*

Αποστολέας Θέμα: Θερινή υπηρεσία  (Αναγνώστηκε 71692 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick_nick

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 16, 2010, 12:04:44 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
φαντάζομαι όσοι απαντήσατε ότι τους 2 μήνες άδειας πληρωνόμαστε κανονικά είστε κάπου βολεμένοι και δεν σας αφορά το ζήτημα. Απορώ; αν για παράδειγμα μένατε στην Αθήνα και σας ζητούσαν λόγω έλλειψης προσωπικού να κάνατε την υπηρεσία σας στα Δίκαια του Έβρου θα δεχόσασταν;
Για μένα η μία μέρα καλοκαιρινής υπηρεσίας δεν είναι τόσο σημαντική  ούτε πιστεύω ότι το να λείψεις από αυτήν (για σοβαρούς λόγους) δίνει δικαίωμα για σχολιασμό.
Νομίζω  το να φεύγουν οι εκπαιδευτικοί στις 10 ή στις 11 το πρωί (να πηγαίνουν για καφέ), να έρχονται τις αντίστοιχες ώρες και μάλιστα σε διαλείμματα όπου κάνουν αισθητή την παρουσία τους και στους μαθητές αλλά και στους κατοίκους όχι απλώς σχολιάζονται αλλά ντροπιάζουν όλον  τον κλάδο.
Το να αργεί ο καθηγητής να μπει στην τάξη, να συμπεριφέρεται άσχημα στα παιδιά, να επιδεικνύει τις επιστημονικές του γνώσεις και όχι να διαπαιδαγωγεί τα παιδιά μέσα από το αντικείμενο διδασκαλίας του, να φέρνει τα τεστ και τα διαγωνίσματα μετά από 1 μήνα (ίσως και περισσότερο), να προσπαθεί με το παραμικρό να χάσει μάθημα ή να γίνει κατάληψη και πολλά πολλά άλλα που δεν αναφέρω για να μη μακρηγορήσω είναι αυτά που απαξιώνουν το θεσμό του εκπαιδευτικού και έχει χάσει πλέον το σχολείο τον σκοπό ύπαρξή του.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:04 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 16, 2010, 12:14:24 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
φαντάζομαι όσοι απαντήσατε ότι τους 2 μήνες άδειας πληρωνόμαστε κανονικά είστε κάπου βολεμένοι και δεν σας αφορά το ζήτημα. Απορώ; αν για παράδειγμα μένατε στην Αθήνα και σας ζητούσαν λόγω έλλειψης προσωπικού να κάνατε την υπηρεσία σας στα Δίκαια του Έβρου θα δεχόσασταν;

Χεχε  βρε τι μου θυμίζει αυτό που λες ¨-)))  Λοιπόν κι εγώ απο Αθήνα είμαι και υπηρετώ απο το 2007 στα Δίκαια.Στο τέλος της πρώτης χρονιάς έκανα καλοκαιρινή υπηρεσία, ευτυχώς την τελευταία, οπότε απλά ανέβηκα μία εβδομάδα σχεδόν νωρίτερα.Φέτος που πήραν όλοι σχεδόν μετάθεση να δω πώς θα τη βγάλουμε    ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 16, 2010, 10:29:11 πμ »

Νομίζω  το να φεύγουν οι εκπαιδευτικοί στις 10 ή στις 11 το πρωί (να πηγαίνουν για καφέ), να έρχονται τις αντίστοιχες ώρες και μάλιστα σε διαλείμματα όπου κάνουν αισθητή την παρουσία τους και στους μαθητές αλλά και στους κατοίκους όχι απλώς σχολιάζονται αλλά ντροπιάζουν όλον  τον κλάδο.


