*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158392 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #294 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:39:45 πμ »
Ναι οκ. Το ξέρω ότι στα αντίστροφα λεξικά οι λέξεις οργανώνονται βάσει των καταλήξεων. Γιατί στα ορθογραφικά δεν οργανώνονται βάσει της ορθογραφίας τους; Γιατί στα ετυμολογικά δεν οργανώνονται βάσει της ετυμολογίας τους;;

Με την "οργάνωση" των λέξεων ουσιαστικά εννοεί τη σειρά κατάταξης των λέξεων, η οποία, τόσο στα ορθογραφικά όσο και στα ετυμολογικά είναι αλφαβητική!
Με άλλα λόγια ο χαρακτηρισμός ενός λεξικού π.χ.ως " ετυμολογικού" δεν έχει να κάνει με το πώς είναι οργανωμένες οι λέξεις, απλά σου λέει ότι έχει και ετυμολογικά σχόλια, δεν παρουσιάζει δηλ. καμιά ιδιαιτερότητα ως προς την κατάταξη, εφόσον π.χ. η λέξη "βιβλίο" ξέρεις ότι θα έρχεται πρίν τη λέξη "κουβάς"!
Νομίζω πάντως ότι η απάντηση έβγαινε, αφόσον οι υπόλοιπες επιλογές ήταν ενταλώς άστοχες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #295 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:41:12 πμ »
Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει έγκυρα στο εξης; Απάντησα σωστά την ερώτηση 11 αλλά ξέχασα και δεν την ξαναπέρασα στην 91. Θα την πιάσουν λάθος ή θα τη μετρήσουν κανονικά; Ακούσατε κάτι;;;
 
 
 
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #296 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:44:10 πμ »
Για την παραχώρηση των νησιών του ανατολικού Αιγαίου η ιστορία του Ελ.έθνους αναφέρει ως προς την συνθήκη του Βουκουρεστίου οτι : "Η τύχη της Β.Ηπείρου και των νησιών του ανατολικού αρχιπελάγους δεν είχε καθοριστεί..."
Για δε την συνθήκη των Σεβρών ότι : "Τα κυριότερα σημεία της ήταν...η προσάρτηση στην Ελλάδα της ανατολικής Θράκης σχεδόν ως την Τσατάλτζα και των νησιών του Αιγαίου εκτός απο τα Δωδεκάνησα..."

Αχ, τι μας κάνουνε;; Επίτηδες βάζουν τέτοιες ερωτήσεις. Αυτά τα είχα διαβάσει κι εγώ. Όμως: ιστορία κατεύθυνσης, σελ. 49: Η Ελλάδα βγήκε ιδιαίτερα κερδισμένη από τους βαλκανικούς. Ενσωμάτωσε πλούσιες περιοχές (Ήπειρο, Δυτική και Κεντρική Μακεδονία, Νησιά του Αιγαίου, Κρήτη) ....
σελ. όμως 138: (Για την περίοδο του Α΄ Παγκοσμίου: Η εκκρεμότητα στο ζήτημα της κατακύρωσης των νησιών του ανατολικού Αιγαίου στην Ελλάδα...
Μήπως άλλο "νησιά Αιγαίου" και άλλο "νησιά ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ Αιγαίου"; :-X

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #297 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:45:06 πμ »
Ναι οκ. Το ξέρω ότι στα αντίστροφα λεξικά οι λέξεις οργανώνονται βάσει των καταλήξεων. Γιατί στα ορθογραφικά δεν οργανώνονται βάσει της ορθογραφίας τους; Γιατί στα ετυμολογικά δεν οργανώνονται βάσει της ετυμολογίας τους;;

Με την "οργάνωση" των λέξεων ουσιαστικά εννοεί τη σειρά κατάταξης των λέξεων, η οποία, τόσο στα ορθογραφικά όσο και στα ετυμολογικά είναι αλφαβητική!
Με άλλα λόγια ο χαρακτηρισμός ενός λεξικού π.χ.ως " ετυμολογικού" δεν έχει να κάνει με το πώς είναι οργανωμένες οι λέξεις, απλά σου λέει ότι έχει και ετυμολογικά σχόλια, δεν παρουσιάζει δηλ. καμιά ιδιαιτερότητα ως προς την κατάταξη, εφόσον π.χ. η λέξη "βιβλίο" ξέρεις ότι θα έρχεται πρίν τη λέξη "κουβάς"!
Νομίζω πάντως ότι η απάντηση έβγαινε, αφόσον οι υπόλοιπες επιλογές ήταν ενταλώς άστοχες...


