*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158633 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #182 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:04:54 μμ »
Ποιος είπε ότι αυτός ο διαγωνισμός μας κρίνει ως καθηγητές; Ένα παιχνίδι είναι που πρέπει να έχεις μελετήσει καλά τους κανόνες του και να πας εκεί με σύστημα (πόσες ερωτήσεις θα ρισκάρω, σε ποιο αντικείμενο, ποιες ερωτήσεις κτλ.). Ειλικρινά το λέω! Εγώ στο πρόχειρο του γνωστικού έχω γράψει πράξεις. ;D ;D ;D ;D ;D ;D Αν το δουν, θα τρελαθούν! Αυτό έκανα όταν είδα όλα τα θέματα του γνωστικού, τζόγο με μέτρο.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #183 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:07:28 μμ »
Βρε παιδιά ποιός ήταν αυτός ο Henry Morgenthau? Μπήκα στο google και στη wikipedia και αναφέρει ότι ήταν πρεσβης στην Οθωμανική αυτοκρατορία. Ποιά Αθήνα οεοοοοοο? Μας δουλεύουν πλήρως???????? Ουδεμία νύξη για αθήνα, τον αναφέρει να δρα στην Κων/πολη.
Ε ρε γλέντια!!!!!!!!!!!!!! Αντε στον επόμενο: Τι ζώδιο ήταν ο Σολωμός; α)Κριός β)ταυρος γ)διδυμος ή δ)παρθένος??????????????
εγώ θεωρώ ότι αυτός είχε να κάνει με το σχέδιο Μάρσαλ. Δεν ήξερα τι ήταν όμως, πρεσβευτής ή υπουργός και δεν την απάντησα. Όπως είπα και πιο πάνω, ο τζόγος έχει τους κανόνες του ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Babycobra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #184 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:08:25 μμ »
Ποιος είπε ότι αυτός ο διαγωνισμός μας κρίνει ως καθηγητές; Ένα παιχνίδι είναι που πρέπει να έχεις μελετήσει καλά τους κανόνες του και να πας εκεί με σύστημα (πόσες ερωτήσεις θα ρισκάρω, σε ποιο αντικείμενο, ποιες ερωτήσεις κτλ.). Ειλικρινά το λέω! Εγώ στο πρόχειρο του γνωστικού έχω γράψει πράξεις. ;D ;D ;D ;D ;D ;D Αν το δουν, θα τρελαθούν! Αυτό έκανα όταν είδα όλα τα θέματα του γνωστικού, τζόγο με μέτρο.

Αυτό το ΠΕ Φιλολόγων το άτιμο με μπέρδεψε μάλλον!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #185 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:14:22 μμ »
Ποιος είπε ότι αυτός ο διαγωνισμός μας κρίνει ως καθηγητές; Ένα παιχνίδι είναι που πρέπει να έχεις μελετήσει καλά τους κανόνες του και να πας εκεί με σύστημα (πόσες ερωτήσεις θα ρισκάρω, σε ποιο αντικείμενο, ποιες ερωτήσεις κτλ.). Ειλικρινά το λέω! Εγώ στο πρόχειρο του γνωστικού έχω γράψει πράξεις. ;D ;D ;D ;D ;D ;D Αν το δουν, θα τρελαθούν! Αυτό έκανα όταν είδα όλα τα θέματα του γνωστικού, τζόγο με μέτρο.

Αυτό το ΠΕ Φιλολόγων το άτιμο με μπέρδεψε μάλλον!!! ;D ;D
Συνάδελφοι είμαστε και εγώ το ίδιο τμήμα έχω τελειώσει με κατεύθυνση "αρχαιολογία και ιστορία της τέχνης". Απλώς, πρέπει να τα τοποθετούμε στη σωστή τους διάσταση τα πράγματα. Εγώ επιμένω περνάει όποιος έχει μελετήσει τους κανόνες τους. Αν μου βγει το σύστημα, μπορεί να αρχίσω να παίζω και στο καζίνο  ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #186 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:19:51 μμ »
Kαι κάτι άλλο, έτσι για να ελαφρύνουμε το κλίμα. Σε αυτήν την ερώτηση στα παιδαγωγικά σχετικά με το δικαίωμα που έχουν οι γονείς να μας κρίνουν, εννοούσαν ότι αποκαλούν τους καθηγητές μ..... , γιατί δεν έβαλαν στο παιδί τους άριστα; Αλήθεια, αυτό είναι κίνητρο για να βελτιωθούμε; Δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:20:14 μμ »
Ήταν ο πρόεδρος της ΕΑΠ.Έχουμε δρόμο στη Θεσσαλονίκη .....