Το έλα-φύγε στο σχολείο τις ώρες που λες δε με απασχολεί καθόλου. Έχω διευθυντή που θα μου επιτρέψει, αν μου επιτρέψει, να έρχομαι ή να φεύγω από το σχολείο στις 10 ή στις 11.
Επίσης, επίσης δεν με ενδιαφέρει αν οι μαθητές μου σχολιάσουν την ώρα που έρχομαι ή φεύγω από το σχολείο μου. Έχω ένα συγκεκριμένο ωράριο κ αυτό τηρώ, όπως τηρώ κ οποιοδήποτε πρόγραμμα εντός του σχολείου. Οι μαθητές αυτοί που με σχολιάζουν έχουν αναλογιστεί πόσο χρόνο εκτός του σχολείου μου χρειάζομαι, για να διορθώσω τα γραπτά τους, για να ετοιμάσω το μάθημα της επόμενης μέρας αλλ και για να ηρεμήσω από την ένταση της τάξης κ της ημέρας ολόκληρης; Επιπλέον, έχουν αναλογιστεί από πού πέρασα κ τι έκανα για να γίνω η καθηγήτριά τους που θα σχολιάσουν;
Το ίδιο ισχύει κ για τους κατοίκους, όποιοι κάτοικοι σχολιάζουν ότι όλος ο κλάδος ντροπιάζεται εξαιτίας μου.
Αλλά τι λέω;  ??? Όλοι μα όλοι, ακόμη κ εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε τον κλάδο, εμείς που είμαστε μέσα στον κλάδο. Δεν θα απαξιώνεται ο κλάδος από τους μη έχοντες σχέση με μας; ._  ???  :-X  :-X

Υ.Γ1: Όπου α' ενικό νοείται ένα οποιοδήποτε χ πρόσωπο (εγώ, εσύ, αυτός, εμείς, εσείς, αυτοί).
Υ.Γ2: Τουλάχιστον εγώ πάντα είμαι στο σχολείο μου τις ώρες που όντως πρέπει να είμαι κ που πρέπει να δουλεύω. Πόσοι υπάλληλοι άλλων υπηρεσιών απουσιάζουν, γιατί "κάπου πετάχτηκαν" κ κάνουν όσο χρόνο οι ίδιοι θέλουν γαι να επιστρέψουν;;; Για να μην αναφέρω κ κάποιους άλλους, που σε "εξυπηρετούν" με το σουσαμένιο κουλούρι δίπλα τους (που λιγοστεύει μπροστά σου γιατί το τρώνε) ή ανάμεσα σε φύλλα από τυρόπιτα!..  >:(  :-X  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος EXINOS-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 16, 2010, 10:41:45 πμ »

Νομίζω  το να φεύγουν οι εκπαιδευτικοί στις 10 ή στις 11 το πρωί (να πηγαίνουν για καφέ), να έρχονται τις αντίστοιχες ώρες και μάλιστα σε διαλείμματα όπου κάνουν αισθητή την παρουσία τους και στους μαθητές αλλά και στους κατοίκους όχι απλώς σχολιάζονται αλλά ντροπιάζουν όλον  τον κλάδο.


Το έλα-φύγε στο σχολείο τις ώρες που λες δε με απασχολεί καθόλου. Έχω διευθυντή που θα μου επιτρέψει, αν μου επιτρέψει, να έρχομαι ή να φεύγω από το σχολείο στις 10 ή στις 11.
Επίσης, επίσης δεν με ενδιαφέρει αν οι μαθητές μου σχολιάσουν την ώρα που έρχομαι ή φεύγω από το σχολείο μου. Έχω ένα συγκεκριμένο ωράριο κ αυτό τηρώ, όπως τηρώ κ οποιοδήποτε πρόγραμμα εντός του σχολείου. Οι μαθητές αυτοί που με σχολιάζουν έχουν αναλογιστεί πόσο χρόνο εκτός του σχολείου μου χρειάζομαι, για να διορθώσω τα γραπτά τους, για να ετοιμάσω το μάθημα της επόμενης μέρας αλλ και για να ηρεμήσω από την ένταση της τάξης κ της ημέρας ολόκληρης; Επιπλέον, έχουν αναλογιστεί από πού πέρασα κ τι έκανα για να γίνω η καθηγήτριά τους που θα σχολιάσουν;
Το ίδιο ισχύει κ για τους κατοίκους, όποιοι κάτοικοι σχολιάζουν ότι όλος ο κλάδος ντροπιάζεται εξαιτίας μου.
Αλλά τι λέω;  ??? Όλοι μα όλοι, ακόμη κ εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε τον κλάδο, εμείς που είμαστε μέσα στον κλάδο. Δεν θα απαξιώνεται ο κλάδος από τους μη έχοντες σχέση με μας; ._  ???  :-X  :-X

