*

Ψηφοφορία

Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στα παιδαγωγικά - ειδική διδακτική;

Κάτω από 50
1 (2%)
[50,60)
13 (26.5%)
[60,70)
10 (20.4%)
[70, 80)
18 (36.7%)
[80, 90)
5 (10.2%)
Τουλάχιστον 90
2 (4.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 49

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στα παιδαγωγικά - ειδική διδακτική;  (Αναγνώστηκε 9748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Νομίζω ότι η ειδική διδακτική μπορεί να ήταν πιο εύκολη από τα προηγούμενα θέματα του 2006, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο καταλάβαμε τι ακριβώς έπρεπε να απαντήσουμε... φοβάμαι ότι σε αυτήν την περίπτωση γράφεις πολλά μήπως καλύψεις τον εξεταστή. Άσε που είναι πολύ εύκολο να βγεις και εκτός θέματος. Αρχίζω να πιστεύω ότι η βάση εισαγωγής θα πέσει τουλάχιστον 10 μόρια, δηλαδή από το 74,92 που έμπαινες τώρα θα πάει στο 62 με 64 περίπου
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2009, 07:36:54 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στα παιδαγωγικά - ειδική διδακτική;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:21:05 μμ »
Συγνώμη, αλλά μηδένισα τις ψήφους μέχρι τις 23:19 ημέρα 1/2/2009, αφού έβαλα μια νέα κλίμακα βαθμών, πιο χρηστική και πρακτική λόγω εμφάνισης της βάσης!

Εντάξει enastron με την ορθογραφία;; Άντε να προχωράει όμως η κουβέντα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2009, 07:52:24 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Μια χαρά συνάδελφε η ορθογραφία! ;D
Τώρα η ειδική διδακτική τι να πει κανείς?
Συμφωνώ πως ίσως ήταν ελαφρώς ευκολότερη απ' αυτήν του 2006 ,αλλά και πάλι η υποκειμενική εκτίμηση του εξεταστή θα παίξει όπως πάντα το ρόλο της.
Ήταν θέματα που όλοι γνωρίζουμε μεν αλλά το πώς θα παρουσιαστούν είναι μεγάλη ιστορία....και κυρίως το πώς θα βαθμολογηθούν ....
Σε αντίθεση με το δεύτερο ερώτημα του 2006  που ταλαιπώρησε πολύ κόσμο.

Κι ας μην ξεχνάμε πως αλλιώς εκτιμάται η δυσκολία των θεμάτων εντός κι εκτός της αίθουσας ;)

Κλείνοντας να ευχηθώ τα καλύτερα αποτελέσματα σ΄όλους τους συναδέλφους που διαγωνίσθηκαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:19:08 μμ από enastron »
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος valia_r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Θα πέσει η βάση αλλά όχι μεχρι το 62, δεδομένου οτι η ανάλογια ακόμα είναι 1 στους 14.
Λογικά γύρω στο 66 με 68 τη βλέπω, το πολύ 65.
μακάρι πάντως να πέσει όσο χρειάζεται για να μπούν όλοι από εσάς.
η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...αφηστε μας να ελπίζουμε λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
εγώ πιστεύω ότι η ειδική διδακτική του 2007 ήταν πιο εύκολη (το 2 θέμα)απ΄ότι του 2009!
στο 2007 έγραφες τουλάχιστον και μια απόδειξη απείρων όρων οπότε σου έδινε κάτι ο διορθωτής!φέτος τι απόδειξη να έγραφες?
άσε που το 2007 ήξερες(υπό την προυπόθεση ότι δίδασκες στην γ λυκείου)να διδάξεις ολοκληρώματα!εγώ παιδιά ποτέ μα ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία να διαβάσω τι έλεγε στο βιβλίο γεωμετρίας για το εμβαδόν και την περιφέρεια του κύκλου!πάντα έδινα τους τύπους και μετά κάναμε ασκήσεις!

