*

Αποστολέας Θέμα: Θερινή υπηρεσία  (Αναγνώστηκε 69390 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #168 στις: Ιούλιος 12, 2011, 02:17:30 μμ »
γνωρίζει μήπως κανείς ανθερινές εφημερείες κάνουν και οι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας??? δηλαδή κάνουν και οι νηπιαγωγοί κάποιες μέρες μέσα στο καλοκαίρι?

Όχι, στην πρωτοβάθμια το σχολείο κλείνει τελείως και ανοίγει πάλι 1 Σεπ.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:49:01 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #169 στις: Ιούλιος 12, 2011, 04:00:02 μμ »
killbill.. όσο "κακό" και αν ακούγεται.. μην ασχολείσαι με θέματα που πρέπει να πονοκεφαλιάζει ο διευθυντής
αυτή είναι η δική μου γνώμη
;D  ;D Έχεις ένα δίκιο, απλά έχω και εγώ εφημερία κάποια στιγμή και δεν θα ήθελα να μου πουν γιατί δεν είδες τα mail και αν τύχει να είνα κατι σημαντικό. Βέβαια θα πρέπει να πάρω τηλ τον πληροφορικό να μου πει τον κωδικό του υπολογιστή κλπ.
Θα μου πεις και πάλι γιατί σκάω, αφού τη διαδικασία οφείλει να την ορίσει ο διευθυντής. Αν όμως είσαι σε ένα σχολείο μπάχαλο όπου για το κάθετι θα πρέπει να μυρίζεις τα νύχια σου και να προνοείς μόνος σου μην πάει κατι στραβά, γιατί μετά άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, τότε αρχίζεις και σκέφτεσαι μήπως έπρεπε να κάνεις κατι για τα mail.
Γιατί (το έχω ξαναδεί το έργο), θα γυρίσει ο διευθυντής και θα μου πει "όφειλες (Αυγουστιάτικα) να βρεις τον πληροφορικό να σου πει τον κωδικό. Μα καλά τόσο δύσκολο είναι να το σκεφτεις;"

Η λύση είναι μια και ειπώθηκε μόλις πριν. Την παραθέτω:
Όχι, στην πρωτοβάθμια το σχολείο κλείνει τελείως και ανοίγει πάλι 1 Σεπ.....
αρκεί να αντικαταστήσουμε την λέξη πρωτοβάθμια με την λέξη δευτεροβάθμια!  :P


Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #170 στις: Ιούλιος 12, 2011, 04:08:26 μμ »
killbill συμφωνώ με τη λογική να θέλεις να έχεις καλυμένα τα νώτα σου.

μια απλή λύση υπάρχει. παίρνεις το διευθυντή και τον ρωτάς ευθέως τι πρέπει να κάνεις.  ;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #171 στις: Ιούλιος 12, 2011, 06:53:41 μμ »
killbill
μια απλή λύση υπάρχει. παίρνεις το διευθυντή και τον ρωτάς ευθέως τι πρέπει να κάνεις.  ;)
ωχ, που νάξερες! άστο καλύτερα.

ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:49:01 »

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #172 στις: Ιούλιος 12, 2011, 07:05:32 μμ »
ίσως αντιλαμβάνομαι που το πας... αλλά να ξέρεις ότι η αμεσότητα έχει κάποια πλεονεκτήματα:

1. δεν αφήνεις περιθώρια για φλυαρία
2. γίνεσαι σαφής
3. έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να λάβεις σαφή απάντηση
4. κερδίζεις σε σεβασμό, ακόμα και αν το ερώτημα "πονάει"
5. την ερώτησή σου θα τη θυμάται ο άλλος εγγυημένα στο μέλλον

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 12, 2011, 10:42:56 μμ »
Το θέμα του ελέγχου των email, δεν είναι κάτι έκτακτο που προκύπτει στην εφημερία. Είναι μια προγραμματισμένη δουλειά που όφειλε ο διευθυντής να δωσει οδηγίες (κωδικούς κλπ)

το να τον πάρω τέλη Αυγούστου που έχω εφημερία και να τον ρωτήσω τι κάνουμε με τα email, δημιουργεί τα εξής θέματα:
1. Οι προηγούμενοι συνάδελφοι τι έκαναν στις εφημερίες τους με αυτό το θέμα; Απάντηση: τίποτα!
2. είναι σαν να του λέω, "βρε βλάκα δεν μας είπες τι κάνουμε για αυτό το τόσο σημαντικό θέμα"

Βέβαια η πιο πιθανή απάντηση που περιμένω, είναι αυτή που πήρα και πέρυσι:
"Καλά, με έβγαλες από το νερό για να με ρωτήσεις αυτό; κάνε ότι νομίζεις!"

 :P

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 12, 2011, 11:21:13 μμ »
Και τετοια ατομα ειναι διευθυντες?Οφειλε να εχει ενημερωσει τους συναδελφους .Τη θεση και το επιδομα θεσης διευθυντη δεν τα παιρνει μονο για να μη μπαινει στη ταξη αλλα να ασκει σωστη διοικηση.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 13, 2011, 08:11:04 πμ »
κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να γίνονται διευθυντές άτομα που δεν ξέρουν υπολογιστές.
Δεν είναι δυνατόν να είσαι διευθυντής και να μην ξέρεις να διαχειρίζεσαι email, να βλέπεις ανακοινώσεις στο ιντερνετ ή να γράφεις ένα κείμενο στο word ρε παιδί μου, και όχι τίποτα άλλο, αλλά για όλα τα παραπάνω να αγγαρεύεις συναδέλφους όλη την ώρα!