Τότε μιλάμε για την οργάνωση του λημματολογίου του λεξικού και όχι των λέξεων. Γιατί ένα λήμμα δεν είναι απαραίτητο να είναι λέξη, μπορεί να είναι και φράση. Στα αντίστροφα πχ δεν εχουμε λέξεις, αλλά καταλήξεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #298 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:47:15 πμ »
Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει έγκυρα στο εξης; Απάντησα σωστά την ερώτηση 11 αλλά ξέχασα και δεν την ξαναπέρασα στην 91. Θα την πιάσουν λάθος ή θα τη μετρήσουν κανονικά; Ακούσατε κάτι;;;
 
 
 

δυστυχως νομιζω θα στην πιασουν λαθος. γιατι η οδηγια ελεγε οτι η θεση 11 ακυρωνεται και ακομη και αν την εχουμε απαντησει θα πρεπει να το γραψουμε και στο 91

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #299 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:49:38 πμ »
Ναι οκ. Το ξέρω ότι στα αντίστροφα λεξικά οι λέξεις οργανώνονται βάσει των καταλήξεων. Γιατί στα ορθογραφικά δεν οργανώνονται βάσει της ορθογραφίας τους; Γιατί στα ετυμολογικά δεν οργανώνονται βάσει της ετυμολογίας τους;;

Με την "οργάνωση" των λέξεων ουσιαστικά εννοεί τη σειρά κατάταξης των λέξεων, η οποία, τόσο στα ορθογραφικά όσο και στα ετυμολογικά είναι αλφαβητική!
Με άλλα λόγια ο χαρακτηρισμός ενός λεξικού π.χ.ως " ετυμολογικού" δεν έχει να κάνει με το πώς είναι οργανωμένες οι λέξεις, απλά σου λέει ότι έχει και ετυμολογικά σχόλια, δεν παρουσιάζει δηλ. καμιά ιδιαιτερότητα ως προς την κατάταξη, εφόσον π.χ. η λέξη "βιβλίο" ξέρεις ότι θα έρχεται πρίν τη λέξη "κουβάς"!
Νομίζω πάντως ότι η απάντηση έβγαινε, αφόσον οι υπόλοιπες επιλογές ήταν ενταλώς άστοχες...



γιατί θέλεις να μου πείς ότι στο αντίστροφο λεξικό η κατάληξη "-ας" γραμματέ - ας , εισαγγελέ-ας δεν ξέρεις ότι θα έρχεται πρίν την κατάληξη "-ος" άστοχ -ος, άστοχ -ος??
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:53:46 πμ »
Και συνεχίζω.. Σε βοήθημα για θέματα ιστορίας [φαντάζομαι ότι βασίζεται στο σχολικό, αλλά δεν το έχω τώρα εδώ για να δω] λέει το εξής: τίποτα στη Βουκουρεστίου για τα νησιά, αναγνώριση της ελληνικής κυριαρχίας σε αυτά το Φλεβάρη του 1914, τίποτα επίσης για τα νησιά στη Σεβρών..
Τώρα τι να πει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:56:01 πμ »
Ρε παιδιά!!!
Σίγουρα είναι δικά μας;  ??? ;D :-[ :-X

