*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη  (Αναγνώστηκε 22340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 11:16:16 μμ »
Όχι. ;D
Φτιάχνω τραγουδάκια με τέτοιου είδους γνώσεις, του τα λέω σε ανύποπτο χρόνο, χωρίς να τον πιέσω χωρίς τίποτα και έχω παρατηρήσει ότι μετά από μερικές μέρες με ρωτάει με ενδιαφέρον ή μου επαναλαμβάνει πράγματα μόνος του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:14 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 12:05:30 πμ »
Τι άσχετο σκεφτόμουν τώρα. Ευτυχώς που ο φίλος μου ο zhto29 έχει μεγάλα παιδιά και δεν μπαίνει σε τέτοια θέματα, γιατί αλλιώς θα με έκραζε! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2012, 12:39:54 πμ από karxarias29 »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 01:55:22 πμ »
Δεν θα ηθελα με τιποτε να ημουν παιδακι σου!!Τι εχει να τραβηξει.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 12:45:33 μμ »
Μου έχουν δώσει κάποια βιβλιαράκια με διάφορα θέματα γι'  αυτήν την ηλικία και τον βάζω από εκεί να κάνει κάποιες ασκησούλες, περισσότερο, για να βάζει και λίγο τον πωπό του κάτω, οι οποίες απ' ό,τι φαίνεται του αρέσουν. Για ό,τι του μαθαίνω προφορικά, ψοφάει, για βιβλίο πάλι, δεν τον βλέπω και πολύ πρόθυμο. Ουφ, πολύ δύσκολη ηλικία. :-\
Αχ, άστα αυτά τα βιβλία. Μόνο που τα βλέπω μου τι δίνουν στα νεύρα εμένα που είμαι ενήλικη, φαντάσου ένα μικρό παιδάκι. Μην τον βάζεις στη διαδικασία του homework από τα 4. Πολύ πιθανό είναι να πετύχεις τα αντίθετα αποτελέσματα. Το παιδί σ' αυτή την ηλικία πρέπει να βρίσκει νόημα σ' αυτό που κάνει. Αυτό είναι απαράβατος κανόνας. Έτσι μόνο μπορεί να αναπτύξει εσωτερικά κίνητρα (π.χ. το κάνω γιατί μου αρέσει πολύ ή γιατί περνάω καλά) ώστε αργότερα να αγαπήσει τη μάθηση και να θέλει να μαθαίνει κάτι από μόνος του. Αυτά τα βιβλιαράκια δουλεύουν με τα εξωτερικά κίνητρα (π.χ. το κάνω γιατί είναι σωστό, ή για να γίνω καλός).
Αν θες να ασχοληθείς, και πολύ καλά κάνεις, πάρε ένα βιβλίο δραστηριοτήτων όπως το 1001 δραστηριότητες για ν' αγαπήσω το βιβλίο http://www.metaixmio.gr/products/635-1001-.aspx, 1001 δραστηριότητες για ν' ανακαλύψω τη φύση http://www.ebooks.gr/book/%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%88%CF%89-%CF%84%CE%B7-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B7-12939 και 1001 δραστηριότητες για τα νηπιαγωγεία http://www.metaixmio.gr/products/501-1001-.aspx των εκδόσεων Μεταίχμιο. Ειδικά στα δύο πρώτα θα βρεις καταπληκτικές δραστηριότητες, πάρα πολύ απλές, που θα τον ξετρελάνουν σίγουρα. Και μέσα απ' αυτές μπορείς να εξασκήσεις και το σχέδιο και τη γραφή, κ.λπ. Και δε θα βαριέται γιατί οι δραστηριότητες θα έχουν νόημα γι' αυτόν.
Ένα πολύ χρήσιμο παιδαγωγικό υλικό για τη φωνολογική συνειδητοποίηση, την εκμάθηση των ήχων της γλώσσας και τη σταδιακή εκμάθηση της ανάγνωσης και της γραφής είναι η Πινακωτή 1 (για παιδιά από 3-7 ετών) και η Πινακωτή 2 (για παιδιά από 5-9 ετών) http://www.protoporia.gr/pinakoti-1-p-119119.html. Είναι λίγο ακριβούτσικη (μέσω ίντερνετ μπορείς να τη βρεις και 65 ευρώ, από βιβλιοπωλείο φτάνει τα 80 ευρώ). Έχει πολύ όμορφες κάρτες και καρτέλες που θα του τραβήξουν αμέσως το ενδιαφέρον, έχει 20 παιχνίδια, και βιβλιαράκι οδηγιών για κάθε παιχνίδι.
Καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σου σε πράγματα που αξίζουν και θα τον βοηθήσουν πραγματικά παρά να τα πετάς σε τέτοια βιβλιαράκια του κιλού.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:14 »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 08:07:34 μμ »
Μου έχουν δώσει κάποια βιβλιαράκια με διάφορα θέματα γι'  αυτήν την ηλικία και τον βάζω από εκεί να κάνει κάποιες ασκησούλες, περισσότερο, για να βάζει και λίγο τον πωπό του κάτω, οι οποίες απ' ό,τι φαίνεται του αρέσουν. Για ό,τι του μαθαίνω προφορικά, ψοφάει, για βιβλίο πάλι, δεν τον βλέπω και πολύ πρόθυμο. Ουφ, πολύ δύσκολη ηλικία. :-\
... Ταυτοχρόνως, πριν κοιμηθούμε μαθαίνουμε πχ τα ουρανικά, τα οδοντικά, τα ρήματα. ;D
τι εννοείς;δύσκολη ηλικία για να διδάξει ένας καθηγητής;; :P
εννοείται καρχαρία....δεν είναι η ηλικία αυτή για να κάνει ασκησούλες από βιβλία ;D
βέβαια δικό σου είναι το καρχαριάκι και εσύ θα αποφασίσεις τι είναι καλύτερο γι αυτό αλλά άκου και τις συμβουλές των νηπιαγωγών του φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:44:41 πμ »
Δεν θα ηθελα με τιποτε να ημουν παιδακι σου!!Τι εχει να τραβηξει.
Έλα ρε, σοβαρά; Γιατί γνωριζόμαστε και προσωπικά και μιλάς; Ευτυχώς που εσύ θα είσαι σαφώς καλύτερη μάνα και θα καλύψεις και το δικό μου κενό στην κοινωνία. :P
... Άντε για να μην αρχίσω τα γαλλικά πρωί πρωί και ταλαιπωρώ τον φίλο μου τον Μάρκο να σβήνει πρωινιάτικα! >:(


