*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο  (Αναγνώστηκε 106612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #364 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 02:32:34 μμ »
Όταν λέω θα διοριστούμε στον επόμενο διαγωνισμό συνυπολογίζω και μόρια από τον ΑΣΕΠ και μόρια ωρομισθίας (μιλάω πιο πολύ προσωπικά).
Τα μόρια απο ΑΣΕΠ δεν μετράνε για διορισμό. Για να διοριστείς πρέπει 1)ΑΣΕΠ ή 2)Προυπηρεσία

Αφού στους πίνακες που βλέπω έχει και στήλη "Μόρια από Διαγωνισμό ΑΣΕΠ τάδε ...". Παίρνεις μόρια δηλαδή και ανεβαίνεις στην κατάταξη. Από που συμπεραίνεις ότι δεν μετράνε ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:18 »

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #365 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 04:22:06 μμ »
Όταν λέω θα διοριστούμε στον επόμενο διαγωνισμό συνυπολογίζω και μόρια από τον ΑΣΕΠ και μόρια ωρομισθίας (μιλάω πιο πολύ προσωπικά).
Τα μόρια απο ΑΣΕΠ δεν μετράνε για διορισμό. Για να διοριστείς πρέπει 1)ΑΣΕΠ ή 2)Προυπηρεσία

Αφού στους πίνακες που βλέπω έχει και στήλη "Μόρια από Διαγωνισμό ΑΣΕΠ τάδε ...". Παίρνεις μόρια δηλαδή και ανεβαίνεις στην κατάταξη. Από που συμπεραίνεις ότι δεν μετράνε ?
Μην μπερδεύεις τον πίνακα διορισμού με τον πίνακα αναπληρωτών. Στον πίνακα διορισμού μετρά μόνο η "καθαρή" προϋπηρεσία, χωρίς προσαυξήσεις από ΑΣΕΠ ή από δυσπρόσιτα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #366 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 04:49:10 μμ »
Αν μπορεί ας μου το εξηγήσει κάποιος αυτό. Γιατί όχι χωρίς παιδαγωγικά;

Στον πίνακα κατάταξης αναπληρωτών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (με προυπηρεσία, εφόσον γράψει κάποιος την βάση στον ΑΣΕΠ)
για τους ΠΕ19 αυτοί με παιδαγωγική σταματούν στη θέση 117. Οι υπόλοιποι δεν έχουν παιδαγωγικά.

Αν κάποιος γράψει σχετικά καλά, αλλά δεν είναι στους διοριστέους, δεν μπορεί να έχει μια καλή σειρά για να μπει αναπληρωτής;



Ειναι πολύ δυσκολο εως απίθανο να παρουν αναπληρωτη χωρις παιδαγωγικο. Ειδικά στους ΠΕ20.

Ο τελευταίος ΠΕ19 που πηραν φετος ως αναπληρωτη ειχε 16 μορια και χωρις παιδαγωγικο. Υπαρχουν ατομα ακομη με παιδαγωγικο που δεν εχουν παει αναπληρωτες, παιζει με τις περιοχες που δηλώνουν αυτο.
Ολοι οι ΠΕ20 αναπληρωτες ηταν με παιδαγωγικο φετος
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος GOODmorning

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #367 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 06:28:43 μμ »
Κατά τη γνώμη μου η ερώτηση 57 θα ήταν σωστή ή τουλάχιστον δεν θα υπήρχε περίπτωση να μην θεωρήσω μοναδική σωστή απάντησή της αυτή που ανακοινώθηκε, αν προηγουμένως δεν είχα απαντήσει την 4 έτσι όπως δόθηκε!Από τη στιγμή που ζητάς την 4 και αναφέρεις την έννοια Γλώσσα (η οποία μπορεί να είναι και μία ελεύθερη,λάθος μου που την είπα κανονική, πχ αρβανίτικα)τότε μου ζητάς με τον ίδιο τρόπο να ερμηνεύσω τη λέξη γλώσσα και στην 4 και στην 57 .Από τη στιγμή που τέθηκε αυτό το ερώτημα της 4 έπρεπε να προστεθεί ένας περιορισμός όσον αφορά την έννοια γλώσσα, γιατί στην 4 αντιμετωπίζεται περισσότερο σαν έννοια, και όχι σαν γνωστή γλώσσα προγραμματισμού (που δεν αναφέρεται) στην 57! Ο περιορισμός που με λίγο ψάξιμο πιστεύω έπρεπε να΄αναφέρεται στην 4 ωστέ τουλάχιστον να μας προιδεάσει ότι πρόκειται 1ον) περί θεωρητικής μηχανής και 2ον) ότι δεν σχετίζεται με την 57 είναι ότι οι γλώσσες που αναγνωρίζει  το μη-ντετερμινιστικο αυτόματο στοίβας πρέπει να χαρακτηρίζονται ΑΠΟ ΚΛΕΙΣΤΟΤΗΤΑ!!!!Κάποιο σχόλιο πάνω σε αυτό;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:18 »

