*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση  (Αναγνώστηκε 14999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 31, 2009, 09:06:22 μμ »
Σχετικά με την σύμβουλο δεν μπορώ να πω το όνομα της ωστόσο ξέρω οτι διορθώνει, όπως και πολλές νηπιαγωγοί αποσπασμένες στα παν/μια για τις πρακτικές.Δεν είναι μόνο καθηγητές παν/μιου.
Οι σύμβουλοι είναι αυτοί που ερμηνευουν και αναλύουν το ΔΕΠΣ και το Α.Π. Είναι υπεύθυνοι για την εφαρμογή των προγραμματων και την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, δεν μπορεί να είναι ασχετοι  ή να ερμηνευουν  υποκειμενικά τον οδηγό.
 Εγω δεν θέλω να είμαι απόλυτη ως προς το τι έιναι σωστο και τι όχι.Πιστευω οτι πρεπει να βάζουμε ρεαλιστικούς στόχους στις δραστηριότητες κατι που το λένε σε πολλά παν/μια στις πρακτικές, αρχικα μόνο καταλαβαίνουν την γλώσσα αλλά πρεπει να περασει ενα χρονικό διάστημα ωσπου αυτό να επιτευχθεί. Συνεπώς το να θέσεις ως στόχο την παραγωγή λόγου στην ελληνική γλώσσα  σε μια δραστηριότητα στην διάρκεια μιας ημέρας δεν είναι εφικτός και ρεαλιστικός στόχος.Αλλωστε σύμφωνα με την διαπολιτισμική εκπ/ση δεν πρέπει να επιβάλουμε στα παιδια να μιλάνε την κυριαρχη γλώσσα αλλα να σεβόμαστε την ταυτότητα τους και να τα ωθουμε να μιλούν στην μητρική τους γλώσσα,γιατι οι δύο γλώσσες εξελισονται παράλληλα.
Τέλος  θέλω να επισημάνω οτι ο ΑΣΕΠ είναι αναξιοκρατικός και αδικος,για τους παρακατω λόγουςΤα θέματα είναι πάντα δοσμενα με ασάφειες, ωστε να μπερδευεται ο κόσμος και να μην είναι σε θεση να
μάθει ποτέ τι είναι σωστό και τι όχι. Οι απαντήσεις ποτε δεν δίνονται στα γραπτά δοκίμια ούτε  καν επιγραμματικά. Επιπλεον δικαίωμα αναβαθμολόγησης δεν υπάρχει. Για όλους αυτούς τους λογους καλό είναι να μην είμαστε απολυτοι γιατί σε αυτή την ιστορια υπαρχουν πολλοί αστάθμιστοι παράγοντες.

αρα εσυ julie αφου λεσ οτι γνωριζεισ ατομο το οποιο διορθωνει και σ εχει πει ποια θα πιαστουν σωστα , και με τον τροπο που το λεσ ειναι σαν να μασ λεσ οτι εμεισ που καναμε προφορικο λογο ειμαστε''καταδικασμενεσ''..γιατι θελω να πιστευω οτι ολοι εχουν καποιεσ οδηγιεσ στο πωσ να διορθωσουν και ειναι κοινεσ.....αρα αφου μια σχολικη συμβουλοσ πιανει τν προφορικη επικοινωνια λαθοσ το ιδιο κανουν και οι αλλοι αρα επανερχομαι στο αρχικο μου συμπερασμα οτι ειμαι καταδικασμενη και σιγουρα εχω κοπει.... :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:02 »