Boldini και Demetroula καταρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Μερικές διευκρινίσεις, γιατί μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητή.

1. Έχω πει κατ΄επανάληψη ότι δεν μου αρέσει να μπερδεύομαι στα πόδια των ειδικών, εν προκειμένω της νηπιαγωγού. Απλώς, Η ΙΔΙΑ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ με συμβούλεψε να του κάνω ασκησούλες, ώστε να μάθει να συγκεντρώνεται λίγο και να μένει μέσα στο περίγραμμα.

2. Τα βιβλία που έχω είναι τα εξής: Στοιχεία διαθεματικής προσέγγισης σύμφωνα με το Α.Π.Σ. για το νηπιαγωγείο, Ρεβέκκα Κατσαντώνη, Εκδόσεις Μαίανδρος. Είναι 12 μικροί τόμοι, ο κάθε τόμος αφορά ένα θέμα, πχ Μέσα Μεταφοράς, Εγώ και οι άλλοι, Φθινόπωρο κλπ και είναι για παιδάκια 4+. Ενδεικτικά αναφέρω κάποιες ασκήσεις από ένα που έχω εύκαιρο. Δείχνει Μέσα Μεταφοράς και λέει: Χρωμάτισε μόνο εκείνα που ταξιδεύουν στην θάλασσα. Ή άλλο : Βάλε σε κύκλο μόνο ό,τι κινείται στον δρόμο.

3. Επειδή προφανώς, έδωσα την εντύπωση ότι ανήκω στα Ες Ες, απλώς να πω ότι ο συκεκριμένος τρόπος με τα ουρανικά πχ, είναι ένα παιχνίδι που κάνουμε με το παιδί, ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, και θυμάμαι ότι μου το έκανε ο πατέρας μου και μένα, όταν ήμουν μικρή. Δηλαδή, στα 2 μού είχε μάθει τις κωμωδίες του Αριστοφάνη και τους αρχικούς χρόνους ορισμένων ρημάτων και αφού τα έλεγα χωρίς, φυσικά, να καταλαβαίνω τι λέω, γελούσαμε. Δεν είδα να ... τράβηξα τίποτα, ούτε να έγινα δυστυχισμένη. Ίσα ίσα, επειδή βρέθηκε ένας χαρισματικός άνθρωπος και αντί όλα αυτά τα δυσνόητα και τα παπαγαλίστικα της γραμματικής και του συντακτικού να με βάλει αργότερα να τα διαβάσω μού τα έμαθε προφορικά, βιωματικά, με μορφή παιχνιδιού, είχα πολύ περισσότερη όρεξη για μάθηση και πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο από άλλα παιδιά της ηλικίας μου. Πού είναι το κακό σε αυτό;