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ μαζί σου kd.03.Αυτά που λέγονται για τις ''υποθετικές " παρανοήσεις του μαθητή B μου φαίνονται τραβηγμένες από τα μαλλιά. Εγώ πιστεύω ότι η παρανόηση του B είναι ότι για να αποδείξουμε ότι δεν ισχύει κάτι δεν λέμε γενικότητες αλλά φέρνουμε ένα και μόνο αντιπαράδειγμα .π.χ κάθε τραπέζι έχει 4 πόδια. Αντιπαραδειγμα: Εχω στο σπίτι μου στρογγυλό τραπέζι με τρία ποδια. Ο ισχυρισμός καταρηφθηκε.
Αυτή είναι η γνώμη μου. Πως σας φαίνεται; Είμαι εκτός θέματος;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 04:46:10 πμ από mefi »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
χαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχχα
αυτό με τα πόδια του τραπεζιού το έβαλες δραστηριότητα????????????????????????????????????????????
είσαι φοβερη/ος με έκανες και γέλασα!από εδώ και πέρα όταν θα αναφέρομαι στο διαγωνισμό του 2009 θα τον αποκαλώ:ο διαγωνισμός των 4 ποδιών!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας δεκτούμε ότι κάνω λάθος. Γιατί με ειρωνεύεσαι όμως;
Καληνύχτα σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:47:27 πμ από mefi »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι δεν ειρωνεύτηκα!αλήθεια σου λέω!συγνώμη αν το πήρες στραβά αλλά πραγματικά δεν ειρωνεύτηκα!
άλλωστε έχω κοπεί 2 φορές από ειδική διδακτική!
σε παρακαλώ πίστεψέ με!
και πάλι συγνώμη! :-[

Αποσυνδεδεμένος kostas_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Καλησπέρα κι από μένα!
Για τις παρανοήσεις... έβαλα πως δεν έχουν καταλάβει τα όρια και την απροσδιοριστία (η οποία πολλές φορές αντιμετοπίζεται με μια απλή παραγοντοποίηση) αλλά η μεγαλύτερη παρανόηση ήταν του μαθητή Α. Αν δεχτούμε αυτό που λέει... τότε ΚΑΘΕ συνεχής συνάρτηση ΔΕΝ είναι παραγωγίσημη! Όμως, μόλις έχουμε αποδείξει πως κάθε παραγωγίσιμη είναι και συνεχής! Δηλαδή... αν μια συνάρτηση είναι παραγωγίσιμη, θα είναι και συνεχής, επομένως δεν θα είναι παραγωγίσιμη!!!
Δεν ξέρω τι πραγματικά θέλανε να γράψουμε... ας φτάσουν με το καλό τα γραπτά στους βαθμολογητές, και ο θεός βοηθός...

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στα παιδαγωγικά - ειδική διδακτική;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 05:13:20 πμ »
Συγνώμη συνάδερφοι.
Εκεί που έγραφα για τον μαθητή Α εννοούσα τον Β.Τώρα το διόρθωσα. Για τον Α έβαλα και εγω για την παρανόηση της απροσδιοριστίας και δεν επισήμανα το άτοπο που οδηγει η απάντηση του:  ότι κάθε παραγωγίσιμη ως συνεχής δεν είναι τελικά παραγωγίσιμη.
Τώρα που το βλέπω πιστεύω ότι θα έπρεπε.Μου φαίνεται δηλαδή ότι ζητούσαν τις παρανοήσεις του προτασιακού λογισμού και όχι τόσο αυτά που γραψαμε για τα όρια.Βέβαια και η φράση του Α ''απροσδιόριστη μορφή....δεν υπάρχει το όριο '' δεν μπορεί κανένας καθηγητής να την αφήσει ασχολίαστη.Για τον Β όμως αυτό που πρέπει να επισημάνουμε  είναι η έλειψη αντιπαραδείγματος; Γιατι κατα τα άλλα μια χαρά τα λέει ο Β.Ποια είναι η δική σας γνώμη τώρα που τα βλέπουμε τα θέματα όλοι πιο ψύχραιμοι;
Καλημέρα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 07:17:26 πμ από mefi »

