*

Ψηφοφορία

καθε ποτε προτιματε να δινετε Ασεπ?

καθε χρονο(για να τα εχω και προσφατα)
50 (56.8%)
καθε δυο χρονια
14 (15.9%)
οταν διοριστουν ολοι οι επιτυχοντες
22 (25%)
καθε τρια χρονια
2 (2.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 87

Αποστολέας Θέμα: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ  (Αναγνώστηκε 10919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 11:00:17 πμ »
μπορεί να είναι κουρασμένος και απογοητευμένος ,ναι..
εξαθλιωμένος ??  αυτό ειναι επικίνδυνο γενικώς
όχι και εξαθλιωμένος .. έχουμε και μια αξιοπρέπεια..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:10:44 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 11:01:36 πμ »
εδω και αυτοι που τελειωνουν τωρα δεν εχουν ιδεα που πανε τα 4 !!!
μη τρελαθουμε!!.......
sharon, σεβομαι την αποψη σου η οποια εχει μια δοση αληθειας αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως.....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2009, 11:03:11 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 11:07:25 πμ »
Εσύ πώς βλέπεις κάποιον που δεν τον σέβεται το κράτος, οι συνάδελφοί του και οι μαθητές του? 300 ευρώ τον μήνα, τα οποία θα τα πάρει μετά από μήνες είναι το ...μηνιαίο χαρτζιλίκι μερικών μαθητών..Συμφωνώ και με τον Μάρκο.
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 12:00:47 μμ »
κάνεις δεν ζει από την ωρομισθία και την πδσ.. και σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι τα χρήματα δεν είναι παρά μόνο ψίχουλα κι αυτά μάλιστα τα δίνουν του αγίου..όμως κοίτα τι γίνεται γύρω ..και οι αγρότες ταίζουν τον κόσμο όλο και αυτοί δεν πληρώνονται .. πέρασαν και γιορτές χωρίς να χουν μια.. και ο κόσμος χάνει τη δουλειά του κάθε μέρα .. και παντού υπάρχει κρίση ..κι όλα βαίνουν κατά το γκρεμό..
ναι ,,,κι ο κόσμος καίγεται ..
όταν διαλέγεις το δρόμο πδσ, ωρομισθία , αναπλήρωση, διορισμός ξέρεις τι σε περιμένει και κάνεις το κουμάντο σου.. σίγουρα δεν μπορούν να το υποστούν όλοι.. και γι΄αυτό κάνουμε τις επιλογές μας .. δεν μας το επιβαλλει κανείς να διαλέξουμε αυτόν ή κάποιον άλλο δρόμο..

κρίνω και αποφασίζω!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:10:44 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 01:48:40 μμ »
     " ειρήνη ημιν "
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 01:56:33 μμ »
Μάρκο μου, δεν τσακωνόμαστε. Εκφράζουμε και οι 2 μας δύο αντίθετες απόψεις.. ;) Η αλήθεια είναι ότι όταν κάποιος θέλει να εργαστεί ως εκπαιδευτικός, δεν έχει άλλη επιλογή από την ωρομισθία. Εκτός κι αν ανήκει στους διοριστέους..Η επιλογή έγκειται στο αν θέλει να εργαστεί σε σχολείο ή να το πάρει απόφαση και να αλλάξει προσανατολισμό..Το θέμα είναι, γιατί να μην γίνονται άμεσοι διορισμοί, μαζικοί και να πάψουν πιά αυτές οι απαράδεκτες συνθήκες εργασίας. Οι καθηγητές ανήκουν σε άλλη κατηγορία ανθρώπων και οι δάσκαλοι σε άλλη?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 03:21:09 μμ »
Μάρκο μου, δεν τσακωνόμαστε. Εκφράζουμε και οι 2 μας δύο αντίθετες απόψεις.. ;) Η αλήθεια είναι ότι όταν κάποιος θέλει να εργαστεί ως εκπαιδευτικός, δεν έχει άλλη επιλογή από την ωρομισθία. Εκτός κι αν ανήκει στους διοριστέους..Η επιλογή έγκειται στο αν θέλει να εργαστεί σε σχολείο ή να το πάρει απόφαση και να αλλάξει προσανατολισμό..Το θέμα είναι, γιατί να μην γίνονται άμεσοι διορισμοί, μαζικοί και να πάψουν πιά αυτές οι απαράδεκτες συνθήκες εργασίας. Οι καθηγητές ανήκουν σε άλλη κατηγορία ανθρώπων και οι δάσκαλοι σε άλλη?
η διαφορά ανάμεσα στους δασκάλους και στους φιλολόγους ή άλλες ειδικότητες καθηγητών έγκειται στο γνωστό " προσφορά και ζήτηση" . το πρόβλημα είναι η ανοργανωσιά αυτού του κράτους, που καλά βαστεί εδώ και αιώνες! θα έπρεπε να είχε προβλέψει την ανάγκη για περισσότερους δασκάλους, ώστε τώρα να μην τους κυνηγά με το δίκανο και πολλά πολλά άλλα...οι λαικίστικες πολιτικές μας έχουν φέρει σε αδιέξοδο όλους, την κοινωνία στο σύνολό της! προσπαθώ να είμαι σισιόδοξη κατά τάλλα!!!! ::) ::) ::)
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος zulte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • dato tempore
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 12:55:33 πμ »
Ειδα σε ενα αλλο θεμα αυτου του site καποιες οδηγιες που εχουν οι διορθωτες και με βαση αυτες διορθωνουν τα γραπτα μας.Αν θυμαμαι καλα η olgalia τις ειχε παραθεσει. Θα σε παρακαλουσα λοιπον (γιατι πολλοι το εχουμε απορια) να μας πεις απλα πως επιλεγονται αυτοι οι διορθωτες,τι δουλεια κανουν κ.λ.π. Λογικα, για να εχεις τις οδηγιες τους θα ξερεις και καποιον απο αυτους. Δε ζητω ονοματα, δεν ενδιαφερουν αυτα.Απλα να ξερουμε κι εμεις ποιοι ειναι αυτοι οι ανθρωποι.Ειναι τραγικο να μην ξερεις απο ποιον εξαρταται η καριερα σου! 

