*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 159079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #266 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:46:22 μμ »
Δεν λεέι στα βιβλία ότι παραχωρήθηκαν με του Βουκουρεστίου αλλά με την διακοίνωση των Ευρωπαικών δυνάμεων....αν θέλουμε να είμαστε ακριβολόγοι.
Κοίτα το σχολικό της Γ γυμνασίου. Το λέει ξεκάθαρα. Τώρα μην ψάχνεις ποια είναι η σωστή. Ξέρω τι πραγματικά έγινε, Το θέμα είναι τι θα δώσουν αυτοί
ένα δείγμα για να καταλάβουμε πόσο μπερδεμένο είναι το θέμα αφου στη  διατύπωση της ερώτησης έπρεπε να δίνονται κ άλλα στοιχεια...

http://www.elesme.gr/elesmegr/periodika/t42/t42_07.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:16 »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #267 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:47:12 μμ »
εγω παλι νομιζω οτι εχουν  προτυπο την ιεε

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #268 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:49:12 μμ »
Προφανώς και η Σεβρών θα 'ναι η σωστή... γιατί είναι καθαρά θέμα διατύπωσης, σωστής διατύπωσης που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν το κατάφεραν... όπως και η περίπτωση με την οργάνωση των λέξεων και τα είδη των λεξικών... ατυχέστατη διατύπωση ερωτήματος... και αυτό αποτελεί σχόλιο λεξικογράφου... :(

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #269 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:52:10 μμ »
χαρακαρα τι λέει η ιεε?Δεν την έχω ,μπορείς να μου πεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:16 »

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:53:18 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι;; Απ' 'ο,τι φαίνεται είμαι η μοναδική που έχω αυτές τις απορίες..

Ποιά ακριβώς είναι η διαφορά από τη συνθήκη και από τη σύμβαση της Λοζάνης;;; (και είναι Λοζάνη ή Λωζάνη;;;)

Επίσης... Ο Σεφέρης πότε ακριβώς έγραψε μυθιστόρημα;; Μήπως έγραψε το "μυθιστόρημα";;;

Τέλος... Αυτή η ερώτηση με τα λεξικά τι ακριβώς ρωτούσε; (ως προς την οργάνωση των λέξεων... οργάνωση ως προς τί;;;)

Μόνο σε εμένα φάνηκαν ασαφείς αυτές οι ερωτήσεις;

Και μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θεωρούνται κτητικά τα επίθετα γαλανομάτης, σγουρομάλλης...;;; Το ξέρω ότι έτσι λέει στο σχολικό αλλά δεν το καταλαβαίνω.. Αφού λέμε σγουρά μαλλιά.. γαλανά μάτια.. Δεν θα έπρεπε να είναι και αυτά προσδιοριστικά; Ναι, οκ, υποδηλωνει και κτήση.. Αλλά γιατί το προσδιοριστικό να θεωρείται λάθος;;Πείτε μου σας παρακαλώ μη με ρωτήσει και κανένας μαθητής και δεν θα ξέρω τί να του πώ... Ευχαριστώ.
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:57:42 μμ »
η σύμβαση της Λωζάννης προέβλεπε ανταλλαγή πληθυσμών, ενώ η συνθήκη είχε τους γνωστούς όρους
 Μήπως για το Σεφέρη εννοούσαν τις ταξιδιωτικές εντυπώσεις του από την Καππαδοκία
ήταν οργάνωση λέξεων, γιατί στα αντίστροφα οι λέξεις οργανώνονται σύμφωνα με την κατάληξη

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:58:44 μμ »
Λοιπόν, παιδιά, στο ιδεατό σχήμα της Οδύσσειας τι γράψατε; Αναλύσατε το κάθε στάδιο ή απλώς αναφέρατε το κάθε στάδιο;; ::)


;;;;;;;;; :( :-\ ::)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:59:02 μμ »
Εγώ πάλι μόνο μια απορία έχω και μετά κλείνω ως ασεποειδές:

Πώς τα πήγε άραγε η Vania στον διαγωνισμό; οεο;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:59:37 μμ »
Τέλος... Αυτή η ερώτηση με τα λεξικά τι ακριβώς ρωτούσε; (ως προς την οργάνωση των λέξεων... οργάνωση ως προς τί;;;)

Μόνο σε εμένα φάνηκαν ασαφείς αυτές οι ερωτήσεις;

Και μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θεωρούνται κτητικά τα επίθετα γαλανομάτης, σγουρομάλλης...;;; Το ξέρω ότι έτσι λέει στο σχολικό αλλά δεν το καταλαβαίνω.. Αφού λέμε σγουρά μαλλιά.. γαλανά μάτια.. Δεν θα έπρεπε να είναι και αυτά προσδιοριστικά; Ναι, οκ, υποδηλωνει και κτήση.. Αλλά γιατί το προσδιοριστικό να θεωρείται λάθος;;Πείτε μου σας παρακαλώ μη με ρωτήσει και κανένας μαθητής και δεν θα ξέρω τί να του πώ... Ευχαριστώ.

