*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158410 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #420 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 12:27:01 μμ »
τι σχέση να έχει η διακοίνωση του ΄14 με του
βουκουρεστίου το ΄13 ? λέω  τώρα! πολύ με απασχολεί η ιστορία γιατί στα νέα τα έχω κάνει χάλια με τις εμπνεύσεις που είχα να αφήσω ερωτήσεις που ήξερα , να ρισκάρω αυτές που δεν ήξερα και.... να δια- βάζω την πρώτη και την τελευταία λέξη της απάντησης..τα χασα..που λένε και οι μαθητές..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #421 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 12:42:46 μμ »
τι σχέση να έχει η διακοίνωση του ΄14 με του
βουκουρεστίου το ΄13 ? λέω  τώρα! πολύ με απασχολεί η ιστορία γιατί στα νέα τα έχω κάνει χάλια με τις εμπνεύσεις που είχα να αφήσω ερωτήσεις που ήξερα , να ρισκάρω αυτές που δεν ήξερα και.... να δια- βάζω την πρώτη και την τελευταία λέξη της απάντησης..τα χασα..που λένε και οι μαθητές..

Ότι σχέση έχει και η σύμβαση της Λωζάνης με τη συνθήκη της Λωζάνης, αφού τις περισσότερες φορές λένε ότι με τη συνθήκη της Λωζάνης έγινε η ανταλλαγή των πληθυσμών. Βέβαια θα μου πεις ότι εκεί ήταν στο πλαίσιο των εργασιών για την συνθήκη. Ωστόσο όμως ποιος σου λέει ότι και το πρωτόκολλο του Φεβ δεν το ενέταξαν μετά στη συνθήκη του Βουκουρεστίου; Τώρα αυτά είναι σενάρια για να περνάει η ώρα μιας και δεν ξέρουμε τι θα αποφανθούν οι της επιτροπής.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #422 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 01:07:10 μμ »
Το θέμα είναι πώς εμείς θα ειμαστε κατοχυρωμένοι και δε θα είμαστε θύματα μιας επιτροπής που δεν ξερει και αυτή ποια είναι η σωστή απάντηση σε τέτοιου είδους ερωτησεις; Οι φίλοι μας του ιστορικού μπορούν να το ψάξουν;
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #423 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 01:10:55 μμ »
σιγουρα είναι κι αυτό μια κάποια λύσις τωρα που δεν ξέρουμε τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους..πάντως για μένα αυτή η ανταλλαγή γνωμών -γνώσεων έχει το νοήμα της !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #424 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 01:23:38 μμ »
Γεια σας παιδια! ντρέπομαι αλλά θα το εξομολογηθώ! λες και τιμωρούσα τον εαυτό μου στη διδακτική των αρχαίων: Ενώ κάτι μέσα μου μου θύμιζε οτι κάποιος είχε παει στον κάτω κόσμο .....και συζητουσε με τους νεκρούς....ε! εκεινη τη στιγμή κατέβασα ρολά!!!!!!!!!!μόλις παρέδωσα την κόλλα ειχα τα πάντα στο μυαλό μου σαν αυτονόητα :-[ :-[ :-[
είμαι όμως ένας νέος Όμηρος  :-[ :-[ :-[ : Τί νομίζετε ότι είπα η θεά;;;;;;; ότι τα λόγια αυτά ειναι του Οδυσσέα όταν χτυπιέται με τα κύματα.
και ας είχα διαβάσει την ε ραψωδία :-[ :-[
η ηλίθια θεωρούσα ότι όσα μας ζητάνε θα πρέπει να είναι από την ύλη......
 Και όσο σκέφτομαι ότι κάποιοι ΑΣΕΠοαρμόδιοι θα κάνουν χάζι με τον πόνο μας τρελαίνομαι................