Αλλά τέλος παντων, αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ, είναι ο αδιάφορος διευθυντής που αντί να αναλάβει τις ευθύνες του ξεσπάει και αποδίδει ευθύνες στο σύλλογο θεωρόντας τον άχρηστο.

τέλος πάντων, αυτά είναι άλλο θέμα.

Καλές διακοπές και καλή εφημερία!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 13, 2011, 08:59:20 πμ »
Είναι κοντά στο σχολείο το οικείο γραφείο σας; Περνάς από εκεί (όπου σίγουρα θα υπάρχει κάποιος γιατί δεν κλείνουν) και ρωτάς "τρέχει κανά σημαντικό ζήτημα για τα σχολεία, γιατί ο διευθυντής μας δεν φρόντισε να μας αφήσει τον κωδικό για τα μαιλ;". Κι έτσι έχεις μ έναν σμπάρο δυο τριγόνια, και θα μάθεις εάν υπάρχει κάτι, και ρίχνεις και την μπηχτή για τον διευθυντή, για να ενημερώνεται και η διοίκηση (όχι ότι δεν θα τον ξέρουν βέβαια το δικό σας κουμάσι).

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 13, 2011, 09:44:28 πμ »
καλή η ιδέα. έτσι κι αλλιώς θα παμε από το γραφείο ΔΔΕ για να πάρουμε τα κλειδιά του σχολείου.
Εκεί όμως κοιτάμε μόνο για την έντυπη αλληλογραφία του σχολείου.
Αν δεν κάνω όμως λάθος, τα περισσότερα στέλνονται μόνο με mail και όχι σε έντυπη μορφή, για εξοικονόμηση χρόνο και κόστους (φανταστείτε να βγάζουν το κάθετι φωτοτυπία Χ 30 σχολεία πχ)

και έστω ότι μου λένε ότι ναι στείλαμε αυτήν την εβδομάδα 50 mail. Πως θα τα δω; αν δεν έχω τον κωδικό του πανελλήνιου σχολικού δικτύου που αφορά το σχολείο, δεν μπορώ να μπω στο Mail.

τέλος πάντων θα ρωτήσω αν υπάρχει κατι σοβαρό και αν ναι τότε θα δω τι θα κάνω. Καλού κακού θα έχω μαζί μου και ένα στικάκι!!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 25, 2012, 12:51:06 μμ »
Αν ένας συνάδελφος κριθεί υπεράριθμος, αλλά δεν τοποθετηθεί σε κανένα οργανικό κενό-επειδή δεν υπήρχε καμία- τότε οφείλει να εκτελέσει θερινή εφημερία στο σχολείο που είχε την οργανική πριν κριθεί υπεράριθμος;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 25, 2012, 09:27:14 μμ »
Αν ένας συνάδελφος κριθεί υπεράριθμος, αλλά δεν τοποθετηθεί σε κανένα οργανικό κενό-επειδή δεν υπήρχε καμία- τότε οφείλει να εκτελέσει θερινή εφημερία στο σχολείο που είχε την οργανική πριν κριθεί υπεράριθμος;
Θερινή εφημερία κάνεις στο σχολείο στου οποίου τον σύλλογο διδασκόντων ανήκεις (δηλαδή στο σχολείο στο οποίο είσαι κύρια τοποθετημένος).

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 25, 2012, 09:46:42 μμ »
Αν ένας συνάδελφος κριθεί υπεράριθμος, αλλά δεν τοποθετηθεί σε κανένα οργανικό κενό-επειδή δεν υπήρχε καμία- τότε οφείλει να εκτελέσει θερινή εφημερία στο σχολείο που είχε την οργανική πριν κριθεί υπεράριθμος;
Θερινή εφημερία κάνεις στο σχολείο στου οποίου τον σύλλογο διδασκόντων ανήκεις (δηλαδή στο σχολείο στο οποίο είσαι κύρια τοποθετημένος).

Ευχαριστώ happiness, αυτό όμως τι σημαίνει; Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω!  ;D Θα πρέπει ο συγκεκριμένος συνάδελφος να δηλωθεί για εφημερία;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 25, 2012, 09:50:49 μμ »
φυσικά! ο υπεράριθμος - εφόσον δεν λύσει την υπεραριθμία του με οργανική τοποθέτηση σε άλλο σχολείο - παραμένει ως οργανικά υπεράριθμος στο παλιό του σχολείο καιφυσικά προσφέρει κανονικά σε αυτό τις υπηρεσίες του.
Αν το σεπτέμβριο κριθεί λειτουργικά υπεράριθμος ( δλδ τελικά τα τμήματα είναι τόσα που δεν του επιτρέπουν να συμπληρώσει μερικώς ή ολικώς το ωράριό του σε αυτό διατίθεται για συμπλήρωση ωραρίου αντίστοιχα μερικώς ή όλικώς σε άλλο σχολείο καλύπτοντας λειτουργικό κενό  - εξ ου και λειτουργικά υπεράριθμος).

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158542
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.