αααααααααααααχ... και ήθελα τόοοοσο πολύ να το ξεχάσω αυτό... αυτήν την πατατιά που έκανα.... κτητικά είναι... (και γω από τη $%#$υνση του τελευταίου ημιώρου της εξέτασης προσδιοριστικά το εβαλα...). Δηλώνουν αυτόν που έχει γαλανά μάτια, αυτόν που έχει σγουρά μαλλιά. Αν πεις όμως αγριολούλουδο είναι προσδιοριστικό: "άγριο λουλούδι", το ενα προσδιορίζει το άλλο...

Η ερωτηση με το λεξικό είναι ακυρότατη για μένα... η λέξη "οργάνωση" ήταν ατυχής...

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:00:07 πμ »
χαρακαρα τι λέει η ιεε?Δεν την έχω ,μπορείς να μου πεις?

στο κυριως κειμενο δεν κανει λογο.αλλα σε μια λεζαντα λεει οτι με αποφαση των Μ.Δ.πυ επικυρωνε το πρωτοκολλο της φλωρεντιας επιδικαστηκαν στην ελλαδα

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:01:31 πμ »

ήταν οργάνωση λέξεων, γιατί στα αντίστροφα οι λέξεις οργανώνονται σύμφωνα με την κατάληξη

Αρα μιλάς για την οργάνωση του λεξικού και όχι την οργάνωση των λέξεων. Και γω έτσι το πήγα αρχικά και μετά σκεφτηκα ότι δε μιλά για την οργανωση του λεξικού, αλλά για την οργάνωση ως κριτήριο οργάνωσης του λεξικου!!!

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:02:32 πμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι;; Απ' 'ο,τι φαίνεται είμαι η μοναδική που έχω αυτές τις απορίες..

Ποιά ακριβώς είναι η διαφορά από τη συνθήκη και από τη σύμβαση της Λοζάνης;;; (και είναι Λοζάνη ή Λωζάνη;;;)

Επίσης... Ο Σεφέρης πότε ακριβώς έγραψε μυθιστόρημα;; Μήπως έγραψε το "μυθιστόρημα";;;

Τέλος... Αυτή η ερώτηση με τα λεξικά τι ακριβώς ρωτούσε; (ως προς την οργάνωση των λέξεων... οργάνωση ως προς τί;;;)

Μόνο σε εμένα φάνηκαν ασαφείς αυτές οι ερωτήσεις;

Και μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θεωρούνται κτητικά τα επίθετα γαλανομάτης, σγουρομάλλης...;;; Το ξέρω ότι έτσι λέει στο σχολικό αλλά δεν το καταλαβαίνω.. Αφού λέμε σγουρά μαλλιά.. γαλανά μάτια.. Δεν θα έπρεπε να είναι και αυτά προσδιοριστικά; Ναι, οκ, υποδηλωνει και κτήση.. Αλλά γιατί το προσδιοριστικό να θεωρείται λάθος;;Πείτε μου σας παρακαλώ μη με ρωτήσει και κανένας μαθητής και δεν θα ξέρω τί να του πώ... Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου το ευθύ -αντίστροφο στα Αρχαία  στο πανεπιστήμιο αλλά εκεί χρησιμοποιείται αντίστροφο λεξικό,αντί να έχεις τη λέξη στα Αρχαία μπροστά,έχεις αυτο που σημαίνει κ ακολουθεί η  αρχαία λέξη.Το ίδιο κ στα Λατινικά.Φαντάζομαι κ στις άλλες ξένες γλώσσες...

Για τα κτητικά :δηλώνουν κτήση,ο σγουρομάλλης:αυτός που έχει σγουρά μαλλιά.

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:02:49 πμ »
Ναι οκ. Το ξέρω ότι στα αντίστροφα λεξικά οι λέξεις οργανώνονται βάσει των καταλήξεων. Γιατί στα ορθογραφικά δεν οργανώνονται βάσει της ορθογραφίας τους; Γιατί στα ετυμολογικά δεν οργανώνονται βάσει της ετυμολογίας τους;;
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:03:11 πμ »
.ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του. ο σβολοπουλοςνομιζω λεει οτι δεν προλαβαν να κατωχυρωθουν αυτα και αρχισε ο παγκοσμιος. ο νοων νοειτω............... ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161723
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.