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:21:50 μμ »
Ήταν ο πρόεδρος της ΕΑΠ.Έχουμε δρόμο στη Θεσσαλονίκη .....
Χαίρομαι που δεν την απάντησα! ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:35:49 μμ »
 τα βλέπω πολύ ζόρικα τα πράγματα..
στα παιδαγωγικά πρέπει να έγινε μεγάλος χαμός..τα θέματα ήταν πολυ διαφορετικά από αυτά που μας είχαν συνηθίσει και οι απαντήσεις επίσης άλλο στυλ..
ο διαγωνισμός αυτός είναι για γερά νεύρα απ την αρχή μέχρι το τέλος..ποιος από μας τα έχει άραγε ??

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:03:34 μμ »
παντως για να μιλησουμε με ειλικρινεια τα θεματα δεν ηταν δυσκολα. απλως δεν τα ειχαμε διαβασει.
τι δηλ? επειδη ζητησαν λεξικα,ψευδωνυμα,περιοδικα κλπ κλπ ηταν δυσκολα?

και να πω και κατι αλλο:  εμεις που δινουμε για 2η,3η φορα ειμαστε σε σαφως πιο καλη θεση απο τους πρωτοσυμμετεχοντες. αυτοι ειναι κυριως που επληγησαν και αυτοι ειναι που δικαιολογημενα μπορουν να μιλουν για δυσκολα θεματα
 
την επομενη παντως θα εχουν και Λατινικη γλωσσα και λογοτεχνια(εισαγωγη),5 στιχους μεταφραση και 5 ερωτησεις πολλαπλων.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος margitan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:06:15 μμ »
....................Και κινέζικη λογοτεχνία να έχουν εμένα το ίδιο μου κάνει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:07:23 μμ »
παντως για να μιλησουμε με ειλικρινεια τα θεματα δεν ηταν δυσκολα. απλως δεν τα ειχαμε διαβασει.
τι δηλ? επειδη ζητησαν λεξικα,ψευδωνυμα,περιοδικα κλπ κλπ ηταν δυσκολα?

και να πω και κατι αλλο:  εμεις που δινουμε για 2η,3η φορα ειμαστε σε σαφως πιο καλη θεση απο τους πρωτοσυμμετεχοντες. αυτοι ειναι κυριως που επληγησαν και αυτοι ειναι που δικαιολογημενα μπορουν να μιλουν για δυσκολα θεματα
 
την επομενη παντως θα εχουν και Λατινικη γλωσσα και λογοτεχνια(εισαγωγη),5 στιχους μεταφραση και 5 ερωτησεις πολλαπλων.

Μη τους βάζεις ιδέες βρε Μάρκο!!!!!!!!!!!!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #193 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:30:35 μμ »
Προσωπικά πιο δύσκολες μου φάνηκαν οι ερωτήσεις των Νέων...
Ας πούμε "προστακτικές" δεν ήξερα να χαρακτηρίζονται οι προτάσεις, πρώτη φορά ακούω τον όρο - αφού και στο google που έγραψα "προστακτικές προτάσεις" μου έβγαλε " μήπως εννοείτε προστακτική προτάσεις"
Το ανακόλουθο, τώρα που διάβασα την ανάλυση που έκανε συνάδελφος στο forum ( δε θυμάμαι ποιός/α), το κατάλαβα, αλλά εκείνη την ώρα μου φάνηκαν μια χαρά φυσιολογικές όλες οι προτάσεις και δεν το απάντησα...

Τα παιδαγωγικά από την άλλη μου φάνηκαν εύκολα (τουλάχιστον για κάποιον που έδινε για πολλοστή φορά...) αλλά περιμένω τις επίσημες απαντήσεις. Στα Νεα π.χ. δίνει ως απάντηση στο "γιατί πρέπει να χρησιμοποιείται και η μετωπική διδασκαλία;" ότι συμβάλλει στην ανάπτυξη της αυτενέργειας του μαθητή!!!!  