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 01:23:03 πμ »
Ειδα σε ενα αλλο θεμα αυτου του site καποιες οδηγιες που εχουν οι διορθωτες και με βαση αυτες διορθωνουν τα γραπτα μας.Αν θυμαμαι καλα η olgalia τις ειχε παραθεσει. Θα σε παρακαλουσα λοιπον (γιατι πολλοι το εχουμε απορια) να μας πεις απλα πως επιλεγονται αυτοι οι διορθωτες,τι δουλεια κανουν κ.λ.π. Λογικα, για να εχεις τις οδηγιες τους θα ξερεις και καποιον απο αυτους. Δε ζητω ονοματα, δεν ενδιαφερουν αυτα.Απλα να ξερουμε κι εμεις ποιοι ειναι αυτοι οι ανθρωποι.Ειναι τραγικο να μην ξερεις απο ποιον εξαρταται η καριερα σου! 

Τις οδηγίες τις έχω και εγω. Τις έδινε ο ΑΣΕΠ πέρυσι μαζί με το γραπτό σου, αν τις ζητούσες. Εγώ είχα πάρει τις οδηγίες που είχαν δοθεί για τη διδακτική και το γνωστικό των αρχαίων.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 02:47:08 πμ »
προσωπικα πιστευω οτι οι γνωσεις που μας προσφερονται ειναι γενικα ελαχιστες.
το κατα ποσο κανεις ειναι καλος καθηγητης οφειλεται στο κατα ποσο του αρεσει η δουλεια,αλλα κ επισης στο κατα ποσο σεβεται τα παιδια(εμενα προσωπικα δε μου αρεσει η δουλεια,αλλα κανω οτι μπορω γιατι δε θελω να χαντακωσω φτωχα παιδια της πδσ,αλλα να τους προσφερω κατι)
δε βλεπω διαφορα στο να εμπιστευτω καποιον που διδασκει πρωτη φορα 40 χρονων,αλλα ισως κ να χει ορεξη,κ σε εναν οπως εγω που τυχαινει να σχολαω απο αλλη δουλεια,και να πρεπει να κανω πδσ σε χωριο μετα..νομιζεις οτι ειδικα αν δεν ειχα ορεξη θα προσφερα πολλα,πηγαινοντας απο ασχετη δουλεια σε διδασκαλια?ενα μυαλο ειναι,δεν προσαρμοζεται ευκολα...
επισης,πιστευω οτι σε καθε δουλεια,απαιτησεις εχεις αμα πληρωνεις...αμα δεν πληρωνεις κ ο αλλος το κανει για προυπηρεσια,το μονο που θα τον νοιαζει τις περισσοτερες φορες(χωρις να χει απ την πλευρα του αδικο,αλλα κακο για τα παιδια) ειναι να γραφονται οι ωρες...
παρε λοιπον ενα στα 40,διορισε τον,πληρωσε τον κ απαιτησε απ αυτον(αν τυχει κ δεν εχει λιγο φιλοτιμο) να καλυψει τα κενα του κ να δουλεψει σωστα...ετσι γινονται οι σωστες δουλειες...οτι πληρωνεις παιρνεις.που λεει κ ο λαος...
οσο για το <αδιαβλητο> του διαγωνισμου,πιστευω οτι δεν υπαρχει πολυ...σιγουρα καποιοι γνωριζουν...αλλα κ οι διφορουμενες ερωτησεις,κ το ειδος τους,δεν πιστευω οτι διασφαλιζουν την ποιοτητα του διοριστεου..προτιμω με τη σειρα..!γιατι παλιοτερα που υπηρχε επετηριδα,οι καθηγητες ηταν χειροτεροι απ τους τωρινους νεοδιοριστους??δε νομιζω.....