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:00:29 μμ »
Για να μην παρερμηνευτώ δεν είπα ότι η δραστηριότητα της γλώσσας ήταν η σωστή.Συμφώνησα με την άποψη ότι το όλο θέμα θα έπρεπε να προσεγγιστεί διαθεματικά.Σαφώς μπορεί να εμπλακεί Δημιουργία-Έκραση,Φ.Ε κ.α.Δε σημαίνει ότι η άποψη αυτή είναι και σωστή απλά όπως είπε η συνάδελφος θέτουν έτσι τα θέματα ώστε να μπερδεύουν τον κόσμο.Όσον αφορά το βαθμό πτυχίου δεν είπα ότι αυτοί που χτυπάνε πάνω από 8 και παριστάνουν τους πολύξερους είναι απαραιτήτως και καλλοί εκπαιδευτικοί.Είπα για τις συγκεκριμένες κοπέλες που γνωρίζω που πραγματικά ψάχνονται. Το 5 και 6 αντιπροσωπεύει ένα άτομο το οποίο δεν ενδιαφέρεται για το αντικείμενο και ας με συγχωρήσετε.Γνωρίζω επίσης κοπέλα η οποία συνεχώς στο αμφιθέατρο κοίταγε από τους άλλους τις απαντήσεις.Πέραν τούτου τα μαθήματα προσεγγίζονται από κριτική σκοπιά.Πώς είναι δυνατόν κάποιος να παπαγαλίζει σε θέματα που απαιτούν κριτική θεώρηση? :)
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:07:04 μμ »
Οι σύμβουλοι είναι αυτοί που ερμηνευουν και αναλύουν το ΔΕΠΣ και το Α.Π. [/b]Είναι υπεύθυνοι για την εφαρμογή των προγραμματων και την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, δεν μπορεί να είναι ασχετοι  ή να ερμηνευουν  υποκειμενικά τον οδηγό.
 

Ε, καλά μην παίρνεις κι όρκο! Έχουν δει τα αυτιά μας κι έχουν ακούσει τα μάτια μας κατά καιρούς....... :P :P :P :P :P :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:18:22 μμ »
Ανέφερα απλώς την εμπειρία μου και οτι έχω διαβάσει που τυχαινει να ταιριάζει με την άποψη της συμβουλου.
Δεν είπα οτι είναι καταδικασμενοι οσοι έκαναν προφορική επικοινωνία. Υπάρχει μεγάλος βαθμός υποκειμενικότητας και δεν χρειάζεται να απογοητεύεται κανεις πρόωρα.Ο καλός σχεδιασμός μιας δραστηριότητας και η τεκμηρίωση είναι στοιχεία που λαμβάνουν υποψη οι βαθμολογητές.Αλλωστε η γενική εικόνα μετράει πιο πολύ, εχω δώσει 3 φορες σοβαρα.Πραγματικά κατέθεσα στο φορουμ οτι έμαθα φέτος για τον ασεπ μιας και έτυχε να βρίσκομαι σε δημοσιο σχολειο,  και εμαθα  πιο πολλά εκ των έσω. Δεν είμαι ξερόλα ούτε είμαι απόλυτη όπως ανέφερα και προηγουμένως  σε οτι αφορά τον ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:02 »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:49:35 μμ »
κι εχουμε ακομα απριλη (καλο μηνα κιολας) , μαη και ισως και ιουνη μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα
ω ρε γλεντια τι εχει να γραφτει μεχρι τοτε  :D
υπομονη .......
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 01, 2009, 01:36:12 μμ »
κι εχουμε ακομα απριλη (καλο μηνα κιολας) , μαη και ισως και ιουνη μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα
ω ρε γλεντια τι εχει να γραφτει μεχρι τοτε  :D
υπομονη .......

[/quot

Τελικά MairyLiscious συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είχες γράψει για το λόγο που δε γράφεις συχνα.Ώρα να αραιώνω κι εγώ! Καλύτερα να μασας παρά να μιλάς. ;D ;D ;D ;D :-X
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 01, 2009, 02:23:17 μμ »
κι εχουμε ακομα απριλη (καλο μηνα κιολας) , μαη και ισως και ιουνη μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα
ω ρε γλεντια τι εχει να γραφτει μεχρι τοτε  :D
υπομονη .......

[/quot

Τελικά MairyLiscious συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είχες γράψει για το λόγο που δε γράφεις συχνα.Ώρα να αραιώνω κι εγώ! Καλύτερα να μασας παρά να μιλάς. ;D ;D ;D ;D :-X

Συνάδελφοι......