Στην Ιστορία οι ερωτήσεις Αρχαίας και Βυζαντινής μου φάνηκαν επίσης μια χαρά, γιατί είχα διαβάσει σχεδόν αποκλειστικά αυτές τις περιόδους, ενώ για νεότερη είχα κάνει απλά μια ανάγνωση τα σχολικά. Πήγαινα δηλ. προετοιμασμένη ότι στις ερωτήσεις της νεότερης θα ξέρω μια-δυό από τα σχολικά και στις άλλες θα παίξω τζόκερ...δεν περίμενα όμως να μην είμαι σίγουρη ούτε για μία και οι πρισσότερες να μην ξέρω καν για τί μιλάνε!!!
Ειλικρινά δεν ξέρω από που πρέπει να διαβάσει κανείς νεότερη Ιστορία για να γράψει...
Όταν δηλ. γυρίζεις στο σπίτι σου και ανοίγεις όλα τα βιβλία Ιστορίας και ψάχνεις στο διαδίκτυο...και πάλι δεν μπορείς να πεις με σιγουριά με ποιά συνθήκη πήραμε τα νησιά του Αν. Αιγαίου, τί να πω; Ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:03:49 μμ »
Πάντως εγώ στο διαδίκτυο που κοίταξα για λίγο μπας και ξεδιαλύνω το θέμα του ανατολικού Αιγαίου μάλλον εννοούν τη συνθήκη του Βουκουρεστίου. Δεν είδα πουθενά να αναφέρεται κάποια άλλη συνθήκη. Παραθέτω ένα απόσπασμα από τη σελίδα: http://www1.rizospastis.gr/story.do?id=2983121&publDate=21/8/2005.

Η Συνθήκη Ειρήνης του Βουκουρεστίου
Η Διάσκεψη του Βουκουρεστίου κάλυψε τη χρονική περίοδο από τις 17/30 Ιουλίου έως τις 28 Ιουλίου/10 Αυγούστου του 1913 οπότε και υπογράφηκε η Συνθήκη, με την οποία ρυθμίζονταν τα ζητήματα, που αφορούσαν τις αντιμαχόμενες βαλκανικές χώρες.
Η Συνθήκη αποτελούνταν από 10 άρθρα, τα οποία εν συντομία προέβλεπαν19: Η Σερβία έπαιρνε τη Βόρεια Μακεδονία έως τη Ραντόβιτσα και τη Στρώμνιτσα, με το Μοναστήρι και το μεγαλύτερο μέρος της κοιλάδας του Βαρδάρη. Η Ελλάδα έπαιρνε τη Θεσσαλονίκη, τη Χαλκιδική, το Λιμάνι της Καβάλας, μ' ολόκληρη σχεδόν την ενδοχώρα, τη νότια Ηπειρο με τα Ιωάννινα, τα νησιά του Αιγαίου (εκτός από τα Δωδεκάνησα που έμεναν στους Ιταλούς, την Ιμβρο και την Τένεδο που έμεναν στην τουρκική κατοχή).

Υποπτεύομαι μήπως τα παίρνει τότε η Ελλάδα και μετά ίσως τα αναγνωρίζουν οι Σύμμαχοι; Τι να πω;

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #195 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:16:53 μμ »
παντως για να μιλησουμε με ειλικρινεια τα θεματα δεν ηταν δυσκολα. απλως δεν τα ειχαμε διαβασει.
τι δηλ? επειδη ζητησαν λεξικα,ψευδωνυμα,περιοδικα κλπ κλπ ηταν δυσκολα?

και να πω και κατι αλλο:  εμεις που δινουμε για 2η,3η φορα ειμαστε σε σαφως πιο καλη θεση απο τους πρωτοσυμμετεχοντες. αυτοι ειναι κυριως που επληγησαν και αυτοι ειναι που δικαιολογημενα μπορουν να μιλουν για δυσκολα θεματα
 
την επομενη παντως θα εχουν και Λατινικη γλωσσα και λογοτεχνια(εισαγωγη),5 στιχους μεταφραση και 5 ερωτησεις πολλαπλων.

να βαλουν και λατινικα.. καλα τα λες. γιατι οχι;απολα να βαλουν. τσαμπα βγαλαμε τα ματια μας να γραφουμε εκθεση στα λατινικα και αντιστροφο μεσα στις σχολες και να εξισωνομαστε με οσους τελειωσαν χαλαρα ενα ΦΚΣ ΦΠΨ και μαλιστα με καλο βαθμο πτυχιου;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.