*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158356 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #616 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:56:51 μμ »
Δεν συμφωνώ με την ακύρωση ερωτήσεων αλλά με διαμαρτυρία για περισσότερη προσοχή στην επιλογή κ διατύπωση ερωτήσεων την επόμενη φορά.Παιδιά ,παίζουμε στον πόντο στην Ιστορία κ κακά τα ψέματα είναι ένας διαγωνισμός που ανταγωνιζόμαστε μεταξύ μας για λίγες θέσεις.Όσο κ να θέλουμε να ωραιοποιήσουμε τα πράγματα αυτό είναι.Η συνθήκη που προέβλεπε την τελική παραχώρηση των νησιών ήταν η Σεβρών ,η συνθήκη της Λωζάννης το επικύρωσε.

* Κ εγώ αν διορθωθεί ο Αρχίλοχος θα έχω 10 στις 10 σωστές κ θα κερδίσω κ τον Καραμανλή στην Ιστορία  κ εκείνο το κουφό με το οτι δεν επιβάλλονταν φόρος κ φρουρά στη Β αθηναική.Κ πως εγώ διάβασα κ τα δύο?Ότι ναι αρχικά δεν επιβάλλονταν αλλά μετά πλήρωναν την εισφορά.Να διαβάζεις μήνες Ιστορία κ να γράφεις πιο χαμηλά από ολά αλλά τι να κάνουμε ?Αυτό είναι ο Ασέπ,διαβάζαμε κ τρέμαμε για τον αν ειναι πράγματι σωστά αυτά που μαθαίνουμε .Να απαιτήσουμε να δίνουν συγκεκριμένη βιβλιογραφία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:53:30 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #617 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:58:20 μμ »
ολοι λίγο πολύ κάπου την πατήσαμε .. δε νοομίζω ότι υπάρχει κανείς τόσο σίγουρος ότι έχει και το διορισμό στο τσεπάκι αν κερδίσει ή χάσει μια ερώτηση .. τη γνώμη μου λέω .. αυτό ακριβώς που πιστεύω..
όσο για τα μπακαλοδεύτερα είπα ότι εννοώ τα σχόλικα .. και όχι όλα .. τουλαχιστον τα πιο καινούρια τέτοια είναι.. όχι Σβωλόπουλο ή Βακαλόπουλο που είχαμε εμείς .. ή όπως αλλιώς λέγεται κάποιος επιστήμων ιστορικός.. αλλά αυτοί που τα τσεπώνουν και γράφουν βιβλία για το σχολείο ,επίσημα οπώς λες  δεν είναι επιστήμονες.. σιγά τον έλεγχο .. αν γινόταν έλεγχος θα ήταν καλύτερα..!!!μπορεί να είναι επίσημα .. αυτό δε σημαίνει ότι είναι και έγκυρα..να τα χουμε και ευαγγέλιο ..
τι να πω .. αυτοί που διδάσκουν γιατί δεν διαμαρτύρονται ποτέ γι αυτά τα βιβλία.. και μπαίνουμε εμείς τώρα σε τέτοιες διαδικασίες τη στιγμή που ,γιατί να το κρύβουμε , κρίνεται σε μεγάλο βαθμό το μέλλον μας???
όπως και να το πει κανείς πρόκειται για μεγάλο αίσχος..

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #618 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:07:58 μμ »
Ελπίζω τον Ιούνιο να είναι λίγοι αυτοί που θα χρειαστεί να ακούσουν την περίφημη απάντηση από υπάλληλο του ΑΣΕΠ "έτσι βαθμολογούν αυτοί, τι ψάχνεις" (δανείζομαι φράση από προηγούμενο μήνυμα συναδέλφου).
Επίσης, ευτυχώς για μένα, ο ΑΣΕΠ δεν είναι η μόνη εναλλακτική που έχω για να μπω σε ένα σχολείο.

Τέλος, αφού συμφωνήσαμε ότι ο Σβολόπουλος είναι έγκριτος επιστήμονας, ας παραθεσω από το ίδιο βιβλίο, σελίδα 100 και το εξής απόσπασμα "Με κοινή διακοίνωση προς την Αθήνα, στις 13 Φεβρουαρίου 1914, συσχέτιζε άμεσα τα δύο ζητήματα: η αναγνώριση της ελληνικής κυριαρχίας στον νησιωτικό χώρο του Αρχιπελάγους-με την εξάιρεση της Ίμβρου, της Τενέδου και του Καστελλόριζου.........."

