*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα λόγου  (Αναγνώστηκε 38263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 12, 2009, 01:11:15 πμ »

Είμαι φυσικός και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για τον ανηψιό μου που είναι 4,5 χρονών περίπου( τον Ιούλιο κλείνει τα 5).Η ομιλία του δεν είναι καθόλου καθαρή σε σημείο που εμείς που δεν ανήκουμε στην άμεση οικογένεια του δεν καταλαβαίνουμε σχεδόν ποτέ τι λέει.Το είπα στη νύφη μου και την παρότρυνα να δει καλύτερα κάποιον ειδικό.Για την ακρίβεια, επειδή φοβήθηκα πως θα το πάρει δεν της είπα για λογοθεραπευτή αλλά για αναπτυξιολόγο για να δούμε πόσο έτοιμος είναι για το νήπιο και μάλιστα της είπα ότι αυτό θα κάνω κι εγώ για την κόρη μου που είναι στην ίδια ηλικία.Μου απάντησε ότι ρώτησε τη νηπιαγωγό στο προνήπιο του μικρού η οποία της είπε ότι ο μικρός δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά και να είχε ήταν πολύ νωρίς για να το δούνε τώρα.Αυτά ,της είπαν,τα συζητάμε στο νήπιο και βλέπουμε...στα προνήπια όλα αυτά δικαιολογούνται... Ισχύει κάτι τετοιο γιατί ειλικρινά ο μικρός μιλά ακαταλαβίστικα και σπάνια κάνει προτάσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλήματα λόγου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:28 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 12, 2009, 10:53:25 πμ »
οταν το παιδι ειναι προνηπιο δινεται καποιος χρονος να καθαρισει η ομιλια του.αν ομως το παιδι εχει μεγαλυτερο προβλημα οπως το να μην κανει προτασεις να μην εχει λεξιλογιο  να  συνοδευεται με ανωριμη συμπεριφορα και πολλα αλλα,κατα τη γνωμη μου πρεπει να δει καποιον ειδικο. ειναι διαφορετικο να μην μπορει να αρθρωσει μερικα φωνηματα και διαφορετικο να μην μπορει να επικοινωνησει με το περιβαλλον.καλα εκανες κ το εθεσες στη νυφη σου.πρεπει με καποιον τροπο να την καθοδηγησεις.υπαρχουν ενημερωτικα φυλλαδια που λενε για το επιπεδο αναπτυξης του λογου σ αυτη την ηλικια.βρες εναν τροπο να τα διαβασει κα απο μονη της θα καταλαβει. εξαλλου γιατι να μη βοηθησει το παιδι νωριτερα ειδικα αν το "μαθημα" γινεται σαν παιχνιδι κ περναει κ αυτο καλα;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 12, 2009, 10:56:17 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι στο προνήπιο σπάνια συστήνεις λογοθεραπεία το παλεύεις μόνη σου, κάνεις προτάσεις στους γονείς και ελπίζεις στην ωρίμανση του παιδιού.
Όμως εγώ προσωπικά γύρω στο Πάσχα αρχίζω να στρέφω τους γονείς προς την εκδοχή του αναπτυξιολόγου, ώστε να έχουν μια ολοκληρωμένη εικόνα για το παιδί τους, γιαυτί αυτό που σε εμένα μπορεί να φαίνετα ως πρόβλημα λόγου και άρθρωσης μπορεί στην πραγματικότητα να είναι πρόβλημα συναισθηματικό ή αναπτυξιακό το οποίο βέβαια δεν είμαι σε θέση να διαγνώσω. Εξαρτάται βέβαια και από την περίπτωση έτσι, γιατί αν βλέπεις ένα παιδί να καλύπτει πολύ δρόμο σε σύντομο χρονικό διάστημα το αντιμετωπίζεις αλλιώς από ένα παιδί που δεν τραβάει με τίποτα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 12, 2009, 11:13:25 πμ »
Καλημερα,
είχαμε στον παιδικό που δούλευα μια ζουζου προπρονηπιο(φοβερη ονομασια). Η νηπιαγωγός της, είχε ήδη κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου στους γονεις από τα 3 της χρόνια γιατι το παιδί φαινόταν πως είχε μεγαλο πρόβλημα στο λογο. οι γονεις έλεγαν πως χαιδεύονταν η μικρή και πως θα ωριμασει!!!!!!!!!στο προνήπιο τα ίδια.ελα όμως που έφτασε στην τάξη μου(νήπιο πια) και δεν είχε βελτιωθεί και προτειναν στους γονεισ απο κεντρο ψυχικής υγείας και απο ιδιωτικο κέντρο να επαναλάβει το νηπιαγωγείο και να κάνει παραλληλα και 3-4 φορες την εβδομάδα λογοθεραπεία....
Τότε ήρθε η συνειδητοποίηση απο μέρους της οικογένειας -με ότι αυτο επακολουθεί σε επίπεδο σχέσεων μεταξυ του ζευγαριου και των παιδιών του- και έτρεχαν κανοντας 5 :(λογοθεραπείες την εβδομάδα, χωρις όμως παλι να μπορούν να αναπληρώσουν τη δουλεια που δεν έγινε τόσα χρονια, παρόλι την πίεση τόσο στο παιδι όσο και στο δικό τους πρόβλημα.
Κάθε περίπτωση επομένως είναι μοναδική! Είμαι κατα τον κέντρων που έχουν στήσει το κερδοφόρο μαγαζάκι τους στην αγωνία των γονιών όμως καποιες φορές πρέπει να γίνεται η επίσκεψη από νωρίς έστω και για ενημερωση.Αυτά απο εμενα
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλήματα λόγου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:28 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 12, 2009, 11:47:37 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.Αυτό που με προβλημάτισε κι εμένα είναι ότι η νηπιαγωγός δεν πρότεινε στη νύφη  μου καμία ασκησούλα για το σπίτι σε μορφή παιχνιδιού.Εγώ επέμενα να δούμε έναν αναπτυξιολόγο σε ένα κρατικό νοσοκομείο εδώ στην περιοχή μας.Είναι κάποια που έχει γενικά καλή φήμη και ελπίζω να ακολουθήσει τη συμβουλή μου.Σας ευχαριστώ πάντως πολύ και πάλι!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 12, 2009, 01:10:04 μμ »
H Νηπιαγωγός δεν έχει καμιά δουλειά να προτείνει άσκηση και πολύ καλά έκανε κατά τη γνώμη μου. Το μόνο που μπορεί να προτείνει είναι η ενθάρρυνση και η ενίσχυση του παιδιού κάθε φορά που μιλά σωστά, το να μιλούν στο παιδί ολοκληρωμένα και σωστά και γενικότερα να το ενθαρρύνουν να μεγαλώσει. Το δεύτερο στάδιο πραγματικά θα ήταν να προτείνει αναπτυξιολόγο σε κρατικό νοσοκομείο όπως πρότεινες κι εσύ.