Υ.Γ1: Όπου α' ενικό νοείται ένα οποιοδήποτε χ πρόσωπο (εγώ, εσύ, αυτός, εμείς, εσείς, αυτοί).
Υ.Γ2: Τουλάχιστον εγώ πάντα είμαι στο σχολείο μου τις ώρες που όντως πρέπει να είμαι κ που πρέπει να δουλεύω. Πόσοι υπάλληλοι άλλων υπηρεσιών απουσιάζουν, γιατί "κάπου πετάχτηκαν" κ κάνουν όσο χρόνο οι ίδιοι θέλουν γαι να επιστρέψουν;;; Για να μην αναφέρω κ κάποιους άλλους, που σε "εξυπηρετούν" με το σουσαμένιο κουλούρι δίπλα τους (που λιγοστεύει μπροστά σου γιατί το τρώνε) ή ανάμεσα σε φύλλα από τυρόπιτα!..  >:(  :-X  :-X

συμφωνω με bikini !!!!!

nick, ειναι μια αληθεια αυτο που λες(οσο αφορα τα σχολια των αλλων για τους εκπ/κους), αλλα μηπως εννοουν τους ωρομισθιους, που εκ των πραγματων δεν εχουν πληρη ωραριο?



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:04 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 16, 2010, 11:55:17 πμ »
Στην παραμεθώριο που υπηρετησα 2 χρονια δεν μας έφεραν ποτέ πίσω για την υπηρεσία.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 16, 2010, 12:10:25 μμ »
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Αυτοί που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ  κάνουν, κι αν ναι πού, καλοκαιρινή υπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 16, 2010, 02:34:58 μμ »
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Αυτοί που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ  κάνουν, κι αν ναι πού, καλοκαιρινή υπηρεσία;
Εξαρτάται που θα είσαι τοποθετημένος κατά την διάρκεια του καλοκαιριού. Κάθε ΠΥΣΔΕ ακολουθεί διαφορετική τακτική. Μία περίπτωση είναι να παραμείνεις τοποθετημένος στο σχολείο που δούλεψες τον χειμώνα, οπότε κάνεις καλοκαιρινή. Άλλη περίπτωση είναι να τοποθετηθείς σε διαφορετικό σχολείο για το καλοκαίρι, οπότε και πάλι κάνεις καλοκαιρινή. Τρίτη περίπτωση είναι να τοποθετηθείς για το καλοκαίρι σε κάποιο γραφείο ΔΕ, οπότε δεν κάνεις καλοκαιρινή (ούτε δουλεύεις στο γραφείο, μην τρομάξεις)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:22:54 πμ »
Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει καλοκαιρινή υπηρεσία, μιας και οι περισσότεροι συνάδελφοι δεν γνωρίζουμε από διοικητικά θέματα.
Αν κάποιος ζητήσει πχ βεβαίωση σπουδών ή βεβαίωση για την στρατολογία, έγγραφα δηλαδή που βγαίνουν από τον Έπαφο, και ο καθηγητής δεν ξέρει ούτε από που ανοίγει το κομπιούτερ, πως θα εξυπηρετήσει την κατάσταση;

ή αν έρθει κάποιος και ζητήσει να εγγραφεί στο σχολείο που ξέρω εγώ την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

Τα νομικά θέματα είναι χιλιάδες, και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει τον διευθυντή.

Πως λειτουργείτε εσείς την ημέρα της υπηρεσίας σας; Ψάχνετε τον διευθυντή στα τηλέφωνα στην παραλία;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:29:46 πμ »
Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε όλα τα σχολεία.Από το πουθενά μας αναθέτουν καθήκοντα Δ/ντη, χωρίς προηγουμένως να μας έχουν δείξει το παραμικρό.
Ευτυχώς σε εμας ο Δ/ντης έχει αφήσει το τηλ του και τον καλούμε αν χρειαστεί.Τι άλλο μπορεις να κάνεις;;;;
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:40:36 πμ »
Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει καλοκαιρινή υπηρεσία, μιας και οι περισσότεροι συνάδελφοι δεν γνωρίζουμε από διοικητικά θέματα.
Αν κάποιος ζητήσει πχ βεβαίωση σπουδών ή βεβαίωση για την στρατολογία, έγγραφα δηλαδή που βγαίνουν από τον Έπαφο, και ο καθηγητής δεν ξέρει ούτε από που ανοίγει το κομπιούτερ, πως θα εξυπηρετήσει την κατάσταση;

