*

Αποστολέας Θέμα: ερωτηση sos  (Αναγνώστηκε 3696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
ερωτηση sos
« στις: Μάρτιος 04, 2009, 07:36:05 μμ »
Τον προηγούμενο μήνα με κάλεσαν ωρομίσθια σε Γυμνάσιο, επειδή η καθηγήτρια έμεινε έγκυος και πήρε άδεια. Εχθές έμαθα από συναδέλφους ότι απέβαλε. Τι θα γίνει με την περίπτωσή μου; Θα απολυθώ; Ρωτάω, γιατί φαντάζομαι πως θα διακόψει την άδειά της. Δεν έχει πλέον λόγο να κάθεται. Η σύμβαση, βέβαι απου υπέγραψα, λέει πως με προσλαμβάνουν μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου απαντήσει άμεσα, γιατί έχω αγχωθεί :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ερωτηση sos
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:00 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2009, 07:40:28 μμ »
Αν επιστρέψει αυτός που καλύπτεις, τότε θα πρέπει να σε στείλουν σε άλλο κενό. Εάν δεν υπάρχει κενό για να καλύψεις, τότε η Ββαθμια είναι υποχρεωμένη να απολύσει τον τελευταίο ωρομίσθιο που προσέλαβε με βάση τα μόρια στον πίνακα. Ελπίζω να μην είσαι εσύ. Αυτό μου το είπε η νομικός της δευτεροβάθμιας, όταν είχα σπάσει το πόδι μου και προσέλαβαν καινούριο ωρομίσθιο για να καλύψει το δικό μου κενό και είχα κι εγώ το άγχος του τι θα γίνει όταν με το καλό έληγε η αναρρωτική μου. Και έτσι και έγινε και πήγα και σε καλύτερο κενό. Οπότε, δεν ξέρεις, μπορεί να είναι και τυχερό  ;D

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2009, 10:42:30 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι σημαντικό.
Είμαι ωρομίσθια σε ΠΔΣ. μπορώ να δώσω εξετάσεις σε άλλον διαγωνισμό του δημοσίου(όχι ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, αλλά για παράδειγμα στο υπουργείο δικαιοσύνης) και να διοριστώ και να δουλεύω ταυτόχρονα ως ωρομίσθια; Και μετά όταν έρθει η ώρα του επόμενου ΑΣΕΠ να ξαναδώσω και αν με το καλό με καλέσουν ως αναπληρώτρια να παραιτηθώ από την οποιαδήποτε υπηρεσία του δημοσίου και να δουλέψω αποκλειστικά στο σχολείο;;;;;Νομίζω ότι η απάντηση είναι εύλογη αλλά χρειάζομαι επιβεβαίωση. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:03:13 πμ »
 ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ερωτηση sos
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:00 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:41:37 μμ »
Αν επιστρέψει αυτός που καλύπτεις, τότε θα πρέπει να σε στείλουν σε άλλο κενό. Εάν δεν υπάρχει κενό για να καλύψεις, τότε η Ββαθμια είναι υποχρεωμένη να απολύσει τον τελευταίο ωρομίσθιο που προσέλαβε με βάση τα μόρια στον πίνακα. Ελπίζω να μην είσαι εσύ. Αυτό μου το είπε η νομικός της δευτεροβάθμιας, όταν είχα σπάσει το πόδι μου και προσέλαβαν καινούριο ωρομίσθιο για να καλύψει το δικό μου κενό και είχα κι εγώ το άγχος του τι θα γίνει όταν με το καλό έληγε η αναρρωτική μου. Και έτσι και έγινε και πήγα και σε καλύτερο κενό. Οπότε, δεν ξέρεις, μπορεί να είναι και τυχερό  ;D
Έχουν οι διευθύνσεις νομικό;! Κι εγώ καλύπτω 3 (!) έγκυες από την αρχή της χρονιάς που θα έπαιρναν άδεια διαδοχικά η μία μετά την άλλη αλλά όταν τους ρώτησα στην διεύθυνση τι θα γίνει αν κάποια από τις 3 αποβάλλει, δεν μου απάντησαν ευθέως, απλά μου είπαν ότι δεν πρέπει να με απασχολεί κι ότι θα το κανονίσουν αυτοί. ??? Ελπίζω πράγματι να είναι τα πράγματα όπως τα λες, elranna, γιατί ευτυχώς δεν είμαι η τελευταία που κάλεσαν. :P