Αποσυνδεδεμένος GOODmorning

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #368 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 06:35:38 μμ »
Επομένως μπορεί η επιτροπή να χαρακτηρίσει λάθος την συγκεκριμένη ακολουθία απαντήσεων: 4-δ με 57-δ καθώς μία απάντηση σε κάθε ερώτηση έχουμε τη δυνατότητα να "μαυρίσουμε";;;;;;

batman

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #369 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 01:23:34 μμ »
Ρε μεγάλε αν το πάμε έτσι, Γλώσσα σημαίνει η γλώσσα που μιλάμε αλλά γλώσσα σημαίνει και η γλώσσα που έχουμε στο στόμα μας!!! Υποτίθεται ότι έχεις τη στοιχειώδη ευφυία να καταλάβεις πότε σημαίνει το ένα και πότε το άλλο

Γιατί δεν παραδέχεσαι ότι απλά δεν έδωσες την σωστή απάντηση, γιατί δεν ήξερες την σωστή απάντηση και προσπαθείς να παρουσιάσεις το άσπρο μαύρο για να δικαιολογήσεις την αποτυχία σου?

Παρεπιπτόντως έχω παρατηρήσει και διορθώστε με αν κάνω λάθος ότι όλοι αυτοί που κλαίγονται μονίμως για ασαφή ή δύσκολα θέματα και προσπαθούν να εφεύρουν πάντα δικαιολογίες για την αποτυχία τους (παντα φταίνε οι άλλοι) είναι οι ίδιοι που είναι πολύ αυστηροί και δεν αναγνωρίζουν στα παιδιά καμία δικαιολογία όταν γίνουν καθηγητές.

Επομένως μπορεί η επιτροπή να χαρακτηρίσει λάθος την συγκεκριμένη ακολουθία απαντήσεων: 4-δ με 57-δ καθώς μία απάντηση σε κάθε ερώτηση έχουμε τη δυνατότητα να "μαυρίσουμε";;;;;;

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #370 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 02:17:15 μμ »
Παρεπιπτόντως έχω παρατηρήσει και διορθώστε με αν κάνω λάθος ότι όλοι αυτοί που κλαίγονται μονίμως για ασαφή ή δύσκολα θέματα και προσπαθούν να εφεύρουν πάντα δικαιολογίες για την αποτυχία τους (παντα φταίνε οι άλλοι) είναι οι ίδιοι που είναι πολύ αυστηροί και δεν αναγνωρίζουν στα παιδιά καμία δικαιολογία όταν γίνουν καθηγητές.


Έχεις απόλυτο δίκιο....
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος GOODmorning

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #371 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 10:16:27 μμ »
Δυστυχώς δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις ή δεν μπορείς να καταλάβεις και καταλήγεις σε εύκολα συμπεράσματα τα οποία δεν ευσταθούν και σε ερωτήσεις του αέρα που μερικοί σου απαντούν δίχως να ξέρουν ακριβώς την απάντηση γιατί ρωτάς γενικόλογα και αόριστα!ε, λοιπόν εσύ μπορείς να το κάνεις και δεν διαφωνώ καθόλου ότι μεταξύ μας η γλώσσα είναι και το ένα και το άλλο,όμως άλλο εσύ να τα λες αυτά και άλλο να μου τα ρωτάνε με τον τρόπο που τα ρωτάς εσύ και στο διαγωνισμό εκπαιδευτικών για διορισμό!Και σε ρωτάω το εξής απλό: Έστω ότι σου λέω την εξής φράση με δυαδικά:  11110000 Στη γλώσσα τη δική σου το 1111 το αναγνωρίζεις σαν τη λέξη ΔΩΣΕ και το 0000 σαν τη λέξη ΦΑΟΥΛ. Κάποιος άλλος το 11110000 το αναγνωρίζει σαν τη λέξη ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ. Για πες μου τώρα με βάση το μη ντετερμινιστικό αυτόματο στοίβας ποιόν από τους δύο θα ακούσεις;Ή μήπως θα περιμένεις τί θα σου απαντήσει ο ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος μορφέας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #372 στις: Μάρτιος 12, 2009, 07:15:40 μμ »
παιδιά έχω μια ερώτηση και θα χρειαστώ τα φώτα σας (Σημείωση δεν εχω ψάξει γενικά με πόσα μόρια διορίζεσαι κτλ..) ??? ???
λοιπόν, έγραψα 62%-70% στο γνωστικό και στο άλλο 70%-80%..
Τι πιθανότητες έχω για διορισμό..?ή δεν έχω καθόλου..
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #373 στις: Μάρτιος 13, 2009, 12:55:59 πμ »
παιδιά έχω μια ερώτηση και θα χρειαστώ τα φώτα σας (Σημείωση δεν εχω ψάξει γενικά με πόσα μόρια διορίζεσαι κτλ..) ??? ???
λοιπόν, έγραψα 62%-70% στο γνωστικό και στο άλλο 70%-80%..
Τι πιθανότητες έχω για διορισμό..?ή δεν έχω καθόλου..
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Εξαρτάται τι είσαι, ΠΕ19 ή ΠΕ20? Έχεις παιδαγωγικό? Η ψαλίδα που αναφέρεις είναι αρκετά μεγάλη...

