*

Αποστολέας Θέμα: Θερινή υπηρεσία  (Αναγνώστηκε 69842 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #210 στις: Ιούνιος 22, 2022, 08:32:24 μμ »
Εμείς φτάνουμε και περισσεύουμε αλλά θέλει να είμαστε υποχρεωτικά 2 ανά εφημερία. Σε μια εφημερία θα είναι ένας οπότε θα γίνει κλήρωση να κάνει κάποιος δεύτερη. Μιλάμε για μεγάλο Λύκειο της πρωτεύουσας με όχι και τόσο καλή φήμη όσο αφορά τη διεύθυνση του. Ίδωμεν

Πάντως σε μεγαλα σχολεία ξέρω οτι πάνε δυο συναδελφοι μαζι ειδικα σε αυτα του κέντρου γιατι λεει οι αναγκες ειναι μεγαλύτερες.. Φυσικά αν ειναι στραβός ο αλλος δεν βγαζεις ακρη!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #211 στις: Ιούνιος 22, 2022, 10:08:43 μμ »
Όσα χρόνια υπηρετούσα σε νησιά, πάντα δυο ονόματα δηλώνονταν σε κάθε υπηρεσία στο πρακτικό.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #213 στις: Ιούνιος 24, 2023, 04:08:56 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος τι έγγραφο μπορεί να μας ζητηθεί όταν κάνουμε τις υπηρεσίες μας το καλοκαίρι σε Δευτεροβάθμια και ειδικότερα Λύκειο; Μπορεί να κάνουμε μια λίστα με τι είναι πιθανό; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #214 στις: Ιούνιος 24, 2023, 05:22:38 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος τι έγγραφο μπορεί να μας ζητηθεί όταν κάνουμε τις υπηρεσίες μας το καλοκαίρι σε Δευτεροβάθμια και ειδικότερα Λύκειο; Μπορεί να κάνουμε μια λίστα με τι είναι πιθανό; Ευχαριστώ