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #619 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:14:52 μμ »
ΛΚ ,στις σημειώσεις μου είχα κρατήσει ότι η Σεβρών ( διάβασα:σχολικά παλιά και καινούργια όλα εκτός από γ  γυμνασίου κ clogg)τα  αναγνωρίζει παρότι η διακοίνωση τα δίνει κ άλλωστε που ξέρεις πως σκέφτηκε το πονηρό μυαλό τους κ πως είσαι σίγουρη ότι δεν εννοούσαν κ Ίμβρο -Τένεδο?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:21:20 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:53:30 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #620 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:36:04 μμ »
Tα νησιά δηλαδή ενσωματώθηκαν το 1920; Φαντάζομαι ότι σήμερα δεν είναι δικά μας, εφόσον η συνθήκη των Σεβρών ήταν βραχύβια. Γιατί όμως από το 1913 το ελληνικό κράτος ασκούσε στα νησιά τα κυριαρχικά του δικαιώματα; Γιατί επίσης εκμεταλλευόταν τους πόρους των νησιών και γιατί επιστρατεύτηκαν και άνδρες από τα νησιά του Αν. Αιγαίου στον Α' παγκόσμιο; Σε ποιον ανήκαν τα νησιά μέχρι το 1920 δηλαδή;
Επίσης, στην ερώτηση με τον Αρχίλοχο, επειδή έψαξα πολύ και όχι μόνο τα σχολικά, μπορείτε να μου πείτε γιατί τον χρονολογούμε με βάση την έκλειψη ηλίου.
Επίσης, προσφυγή έκανε μόνο ο Παπάγος. Ο Καμαρανλής δεν έκανε, δηλαδή;

Αν μπορείτε να μου δώσετε απαντήσεις στα παραπάνω, παρακαλώ θα με βγάλετε από τον κοπο να κάνω ένσταση

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #621 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:47:46 μμ »
τα νησιά μέχρι το 1920 ''ανήκαν'' στην τουρκία..προσοχή..απ τις απαντήσεις που δινανε μόνο η σεβρών αναφερόταν στα νησιά ..όχι οι υπολοιπες.. γι αυτό δόθηκε αυτή ως σωστή απάντηση..δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι με τη διακοίνωση των δυνάμεων το '14 μας έδωσαν τα νησιά, αυτή όμως δεν είναι Βουκουρεστίου, είναι διακοίνωση..άλλο..λύσαξε η τουρκία ..ακολούθησε η συνθήκη Σεβρών και οριστικά , τα πηραμε με Λοζάννης..με τους όρους που ξέρουμε ..αποστρατιωτικοποίηση κλπ

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #622 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:47:56 μμ »
Σχετικά με των  Σεβρών δε θα το αναλύσω άλλο ,γιατί τα έχουμε πει πολλές φορές.Σχετικά με τον Αρχίλοχο βασίστηκαν στον lesky κ όσο για τον Παπάγο προφανώς ακολούθησαν κάποιο επιστημονικό σύγγραμμα που τον αναφέρει σαν μοναδικό που έκανε προσφυγή στον ΟΗΕ.Δεν ξέρουμε από που αντλούν αυτά που μας ζητούν ,αυτό είναι το πρόβλημα ,είναι κινούμενη άμμος το πράγμα,είναι τρέλα κανονική.Οι φιλολόγοι είμαστε διαβαστεροί ,πρέπει να έχουν όπλα να μας κόβουν,έτσι το βλέπουν ,θέλουν να φορτώσουν σε μας την αποτυχία.Αυτό είναι όλο....

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #623 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:50:38 μμ »
τα νησιά μέχρι το 1920 ''ανήκαν'' στην τουρκία..προσοχή..απ τις απαντήσεις που δινανε μόνο η σεβρών αναφερόταν στα νησιά ..όχι οι υπολοιπες.. γι αυτό δόθηκε αυτή ως σωστή απάντηση..δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι με τη διακοίνωση των δυνάμεων το '14 μας έδωσαν τα νησιά, αυτή όμως δεν είναι Βουκουρεστίου, είναι διακοίνωση..άλλο..λύσαξε η τουρκία ..ακολούθησε η συνθήκη Σεβρών και οριστικά , τα πηραμε με Λοζάννης..με τους όρους που ξέρουμε ..αποστρατιωτικοποίηση κλπ

Αυτό ακριβώς έγινε....