Προσωπικά πιστεύω, αν είσαι ΠΕ19 και χωρίς παιδαγωγικό, ότι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος μορφέας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #374 στις: Μάρτιος 22, 2009, 01:36:45 πμ »
είμαι ΠΕ19 και χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση...

Αποσυνδεδεμένος GOODmorning

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #375 στις: Αύγουστος 11, 2009, 06:30:05 μμ »
Καλησπέρα, δυστυχώς πέρα από το αλάθητο στα θέματα που υποστηρίζουν πολλοί , παρατηρώ ότι δημιουργείται και κλίμα από μερικούς για το αλάθητο "του ενός διορθωτή"!!Μην τα παίρνουμε και όλα τοις μετρητοίς και πιστεύουμε και ότι θέλουμε!Τί σημαίνει ένας διορθωτής????Πού ξαναακούστηκε αυτό;;;;Δώστε μου ένα σεβαστό ποσό και ανάλογα θα σας βρώ όσους διορθωτές χρειάζονται!!....Αν δείτε κάποιους της επιτροπής ΑΣΕΠ αύριο μεθαύριο να πρωτοστατούν σε αγώνες κατά του ΑΣΕΠ μη σας κάνει εντύπωση, τουλάχιστον εμένα εκεί πάει το μυαλό μου και όχι στο πώς θα διορθώσει ένας διορθωτής!!!!Το ότι υπάρχει ένας μόνο μη το θεωρούμε και πολύ δεδομένο, γιατί και έτσι να είναι δεν αποτελεί γεγονός σχολιασμού ως την αιτία καθυστέρησης των αποτελεσμάτων μας!!!!Ρισκάροντας όμως να το παίξω αρμόδιος ΜΟΝΟ σε αυτό το μήνυμα εκφράζω την άποψη να καταργηθεί ο διαγωνισμός γιατί αντικειμενικά τίποτα δεν τηρείται σε αυτόν. Τουλάχιστον, αντί να διοριζόμαστε στα 30(σε καλή περίπτωση) και να έχουμε φτάσει πνευματικά σε επίπεδο συνταξιούχου, ας διοριζόμαστε στα 50 όπου θα ξέρουμε ότι θα διοριστούμε και να συμβαδίζει η ηλικία με την πνευματική κόπωσή μας!!!!ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΙ το Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού για εμάς τους ίδιους και για τα παιδιά που θα διδαχθούν από εμάς!!!!!!!Πείτε μου ποιός από εσάς δεν έχει καθίσει να μετρήσει ώρες-μόρια πάνω από x φορές.......και να μπαίνουμε και στην ίδια διαδικασία ΚΑΙ με τις εξετάσεις;;;;;;;;;Τόσο δύσκολο είναι να βγάλουν σωστές ερωτήσεις και τις αντίστοιχες σωστές απαντήσεις;;;;;;Κάτι τελευταίο, μία ερώτηση προς μερικούς που θα σπεύσουν,αν το κάνουν, να υπερασπιστούν την επιτροπή θεμάτων, για την οποία και τα όσα γράφω,Τί ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΚΥΡΩΣΗ ΜΙΑΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΟΠΩΣ κάνανε αν δεν κάνω λάθος στη βιολογία;;;;Δηλαδή αν κάποιος έφαγε μία ώρα για αυτήν την ερώτηση;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Ή του λες έτσι απλά αυτά μας τα 'παν κι άλλοι;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2009, 12:17:09 πμ από GOODmorning »

Αποσυνδεδεμένος Αλκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #376 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 12:49:41 πμ »
Καλημερα σε ολους σας.Ειναι η πρωτη φορα που θα διαβασω και θα δωσω για διαγωνισμο ΑΣΕΠ γι αυτο και θα ηθελα να μου απαντησετε αν μπορειτε,που μπορω να βρω τα καταλληλα βιβλια.Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
Ανηκω στην κατηγορια ΠΕ19-20

Αποσυνδεδεμένος outsider

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Think open!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #377 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 10:22:16 πμ »
Καλημερα σε ολους σας.Ειναι η πρωτη φορα που θα διαβασω και θα δωσω για διαγωνισμο ΑΣΕΠ γι αυτο και θα ηθελα να μου απαντησετε αν μπορειτε,που μπορω να βρω τα καταλληλα βιβλια.Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
Ανηκω στην κατηγορια ΠΕ19-20

1. Επανάληψη από τα βιβλία του Πανεπιστημίου στην ύλη του ΑΣΕΠ.
2. Διάβασμα των σχολικών βιβλίων.
3. Λύσιμο προηγούμενων θεμάτων.
4. Διάβασμα βιβλίων για παιδαγωγικά θέματα.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 681
Σύνολο: 686

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.