:49 πμ από aggeliki22 »
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:47:18 πμ »
ωραιο ! μου αρεσει !
οχι καλε δεν σκαμε απλα κουβεντιαζουμε ;) ;)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:56:10 πμ »
Ναι, καλέ το ξέρω! Απλα το λέω γιατί κι εγώ μέχρι χθες ήμουν σε μια κατάσταση: "τι να φορέσω σήμερα; -  γ....ο γιατί δεν έγραψα αυτό ή το άλλο ή....:;; "  Και είπα τώρα που ηρέμησα να προσπαθήσω να "ηρεμήσω" και άλλους που τυχόν είναι ακόμη αγχωμένοι. (ναι, ήρθε ο σωτήρας!!  :P :P)
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:57:28 πμ »
εγω παλι ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο οσα εγραψα την κυριακη
το σαββατο με τρωει  8) 8) 8)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:03:36 πμ »
Καλά, το σάββατο ήταν η ωραία καθιερωμένη "εκπληξούλα" που μας έκανε όλους να ψαχνόμαστε. Και οι απαντήσεις μάλλον θα είναι μια δεύτερη εκπληξούλα, επίσης ως συνήθως! Αλλα, που θα πάει! "κοντός ψαλμός..."
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:05:00 πμ »
Α! και σου εύχομαι οτι καλύτερο και για τα του σαββάτου και για της κυριακής!  :-*
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:05:08 πμ »
ασε αυτη την εκπληξουλα τον απαντησεων αναμενω κριμα και ξανα κριμα αλλα τωρα παει εγινε ;D ;D επισης !!! και σε ολες οτι καλυτερο !!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:07:03 πμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:29:48 μμ »
Καλή επιτυχια σε ολες σας! Αν και θεωρω οτι ειναι θεμα τυχης απο δω και περα ειδικα στη δραστηριοτητα...
Εγω λοιπον θεωρησα οτι δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα με τα παιδια απο την αλβανια, και εκανα δραστηριοτητα γλωσσας για να εκφραστουν. Με αφορμη δηλαδη 2 φωτογραφιες που εχει τραβηξει η νηπιαγωγος απο την γειτονια των παιδιων τα παρακινει να παρατηρησουν... να πουν τι βλεπουν... τις διαφορες.... Ενθαρρυνει τα νηπια να πουν τι κανουν τη μερα... τι κανουν τι νυχτα, να εκφραστουν μεσω της δραματοποιησης, μετα τα ενθαρρυνει να γραψουν οπως μπορουν τις λεξεις μερα και νυχτα και τελος να τις ζωγραφισουν. Το προβλημα ειναι οτι θεωρησα αυτονοητο οτι τα παιδια απο την αλβανια θα αληλεπιδρασουν με τα υπολοιπα και σιγουρα θα εκφραστουν αφου η νηπιαγωγος παροτρυνει ολα τα παιδια να μιλησουν.  Εγραψα στην αξιολογηση οτι η νηπιαγωγος εξεταζει αν τα νηπια συμμετειχαν με ενθουσιασμο στις δραστηριοτητες, αν πηραν το λόγο.... και ολα τα σχεικα της αξιολογησης.... οτι αν υπαρχει καποιο προβλημα προσεγγιζει εξατομικευμενα το καθε νηπιο.... Δεν ειπα ομως συγκεκριμενα οτι γι' αυτα τα παιδια θα κανω αυτο.... κι αυτο... Θεωρειτε πως υπαρχει περιπτωση να μου το μηδενισουν; (γιατι το ακουσα κι αυτο....)και αν μου κοψουν (που πιθανο το θεωρω) εσεις ποσο πιστευετε;;;;
Τοσο διαβασμα... και να μην εχω γραψει κατι που το θεωρησα αυτονοητο.... Ειμαι παρα πολυ στενοχωρημενη και αγχωμενη....
Απαντηστε μου σας παρακαλω... τι πιστευετε;;;;

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:41:07 μμ »
γεια σου μιμικα !
οσα γραφεις μου ακουγονται ολοσωστα ! γιατι κανεις ετσι και αγχωνεσαι ? ηρεμησε ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:43:01 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Πώς γράψατε; - ΠΕ60
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:47:06 μμ »
Γεια!!! Σ' ευχαριστω που μου απαντησες! Αγχωνομαι γιατι η κοπελα που με προετοιμασε στιε δραστηριοτητες μου ειπε οτι επειδη δεν εχω γραψει τιποτα γι' αυτα τα παιδια μπορει και να μου το μηδενισουν το θεμα ολοκληρο ή το πολυ πολύ να παρω 10 με 15 μοναδες!!! Απλα εκεινη την ωρα το θεωρησα αυτονοητο οτι αναφερονται οι δραστηριοτητες και σε αυτα τα παιδια και δεν ειπα οτι κανουμε αυτες τις δραστηριοτητες για να βοηθηθουν τα παιδια απο την αλβανια αλλα αναφερομουν σε ολα τα παιδια της ταξης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 785
Σύνολο: 797

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.