ή αν έρθει κάποιος και ζητήσει να εγγραφεί στο σχολείο που ξέρω εγώ την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

Τα νομικά θέματα είναι χιλιάδες, και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει τον διευθυντή.

Πως λειτουργείτε εσείς την ημέρα της υπηρεσίας σας; Ψάχνετε τον διευθυντή στα τηλέφωνα στην παραλία;

Χωρίς να θέλω να σας κάνω να νιώσετε άσχημα, εμείς είμαστε τόσο λίγοι σχολείο και κάποιοι έχουμε αρκετά κενά κάθε μέρα κατά τη διάρκεια της χρονιάς, οπότε πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι που δεν ξέρουμε να κάνουμε ¨-)) Και μη φανταστείς ότι δουλεύουμε χρόνια, η πιο παλιά είμαι εγώ που διορίστηκα το 2007  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:07:29 μμ »
Αγαπητή magda, είναι λογικο σε μικρά σχολεία με λίγο προσωπικό να τα γνωρίζετε σχεδόν όλα.
και θα έλεγα ότι είσαι τυχερή που βρέθηκες σε τέτοιο σχολειο.'Ομως σε μεγάλα σχολεια που γίνεται κατανομή εργασιών σε πολλά άτομα ο καθένας γνωρίζει το στοιχειο που του ανατέθηκε.Στο τέλος της χρονιας, λοιπόν, ακόμα και άτομα με μεγαλη προυπηρεσία δεν ξέρουν βασικά πράγματα και πέφτουν στα βαθια!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:52:54 μμ »
Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε όλα τα σχολεία.Από το πουθενά μας αναθέτουν καθήκοντα Δ/ντη, χωρίς προηγουμένως να μας έχουν δείξει το παραμικρό.
Ευτυχώς σε εμας ο Δ/ντης έχει αφήσει το τηλ του και τον καλούμε αν χρειαστεί.Τι άλλο μπορεις να κάνεις;;;;

Παλι καλα να λετε γιατι στα Νηπιαγωγεια μας αναθετουν ολη τη χρονια διοικητικα καθηκοντα(θελοντας και μη),μας χρηζουν προεδρινες/ους Σχ. Επιτροπης,κανουμε οικονομικο απολογισμο,υποβαλλουμε φορολογικη δηλωση του σχολειου,εκτελουμε καθηκοντα λογιστριας/η,ταμια, κλητηρα, αυτα και αλλα ακομη χωρις την παραμικρη επιμορφωση.

Αποσυνδεδεμένος polysot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:27:56 μμ »
Διάβασα 4 σελίδες "απόψεις" και έναν νόμο του 1979 !!! Δεν μπορεί ρε παιδιά να μην υπάρχει μία εγκύκλιος που να το καθορίζει αυτό !!! Επίσης το καλοκαίρι, όταν είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, παίρνεις τα μόρια της ΔΔΕ, πώς θα σε στείλουν για εφημερία εκεί που ανήκες προσωρινά και που πρέπει να κάνεις καμιά 40αριά χλμ από το κέντρο και ακόμα πολύ περισσότερα από το σπίτι σου χωρίς να παίρνεις τα μόρια αυτού του σχολείου;

Θέτω συγκεκριμένες διαδικασίες και ερωτήσεις που προκύπτουν :

1. Εκπαιδευτικός που βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ τοποθετείται για το ερχόμενο διδακτικό έτος σε σχολείο ευθύνης της αντίστοιχης ΔΔΕ έως 30/6.
Έως 30/6 λαμβάνει τα μόρια του σχολείου και ανήκει στο σύλλογο διδασκόντων !

2. Ο ίδιος εκπαιδευτικός στις 30/6 επιστρέφει και αναλαμβάνει υπηρεσία στη ΔΔΕ, αφού θα είναι και πάλι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ.