Πάντως walse έχω δει παιδιά να κάνουν άλματα την πρώτη τους χρονιά στο νηπιαγωγείο, οπότε πραγματικά κανείς δεν μπορεί να ξέρει πώς θα προχωρήσει κάτι. Το ότι είναι λάθος πάντως να αφήνεις τους γονείς να κοιμούνται όταν βολεύονται το συμμερίζομαι κι εγώ σαν άποψη, αλλά μέχρι εκεί.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 13, 2009, 10:29:26 πμ »
Αυτό ειπα και εγω, έστω και για ενημέρωση να πάνε σε κάποιο κέντρο. Το έχω δει και εγώ για έναν μαθητή μου που όλοι από το προπρονήπιο τόν είχαν σαν "χαμένη υπόθεση" σε δυο μηνες να "αναπληρώνει" όσα δεν είχε καταφέρει σε 5 χρόνια! όπως είπα όμως κέθε περίπτωση είναι μοναδική.
Και εγω διαφωνώ με τις ασκησούλες σε μορφή παιχνιδιού από τη νηπιαγωγό για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είμαστε ειδικευμένες για κάτι τέτοιο  και ως εκ τούτουείναι παρακινδυνευμένο να προσπαθήσουμε να καταφέρουμε αυτό το οποίο άλλοι έχουν σπουδασει και μελετήσει σε βάθος
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 13, 2009, 10:35:43 πμ »
Μια χαρά τα λές. Συμφωνώ απολύτως.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 13, 2009, 01:39:05 μμ »
Διαβαζω  με  ενδιαφερον  την κουβεντα  σας  και  θελω  να ρωτησω  τι ακριβως  ειναι ο  αναπτυξιολογος .. ο γιος  μου ειναι 4  με δυσκολια  μερικες φορες να καθαρισει τις  προτασεις του,  τις λεει μπερδεμενες  οταν βιαζεται  . Μερικες  φορες ομως τα λεει πεντακαθαρα.  Η νηπιαγωγος  , σε δημοσιο , μου ειπε οτι εχει δει φοβερη καλυτερευση απο οταν πρωτοπηγε . Η λογοθεραπευτρια μου ειπε οτι δεν ειναι ωριμος  να ακολουθησει θεραπεια και με επιφυλαξη αντιμετωπιζω το θεμα , γατι δεν προσπαθησε να κερδισει το παιδι και να το φερει κοντα της .Στα σχεδια μου ειναι η επεμβαση αν δω οτι εξακολουθει  το προβλημα για να μην αντιμετωπισει θεμα στην Α δημοτικου.. τι με συμβουλευετε να κνω ?  να επεμβω  τωρα αμμεσα  η' αργοτερ¨?  ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 13, 2009, 01:48:42 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 13, 2009, 02:00:19 μμ »
Οι αναπτυξιολόγοι είναι εξειδικευμένοι παιδίατροι. Βρίσκονται σε μεγάλες παιδιατρικές μονάδες παιδιατρικών νοσοκομείων και μπορούν να ξετινάξουν το πιτσιρίκι με τη συνδρομή και ψυχολόγων για να ελέγξουν αν η ανάπτυξη του παιδιού βρίσκεται σε ικανοποιητικό επίπεδο. Τα μικρά παιδιά έχουν τεράστιες διαφορές ακόμη και από μήνα σε μήνα οπότε μην ανησυχείς ακόμη πολύ. Κακό πάντως δε θα ήταν να περάσεις μια βόλτα από ένα αναπτυξιολογικό κέντρο και επιδίωξε να κλείσεις ραντεβού σύντομα γιατί ως γνωστόν στα δημόσια πεθαίνεις σήμερα και το ραντεβού σου με το γιατρό είνα ισε δυο μήνες. Καλά κάνεις και το παρακολουθείς, αλλά μην τρελαθείς κιόλας.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 13, 2009, 03:50:25 μμ »
ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση και για την καθοδηγηση σχετικα με τον   αναπτυξιολογο..  που  δεν ειχα ιδεα καν αν υπηρχε  τετοια  ειδικοτητα