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στα παιδαγωγικά - ειδική διδακτική;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 05:19:05 πμ »
Θα πέσει η βάση αλλά όχι μεχρι το 62, δεδομένου οτι η ανάλογια ακόμα είναι 1 στους 14.
Λογικά γύρω στο 66 με 68 τη βλέπω, το πολύ 65.
μακάρι πάντως να πέσει όσο χρειάζεται για να μπούν όλοι από εσάς.
Eγώ πιστεύω πως η βάση θα πέσει κάτω από 60.Δε συνάντησα κάποιον και συνάντησα πολλούς,γνωστούς κ περαστικούς στο σχολείο που δίναμε να έγραψε με σιγουριά 55.Όι πιο πολλοί παλεύουν για το 50. Επίσης γίνεται και η γνωστή σφαγή στα παιδαγωγικά οπότε τι να λέμε...Η αναλογία είναι 1 στους 14 απο αυτούς που δώσαμε πριν γράψουμε κ διορθωθούν τα γραπτα!Να λέτε μηπως δε βρουν 280 να έχουν περάσει τη βάση.Πόσοι στο σύνολο πιστεύετε ότι γράψανε  70 στην Ελλάδα?Κ συγχρόνως κ 70 διδακτική!Που είναι όλοι αυτοί?Καλά δε μιλάμε για 80...Αλήθεια πόσοι πιστευτε να έγραψαν συγχρόνως 80?Εγω το πολύ 2.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στα παιδαγωγικά - ειδική διδακτική;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 08:56:12 πμ »
Θα πέσει η βάση αλλά όχι μεχρι το 62, δεδομένου οτι η ανάλογια ακόμα είναι 1 στους 14.
Λογικά γύρω στο 66 με 68 τη βλέπω, το πολύ 65.
μακάρι πάντως να πέσει όσο χρειάζεται για να μπούν όλοι από εσάς.
Eγώ πιστεύω πως η βάση θα πέσει κάτω από 60.Δε συνάντησα κάποιον και συνάντησα πολλούς,γνωστούς κ περαστικούς στο σχολείο που δίναμε να έγραψε με σιγουριά 55.Όι πιο πολλοί παλεύουν για το 50. Επίσης γίνεται και η γνωστή σφαγή στα παιδαγωγικά οπότε τι να λέμε...Η αναλογία είναι 1 στους 14 απο αυτούς που δώσαμε πριν γράψουμε κ διορθωθούν τα γραπτα!Να λέτε μηπως δε βρουν 280 να έχουν περάσει τη βάση.Πόσοι στο σύνολο πιστεύετε ότι γράψανε  70 στην Ελλάδα?Κ συγχρόνως κ 70 διδακτική!Που είναι όλοι αυτοί?Καλά δε μιλάμε για 80...Αλήθεια πόσοι πιστευτε να έγραψαν συγχρόνως 80?Εγω το πολύ 2.

Πάντως η φηφοφορία μέχρι στιγμής σε διαψεύδει! Όλα πάντως είναι πιθανά, εγώ περιμένω να ψηφίσουν τουλάχιστον 100 άτομα, να έχουμε ένα δείγμα για "ασφαλή" συμπεράσματα και υπολογισμούς!

Αποσυνδεδεμένος kostas_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στα παιδαγωγικά - ειδική διδακτική;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:35:34 μμ »
mefi κι εγώ πιστεύω πως ο Β μια χαρά τα λέει... αλλά απέφυγα να το γράψω στο γραπτό!
Όμως το να αδυνατεί να φέρει κάποιο συγκεκριμένο αντιπαράδειγμα είναι... παρανόηση; Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, ίσως η παρανόηση να ήταν η εξής: Δεν αρκεί απλά να υπάρχει το όριο... αλλά να είναι και πραγματικός αριθμός!!! Παράδειγμα η f(x) = ρίζα(χ) στο χ0=0 όπου υπάρχει το όριο, ορίζεται εφαπτομένη, αλλά δεν είναι παραγωγίσιμη σε αυτό το σημείο! Δυστυχώς ούτε αυτό το έγαψα! Ζητούσε 2 παρανοήσεις και δε μπορούσα να γράψω περισσότερες! Ελπίζω η επιλογή να βγει σε καλό, αν και πιστεύω πως έπρεπε να γράψω αυτό που μόλις ανέφερα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.