Κατ αρχας για τη θερινη υπηρεσια ισχυει ακομα το

 "Π.Δ. 104/79, άρθρο 2, παράγραφος 2
Κατά τας θερινάς διακοπάς το γραφείον εκάστου Γυμνασίου και Λυκείου δέχεται το κοινόν, μίαν ημέραν την εβδομάδα, η οποία ορίζεται δι’ αποφάσεως του Συλλόγου των Διδασκόντων και ανακοινούται δια της πινακίδος των ανακοινώσεων. Κατά την ημέραν ταύτην εις τουλάχιστον των καθηγητών εκάστου Γυμνασίου και Λυκείου, οριζόμενος υπό του Διευθυντού προ της λήξεως του διδακτικού έτους, είναι υπεύθυνος δια την διεκπεραίωσιν παντός τρέχοντος υπηρεσιακού θέματος, ασκών εκτάκτως αρμοδιότητας διευθυντού σχολείου και υπογράφων αντί αυτού παν έγγραφον ή τίτλον. Επί πλειόνων τας αρμοδιότητας αυτάς ασκεί ο κατά βαθμόν ανώτερος και επί ισοβάθμων ο αρχαιότερος. Εάν η ως άνω ημέρα συμπίπτη με ημέραν αργίας, το γραφείον δέχεται το κοινόν την επομένην εργάσιμον ημέραν."
Οποτε ο εκπκος αντικαθιστα πληρως τον διευθυντη εκεινη τη μερα και υπογραφει αντι αυτου. Ομως δεν ειναι δυνατον να γνωριζει καθε εκπκος τις διοικητικες διαδικασιες που οφειλει να γνωριζει   ο διευθυντης (και το ζητημα φετος ειναι οτι θαχουν αναλαβει οι καινουριοι..). Σε οσα σχολεια εχω υπηρετησει οι διευθυντες δεν εδιναν ιδιαιτερες οδηγιες για τη θερινη υπηρεσια αν και θα έπρεπε κατα τη γνωμη μου. Οι διοικητ διαδικασιες που τυχον θα χρειαστει να κανει ο εκπκος εξαρτωνται απο την περιοδο που θα εχει θερινη υπηρεσία. Για παραδειγμα στα λυκεια αν εχει υπηρεσια κατα τις 2 πρωτες εβδομαδες θα ειναι τυχερος γιατι , λογω μηχανογραφκων, θα ειναι ο διευθυντης και ο πληροφορικος εκει. Αυτη την περιοδο στα λυκεια πχ περνανε οι μαθητες της Γ να παρουν απολυτηρια τους. Λιγο πιο μετα τον ιουλη ισως χρειαστει και σε συνεργασια με τον υπευθυνο παραλαβης βιβλιων να παραλαβει τα βιβλια υπογραφοντας το σχετικο δελτιο παραλαβης. Επίσης υπάρχουν περιπτωσεις πολιτών που εχουν χασει τα απολυτηρια τους και το οποια χρειαζονται για να τα καταθεσουν σε διαφορες προκηρυξεις. Στην μπελαλιδικη αυτη περιπτωση εκδιδεται αποδεικτικο απόλυσης αντλωντας στοιχεια απο το βιβλιο Μητρωου και προοδου των μαθητων. Αρκετοι εκπκοι δε γνωριζουν αυτη τη διαδικασια , οποτε συννενοουνται με τον Διευθυντη και οποιος θα βρει-θελοντας και μη-μια λυση. Επισης προς τα τελη αυγουστου εμφανιζονται πολιτες που ζητουν αποδεικτικο σπουδων καποιων ταξεων του σχολειου, οταν δεν εχουν ολοκληρωσει τη φοιτηση στο Λυκειο, για να την καταθεσουν ως διακαιολγητικο για φοιτηση σε ιδρυματα της αλλοδαπης. Και σε αυτην την περιπτωση η επικοινωνια με τον Διευθυντη θα δωσει λυση στο ζητημα. Τα εντυπα αυτα υπαρχουν προεκτυπωμενα στο γραφειο του διευθυντη και απλα ο εκπκος πρπεει να βρει τα στοιχεια του μαθητη, καθως και την βαθμολογια σε καθε μαθημα - Γ.Μ.Ο απο το μητρωο.
 Ακομη θα πρεπει ο εκπκος να διεκπεραιωσει-προωθησει την ηλεκτρονικη αλληλογραφια κατοπιν συνεννόησης με τον διευθυντη. Όμως αρκετοι διευθυντες διεκπεραιωνουν τα εμειλ του σχολειου απο το σπιτι τους.
Τελος ο εκπκος που εχει θερινη υπηρ θα πρεπει να ζητα απο τους πολιτες,σε οποιοδηποτε αίτημά τους, να υποβαλλουν αιτηση προς το σχολειο και η οποια θα πρωτοκολλείται ως εισερχόμενο εγγραφο στο Πρωτοκολλο αλληλογραφιας. Αυτη η διαδικασια νομιζω οτι ειναι η πλεον βασικη και ευκολη για διεκπεραίωση εργασια που θα πρεπει να γνωριζει καθε εκπκος


