*

Αποστολέας Θέμα: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 21880 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος αλεξης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:54:37 πμ »
ακρως απαραδεκτο.αφου εγιναν ιερεις με σκοπο την διακονια γιατι μπαινουν κ σε σχολεια.ας αφησουν και καμμια θεση για μας τους αδιοριστους?αποψη μου γιατι το εψαξα να πατε να γινετε κομμωτες εχει σιγουρο διορισμο........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 06, 2009, 03:12:16 μμ »
      EINAI ΘΕΜΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΥ! O εκπ/κος είναι παιδαγωγός και σκοπό έχει να διδάξει και να βοηθήσει τα παιδιά να κατακτήσουν τον δρόμο για την γνώση.
Ο ιερέας είναι εκπρόσωπος της εκκλησίας και σκοπό έχει να προσηλυτίσει και να τονώσει την επαφή του ανθρώπου με τον Θεό.

Μπορεί ένας άνθρωπος να είναι και τα δύο;;;; Αμφιβάλλω........... Εκτός αν είμαστε στο επίπεδο που έχουμε μπερδέψει τους ρόλους .....

Για να μην θίξω τα πλεονεκτήματα που έχουν οι ιερείς σε σχέση με άλλους δημοσίους υπαλλήλους!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος alexis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 04, 2009, 12:35:49 μμ »
Είστε πολύ άδικοι και σκληροι με τους ιερείς.Εγώ είμαι με το παλαιό ημερολόγιο και δέν έχω μισθό απο το κράτος γιατί να μήν δουλέψω ως θεολόγος σε σχολείο ? Τί να πούμε και για τους αθεολόγητους θεολόγους που διδάσκουν αδιαφορία και χασμουρητό στα παιδιά μας ?

Αποσυνδεδεμένος Εξαίφνης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 04, 2009, 08:06:24 μμ »
Δεν έχουν καμιά δουλειά οι παπάδες στα σχολεία. Δεν χρειάζονται τα παιδιά πλύση εγκεφάλου. Το σχολείο πρέπει να είναι ουδέτερο.
Οι παπάδες στην εκκλησία! Ούτε το κράτος πρέπει να πληρώνει τους παπάδες. Πόσοι θα γίνονταν παπάδες αν δεν έπαιρναν μισθό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 07, 2009, 06:30:44 μμ »
 Θαυμάσια, είμαι τότε υπέρ της πλύσεως εγκεφάλου μπάς και σώσουμε και κανέναν απο την πολλή ουδετερότητα/ αντιχριστιανισμό / αντιπατριωτισμό της διεθνιστικης σούπας που σερβίρεται στα σχολεία. > Λές στην αποβάθρα της Σμύρνης το 1922 να  υπήρχε λίγο συνωστισμός ?]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2009, 06:36:56 μμ από alexis »

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 01, 2010, 07:11:30 μμ »
Το ότι ένας ιερέας διδάσκει σε σχολείο δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι κάνει προσηλυτισμό. Υπάρχουν νέοι ιερείς που αγαπούν την εκπαίδευση και το σχολείο και κάνουν πολύ καλή δουλειά. Αν ένας εκπαιδευτικός έχει κλίση για την ιερωσύνη, πρέπει κατά τη γνώμη σας να διαλέξει ένα από τα δύο; Θα μπορούσε βέβαια να πληρώνεται μόνο ως εκπαιδευτικός, για να μην υπάρχει θέμα διπλού μισθού.Τα θέτω απλώς ως προβληματισμό, δε νομίζω ότι το θέμα είναι άσπρο-μαύρο.

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 06, 2011, 05:19:38 μμ »
Αν κ τα έχουμε πει πολλές φορές νοιωθω την ανάγκη είδικά τώρα που το μάθημα περνάει δύσκολες ώρες να εκφράσω 2 "απορίες" :α) Οι ιερείς εξακολουθούν να μπαίνουν στις θεολογικές σχολές με διαφορετική(χαμηλότερη) βαθμολογία, όπως κ όλοι όσοι προέρχονται απο τα εκκλησιαστικά λύκεια, σε σχέση με τους αποφοίτους του ενιαίου;
β) Παίρνουν 2 μισθούς όταν εμείς ως ωρομίσθιοι, αναπληρωτές, μόνιμοι παίρνουμε με το ζόρι τα πετσοκομένα ευρουλάκια ή τα παίρνουμε μετά απο 3 μήνες; Ξεσηκώθηκαν οι ιεράρχες για τις μειώσεις στις προσλήψεις νεων ιερέων κ δε κοιτάζουν τα χάλια μας, αλλά γίνονται κ προκλητικοί, όταν ο κόσμος προσπαθεί να ζήσει με το τίποτα!
 >:( >:( >:( :-\ :-\ 

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 06:15:43 μμ »

  Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας ενοχλεί που ιερείς δίνουν εξετάσεις. Αν είστε πιο ικανοί γράψτε καλύτερα και όχι να προσπαθείτε με πλάγιους τρόπους να αποκλείσετε όσο πιο πολλούς μπορείτε από τον ΑΣΕΠ για να έχετε καλύτερες πιθανότητες. Θα ήθελα ωστόσο να μου απαντήσετε αν θέλετε και μπορείτε στα παρακάτω ερωτήματα:

1) Τι προσφέρει η διδασκαλία των θρησκευτικών στο σχολείο? Τα μαθαίνει να σκέφτονται? Τους προσφέρει κάποιες γνώσεις ή δεξιότητες που είναι απαραίτητες στην κοινωνία?
2) Τα θρησκευτικά οξύνουν την κριτική σκέψη των μαθητών ή τους μαθαίνουν να δέχονται πιο εύκολα πράγματα ως δόγματα ή αξιώματα χωρίς να  τα ελέγχουν πρώτα?
3) Είναι σωστό στο Γυμνάσιο να διδάσκονται 2 ώρες θρησκευτικά και μια ώρα πληροφορική?
4) Αλήθεια σε πόσες ευρωπαϊκές χώρες διδάσκονται στα σχολεία τα θρησκευτικά?
5) Πως αντιμετωπίζεται ένας μαθητής που διαφωνεί με αυτά που λέει το βιβλίο? Για παράδειγμα στο λύκειο το βιβλίο αν θυμάμαι καλά λέει ότι δεν είναι σωστό τα παιδιά να έχουν προγαμιαίες σχέσεις!!!!!!  Είναι αυτό υγιές?



Αν μου απαντήσεις σε τι χρησιμεύουν τα μαθηματικά στην καθημερινή ζωή όπου αν δεν θέλεις να γίνεις μαθηματικός σου αρκεί να ξέρεις πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμό και διαίρεση, θα σου απαντήσω κι εγώ. Εξάλλου και οι θετικές επιστήμες είναι φουλ στα "αξιώματα" δηλαδή στα δόγματα που δεν αποδεικνύονται! Μη τρελαθούμε εντελώς!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 06:18:42 μμ από panos01 »
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 06:35:44 μμ »

  Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας ενοχλεί που ιερείς δίνουν εξετάσεις. Αν είστε πιο ικανοί γράψτε καλύτερα και όχι να προσπαθείτε με πλάγιους τρόπους να αποκλείσετε όσο πιο πολλούς μπορείτε από τον ΑΣΕΠ για να έχετε καλύτερες πιθανότητες. Θα ήθελα ωστόσο να μου απαντήσετε αν θέλετε και μπορείτε στα παρακάτω ερωτήματα:

1) Τι προσφέρει η διδασκαλία των θρησκευτικών στο σχολείο? Τα μαθαίνει να σκέφτονται? Τους προσφέρει κάποιες γνώσεις ή δεξιότητες που είναι απαραίτητες στην κοινωνία?
2) Τα θρησκευτικά οξύνουν την κριτική σκέψη των μαθητών ή τους μαθαίνουν να δέχονται πιο εύκολα πράγματα ως δόγματα ή αξιώματα χωρίς να  τα ελέγχουν πρώτα?
3) Είναι σωστό στο Γυμνάσιο να διδάσκονται 2 ώρες θρησκευτικά και μια ώρα πληροφορική?
4) Αλήθεια σε πόσες ευρωπαϊκές χώρες διδάσκονται στα σχολεία τα θρησκευτικά?
5) Πως αντιμετωπίζεται ένας μαθητής που διαφωνεί με αυτά που λέει το βιβλίο? Για παράδειγμα στο λύκειο το βιβλίο αν θυμάμαι καλά λέει ότι δεν είναι σωστό τα παιδιά να έχουν προγαμιαίες σχέσεις!!!!!!  Είναι αυτό υγιές?


Αν μου απαντήσεις σε τι χρησιμεύουν τα μαθηματικά στην καθημερινή ζωή όπου αν δεν θέλεις να γίνεις μαθηματικός σου αρκεί να ξέρεις πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμό και διαίρεση, θα σου απαντήσω κι εγώ. Εξάλλου και οι θετικές επιστήμες είναι φουλ στα "αξιώματα" δηλαδή στα δόγματα που δεν αποδεικνύονται! Μη τρελαθούμε εντελώς!


Λίγο δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος μετά από 3ήμισυ χρόνια και μάλιστα με διαγραμμένο account...
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 07:02:14 μμ »
Προσωπικα αισθάνομαι ντροπή να γινονται τετοιες ερωτησεις απο ανθρωπους μορφωμένους!!!! 
Τί θα πει τί προσφερουν τα θρησκευτικά?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 07:05:59 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 10:09:20 μμ »

Αν δεν το συνειδητοποιήσουμε πρώτα εμείς οι εκπαιδευτικοί ότι όλα τα μαθήματα είναι χρήσιμα, πώς θα μπορέσουμε να το μεταδώσουμε στους μαθητές μας;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ!!!
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:24:11 μμ »
Προσωπικα αισθάνομαι ντροπή να γινονται τετοιες ερωτησεις απο ανθρωπους μορφωμένους!!!! 
Τί θα πει τί προσφερουν τα θρησκευτικά?
Εγώ δεν ξέρω πόσο μορφωμένη είμαι, αλλά την ερώτηση αυτή την θέτω για τα θρησκευτικά και όχι μόνον. Για όλα τα μαθήματα. Μερικά με πείθουν. Μερικά άλλα θέλουν αλλαγή ως προς τον στόχο τους. Και μερικά άλλα δεν με πείθουν καθόλου. Τα θρησκευτικά  είναι στην τελευταία κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος kouts

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:30:05 μμ »
Και μένα, επειδή μπορεί να είμαι αλλοδαπός και να μη χωνεύω την Ελλάδα, δεν με πείθει η ιστορία και τα αρχαία.
Σε τί μου χρησιμεύουν λοιπόν;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιερείς ως υποψήφιοι στον διαγωνισμό εκπ/κών του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:33:33 μμ »

Επομένως, ας κάνουμε προσπάθεια να αντιμετωπίσουμε το θέμα αντικειμενικά και με λιγότερη υποκειμενικότητα.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.