4. Και κλείνω. Καλό θα ήταν, αν μας ξενίζει κάτι ή δεν το έχουμε δοκιμάσει να μη σπεύδουμε να το καταδικάσουμε. Να πω, λοιπόν,  ότι έλεγα σε μια φίλη μου νηπιαγωγό τη μέθοδο που ακολουθώ και, φυσικά, άρχισε να με κράζει. Αφού, λοιπον, γέλασα γιατί το περίμενα και της εξήγησα γιατί το κάνω και πώς αυτό θα χρησιμεύσει στο παιδί αργότερα, τι με ρώτησε; Ρε, συ, δίκιο έχεις, για πες μου το τραγουδάκι να το μάθω και εγώ στη δικιά μου! ;) Συνεπώς, πάταξον μεν, άκουσον δε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 08:54:51 μμ »
Λοιπόν, εγώ θα μιλήσω για μένα. Αν πρόσεξες δεν σχολίασα το τραγουδάκι με τα ουρανικά 1)γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τι ήταν αυτό το τραγουδάκι και 2)δε μου φάνηκε και κάτι κακό, μόνο και μόνο γιατί έκανες σαφές ότι το παιδί διασκέδαζε, όποτε καλό θα είναι.
Όσο γι' αυτά τα βιβλιαράκια, ναι, κατάλαβα ότι σου τα σύστησε η νηπιαγωγός. Αλλά εγώ δε συμφωνώ, ή μάλλον δε συμφωνώ πλήρως, γιατί: 1)ένα 4χρονο μπορεί να συγκεντρώνεται 6 λεπτά κατά μέσο όρο σε μια δραστηριότητα, ανάλογα με τη φύση της δραστηριότητας και τις συνεχής εναλλαγές της (1,5 λεπτό για κάθε έτος της ηλικίας), οπότε δεν είναι και τόσο παράξενο που δεν μπορεί να συγκεντρωθεί για πολύ. Επίσης, η ζωγραφική είναι μια δραστηριότητα που τα παιδιά την κάνουν επειδή τους αρέσει. Αν δεν τον ενδιαφέρει δεν έγινε και τίποτα. Προφανώς δεν έχει ακόμα κάτι να πει, ή δεν του δόθηκε ο λόγος να πει κάτι. Εντάξει, όλ' αυτά που σου γράφω είναι χωρίς να ξέρω την τάξη και τη νηπιαγωγό, οπότε παίρνεις απλά μια ιδέα.
Αυτά τα βιβλιαράκια, λοιπόν, δεν τα χρησιμοποιείς σαν homework όπως είπα. Περίμενε να το κάνεις αυτό από του χρόνου που θα έχει μεγαλώσει λίγο. Είναι ακόμα πολύ μικρός. Άσε τα βιβλιαράκια σε ένα σημείο του δωματίου που μπορεί να τα βλέπει κάθε μέρα και αν θέλει θα πάρει ένα βιβλιαράκι να ασχοληθεί από μόνος του. Ή μπορείς, αν θες να τον παροτρύνεις να ασχοληθεί με ένα απ' αυτά τα βιβλία, να το κολλήσεις σε κάτι που τον ενδιαφέρει και είναι το θέμα της συζήτησης, π.χ. μιλάτε για τα αυτοκινητάκια του, ότι έχει και μια μηχανή, δυο τρία φορτηγά, κ.λπ. Λες: "Ας δούμε κι εκείνο το βιβλίο που έχουμε" κ.ο.κ. Είμαι σίγουρη ότι κάπως έτσι το δουλεύεις, αλλά στο λέω για να το δουλέψεις ΜΟΝΟ έτσι και χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ πίεση. Τα παιδιά την μυρίζονται στον αέρα.
Εν ολίγοις θέλω να σου κάνω σαφές ότι δεν εξασκείς τη συγκέντρωση μόνο με αυτά τα βιβλία, δες και τα βιβλία που σου είπα. Δεν πιστεύω να πήγες να τα πάρεις όλ' αυτά τα βιβλιαράκια, και τα 12;;;; Γιατί και τα λεφτά στις εποχές που ζούμε δεν είναι και για "πέταμα".
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:51:16 μμ »
Καλησπέραααα σας, διάβασα εν τάχει το θέμα... και θα ήθελα να σχολιάσω σχετικά με τις μουτζούρες που κάνει ένα προνήπιο, όπως σχολίασαν και μερικοί συνάδελφοι φυσικά και δεν είναι ανησυχητικό. Σιγά σιγά θα αρχίσει να εκφράζεται. Φυσικά υπάρχουν και νήπια που ζωγραφίζουν διάφορα με τη φαντασία τους αλλά μοιάζουν με μουτζούρες και δε θα έλεγα ότι τα συγκεκριμένα παιδιά υστερούν νοητικά...  Όμως η ζωγραφική είναι σημαντική ....αλλά καλλιεργείται. Τα παιδιά πρέπει να αναπτύσουν την φαντασία τους και έπειτα την αποτυπώνουν στο χαρτί με συνεχη βελτίωση σε αυτή. Αυτό γίνεται με αξιόλογα κλασσικά ή σύγχρονα παραμύθια, θέατρο, συζήτηση, ερεθίσματα γενικότερα κτλ. Αν ένα παιδί βλέπει όλη μέρα τηλεόραση (το λέω γιατί το βλέπω στο νηπιαγωγείο) υστερεί σε λόγο και φαντασία απο τα υπόλοιπα. Να τονίσω ότι σε αυτή την ηλικία δεν είναι πρωταρχικός σκοπός τα παιδιά να μάθουν να ζωγραφίζουν σε περιγράμματα αλλά να αναπτυχθούν κοινωνικοσυναισθηματικά σωστά γιατί σε αυτή τη φάση της ζωής τους χτίζονται τα κοιν.συναισθ.κα θεμέλια όλης τους της ζωής. Τα υπόλοιπα έρχονται μετά απο αυτό....

