*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα λόγου  (Αναγνώστηκε 38231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 16, 2009, 01:46:43 πμ »
Aν υπάρχει κανεις που να ενδιαφερεται εδω ειναι μια συλλογη υπογραφων για να στηριχθει η πρωιμη διαγνωση των διαταραχων της εξελιξης και κυριως του αυτισμου. Οι γονεις αυτιστικων παιδιων ζητουν να γινονται πρωιμες διαγνωσεις μεσα απο οργανωμενες υπηρεσιες για να αναλαβει επιτελους και το κρατος ενα κομματι απο αυτο που ονομαζει κοινωνικη προνοια.
http://www.noesi.gr/autism-parents-act

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλήματα λόγου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 16, 2009, 08:46:38 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι στο προνήπιο σπάνια συστήνεις λογοθεραπεία το παλεύεις μόνη σου, κάνεις προτάσεις στους γονείς και ελπίζεις στην ωρίμανση του παιδιού.

άλλωστε και οι λογοθεραπευτές προτείνουν υπομονή όταν το παιδί είναι στην ηλικία των 4. Ώς τα πέντε η άρθρωση ακόμα αναπτύσσεται, χώρια που πολλά παιδιά αργούν και λίγο παραπάνω να κατακτήσουν όλες τις φωνές της γλώσσας είδικά το "ρ" και το "λ". Συνήθως προτείνω στους γονείς μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό μετά το Πάσχα για τα προνήπια ή αν οι γονείς δεν συμφωνούν, μετά την πρώτη ενημέρωση των γονιών (τέλη Σεπτέμβρη συνήθως) όταν φτάσει στην τάξη των νηπίων.

Όταν δούλευα στον ιδιωτικό, είχα ένα πιτσιρικά που μιλούσε πολύ παιδικά. Ήταν σχεδόν τέσσερα και έλεγε "το σαϊντάι τεταταει σοσόνα" (και  εννοούσε "το σαλιγκάρι περπατάει στο χώμα"), αλλά μετά από 4 μήνες, μιλούσε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ. Προφανώς το παιδί κοινωνικοποιήθηκε, βγήκε στον έξω κόσμο που υπάρχουν παιδιά να κάνει διάλογο και άνθρωποι που του μιλούσαν με ¨ενήλικη" γλώσσα και όχι "μπεμπε".

Γι' αυτό και οι παράγοντες είναι πολλοί. Ταρακουνώ τους γονείς στα νήπια, πολύ γερά. Στα προνήπια τους εφιστώ μεν τη προσοχή, αλλά μπορώ να περιμένω...:)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 04:59:35 μμ »
Γειά σας!!Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος γιατί βλέπω ότι έχετε καιρό να γράψετε κάτι.Πριν λίγες μέρες ξεκίνησα μάθηματα ξένης γλώσσας σε παιδί 11 ετών με τραυλισμό.Δεν είχα ενημερωθεί πιο πριν,το κατάλαβα την ώρα του μαθήματος αλλά φέρθηκα σα να μην έτρεχε τίποτα,εξάλλου μου φάνηκε πολύ έξυπνο και ικανό το παιδί.Απλώς παρατήρησα ότι κάθε φορά που έλεγε κάτι με κοίταζε στα μάτια σα να περίμενε επιβεβαιώση.Εγώ μερικές φορές το κοίταζα,άλλες ήμουν πιο αδιάφορη και κοίταγα το βιβλίο και έλεγα ναι,σωστά,έτσι είναι πιστεύοντας ότι δεν χρειάζεται να...κρέμαται από το βλέμμα μου για επιβεβαίωση σε κάθε κουβέντα.Μετά μου είπε η μάνα για το πρόβλημα το οποίο προέκυψε στα 10 περίπου και αυτό τους έκανε εντύπωση καθώς δεν υπήρχε κάποια τραυματική εμπειρία.Ο ειδικός τους μίλησε για ψευδοτραυλισμό και είπε να του φέρονται φυσιολογικά και να τον κοιτάνε στα μάτια.Είδα κάποιες χρήσιμες πληροφορίες εδώ και γενικά,μήπως όμως θα μπορούσατε να μου πείτε κάποιες συμβουλές;Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 09:26:51 μμ »
Το παιδί έχει πάει σε ΚΕΔΥ;;; Νομίζω πως αυτό θα πρέπει να γίνεται αρχικά σε τέτοιες περιπτώσεις!

Σε ποιόν ειδικό(τι ειδικότητα) πήγε και τους είπε οτι δεν έχει να κάνει με τραυματικό γεγονός;;;
Μήπως του επέβαλαν ή του επιβάλλουν δεξιοχειρία στο σπίτι; Έχουν απευθυνθει στο γιατρό του παιδιού τους μήπως υπάρχει κάποια εγκεφαλική βλάβη,βλάβη του ΚΝΣ,νευροπάθεια;; Τα παθολογικά αίτια πρέπει να αποκλειστούν! Το κοινωνικό του περιβάλλον(συμαθητές, φίλοι, κλίμα της τάξης) πως είναι;; Ο δάσκαλος πως αντιμετωπίζει το πρόβλημα στο σχολείο;;
Δυστυχώς όλα τα παραπάνω παίζουν ρόλο!! Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις εσύ συγκεκριμένα, πέρα απο να το ενισχύεις συνέχεια και να μην το κριτικάρεις για το όποιο λάθος του, αν και φαντάζομαι οτι αυτά τα κάνεις!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλήματα λόγου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος arianaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 10:14:05 μμ »
καλησπέρα σε όλους...