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2023, 05:42:01 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος sbs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #215 στις: Ιούλιος 04, 2023, 02:13:15 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στο εξής:
Βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής, η οποία θα "τρέχει" και όλο το Καλοκαίρι.
Πρέπει να πάω στο σχολείο για τη θερινή υπηρεσία;
Από τη ΔΔΕ μου είπαν να συνεννοηθώ με τον διευθυντή. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μου ζητήσει να πάω;
Πέρα από το ότι έχω το μωρό, βρίσκομαι και πολύ μακριά.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #216 στις: Ιούλιος 04, 2023, 02:29:21 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στο εξής:
Βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής, η οποία θα "τρέχει" και όλο το Καλοκαίρι.
Πρέπει να πάω στο σχολείο για τη θερινή υπηρεσία;
Από τη ΔΔΕ μου είπαν να συνεννοηθώ με τον διευθυντή. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μου ζητήσει να πάω;
Πέρα από το ότι έχω το μωρό, βρίσκομαι και πολύ μακριά.
Θεωρώ ότι εφόσον η άδειά σου περιλαμβάνει όλο το καλοκαίρι είναι παντελώς παράτυπο να κάνεις θερινή υπηρεσία.Δυστυχώς πολλάκις κάποιες δδε,τραβάνε την ουρά τους απέξω.Τι πάει να πει βρες τα με τον δ/ντη;Να του υπενθυμίσεις (που κανονικά ούτε αυτό οφείλεις)ότι βρισκεσαι σε αδεια,ναι.Ως εκει.
ΥΓ:αυτα για να βλεπουν ορισμενοι συναδελφοι οτι σε πολλες περιπτωσεις η θερινη υπηρεσια (στην οποια κανεις σπανιως προσφερει πραγματικες υπηρεσιες) μπορει να δημιουργησει πολλα ζητηματα...

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #217 στις: Ιούλιος 04, 2023, 03:01:32 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στο εξής:
Βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής, η οποία θα "τρέχει" και όλο το Καλοκαίρι.
Πρέπει να πάω στο σχολείο για τη θερινή υπηρεσία;
Από τη ΔΔΕ μου είπαν να συνεννοηθώ με τον διευθυντή. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μου ζητήσει να πάω;
Πέρα από το ότι έχω το μωρό, βρίσκομαι και πολύ μακριά.
Όταν είσαι αδειούχος, είσαι αδειούχους για ολους και για όλα μέχρι τη λήξη της άδειας. Δεν αποδέχεσαι καν νύξη για να πας για θερινή υπηρεσια. ΕΙΣΑΙ ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #218 στις: Ιούλιος 04, 2023, 04:20:32 μμ »
Όταν είσαι αδειούχος, είσαι αδειούχους για ολους και για όλα μέχρι τη λήξη της άδειας. Δεν αποδέχεσαι καν νύξη για να πας για θερινή υπηρεσια. ΕΙΣΑΙ ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ!
Συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #219 στις: Ιούλιος 04, 2023, 05:43:20 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στο εξής:
Βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής, η οποία θα "τρέχει" και όλο το Καλοκαίρι.
Πρέπει να πάω στο σχολείο για τη θερινή υπηρεσία;
Από τη ΔΔΕ μου είπαν να συνεννοηθώ με τον διευθυντή. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μου ζητήσει να πάω;
Πέρα από το ότι έχω το μωρό, βρίσκομαι και πολύ μακριά.

Εννοείται ότι δεν κάνεις θερινή υπηρεσία. Είσαι σε άδεια . Τέλος. Δεν καταλαβαίνω την απάντηση της ΔΔΕ.. Να συνεννοηθείς , τι; Απλά καλό θα ήταν να έχεις ενημερώσει το Διευθυντή του σχολείου σου ότι βρίσκεσαι σε άδεια.
Να προσθέσω ότι και η δική μου άδεια ανατροφής "ετρεχε" το καλοκαιρι και τελείωσε Νοέμβριο και φυσικά δεν πήγα το καλοκαίρι. Εσύ οφείλεις να παρουσιαστείς στο σχολείο σου την επόμενη μέρα από τη λήξη της άδειας σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2023, 05:45:02 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #220 στις: Ιούλιος 04, 2023, 11:16:13 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στο εξής:
Βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής, η οποία θα "τρέχει" και όλο το Καλοκαίρι.
Πρέπει να πάω στο σχολείο για τη θερινή υπηρεσία;
Από τη ΔΔΕ μου είπαν να συνεννοηθώ με τον διευθυντή. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μου ζητήσει να πάω;
Πέρα από το ότι έχω το μωρό, βρίσκομαι και πολύ μακριά.