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #425 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 01:40:27 μμ »
Διαγωνισμός εκπαιδευτικών: Δεν θα βγουν σήμερα Παρασκευή 6/2 οι σωστές απαντήσεις από το ΑΣΕΠ
 
 
Από ενημέρωση που είχε η alfavita.gr από το Γραφείο Τύπου του ΑΣΕΠ έγιναν γνωστά τα παρακάτω:
 

Σήμερα Παρασκευή 6/2 το ΑΣΕΠ ετοίμαζε για ανακοίνωση τις απαντήσεις στην προκήρυξη 2Π του διαγωνισμού των εκπαιδευτικών. Ωστόσο το "τσεκάρισμα" από το μηχανισμό του ΑΣΕΠ δεν κατέστη δυνατό να ολοκληρωθεί σήμερα οπότε, σύμφωνα με την ίδια πηγή, η ανακοίνωση των απαντήσεων θα γίνει την εβδομάδα που έρχεται.
 
Η alfavita.gr έχει λάβει από την επόμενη κιόλας μέρα του διαγωνισμού εκατοντάδες μηνύματα υποψηφίων οι οποίοι εκφράζουν την απορία τους για το γεγονός ότι το ΑΣΕΠ δεν είναι σε θέση να δώσει τις απαντήσεις αμέσως μετά τη λήξη της διαγωνιστικής διαδικασίας ή τουλάχιστον την επόμενη μέρα. Οι υποψήφιοι δικαίως αναρωτιούνται πως το ΑΣΕΠ απαιτεί από τους ίδιους να δώσουν απαντήσεις σε λίγες ώρες στα θέματα που εξετάζονται και το ίδιο (το ΑΣΕΠ) χρειάζεται μία εβδομάδα για να βρει τις λύσεις στις ερωτήσεις που έβαλε. Τι ακριβώς συμβαίνει; αναρωτιούνται οι υποψήφιοι.
 

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #426 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 02:00:33 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους ομοιοπαθούντες! Καλά, για την προηγούμενη ανακοίνωση τι να σχολιάσω; Απαράδεκτο το ΑΣΕΠ (σιγά το νέο!). Τέλος πάντων. Θα επανέλθω στην ερώτηση που αφορούσε το ζήτημα της παραχώρησης των νησιών του Ανατολικου Αιγαίου. Συγχίστηκα ιδιαίτερα και το έψαξα αρκετά. Όχι ότι βρήκα άκρη, αλλά κατόπιν όλων αυτών που βρήκα (θα τα παραθέσω στη συνέχεια) νομίζω πως η σωστότερη απάντηση είναι η συνθήκη του Βουκουρεστίου. Γιατί το λέω αυτό; Θα σας εξηγήσω αμέσως: η αλήθεια είναι πως στη Συνθήκη αυτή δε συμπεριλαμβάνεται κάποιο άρθρο που να ρυθμίζει το ζήτημα των νησιών αυτών (τα οποία κατέχονταν ήδη de facto από την Ελλάδα). Όμως και καμία άλλη συνθήκη δεν περιέχει τέτοιους όρους. Το Σημείωμα (ναι, σημείωμα ήταν!) των μεγάλων δυνάμεων της 13ης Φεβρουαρίου 1914 περιλάμβανε τα εξής (μεταφράζω από την πηγή του Υπουργείου Εξωτερικών):

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 1914)
Το σημείωμα επιδόθηκε στην ελληνική κυβέρνηση από τους πρεσβευτές των Μεγάλων Δυνάμεων στην Αθήνα. Αφορούσε στην απόφαση των Δυνάμεων να εκχωρήσουν οριστικά στην Ελλάδα όλα τα νησιά του Αιγαίου που βρίσκονταν ήδη υπό την κατοχή της τελευταίας (με την εξαίρεση της Ίμβρου, της Τενέδου και του Καστελόριζου) την ημέρα κατά την οποία τα ελληνικά στρατεύματα θα αποσύρονταν από τα τμήματα της Βορείου Ηπείρου που είχαν εκχωρηθεί στην Αλβανία με το Πρωτόκολλο της Φλωρεντίας στις 17 Δεκεμβρίου 1913. Τρεις ημέρες αργότερα η Οθωμανική Αυτοκρατορία απάντησε στο Σημείωμα, αποδεχόμενη να εγγυηθεί και να αναλάβει την ευθύνη της ειδικότερης αυτής πρωτοβουλίας. Πέντε μέρες αργότερα απάντησε και η Ελλάδα, δηλώνοντας την ικανοποίησή της που το ζήτημα της κυριότητας των νησιών του Αιγαίου είχε λυθεί.