γνωρίζει κανείς πως εξετάζεται η έκθεση έκφραση προφορικά στη γ λυκείου; έχω ενα παιδί με δυσλεξία το οποίο θα εξεταστεί με αυτόν τον τρόπο...

τα φωτα σας!!!!

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 10:15:46 πμ »
Από τα 17 παιδιά που έχω στο ολοήμερο, μόνο τα 4 μπορούν να εκφέρουν λόγο. Οι γονείς δουλεύουν όλη μέρα και δεν έχουν χρόνο. Τί μπορώ να κάνω?
Να επισημάνω ότι οι γονείς είναι ιδιαίτερα παράξενοι!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 10:22:05 πμ »
Τι εννοείς μπορούν να εκφέρουν λόγο; Δε μιλάνε καθόλου ή δεν κανουν ολοκληρωμένες προτάσεις; Δεν έχουν καλή άρθρωση; Ειναι νήπια ή προνήπια;
Αν δεν μίλάνε καθόλου εκεί θέλει παρέμβαση από λογοθεραπευτή (μου φαίνεται ακραίο τόσα παιδιά να μην έχουν αναπτύξει λόγο καθόλου).
Αν είναι προνήπια, παίζει να είναι νωρίς ακόμα και με προφορικές ασκήσεις να βελτιωθούν.
Αν είναι νήπια ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν πολλές προφορικές ασκήσεις. Ιστορίες, παραμύθια, ασκήσεις ορθοφωνίας κλπ.
Επίσης, όπώσδήποτε να καλέσεις όλους τους γονείς και να τους επισημάνεις το θέμα και την ανάγκη του να μιλάνε με τα παιδιά τους. Όσο παράξενοι αι να είναι, να είσαι σίγουρη ότι θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους. Αν τους μιλήσεις με το σωστό τρόπο, τονιζοντας τις ικανότητες των παιδιών και λόγοντας πχ ότι είναι κρίμα να μην μπορούν να αναπτύξουν αυτές τις ικανότητες γιατι εμποδίζονται από το λόγο, νομίζω ότι θα τους κάνει αν μη τι άλλο να σκεφτούν.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 10:50:44 πμ »
Βασιλική ευχαριστώ για την απάντηση.Το παιδί έχει πάει σε ειδικό λογοθεραπευτή όπως μου είπαν και έχει ολοκληρώσει την θεραπεία επιτυχώς.Τα αίτια λένε είναι ψυχολογικά.Για το σχολείο κτλ δεν μου είπαν κάτι,απλώς η μάνα επέμενε να μην τον πιέζουμε και να το πάρουμε χαλαρά το όλο θέμα...μπροστά του βέβαια όλο έλεγε πόσο καλός μαθητής είναι του 10 κτλ.Το παιδί από την άλλη μου είπε ότι δυσκολεύεται σε κάποια πράγματα.Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι γιατί η μάνα δεν μου το είχε πει από πριν...

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 12:02:51 μμ »
Τα περισσότερα παιδιά είναι παιδιά μεταναστών. Δεν είναι ιδιαίτερα δουλεμένα και χρησιμοποιούν στο αυθόρμητο παιχνίδι ένα μείγμα Ελληνικών και της άλλης γλώσσας. Οι γονείς δουλεύουν όλη μέρα και πολλές φορές ούτε οι ίδιοι μπορούν να κατανοήσουν αυτά που λέμε. Θα το προσπαθήσω όσο μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 03:04:54 μμ »
Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούν να μιλήσουν. Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιούν ένα κώδικα που δεν είναι κοινός για όλους. Ευτυχώς αυτό λύνεται με γλωσσικές ασκήσεις και με την επιμονή σου να χρησιμοποιείς, αλλά και να αποδέχεσαι μόνο ολοκληρωμένες προτάσεις.