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:57:08 πμ »
Και συνεχίζω.. Σε βοήθημα για θέματα ιστορίας [φαντάζομαι ότι βασίζεται στο σχολικό, αλλά δεν το έχω τώρα εδώ για να δω] λέει το εξής: τίποτα στη Βουκουρεστίου για τα νησιά, αναγνώριση της ελληνικής κυριαρχίας σε αυτά το Φλεβάρη του 1914, τίποτα επίσης για τα νησιά στη Σεβρών..
Τώρα τι να πει κανείς;

Κοίτα δεν ξέρω αν αυτός που βάζει τα θέματα συμβουλεύεται τον Πατάκη, το σχολικό βιβλίο ή τον Σβολόπουλο.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:10:11 πμ »
Και συνεχίζω.. Σε βοήθημα για θέματα ιστορίας [φαντάζομαι ότι βασίζεται στο σχολικό, αλλά δεν το έχω τώρα εδώ για να δω] λέει το εξής: τίποτα στη Βουκουρεστίου για τα νησιά, αναγνώριση της ελληνικής κυριαρχίας σε αυτά το Φλεβάρη του 1914, τίποτα επίσης για τα νησιά στη Σεβρών..
Τώρα τι να πει κανείς;

Κοίτα δεν ξέρω αν αυτός που βάζει τα θέματα συμβουλεύεται τον Πατάκη, το σχολικό βιβλίο ή τον Σβολόπουλο.

Σαββάλας είναι... ; ;D

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:10:54 πμ »
Και συνεχίζω.. Σε βοήθημα για θέματα ιστορίας [φαντάζομαι ότι βασίζεται στο σχολικό, αλλά δεν το έχω τώρα εδώ για να δω] λέει το εξής: τίποτα στη Βουκουρεστίου για τα νησιά, αναγνώριση της ελληνικής κυριαρχίας σε αυτά το Φλεβάρη του 1914, τίποτα επίσης για τα νησιά στη Σεβρών..
Τώρα τι να πει κανείς;

Κοίτα δεν ξέρω αν αυτός που βάζει τα θέματα συμβουλεύεται τον Πατάκη, το σχολικό βιβλίο ή τον Σβολόπουλο.

Πάντως ο Σβολόπουλος που είχα διαβάσει εγώ έλεγε ότι αυτό που έμενε ξεκρέμαστο μετά τη συνθήκη του Βουκουρεστίου ήταν η συμβατική προσκύρωση των νησιών του ανατολικού Αιγαίου και ύστερα από αυτή η Τουρκία αρνείται το ελληνικό καθεστώς στα νησιά και από τις αρχές του 1914 αρχίζει τις διώξεις των Ελλήνων της Μ. Ασίας και της Θράκης.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:15:48 πμ »


Ναι οκ. Το ξέρω ότι στα αντίστροφα λεξικά οι λέξεις οργανώνονται βάσει των καταλήξεων. Γιατί στα ορθογραφικά δεν οργανώνονται βάσει της ορθογραφίας τους; Γιατί στα ετυμολογικά δεν οργανώνονται βάσει της ετυμολογίας τους;;

Με την "οργάνωση" των λέξεων ουσιαστικά εννοεί τη σειρά κατάταξης των λέξεων, η οποία, τόσο στα ορθογραφικά όσο και στα ετυμολογικά είναι αλφαβητική!
Με άλλα λόγια ο χαρακτηρισμός ενός λεξικού π.χ.ως " ετυμολογικού" δεν έχει να κάνει με το πώς είναι οργανωμένες οι λέξεις, απλά σου λέει ότι έχει και ετυμολογικά σχόλια, δεν παρουσιάζει δηλ. καμιά ιδιαιτερότητα ως προς την κατάταξη, εφόσον π.χ. η λέξη "βιβλίο" ξέρεις ότι θα έρχεται πρίν τη λέξη "κουβάς"!
Νομίζω πάντως ότι η απάντηση έβγαινε, αφόσον οι υπόλοιπες επιλογές ήταν ενταλώς άστοχες...



γιατί θέλεις να μου πείς ότι στο αντίστροφο λεξικό η κατάληξη "-ας" γραμματέ - ας , εισαγγελέ-ας δεν ξέρεις ότι θα έρχεται πρίν την κατάληξη "-ος" άστοχ -ος, άστοχ -ος??