Ολοι τις γνώμη μας λέμε εδώ μέσα ...μη το παίρνουμε προσωπικά.
Αλλοι συμφωνούν άλλοι πάλι όχι.
Δεν είναι κακό...
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος zoi83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 01, 2009, 03:34:43 μμ »
κι εχουμε ακομα απριλη (καλο μηνα κιολας) , μαη και ισως και ιουνη μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα
ω ρε γλεντια τι εχει να γραφτει μεχρι τοτε  :D
υπομονη .......

[/quot

Τελικά MairyLiscious συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είχες γράψει για το λόγο που δε γράφεις συχνα.Ώρα να αραιώνω κι εγώ! Καλύτερα να μασας παρά να μιλάς. ;D ;D ;D ;D :-X
Συνάδελφοι......

Ολοι τις γνώμη μας λέμε εδώ μέσα ...μη το παίρνουμε προσωπικά.
Αλλοι συμφωνούν άλλοι πάλι όχι.
Δεν είναι κακό...

και μαλιστα ειναι απολυτως λογικο να διαφωνουμε! μακαρι να ανοιξει το επαγγελμα και να περασουμε ολες!


Αποσυνδεδεμένος margaritaroni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:18:28 μμ »
  Βρε ριτα πες μας την άποψη σου για το συγκεκριμμένο θέμα..
περιμένω με αγωνία!ναιιιι... σε παρακολουθώ καιρο(κατασκοπος) και σέβομαι την άποψη σου.. Θεωρείς μία πολύ καλα τεκμηριωμένη επιστημονικά δραστηριότητα γλώσσας είναι λάθος???

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:21:32 μμ »
Τώρα ή εμένα εννοείς ή τη Reta. Αν εννοείς εμένα ευχαριστώ πολύ. :-* :-* :-* :-*Αν όχι, πάλι την πάτησα η ψωνάρα!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D Αν εννοείς τη Reta, βεβαια, θα συμφωνήσω μαζί σου. :) :) :)
όπως και να χει δεν πρόκειται να παίξω με τα νεύρα καμιάς μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Μετά όσες διαπραγματεύσεις θέλετε, αλλά το θεωρώ ανήθικο από μέρους μου να εκφέρω άποψη για κάτι που σας καίει και δεν μπορείτε να ελέγξετε την εγκυρότητα των λεγομένων μου ως προς αυτά που θεωρεί σωστά το περιβόητο ΑΣΕΠ. Μετά θα σας πω τι ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος margaritaroni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 01, 2009, 11:26:41 μμ »
Εσένα εννοούσα βρε συνονόματη!!Ναι έχεις απόλυτο δίκιο...αλλα επειδή εγω θα σκάσω-και σίγουρα δεν είναι ηθικο να παιζουμε με τα νευρα των αλλων μήπως μπορώ να σου στείλω ενα π.μ.??
Α!! ΚΑΙ πως γίνεται αυτο βρε παιδιά?? Δεν ξέρω.... :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 02, 2009, 12:40:51 μμ »
Τώρα ή εμένα εννοείς ή τη Reta. Αν εννοείς εμένα ευχαριστώ πολύ. :-* :-* :-* :-*Αν όχι, πάλι την πάτησα η ψωνάρα!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D Αν εννοείς τη Reta, βεβαια, θα συμφωνήσω μαζί σου. :) :) :)
όπως και να χει δεν πρόκειται να παίξω με τα νεύρα καμιάς μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Μετά όσες διαπραγματεύσεις θέλετε, αλλά το θεωρώ ανήθικο από μέρους μου να εκφέρω άποψη για κάτι που σας καίει και δεν μπορείτε να ελέγξετε την εγκυρότητα των λεγομένων μου ως προς αυτά που θεωρεί σωστά το περιβόητο ΑΣΕΠ. Μετά θα σας πω τι ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό.