Λαμβάνει λοιπόν τα μόρια του πλησιέστερου στη ΔΔΕ σχολείου.
Δεν ανήκει στο σύλλογο διδασκόντων του προηγουμένου σχολείου.
Δεν μπορεί να διατεθεί σε σχολείο χωρίς απόφαση του ΠΥΣΔΕ.
Δεν κάνει θερινές υπηρεσίες στο παλιό του σχολείο. Γίνεται να κάνει υπηρεσίες σ'αυτό άραγε χωρίς να είναι τοποθετημένος κατά κάποιον τρόπο εκεί; Δηλαδή θα κάνει υπηρεσία εκεί και θα παίρνει τα (συχνά λιγότερα) μόρια της ΔΔΕ ;
Έχει υποχρέωση θερινών υπηρεσιών στη ΔΔΕ ;
Γίνεται να κάνουν υπηρεσίες οι ευρισκόμενοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και όχι οι οργανικά τοποθετημένοι;

Τα παραπάνω αποτελούν ερωτήσεις και λογικές τοποθετήσεις - απορίες.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 01, 2010, 04:25:09 μμ »
Διάβασα 4 σελίδες "απόψεις" και έναν νόμο του 1979 !!! Δεν μπορεί ρε παιδιά να μην υπάρχει μία εγκύκλιος που να το καθορίζει αυτό !!! Επίσης το καλοκαίρι, όταν είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, παίρνεις τα μόρια της ΔΔΕ, πώς θα σε στείλουν για εφημερία εκεί που ανήκες προσωρινά και που πρέπει να κάνεις καμιά 40αριά χλμ από το κέντρο και ακόμα πολύ περισσότερα από το σπίτι σου χωρίς να παίρνεις τα μόρια αυτού του σχολείου;

Θέτω συγκεκριμένες διαδικασίες και ερωτήσεις που προκύπτουν :

1. Εκπαιδευτικός που βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ τοποθετείται για το ερχόμενο διδακτικό έτος σε σχολείο ευθύνης της αντίστοιχης ΔΔΕ έως 30/6.
Έως 30/6 λαμβάνει τα μόρια του σχολείου και ανήκει στο σύλλογο διδασκόντων !

2. Ο ίδιος εκπαιδευτικός στις 30/6 επιστρέφει και αναλαμβάνει υπηρεσία στη ΔΔΕ, αφού θα είναι και πάλι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ.

Λαμβάνει λοιπόν τα μόρια του πλησιέστερου στη ΔΔΕ σχολείου.
Δεν ανήκει στο σύλλογο διδασκόντων του προηγουμένου σχολείου.
Δεν μπορεί να διατεθεί σε σχολείο χωρίς απόφαση του ΠΥΣΔΕ.
Δεν κάνει θερινές υπηρεσίες στο παλιό του σχολείο. Γίνεται να κάνει υπηρεσίες σ'αυτό άραγε χωρίς να είναι τοποθετημένος κατά κάποιον τρόπο εκεί; Δηλαδή θα κάνει υπηρεσία εκεί και θα παίρνει τα (συχνά λιγότερα) μόρια της ΔΔΕ ;
Έχει υποχρέωση θερινών υπηρεσιών στη ΔΔΕ ;
Γίνεται να κάνουν υπηρεσίες οι ευρισκόμενοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και όχι οι οργανικά τοποθετημένοι;

Τα παραπάνω αποτελούν ερωτήσεις και λογικές τοποθετήσεις - απορίες.

Το θέμα είναι απλό. Καλοκαιρινή εφημερία κάνεις εκεί που ανήκεις το καλοκαίρι. Δλδ εκεί που κάνεις πράξη ανάληψης στις 30/06. Δεν έχει σημασία εάν είσαι στην διάθεση ή έχεις οργανική. Εάν δεν κάνεις πράξεις αποχώρησης κ ανάληψης σημαίνει ότι εξακολουθείς να ανήκεις εκεί που ήσουν πριν από τις 30/06. Εάν κάνεις πράξη ανάληψης σε γραφείο τότε δεν θα σε φωνάξουν να κάνεις καλοκαιρινή εφημερία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.