Άρα, το ζήτημα φαίνεται να λύθηκε. Έλα όμως που οι Τούρκοι εθνικιστές αντιδρούσαν (τι πρωτότυπο κι αυτό). Τελικά, με τη Συνθήκη των Σεβρών η Τουρκία αναγκάστηκε να αποδεχτεί όλα όσα είχαν προαποφασιστεί από τις μεγάλες δυνάμεις. Ειδικότερα για τα νησιά του Αιγαίου ορίζονται τα εξής (μεταφράζω το σχετικό όρο από τη Συνθήκη):

«Η απόφαση που λήφθηκε κατά τη Διάσκεψη των Πρεσβευτών του Λονδίνου σε εκτέλεση των άρθρων 5 της Συνθήκης του Λονδίνου της 17/30 Μαΐου 1913 και του άρθρου 15 της Συνθήκης των Αθηνών της 1/14 Νοεμβρίου 1913, οι οποίες κοινοποιήθηκαν στην Ελλάδα στις 13 Φεβρουαρίου 1914 και σχετίζονταν με το ζήτημα της κυριαρχίας της Ελλάδας επί των νησιών του Ανατολικού Αιγαίου, ειδικότερα της Λήμνου, της Σαμοθράκης, της Μυτιλήνης, της Χίου, της Σάμου και της Ικαρίας, επιβεβαιώνεται (από την Τουρκία) με την επιφύλαξη των άρθρων της παρούσας Συνθήκης που σχετίζονται με τα νησιά που τίθενται υπό την κυριαρχία της Ιταλίας και αναφέρονται στο άρθρο 122 καθώς και των νησιών που απέχουν από τις ακτές της Ασίας λιγότερο από 3 μίλια.»

Τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς (εκτός από το ότι η ερώτηση είναι εντελώς άκυρη!); Μου έχουν σπάσει τα νεύρα με το ζήτημα. Απάντησα Βουκουρεστίου (πολύ θα ήθελα να ήμουν σίγουρη ότι αυτή είναι και η σωστή επιλογή). Το ζήτημα είναι όμως: κατά πόσο νομιμοποιούνται οι φωστήρες της επιτροπής να θέτουν τέτοια διφορούμενα ζητήματα; Μήπως θα έπρεπε να ακυρωθεί συνολικά η ερώτηση, αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχει σαφή απάντηση;
Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα. Όποιος έχει κάτι να προσθέσει πολύ θα με βοηθούσε...

Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #427 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 02:02:33 μμ »
καλα σας το ειπα εγω σημερα το πρωι. (βλ.προηγουμενο μνμ μου)
απ'οτι μου ειπε η "γλυκεια"φωνη απ το ασεπ,
"ισως δεν θα ανακοινωθουν ουτε Παρασκευη......"
"μαλλον τριτη"
αυτα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #428 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 02:15:27 μμ »
Ούτε και σήμερα, ε; Τι γίνεται, όταν βάζουν τα θέματα, δεν ξέρουν και τις απαντήσεις; Ήμαρτον, θεέ μου! Θέλει 10 ημέρες η επιτροπή για να δώσει τις απαντήσεις; Δηλαδή, τώρα ψάχνουν να βρουν τις απαντήσεις; Ε, να τους βοηθήσουμε λίγο. Άντε, βρε παιδιά, ας στείλουμε ένα φύλλο με τις απαντήσεις στον ΑΣΕΠ για να τους διευκολύνουμε τους ανθρώπους. Από ό,τι κατάλαβα θα δώσουν απαντήσεις και όποια συγκεντρώνει τα μεγαλύτερα ποσοστά θα θεωρηθεί σωστή; Έλεος, με αυτή την επιτροπή.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #429 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 02:24:06 μμ »
πραγματι, ειναι αποριας αξιο, κανονικα θα επρεπε να ανακοινωνονται την ιδια μερα μετα τη ληξη της εξετασης.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #430 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 03:43:34 μμ »
Γεια σας παιδια! ντρέπομαι αλλά θα το εξομολογηθώ! λες και τιμωρούσα τον εαυτό μου στη διδακτική των αρχαίων: Ενώ κάτι μέσα μου μου θύμιζε οτι κάποιος είχε παει στον κάτω κόσμο .....και συζητουσε με τους νεκρούς....ε! εκεινη τη στιγμή κατέβασα ρολά!!!!!!!!!!μόλις παρέδωσα την κόλλα ειχα τα πάντα στο μυαλό μου σαν αυτονόητα :-[ :-[ :-[
είμαι όμως ένας νέος Όμηρος  :-[ :-[ :-[ : Τί νομίζετε ότι είπα η θεά;;;;;;; ότι τα λόγια αυτά ειναι του Οδυσσέα όταν χτυπιέται με τα κύματα.
και ας είχα διαβάσει την ε ραψωδία :-[ :-[
η ηλίθια θεωρούσα ότι όσα μας ζητάνε θα πρέπει να είναι από την ύλη......
 Και όσο σκέφτομαι ότι κάποιοι ΑΣΕΠοαρμόδιοι θα κάνουν χάζι με τον πόνο μας τρελαίνομαι................
μη ντρεπεσαι το άγχος τα προκαλει ολα αυτα. το παθαινα συχνα στην εξεταστικη μου στο πανεπιστημιο! ευτυχως στον ασεπ διατηρησα την ψυχραιμια μου.
βεβαια ο στιχος απο τη Νεκυια ήταν στην υλη.οχι η συγκεκριμενη ραψωδια μεν αλλα αφου ηταν ο πλατωνας,διαβαζοντας το θα επρεπε να το εχουμε προσεξει ;)

Αποσυνδεδεμένος ZOYZOY

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #431 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 04:43:48 μμ »
πραγματι, ειναι αποριας αξιο, κανονικα θα επρεπε να ανακοινωνονται την ιδια μερα μετα τη ληξη της εξετασης.
Θα συμφω!νήσω απόλυτα. Το πολύ την επόμενη μέρα. Αυτό είναι κάτι παραπάνω από περίεργο!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #432 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:07:20 μμ »
Πάντως απ' ότι θυμάμαι με μία μόνο απάντηση στην ιστορία δε συμφωνούσα, εκείνη με το δόγμα της ακεραιότητας. Κατά τ' άλλα δεν νομίζω ότι είχαν κάνει καμία κοτσάνα. Ας ελπίσω και φέτος ότι θα γίνει το ίδιο.

Στράτο, το δόγμα της ακεραιότητας της Οθωμανικής αυτοκρ. ξεκάθαρα διατυπώθηκε στη συνθήκη των Παρισίων με το τέλος του Κριμαϊκού. Το βρήκα σε κάτι φωτοτυπίες που μου έδωσαν, δεν ξέρω από που είναι, μάλλον από σχολικό βιβλίο ιστορίας των ΤΕΕ. Εκεί λέει ξεκάθαρα ότι διατυπώθηκε μετά από πίεση της Μ. Βρετανίας που φοβόταν την εξάπλωση της Ρωσίας.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος ZOYZOY

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #433 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 07:39:18 μμ »
Τα φροντιστήρια Καρφής έβγαλαν απαντήσεις στο γνωστικό εκτός ιστορίας. Τι λέτε για τις απαντήσεις?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160983
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.