Θέλω να πω το εξής απλό: όταν θέλεις να ψάξεις σ΄ένα λεξικό μια οποιαδήποτε λέξη, πώς την ψάχνεις; Δεν την ψάχνεις με βάση το γράμμα από το οποίο αρχίζει, γιατί ξέρεις ότι έτσι είναι "οργανωμένες" οι λέξεις;!
Είτε το λεξικό γράφει απ΄εξω ότι είναι ετυμολογικό, ορθογραφικό...ιταλο-ιαπωνικό (!) η λογική με την οποία ψάχνεις τη λέξη που σ΄ενδιαφέρει είναι η ίδια! Άρα οι παραπάνω χαρακτηρισμοί δε λένε κάτι για την οργάνωση των λέξεων. Αντίθετα όταν ένα λεξικό...γράφει απ΄έξω ότι είναι " αντίστροφο" ξέρεις ότι οι λέξεις σ΄αυτό δεν είναι καταχωρισμένες με τη σειρά που έχεις συνηθίσει! Δηλ. ο χαρακτηρισμός αφορά την "οργάνωση" των λέξεων.

...να στο θέσω αλλιώς για να το καταλάβεις, πες ότι ρωτούσε: "ένας συλλογισμός με βάση τη συλλογιστική πορεία τί μπορεί να είναι;"
α)παραγωγικός
β)κατηγορικός
γ) άμεσος
δ) έμμεσος

Δε θα απαντούσες το α, εφόσον το β έχει να κάνει με το είδος των προκειμένων και τα γ, δ, με τον αριθμό τον προκειμένων;!
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, ένας συλλογισμός μπορεί να είναι κάλλιστα παραγωγικός και άμεσος, όπως και ένα λεξικό μπορεί να είναι ορθογραφικό και αντίστροφο, απλά κάθε χαρακτηρισμός αναφέρεται σε άλλη ιδιότητά του!

Ελπίζω να έγινα κατανοητή  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:23:26 πμ από yotar »

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:32:06 πμ »
Ναι, η αλήθεια είναι ότι η απάντηση σου είναι πολύ κατατοπιστική...
Ας προσθέσω κάτι τελευταίο που τώρα που ήρθε, όση ώρα προσπαθούσα να το καταλάβω. Ας προσπαθήσουμε να βάλουμε τη λέξη οργάνωση με τα είδη των λεξικών που μας ζητούσαν:
ορθογραφική οργάνωση λέξεων (δεν διευκρινίζει τίποτα)
ετυμολογική οργάνωση λέξεων (ομοίως)
ιστορική οργάνωση λέξεων... (ομοίως)
ΑΛΛΑ:
αντίστροφη οργάνωση λέξεων... Βγάζει νόημα.
Εξάλλου, πώς μπορούσαν να διατυπώσουν αλλιώς την ερώτηση, αν ήθελαν να πάρουν αυτή την απάντηση;; Με ποιο λεξικό οργανωνουμε τις λέξεις αντίστροφα;; Τότε θα ήταν το προφανές!!
Έχεις δίκαιο..
Αχ! Με αυτά και με αυτά έκανα πολλά λάθη στο γνωστικό των νέων που υποτίθεται ότι ήταν και το μέρος που θα αντιστάθμιζε τις όποιες αδυναμίες της ιστορίας.. Από εδώ και από εκεί να τα 8 λαθάκια.. Βάλε και 3 που δεν απάντησα.. Απογοήτευση...:(
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:46:02 πμ »
Κι εγώ μη νομίζεις, στα Νέα ήταν που "την πάτησα" περισσότερο...
Μη μασάς πάντως: και με 8 λάθη και 3 Δ.Γ. πάνω από τη βάση είσαι, οπότε αν τα έχεις πάει πολύ καλά στα άλλα...ποτέ δεν ξέρεις!
Καλά αποτελέσματα εύχομαι - και σε σένα και σε όλα τα παιδιά εδώ!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160975
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.