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2009, 01:47:30 μμ »
Έχουν οι διευθύνσεις νομικό;! Κι εγώ καλύπτω 3 (!) έγκυες από την αρχή της χρονιάς που θα έπαιρναν άδεια διαδοχικά η μία μετά την άλλη αλλά όταν τους ρώτησα στην διεύθυνση τι θα γίνει αν κάποια από τις 3 αποβάλλει, δεν μου απάντησαν ευθέως, απλά μου είπαν ότι δεν πρέπει να με απασχολεί κι ότι θα το κανονίσουν αυτοί. ??? Ελπίζω πράγματι να είναι τα πράγματα όπως τα λες, elranna, γιατί ευτυχώς δεν είμαι η τελευταία που κάλεσαν. :P

Εμένα πάντως αυτό συνέβη. Μάλιστα, όταν έληγε η πρώτη μου αναρρωτική (γιατί πήρα πρώτα για 3 εβδομάδες και μετά την ανανέωσα για άλλο ένα μήνα), με πήραν τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν θα γυρίσω ή οχι, για να ξέρουν αν θα καλέσουν καινούριο ωρομίσθιο. Το κενό μου το κάλυψαν και όταν επέστρεψα, με πήγαν σε ένα κενό δίπλα στο σπιτι μου. Ήμουνα και τυχερή μέσα στην ατυχία μου.   ;D Ξέρω όμως και περίπτωση που κλήθηκε ωρομίσθια να καλύψει αναρρωτική (πάλι σπασμένο πόδι... πρέπει να είναι της μόδας τώρα τελευταία), δούλεψε 1 μήνα και μετά την απέλυσαν και την ξανακάλεσαν μετά από 2 βδομάδες περίπου σε άλλο νομό της ίδιας περιφέρειας.
Η τύπισσα στη ββάθμια που μου το είπε αυτό είναι διορισμένη ως νομικός, και πάει 2 μέρες σε σχολείο, 3 στη ββάθμια. Πάντως, είναι σίγουρα νομικός και με έστειλαν σε αυτή για να λύσω τις απορίες μου. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος RASK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 06, 2009, 07:22:09 μμ »
καλησπερα σε ολους!
εχω κι εγω μια ερωτηση sos!απο την αρχη της χρονιας ειμαι ωρομισθια στα ολοημερα με 12 ωρες-ΠΕ06
χθες με καλεσαν και για αλλες 11 ωρες απο τη βθμια και δεχτηκα οχι βεβαια για τα χρηματα-ποια χρηματα?- αλλα για συμπληρωση μοριων.συναδελφος γυμναστης ομως μου ειπε σημερα οτι οι επιπλεον ωρες δεν μετρανε ως προυπηρεσια γιατι ως ωρομισθια εχω δικαιωμα να εχω μονο 12 ωρες.τις υπολοιπες απλα θα τις πληρωθω........γνωριζει κανεις τι ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2009, 11:20:18 μμ »
καλησπερα σε ολους!
εχω κι εγω μια ερωτηση sos!απο την αρχη της χρονιας ειμαι ωρομισθια στα ολοημερα με 12 ωρες-ΠΕ06
χθες με καλεσαν και για αλλες 11 ωρες απο τη βθμια και δεχτηκα οχι βεβαια για τα χρηματα-ποια χρηματα?- αλλα για συμπληρωση μοριων.συναδελφος γυμναστης ομως μου ειπε σημερα οτι οι επιπλεον ωρες δεν μετρανε ως προυπηρεσια γιατι ως ωρομισθια εχω δικαιωμα να εχω μονο 12 ωρες.τις υπολοιπες απλα θα τις πληρωθω........γνωριζει κανεις τι ισχυει?
Ο ωρομίσθιος μπορεί να έχει: 12 σε Πρωτοβάθμια και 11 σε Δευτέροβάθμια.
Άρα θα πάρεις και τα μόρια απο τη Δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος RASK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2009, 09:18:11 πμ »
να εισαι καλα.....ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση!