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:53:35 μμ »
Ακριβώς. Συμφωνώ mariadrd. Γι' αυτό λιγότερο άγχος και πίεση. Και λιγότερα περιγράμματα!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:16:07 μμ »
ααα και κάτι ακόμη για τους γονείς είναι να κάνουμε τα παιδιά μας να νιώθουν συναισθηματικά ασφαλή! Ένα παράδειγμα που όλοι γνωρίζουμε είναι το γνωστό παιχνιδάκι ποιον αγαπάς πιο πολύ? τη μαμα? το μπαμπά? τη γιαγιά ή τον παππού? Αυτό όσο γλυκό κι αν φαίνεται και παιχνιδιάρικο σε κάποιους, είναι ένας ψυχολογικός εκβιασμός προς το παιδί σου. Ή φέρεσαι στο παιδί σου σα να είναι ένας μικρός βασιλιάς (υπερβολικό χάιδεμα και καθόλου όρια και κανόνες) και μετά έρχονται στο νηπιαγωγείο περί τις δεκατρείς μικρές βασίλισσες και περι τους δώδεκα μικρούς βασιλιάδες και η νηπιαγωγός πρέπει να κάνει ή τον γελωτοποιό ή τον δικτάτορα για αρχή..... Τα περι κοινωνικοσυναισθηματικής αγωγής στο νηπιαγωγείο είναι ένα τεράστιο θέμα, μία νέα ιδεολογία που εγώ τουλάχιστον στηρίζω ένθερμα. Ίσως βγαίνω εκτός τόπικ αλλά έτσι δημιουργούνται τα προβλήματα στο νηπιαγωγείο.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:42:33 μμ »
Demetroula μου, ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου και κάποια από τα βιβλία, θα τα πάρω οπωσδήποτε. :)

Δεν ήξερα ότι ο χρόνος συγκέντρωσης των προνηπίων είναι τόσο λίγος. Και άκου ένα περίεργο, όταν ξεκινήσαμε με τα βιβλιαράκια (τα οποία ειρήσθω εν παρόδω δεν μου τα πρότεινε η νηπιαγωγός, ούτε τα αγόρασα, αλλά τα είχε φιλικό μου πρόσωπο που τα χρησιμοποίησε στο δικό της παιδάκι) εννοείται ότι τα ξεφυλλίσαμε μαζί και είδα και εγώ ποιες δραστηριότητες είναι για την ηλικία του και ποιες όχι, ξεκινήσαμε από τα Μέσα Μεταφοράς με τα οποία ξετρελάθηκε. Κυρίως, γιατί γνωρίζει σχεδόν όλες τις μάρκες αυτοκινήτων και τα σήματα του ΚΟΚ απ' έξω και όταν είδε ότι είχε 2 ασκήσεις με σήματα, με το που ξύπνησε το πρωί το πρώτο πράγμα ήταν να μου ζητήσει να τα κάνουμε. Και μάλιστα, του είπα εγώ φτάνει και μου είπε όχι, να κάνουμε κι άλλες. :D