 Για πάραδειγμα όταν μελετούσαμε ένα θέμα (π.χ. το χειμώνα λέμε τώρα), ξεχώριζα στη γωνιά της γλώσσας καρτελάκια με εικόνες που αφορούσαν τον καιρό ή τα ρούχα του χειμώνα ή τα φρούτα του χειμώνα, κάθε φορά κάτι άλλο. Με τα πιο μεγάλα και τα πιο προχωρημένα παιδιά μπορεί να φτιάχναμε ιστορίες ή και να γράφανε τις αντίστοιχες λέξεις (ανάλογα με το επίπεδο του καθενός), αλλά με τα παιδιά που δε μιλούσαν ελληνικά τις χρησιμοποιούσαμε ως οδηγό για το λεξιλόγιο. Παίζαμε ας πούμε σαφάρι λέξης κάπως σα διαγωνισμό και κρατούσα π.χ. την εικόνα ενός σκούφου στα χέρια μου και το παιδί έπρεπε να μου πει "αυτός είναι ένας σκούφος", στη συνέχεια "αυτός είναι ένας μπλε σκούφος", "αυτός είναι ένας μαλακός, μπλε σκούφος" κ.ο.κ. Με πολλές παραλλαγές και αναπροσαρμογές ώστε πάντα να έχει ενδιαφέρον. Τη δραστηριότητα αυτή συνήθως την κάναμε ή το πρωί ή το μεσημέρι στο ολοήμερο όταν οι άλλοι δούλευαν με κάτι άλλο στις γωνιές. Είχε πολύ καλά αποτελέσματα και μερικές φορές το ζητούσαν μόνα τους. Επίσης δεν αποδεχόμουν προτάσεις τους στυλ "Κυρία, νερό" ή απάντηση στο τι είναι αυτό "αρκούδα". Έπρεπε να είναι ολοκληρωμένη η πρόταση ΠΑΝΤΑ. Ήρθαν αγρίμια και έφυγαν σχεδόν άνθρωποι ως προς τη γλώσσα.

Οι γονείς όντως είναι θέμα, θέλει πολλήηηηηηηηηηηη δουλειά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 03:34:47 μμ »
Ritalamp με τους γονείς δεν ξέρω τι να κάνω. Να σου πω ένα παράδειγμα. Την πρώτη εβδομάδα ήρθε ένας πατέρας να πάρει την κόρη του. Είχε στο μάγουλο γραμμή από ροζ μαρκαδόρο. Αμέσως άρχισε να φωνάζει, ποιός σε γρατσούνισε, δείξε μου ποιός σου το έκανε, δεν πρόλαβα καν να του μιλήσω. Ένας πατέρας την Παρασκευή μου είπε ότι η κόρη του(η οποία είναι ιδιαίτερα ζωηρή) χτυπήθηκε από ένα αγόρι και ότι η κυρία (δηλαδή εγώ) έλειπε. Αυτό συνέβη το μεσημέρι που ήταν η άλλη κοπέλα η οποία μου ανέφερε ότι η μικρή ήταν ιδιαίτερα επιθετική. Πρώτη φορά μου τυχαίνουν τέτοιοι γονείς. Μία μητέρα πήγε στον Προιστάμενο να αναφέρει ότι στο διπλανό  κτίριο γίνονται εργασίες και ενοχλούνται τα παιδιά από τον θόρυβο!!! Έλεος τί παρατήρηση να κάνεις στους μαστόρους του διπλανού κτιρίου!!!! Τελικά στην πόλη τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα!!! :(

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:39:06 μμ »
Βασιλική ευχαριστώ για την απάντηση.Το παιδί έχει πάει σε ειδικό λογοθεραπευτή όπως μου είπαν και έχει ολοκληρώσει την θεραπεία επιτυχώς.Τα αίτια λένε είναι ψυχολογικά.Για το σχολείο κτλ δεν μου είπαν κάτι,απλώς η μάνα επέμενε να μην τον πιέζουμε και να το πάρουμε χαλαρά το όλο θέμα...μπροστά του βέβαια όλο έλεγε πόσο καλός μαθητής είναι του 10 κτλ.Το παιδί από την άλλη μου είπε ότι δυσκολεύεται σε κάποια πράγματα.Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι γιατί η μάνα δεν μου το είχε πει από πριν...
Tίποτα! Μακάρι να ξερα και εγω περισσότερα :-[ :-[
Πάντως έτσι όπως μας τα είπες πιστεύω οτι χρειάζεται ψυχολόγος για το συγκεκριμένο παιδί! Μόνο η λογοθεραπεία δεν λύνει το πρόβλημα ειδικά όταν έχει ψυχολογικά αίτια :(
Καλή συνέχεια εύχομαι με το μαθητή σου ;)!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:50:23 μμ »
Τι να σου πω. Κι εγώ καμμένη είμαι. Τους μαζεύεις και τους ρίχνεις ένα ομαδικό ξεχ.... κάνεις υπομονή και τους ξεμοναχιάζεις να καταλάβεις τι καπνό φουμάρει ο καθένας τους και γενικά προσπαθείς να είσαι τυπική και σωστή. Μην πέσεις στην παγίδα να εμπλακείς σε διαφωνίες και καυγάδες. Πάντα χαμογελαστή και τυπικά. Στέλεχος πολυεθνικής και βάλε. Κάνε κι ένα τάμα να ηρεμίσουν, μια φανουρόπιτα κάτι.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα λόγου
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 05:51:49 μμ »
Ritalamp μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω!! Η χρονιά περνάει σχετικά γρήγορα. Ο Θεός βοηθός!!!!
Πάντως με 17 παιδιά ολοήμερο θέλει να είσαι σαν διαφήμιση της Diesel, σε κατάσταση nirvana!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.