το χειροτερο ειναι οτι τα παιδια(κ ιδιως τα φτωχα κ των χωριων) πληρωνουν αυτο το χαλι της προσπαθειας να κοπουν λεφτα απ την εκπαιδευση βαζοντας 10 ωρομισθιους αντι να διορισουν 2 ατομα....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2009, 02:55:17 πμ από DOG »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 02:52:24 πμ »
κάνεις δεν ζει από την ωρομισθία και την πδσ.. και σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι τα χρήματα δεν είναι παρά μόνο ψίχουλα κι αυτά μάλιστα τα δίνουν του αγίου..όμως κοίτα τι γίνεται γύρω ..και οι αγρότες ταίζουν τον κόσμο όλο και αυτοί δεν πληρώνονται .. πέρασαν και γιορτές χωρίς να χουν μια.. και ο κόσμος χάνει τη δουλειά του κάθε μέρα .. και παντού υπάρχει κρίση ..κι όλα βαίνουν κατά το γκρεμό..
ναι ,,,κι ο κόσμος καίγεται ..
όταν διαλέγεις το δρόμο πδσ, ωρομισθία , αναπλήρωση, διορισμός ξέρεις τι σε περιμένει και κάνεις το κουμάντο σου.. σίγουρα δεν μπορούν να το υποστούν όλοι.. και γι΄αυτό κάνουμε τις επιλογές μας .. δεν μας το επιβαλλει κανείς να διαλέξουμε αυτόν ή κάποιον άλλο δρόμο..

κρίνω και αποφασίζω!!




με συγχωρεις αλλα στον ιδιωτικο τομεα,ενα 700αρι το παιρνεις!αρα ψιλοβγαινεις...με 300 του ωρομισθιου που παμε?ο οαεδ δινει 430 στο ταμειο!!
τωρα αν εννοεις επιλογη το η <πειναω κ κανω πδσ κ ωρομισθια>  η <πεταω το πτυχιο στα σκουπιδια,η το κορνιζωνω στην ασχετη δουλεια που ειμαι> εγω δεν το θεωρω...γιατι αλλο δρομο εγω δε βλεπω...
τα ιδιαιτερα ειναι ανασφαλιστη εργασια κ το φροντιστηριο εκμεταλλευση...

Αποσυνδεδεμένος zulte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • dato tempore
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 12:51:29 μμ »
Και με την πδς αποκτας καποια εμπειρια οσο να ναι.Και μονο που μπαινεις στην ταξη, γραφεις στο βιβλιο υλης, ειναι μια πρωτη εξοικοιωση με το αντικειμενο σου. Ολοι οσοι ασχολουνται με ιδιαιτερα, φροντιστηρια εχουν εμπειρια γιατι ερχονται σε επαφη με τα σχολικα βιβλια. Το τραγικο ειναι με τους δασκαλους που δεν προλαβαινουν να παρουν πτυχιο και αμεσως τους βαζουν στην ταξη! Εκει πως να εμπιστευτει ο γονιος ενα 22χρονο παιδι να μαθει στο παιδι του γραμματα? Δεν εννοω οτι ειναι ανικανος, αλλα απο τη στιγμη που δεν εχει καμια διδακτικη εμπειρια, καλειται να ηγηθει μιας ταξης 20 ζιζανιων. Εμεις τουλαχιστον ξεκιναμε απο τα μαλακα. Πρωτα τα ιδιαιτερα, μετα τα φροντιστηρια, η πδς και ειμαστε ετοιμοι να μπουμε στην ταξη. Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα. Μετα και την ωρομισθια μου, νιωθω πανετοιμη και σιγουρη να μπω στην ταξη και να αντιμετωπισω το οτιδηποτε. Εμεις εχουμε "ψηθει"αρκετα, οι δασκαλοι οχι.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 01:23:26 μμ »
To θέμα δεν είναι τί κάνουν οι δασκαλοι αλλά τί κάνουμε εμείς!
Και εμας αν μας διόριζαν στα 22 θα πηγαίναμε...δε θα λέγαμε "περιμένετε 2-3 χρονάκια να αποκτήσω εμπειρία"...Βαρέθηκα να ακούω συνέχεια "οι δάσκαλοι το ένα οι δάσκαλοι το άλλο..."!Ναι διορίζονται και μπράβο τους!Εγώ θα έλεγα και στα δικά μας!