Ως προς τις ζωγραφιές, από τότε που διάβασα το τόπικ, τις παρατηρώ και είδα αφενός τα χρώματα που επιλέγει και αφετέρου μου λέει τι ζωγραφίζει και διαπιστώνω ότι έχουν "λογική" αυτά που εγώ συλλήβδην θεωρούσα και ονόμαζα μουντζούρες, ασχέτως αν πάντοτε τον επιβραβεύω για οποιαδήποτε προσπάθειά του. Δηλαδή, μού λέει άλλες φορές δεν έχω φτιάξει τίποτα συγκεκριμένο, απλώς έτσι ζωγραφίζω (= μουντζούρες), ή έχω φτιάξει πχ 1 σπιτάκι, 1 ποτάμι και 1 Γ (= μουντζούρες, αλλά με συγκεκριμένα θέματα). Μάλιστα, κάποια πραγματάκια τα καταφέρνει, πχ τον ήλιο, τα Γ, Π, Τ, το 11 κλπ.

Συνεπώς και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. :)
 

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:46:55 μμ »
Α καλά, mariadrd μου, αυτό πόσες φορές το λέω και στους μεγαλύτερους (πχ φίλους των παππούδων) να μην το κάνουν. Όπως επίσης τα είσαι σαν γύφτος, θα σε φάει/πάρει ο μαύρος κλπ ρατσιστικά! ::)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:58:43 μμ »
καρχαρίαεγώ τουλάχιστον ,ναι,σε παρεξήγησα.διάβασα για ασκήσεις,ρήματα,χρόνους και σχημάτισα μια άλλη εικόνα στο μυαλό μου!καλά έκανες και μας εξήγησες τι ακριβώς κάνεις με το παιδί σου,απλά να ξέρεις οτι όπως εγώ έτσι και πολλοί νηπιαγωγοί θεωρούμε δευτερεύουσας σημασίας ικανότητα το να ζωγραφίζει ένα παιδί εντός του περιγράμματος ειδικά σε μικρή ηλικία.άλλωστε,είπαμε,αυτό θα το καταφέρει σιγά σιγά.ίσως επειδή θεωρώ πιο σημαντικό να αναπτύξει ένα παιδί κοινωνικές δεξιότητες,δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας,επίλυσης προβλημάτων κλπ στα οποία υστερούν πολύ τα νήπια.το αν θα ξέρει τη διαφορά του απλώς από το απλά,δε λέω είναι εντυπωσιακό αλλά δεν είναι και τίποτα για τη "σχολική" ζωή μέσα στο νηπιαγωγείο

κάνεις πολύ καλά που ασχολείσαι με το παιδί σου απλά πρόσεξε μην αυξηθούν οι απαιτήσεις και οι προσδοκίες σου σε υπερβολικό βαθμό.μερικοί γονείς εκπαιδευτικοί το έχουν αυτό ;)(και προς θεού δεν χρειάζεται να του κάνεις κανένα τεστ! ;D)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 11:15:00 μμ »
Βoldini μου, ευχαριστώ και σένα για τις συμβουλές σου και να ξέρεις ότι πάντα ακούω πολύ προσεκτικά τι μου λένε οι ειδικοί. Απλώς, ρώτησα αυτά που ρώτησα, γιατί για τους άλλους τομείς που παραθέτεις η δασκάλα του μου είπε τα καλύτερα, οπότε δε χρειάστηκε να αναφέρω κάτι.

Α καλά, έχεις δίκιο, οι εκπαιδευτικοί το έχουμε αυτό που λες. Και ξέρω ότι έχουμε την τάση ειδικά οι μάνες να γινόμαστε υπέρ το δέον φορτικές. Ελπίζω ότι το κρατήσουμε ...under control. ;)

Kαι να προσθέσω και ατάκα που έλεγα πάντα ο πατέρας μου γελώντας. Το παιδί μέχρι τα 5 πρέπει να ξέρει αυτά που έγραψα παραπάνω και ... πόκα! ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161775
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.