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 13, 2009, 05:44:52 μμ »
Είναι επειδή δεν έχει χρειαστεί στα αλήθεια βρε για να το ξέρεις. Ρώτα σε πρώτη φάση τον παιδίατρό σου για τους προβληματισμούς σου.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 15, 2009, 10:51:48 μμ »
Για εμενα το καλυτερο δημοσιο κέντρο αναπτυξιακης παιδιατρικης ειναι στο Παιδων με υπευθυνη την επικουρη καθηγητρια παιδιατρικης κα. Λωρεττα Θωμαιδου. Οποιος ομως θελει να κλεισει ραντεβου πρεπει να το κανει πολυ καιρο πριν.

ΙΑΤΡΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ   
Διεύθυνση
Α' Παιδιατρική Κλινική Παν/μίου Αθηνών Χωρέμειο Ερευνητικό Εργαστήριο
Νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία»
Τηλ. Επικοινωνίας : 210-7467457
Email : devped@paidon-agiasofia.gr

Περιγραφή Τμήματος

Από το 1991 οργανώθηκε και λειτουργεί ΠΡΟΤΥΠΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ στο οποίο γίνεται διαγνωστική εκτίμηση , παρακολούθηση και καθοδήγηση παιδιών με καθυστέρηση νοητικών , γλωσσικών και κινητικών δεξιοτήτων καθώς και χαρισματικών παιδιών. Το ιατρείο λειτουργεί σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο που διαθέτει ηχομόνωση, ειδική οπτικοακουστική εγκατάσταση και ειδικά αναπτυξιακά τεστ . Στα πλαίσια της λειτουργίας του ιατρείου, εφαρμόζονται και για ερευνητικούς σκοπούς ειδικά Εκπαιδευτικά Προγράμματα Πρώιμης Παρέμβασης.