όσον αφορά το θέμα των 300 ευρώ δε νομίζω ότι είναι αυτό που πρέπει να μας απασχολεί!Πληρωνόμαστε βάση των ωρών!Άρα το θέμα είναι ότι απασχολούν εργαζόμενους με 11 ώρες τη βδομάδα!
Οσο για τη λέξη "εξαθλιωμένος" μου φαίνεται πολύ βαριά!
Δε λέω...Λογικό είναι κάποιος που βασανίζεται για χρόνια με ωρομισθίες να το δει μετά σαν αγγαρία!Αλλά και ο σαραντάχρονος δε νομίζω να περίμενε 20 χρόνια χωρίς να κάνει τίποτα για να διατηρήσει την "όρεξή" του!Σε αυτή την περίπτωση όμως δε μου φταίει ο συνάδελφος που βολεύτηκε" αλλά το κράτος που για χρόνια τον ταλαιπωρούσε και ρουφούσε τις δυνάμεις του!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: χρονικο οριο διαγωνισμου Ασεπ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 08:54:51 μμ »
Οι ερωτήσεις προπό κ λόττο για αυτόν που τις χαρακτήρισε έτσι είναι λίγες κ το κάνουν για να υπάρχει μία διαβάθμιση ,αν έγραφαν όλοι άριστα θα έπρεπε να διοριστούν όλοι ,αυτό δε γίνεται.Στην Ελλάδα ζούμε.Ο Ασέπ είιναι ένας αδιάβλητος διαγωνισμός  όπως  κ οι πανελλήνιες(δε θα δω τους 10 που παρανομούν κ θα παρανομούν με οποιοδήποτε σύστημα ,για να τον κρίνω).Όποιος πιστεύει ότι ο Ασέπ είναι διαβλητός να μην ξαναδώσει ,γιατί κάνει κακό στον εαυτό του που τον περνάει για χαζό.Εγώ προσωπικά πιστεύω στην αξιοκρατία,σέβομαι τους ανθρώπους που τα κατάφεραν κ θυσίασαν πολλά πράγματα ,ακόμη κ το να βγάζουν χρήματα αμέσως μετά τη σχολή επιλέγοντας να  μη δουλέψουν,να μείνουν με γονείς κιάλλο,να μην κάνουν οικογένειες ,για να διαβάσουν κ να διοριστούν.Επετηρίδα ούτε για αστείο ,βολεμένους κ τελειωμένους καθηγητές δε θέλουμε αλλά σπίρτα.Αξιολόγηση κ στην μονιμότητα,ο καλός δεν έχει τίποτα να φοβηθεί.Όσο για τα μόρια των αναπληρωτών κ ωρομισθίων αν δεν υπάρχουν πια,με τέτοια ανεργία ,πιστέψτε με θα βρεθούνε άνθρωποι να πάνε.....εγώ θα πήγαινα κ χωρίς μόρια.Ας πάψουμε να γκρινιάζουμε ας είμαστε ρεαλιστές πλέον,όλα είναι θέμα επιλογών.Αν θέλεις να μη θυσιάσεις τίποτα κ να τα έχεις όλα εύκολα ,τότε ναι τα πράγματα σήμερα είναι  εξαιρετικά δύσκολα  για όλους ,αν είσαι στη γη κ έχεις επίγνωση του τι συμβαίνει στην παγκόσμια οικονομία κ αγορά θα κάνεις κάθε μέρα την προσευχή σου που έχεις  ιδιαίτερα ή δουλεύεις σε ιδιωτικό,ή σε δημόσιο ως ωρομίσθιος ή αναπληρωτής ή οπουδήποτε αλλού.Τα πράγματα είναι δύσκολα κ όλοι πρέπει να το καταλάβουμε κ να προσπαθήσουμε να προσαρμοστούμε στις σημερινές συνθήκες ,αν θέλουμε να έχουμε ένα κράτος κ να μην διαλυθούν όλα.Χρήματα δεν υπάρχουν για του Α ,Χ,ψ  λόγους,τι πρέπει να κάνουμε να αυτοκτονήσουμε κ να λέμε δημόσιο κ ξερό ψωμί?Ολοι δεν μπορουν να μπουν ,αυτοί που θα μπουν πρέπει να μπουν με απόλυτη αξιοκρατία.Οι υπόλοιποι θα βρουν άλλες δουλειές ή κ καμμία ανάλογα με το θέλω κ την υπομονή τους(ξέρω πολλές γνωστές από τη σχολή που μεγαλώνουν παιδιά μόνο κ ο Πλάτωνας  κ τα άλλα φιλολογικά είναι παρελθόν  πλέον γιαυτές....)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.