εγω παλι δεν συμφωνω ...σε ειχα ρωτησει κι εγω για τα α, β , γ  δ καθως και για τη δραστηριοτητα και το δεππς
και μου ειχες πει κατι παρομοιο μεσω π.μ εφοσον καποια ατομα ζητανε τη γνωμη σου σημαινει κατι ....τωρα πια δεν το λεω υποτιμητικα δεν θελω να τη ξερω γιατι πιο πολυ φοβο μου βγαζει αυτο παρα οσα γραφεις δλδ εμεις που απαντησαμε και εξεταστηκαμε και τα συζηταμε τι θα επρεπε να πουμε κατσε να βγουν πρωτα γιατι δεν ξερουμε πως θα μας βαθμολογησουν ? οσο και αν ακουγομαι ''κακια'' θα εσκαγα αν δεν το ελεγα
τοτε που μου ειχες δωσει μια παρομοια απαντηση ειχα απογοητευτει παρα πολυ γιατι σε θεωρουσα δικο μας ανθρωπο που θα μας πει απλα και ωραια την επιστημονικη -εκπαιδευτικη του αποψη
οταν βγουν τα αποτελεσματα τι να την κανω  ?
μην τα παρεις προσωπικα οσα γραφω δεν εχω κατι με σενα ισως εγω φταιω που σε ειχα αλλιως μεσα στο μυαλο μου πλασσει και πιστεψα οτι θα μου απαντουσες εστω μεσω π.μ γιατι ανταλασσαμε καποια μηνυματα οτι ξερεις αγαπητη εγω θα εγραφα αυτο ...τεσπα για να μην κουρασω αλλο τον κοσμο εδω μεσα στην τελικη μπορει να μην γουσταρες να μου πεις  συγγνωμη για την εκφραση  ;D ;D οπως εγραψε και η sophie τις προαλλες
να ειστε καλα ολες  ;)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 02, 2009, 01:33:08 μμ »
Δεν ήξερα ότι έπρεπε να απολογηθώ γιατί έχω συγκεκριμένες αρχές και τις τηρώ. Στα αβγ πήρα θέση μόλις βγήκαν τα επίσημα και μάλιστα τεκμηρίωσα τις απόψεις μου στα σημεία που διαφωνούσα. Λυπάμαι Maryliscious που σε απογοητεύω, αλλά σε βρίσκω ιδιαίτερα απαιτητική. Και οι υπαινιγμοί σου δε μου άρεσαν καθόλου, τι θα πει φοβάμαι. Ποιον και γιατί; Διεκδίκησα ποτέ το αλάθητο του Πάπα και δεν τον ξέρω; Με το να γράφεις ότι τα λες καλοπροαίρετα και δε θέλεις να προσβάλεις δε σημαίνει ότι δεν κάνεις ταυτόχρονα και άσχημες νύξεις. Έχουν μείνει τουλάχιστον 2 μήνες μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Ασχοληθείτε με κάτι άλλο γιατί θα λαλήσετε πριν ασκήσει το δημόσιο την "ευεργετική" του ( :P :P :P :P) επίδραση γιατί μετά σας περιμένουν ακόμη πιο τρελές και άκυρες αγωνίες( βλ τοποθετήσεις, μεταθέσεις, αποσπάσεις μπλα, μπλα). :-X :-X :-X :-X :-X


Καλό κουράγιο
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 02, 2009, 02:23:26 μμ »
και καλα κανεις και τηρεις τις αρχες σου
τον εαυτο σου φοβασαι μηπως γραψεις κατι και μετα αποδειχθει λαθος

και αυτο φανηκε και στα α , β , γ , δ  ειπες αφου βγηκαν οι επισημες απαντησεις...

δεν κανω υπαινιγμους μιλω στα ισα
τεσπαντων δικαιωμα σου οπως και εμενα δικαιωμα μου να πω ελευθερα αυτο που εισεπραξα απο κει και περα την αληθεια σου μονο εσυ την ξερεις οπως και ο καθενας τη δικη του αληθεια την ξερει ο ιδιος

δεν ασχολουμαι ουτε εχω λαλησει αυτο μου λειπε ολημερις και οληνυχτις να σκεφτομαι τις απαντησεις ;D
εχω πλεον συμβιβαστει με το οτι θα περιμενω αλλους 2 μηνες
απλα σχολιασα τα οσα ειδα γραμμενα
και σιγουρα μας περιμενουν πολλες αγωνιες εκτος και εντος ασεπ ολη η ζωη μια μεγαλη αγωνια ειναι
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 766
Σύνολο: 777

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.