Υπευθ. Τμήματος:Λωρέττα Θωμαίδου
Παιδίατρος - Αναπτυξιολόγος
 

   Στελέχωση
- Ειδικά εκπαιδευμένη νοσηλεύτρια αδελφή
- Επιστημονικοί Συνεργάτες - μερικής απασχόλησης :
- Παιδονευρολόγος
- Παιδαγωγοί ειδικής αγωγής
- Ψυχολόγος
- Εργοθεραπευτές
- Λογοθεραπευτές
- Κοινωνική Λειτουργός

   Νοσήματα που αντιμετωπίζονται
# Νοητική υστέρηση
# Διαταραχές λόγου - ομιλίας
# Διάχυτες διαταραχές ανάπτυξης
# Αυτισμός
# Διαταραχές συμπεριφοράς
# Μαθησιακές δυσκολίες ειδικού και μη ειδικού τύπου ( Δυσλεξία , δυσγραφία, δυσορθογραφία,     δυσαριθμησία )
# Αισθητηριακές διαταραχές ( Βαρηκοία, Διαταραχές όρασης, Δυσπραξίες )
# Υπερκινητικότητα - Διάσπαση προσοχής
# Παιδιά με εξαιρετικές ικανότητες
# Ταλαντούχα ή χαρισματικά παιδιά
# Παιδιά με γενετικά και μεταβολικά νοσήματα

   Ειδικές εξετάσεις που πραγματοποιούνται
Στο Ιατρείο εξετάζονται παιδιά που παραπέμπονται από όλη την Ελλάδα καθώς και νοσηλευόμενα παιδιά με πλήρη αναπτυξιακό έλεγχο. Μερικές από τις ειδικές αναπτυξιακές δοκιμασίες που εφαρμόζονται είναι το Griffiths Mental Development Scales. Reynell development Language Scales , Reynell-Zinkin Developmental Scales for Young Visually Handicapped children, Receptive-expressive Emergent Language Scales, Symbolic Play-test, A Checklist of Behaviors and Skills for Children Showing Autistic Features, WISC-IIΙ, Silver and Soksen Acuity Test, Free Field Audiometry.

   Ερευνητικό έργο
#

Για την ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση των Παιδιάτρων και Επαγγελματιών Υγείας στην πρώιμη ανίχνευση διαταραχών της ανάπτυξης, μεταφράστηκε και προσαρμόστηκε στις ελληνικές συνθήκες τρίπτυχο φυλλάδιο «Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ» κατά Lingam που εκδόθηκε το 1992.Διανεμήθηκε στους παιδίατρους της χώρας και χρησιμοποιείται στις Κλινικές Παιδιατρικών Νοσοκομείων, ΠΙΚΠΑ και σε πολλά Πρωτοβάθμια Κέντρα Υγείας.
#

Διερεύνηση της συχνότητας και του είδους των διαταραχών συμπεριφοράς σε παιδιά προσχολικής ηλικίας. Μελετήθηκαν 2.200 παιδιά που φοιτούν σε όλους τους βρεφονηπιακούς σταθμούς του Δήμου Αθηναίων. (Βραβείο Προληπτικής Παιδιατρικής της Ελληνικής Παιδιατρικής Εταιρείας 1992 και Διδακτορική Διατριβή Παν/μίου Αθηνών 1992 )
#

Διαμόρφωση μεθόδου για τον αντικειμενικό έλεγχο της γλωσσικής ικανότητας παιδιών ηλικίας 0-7 χρόνων ( Δοκιμασία Λόγου Reynell), μετά από ειδική έγκριση και σε συνεργασία με το ερευνητικό κέντρο NFER-NELSON Μ. Βρετανία . ( Ερευνητικό Πρόγραμμα Υπουργείου Υγείας 667/424-2.92)
#

Διερεύνηση των απόψεων μαθητών ηλικίας 12-16 χρόνων σχετικά με το επαγγελματικό τους μέλλον και την κοινωνική τους αποκατάσταση. Καταγράφηκαν και αναλύθηκαν οι απόψεις 1073 μαθητών που φοιτούν σε όλα τα γυμνάσια και Λύκεια Επαρχιακής πόλης σχετικά με την αυτοεκτίμηση των ικανοτήτων τους, την ενημέρωση τους για τον επαγγελματικό προσανατολισμό και τους στόχους τους για το επαγγελματικό τους μέλλον. ( Βραβείο Τσαμπούλα της Ελληνικής Παιδιατρικής Εταιρείας )
#

Ερευνητική εφαρμογή του εκπαιδευτικού προγράμματος πρώιμης παρέμβασης Portage , που έχει στόχο την εκπαίδευση των γονέων στην θεραπευτική παρέμβαση κι αντιμετώπιση των ειδικών αναγκών των παιδιών τους.
#

Εγκατάσταση βιβλιοθήκης παιχνιδιών ( Toy Library ) για παιδιά με ειδικές ανάγκες.

Συγκριτικές μελέτες αξιολόγησης της αποτελεσματικότητας της ειδικής αγωγής σε παιδιά με αναπτυξιακές δυσκολίε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.