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 10, 2009, 03:18:20 μμ »
Αν επιστρέψει αυτός που καλύπτεις, τότε θα πρέπει να σε στείλουν σε άλλο κενό. Εάν δεν υπάρχει κενό για να καλύψεις, τότε η Ββαθμια είναι υποχρεωμένη να απολύσει τον τελευταίο ωρομίσθιο που προσέλαβε με βάση τα μόρια στον πίνακα. Ελπίζω να μην είσαι εσύ. Αυτό μου το είπε η νομικός της δευτεροβάθμιας, όταν είχα σπάσει το πόδι μου και προσέλαβαν καινούριο ωρομίσθιο για να καλύψει το δικό μου κενό και είχα κι εγώ το άγχος του τι θα γίνει όταν με το καλό έληγε η αναρρωτική μου. Και έτσι και έγινε και πήγα και σε καλύτερο κενό. Οπότε, δεν ξέρεις, μπορεί να είναι και τυχερό  ;D
Όπως αποδείχτηκε δεν είμαι τυχερή. Σήμερα με ειδοποίησαν απο τη δευτεροβάθμια ότι από Πέμπτη επιστρέφει η καθηγήτρια που αναπλήρωνα και ότι πρέπει να παρουσιαστώ σε μια πόλη 2 ωρες από το σπίτι μου και με χάλια δρόμο. Αυτή δε θέλησε  να πάει στη διεύθυνση για γραμματειακή υποστήριξη και αναγκαστηκά πρέπει να φύγω εγώ. Τι να πω. Μόλις μονιμοποιούμαστε ξεχνάμε όλου τους υπόλοιπους που στην ουσία..... υποφέρουν για λίγα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 10, 2009, 03:54:09 μμ »
Αυτο που γνωρίζω είναι ότι όποιος επιστρέφει ίμετά από άδεια για οποιδήποτε λόγο, στη μέση της χρονιάς, βρίσκεται στη διάθεση της υπηρεσίας!!!!!!!!!!!!!! Κοινώς τοποθετείται όπου υπάρχει ανάγκη!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 10, 2009, 05:49:02 μμ »
Όπως αποδείχτηκε δεν είμαι τυχερή. Σήμερα με ειδοποίησαν απο τη δευτεροβάθμια ότι από Πέμπτη επιστρέφει η καθηγήτρια που αναπλήρωνα και ότι πρέπει να παρουσιαστώ σε μια πόλη 2 ωρες από το σπίτι μου και με χάλια δρόμο. Αυτή δε θέλησε  να πάει στη διεύθυνση για γραμματειακή υποστήριξη και αναγκαστηκά πρέπει να φύγω εγώ. Τι να πω. Μόλις μονιμοποιούμαστε ξεχνάμε όλου τους υπόλοιπους που στην ουσία..... υποφέρουν για λίγα μόρια.
:o :o :o :o :o :o :o Τι χώσιμο ήταν αυτό;! Τι να πω... Κουράγιο! Λίγο έμεινε.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 10, 2009, 10:07:20 μμ »
Πω πω, κορίτσι!!!  :o
Χωσέ (Αρμάντος  :P ) η κατάσταση!  :o
Δες το, όμως , από την θετική του πλευρά: δεν σε απέλυσαν!!!  ;)  :D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 10, 2009, 10:52:44 μμ »
καλησπερα σε ολους!
εχω κι εγω μια ερωτηση sos!απο την αρχη της χρονιας ειμαι ωρομισθια στα ολοημερα με 12 ωρες-ΠΕ06
χθες με καλεσαν και για αλλες 11 ωρες απο τη βθμια και δεχτηκα οχι βεβαια για τα χρηματα-ποια χρηματα?- αλλα για συμπληρωση μοριων.συναδελφος γυμναστης ομως μου ειπε σημερα οτι οι επιπλεον ωρες δεν μετρανε ως προυπηρεσια γιατι ως ωρομισθια εχω δικαιωμα να εχω μονο 12 ωρες.τις υπολοιπες απλα θα τις πληρωθω........γνωριζει κανεις τι ισχυει?
Κοίτα αυτό: http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank10_3_9_1240.php

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.