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #624 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:53:03 μμ »
Ένα σχόλιο θα κάνω διαβάζοντας τα τελευταία μηνύματα. Δεν το παίζω έξυπνη, επιτρέψτε μου όμως να εχω άποψη, καθώς γνωρίζω εδω και χρόνια το θέατρο του παραλόγου του Ασέπ. Με προκαλεί θλίψη να διαβαζω μηνύματα, όπου ο καθένας μιλά για τον εαυτό του, μετρά σωστές απαντήσεις, τρίβει τα χεράκια του από ικανοποίηση, όταν διαπιστώνει πως άλλοι παγιδεύτηκαν. Δεν μπόρώ να ακούω πλέον τη λέξη ''εγώ'' και συνεχώς φωνάζω τους μαθητές μου, όταν την προβάλλουν. Δυστυχώς η εποχή μας είνα ατομικιστική, αλλά χωρις το συλλογικό πνεύμα δε γίνεται τίποτα. Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι, ώριμοι-πιστεύω- και ας αφησουμε τις μικρότητες και την αλαζονεία. Τι θα πει όσοι διάβασαν τα ηξεραν, λες και ακούω την Κατίνα της γειτονιάς μου; Αίσχος πια! Ας κάνουμε την κίνηση με το κείμενο διαμαρτυρίας, αν και πιστεύω πως χρειάζεται να ωριμάσουμε πρώτα και να σοβαρευτούμε. Αυτή η αντιμετωπιση συνεχίζεται αργότερα και στο δημόσιο σχολείο, γι' αυτό έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο ευτελισμού. Μου αρέσει που θέλουμε να μπει νέο αίμα και προοδευτικά μυαλά.
Συγγνωμη, αν ήμουν καυστική, αλλά βαρέθηκα να ακούω τα ίδια πράγματα χρόνια τώρα και ιδίως από φιλολόγους. Φτάνει πια!
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #625 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:55:37 μμ »
Συμφωνώ με την Μποέμισσα  :(

Μήπως όμως πρέπει να σταλεί απ' όλους μας (απ' όσους τέλος πάντων θέλουν να εκφράσουν ένσταση) το ίδιο κείμενο; Αλλο να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του (με την καλή έννοια το λέω) κι άλλο να υπάρχει μία ενιαία γραμμή. Τί λέτε;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #626 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:56:08 μμ »
Εγώ δεν είπα ότι η συνθήκη του Βουκουρεστίου είναι η σωστή, αλλά είναι σωστή η συνθήκη των Σεβρών; Όχι, είναι η λιγότερο λάθος.

Σχετικά με τον Αρχίλοχο, νομίζω ότι ο Λέσκυ χαρακτηρίζει την έκλειψη ως το ασφαλέστερο και όχι το μοναδικό στοιχείο. Κάνω λάθος; Δηλαδή, ο Jacoby, Bannard και άλλοι μελετητές μπόρεσαν να ταυτίσουν την έκλειψη χωρίς άλλο στοιχείο; Είδαν το απόσπασμα όπου υπάρχει η αναφορά στο Γύγη και στην καταστροφή των Μαγνησίων και το αγνόησαν και απλώς κοίταξαν τη μαγική τους σφαίρα και είπαν αυτήν την έκλειψη εννοεί;

Επίσης, δεν μπρορεί τη μια να ακυρώνονται τα σχολικά και την άλλη να τα αποδεχόμαστε, επειδή μόνο τον Παπάγο αναφέρουν ως προς την προσφυγή. Αν θέλουν να διαβάζουμε μόνο τα σχολικά, να δώσουν ως σωστή τη β στον Αρχίλογο και το Βουκουρέστι και των Σεβρών για τα νησιά.

Προς θεού, δεν μου φταίτε εσείς και δεν έγραψα άσχημα στο γνωστικό. Δεν το δέχομαι όμως να με κοροϊδεύουν κατάμουτρα

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #627 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 02:00:04 μμ »
Συμφωνώ με την Μποέμισσα  :(

Μήπως όμως πρέπει να σταλεί απ' όλους μας (απ' όσους τέλος πάντων θέλουν να εκφράσουν ένσταση) το ίδιο κείμενο; Αλλο να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του (με την καλή έννοια το λέω) κι άλλο να υπάρχει μία ενιαία γραμμή. Τί λέτε;

Από όλους θα σταλέι. Το ετοιμάζει ο σύλλογος αδιορίστων και θα το ανεβάσει λογικά και στο φόρουμ να το δούμε. Μόνο συλλογικά πράγματα έχουν αξία, πιστέψτε το.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #628 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 04:57:31 μμ »
Εγώ δεν είπα ότι η συνθήκη του Βουκουρεστίου είναι η σωστή, αλλά είναι σωστή η συνθήκη των Σεβρών; Όχι, είναι η λιγότερο λάθος.