Έλεος! Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ πέρα...καλά, αυτή η ΔΔΕ δεν γνωρίζει ούτε τα βασικά; Όπως ανέφεραν κι άλλοι από πάνω είσαι αδειούχος. Τελεία και παύλα. Αλλιώς να ξεκινήσουμε να ενημερωθεί το Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας κι άλλοι φορείς μπας και καταλάβουν κάποιες ΔΔΕ...

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #221 στις: Ιούλιος 04, 2023, 11:47:55 μμ »
Το 50% του λάθους οφείλεται και στη συναδέλφισα που βρίσκεται σε άδεια. Όχι μόνο δεν έπρεπε να πάρει τηλέφωνο αλλά και απαντήσει κατάλληλα στον άσχετο υπάλληλο που τις είπε κάτι τέτοιο. Μην κατηγορούμε γενικά τις ΔΔΕ αν πρώτα εμείς δεν έχουμε γνώση για τόσο απλά θέματα και προφανή θέματα.   Δυστυχώς είμαστε ένας κλάδος χωρίς καμία ενημέρωση για το τι ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος sbs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #222 στις: Ιούλιος 05, 2023, 12:25:59 πμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι επικοινώνησα με τη ΔΔΕ προκειμένου να ρωτήσω αν πρέπει να στείλω κάποιο έγγραφο στο σχολείο, πχ την απόφαση χορήγησης της άδειάς μου. Μόλις πήρα μετάθεση, επομένως δε με γνωρίζουν στο σχολείο αυτό. Δεν περίμενα με τίποτα την απάντηση που έλαβα!
Φυσικά μου φάνηκε παράλογο αυτό που άκουσα, όμως δεν είναι και η πρώτη φορά που ψάχνουμε τη λογική σε αυτά που ακούμε...

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #223 στις: Ιούλιος 05, 2023, 10:20:27 πμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι επικοινώνησα με τη ΔΔΕ προκειμένου να ρωτήσω αν πρέπει να στείλω κάποιο έγγραφο στο σχολείο, πχ την απόφαση χορήγησης της άδειάς μου. Μόλις πήρα μετάθεση, επομένως δε με γνωρίζουν στο σχολείο αυτό. Δεν περίμενα με τίποτα την απάντηση που έλαβα!
Φυσικά μου φάνηκε παράλογο αυτό που άκουσα, όμως δεν είναι και η πρώτη φορά που ψάχνουμε τη λογική σε αυτά που ακούμε...


sbs, καταλαβαίνω ότι επειδή οι τοποθετήσεις στα σχολεία άργησαν φέτος και τα σχολεία έκλεισαν, δεν πρόλαβες να μιλήσεις με το Διευθυντή του σχολείου σου. Θα σου πρότεινα να τηλεφωνήσεις αύριο Πέμπτη που τα σχολεία είναι ανοιχτά (εκτός κι αν στην διεύθυνσή σου έχει επιλεγεί άλλη μέρα) και να ζητήσεις να μιλήσεις με το Διευθυντή ώστε να τον ενημερώσεις ότι είσαι σε άδεια που τελειώνει "τότε" και αν χρειάζεται κάποιο χαρτί. Ειδικά αυτή την πρώτη Πέμπτη οι περισσότεροι διευθυντές θα πάνε στα σχολεία καθώς λόγω της αλλαγής διευθυντών άλλοι προσπαθούν να ενημερωθούν, άλλοι έχουν ορίσει την παράδοση -παραλαβή.. . Στα λύκεια είναι επίσης νομίζω τα μηχανογραφικά. Αλλά και να μην είναι εκεί, μπορείς να ενημερώσεις τους συναδέλφους που θα έχουν υπηρεσία και αυτοί μετά τον διευθυντή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159554
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.