..........
Ας έχουμε υπόψη μας και τα εξής αποσπάσματα από τη διακοίνωση των Μ.Δυνάμεων , που τα είχα παραθέσει σε παλιότερη απάντησή μου στο ίδιο τόπικ. 
......................................
Κατά το άρθρο 5 της Λονδινείου Συνθήκης της 17/30 Μαΐου 1913 μεταξύ Τουρκίας και των συμμάχων Βαλκανικών Κρατών, ως και κατά το αρθρ. 15 της εν Αθήναις υπογραφείσης Συνθήκης της 1/14 Νοεμβρ. 1913 μεταξύ Τουρκίας και Ελλάδος, η Ελλ. Κυβέρνησις ανέλαβε την υποχρέωσιν να επαφήση εις τας εξ Κυβερνήσεις την φροντίδα όπως αποφασίσωσι περί της τύχης των του Αιγαίου νήσων.
Συνεπώς , αι εξ Κυβερνήσεις απεφάσισαν να παραδώσωσι τη Ελλάδι πάσας τας νήσους του Αιγαίου τας υπ’ αυτής τανυν κατεχομένας, εξαιρέσει της Τενέδου, Ίμβρου και Καστελλορίζου, αίτινες οφείλουσι να επιστραφώσι τη Τουρκία.
..................................
Η οριστική τη Ελλάδι παραχώρησις των νήσων, ας αι εξ Δυνάμεις απεφάσισαν να επαφήσωσιν εις την κατοχή της, δεν θα καταστή πραγματική, ειμή όταν τα Ελληνικά στρατεύματα εκκενώσωσι τα τη Αλβανία παραχωρηθέντα εδάφη δυνάμει του της της Φλωρεντίας Πρωτοκόλλου της 17 Δβρίου 1913
....................................
....................................

Η ίδια η διακοίνωση έλεγε ότι η οριστική παραχώρηση θα είναι πραγματική μόνο αν εκκενωθούν τα εδάφη που είχαν παραχωρηθεί στην Αλβανία από τον ελληνικό στρατό. Και η μόνη συνθήκη που καθιστά πραγματική την παραχώρηση - καθώς δεν έχω υπόψη μου άλλη συνθήκη που να αναφέρεται στα νησιά πριν τη συνθήκη των Σεβρών - είναι η συνθήκη των Σεβρών.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis filologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #629 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 09:16:46 μμ »
. Τι θα πει όσοι διάβασαν τα ηξεραν, λες και ακούω την Κατίνα της γειτονιάς μου;

Διαβάζω τις γνώμες που παραθέτουν οι συνάδελφοι και πραγματικά επιβεβαιώνεται ότι οι ασάφειες και η προχειρότητα που παρουσιάζουν οι ερωτήσεις του ΑΣΕΠ , είναι τερατώδεις. Ασχετα με τις διαφωνίες που προκύπτουν , η επιχειρηματολογία του καθενός με βοηθάει σαν αναγνώστη να εξάγω έστω κάποια συμπεράσματα , πάνω στα ανοσιουργήματα που βάλαν να απαντήσουμε. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ως επισκέπτης είναι οι ανεξήγητες επιθέσεις και τα κυριολεκτίκα άκαιρα σχόλια που γίνονται σε κάποιους , επειδή είχαν απλά την ανάγκη και το κουράγιο, μετά απο κόπο μηνών να συζητήσουν με επιστημονικά επιχειρήματα , τις  ερωτήσεις του αλχημιστή ΑΣΕΠ.Καλό είναι απο την στιγμή που διεξάγεται μια <δημόσια > συζήτηση , να μην γίνονται άσχετα σχόλια <πυροτεχνήματα> που μόνο κακή εικόνα αφήνουν. Δεν είδα κανέναν να περιαυτολογεί , ούτε να προκαλεί.

Η οργανωμένη αντίδραση είναι σαφώς το μόνο ενδεδειγμένο μέσο , άσχετα με το αν μπορεί (που δεν μπορεί πιθανότατα) να επιφέρει άμεσα αποτελέσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2009, 11:25:13 πμ από episkeptis filologos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.