*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 31, 2009, 09:55:52 μμ »
professor ζωγράφισες!!!! ;D ;D ;D ;D
elytron έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό με τη νηφαλιότητά σου. τα έγραψες υπέροχα
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:04 »

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:14:04 μμ »
professor ζωγράφισες!!!! ;D ;D ;D ;D
 

ειμαι λατρης της καθαρευουσας  ...για τα δυσκολα βοηθησαν και κατι σπασμενα λεξικα ματζεντα και λοιπα
και εδω που τα λεμε..εμεις που ΜΑΘΑΜΕ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ..
ΠΑΘΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ;
η εγω σας φαινομαι ασχετος με  τα αρχαια;
εδω κοντυεουν να τα τρελανουν τα δημοτικοπαιδα με τα απαραδεκτα μαθηματικα που εισηγαγαν
ρε συναδελφοι.. ΜΗΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΝΩΡΙΣ σε χρονους μη ανταγωνιστικους και δεν αντιλαμβανομαστε τι γινεται σημερα;
λεω μηπως!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 10:18:13 μμ από professor »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 01, 2009, 02:13:02 μμ »
Δοκω  μοι την αρχαιαν ελληνικην μη διδακτεα ειναι εις τους εν τη Δημοτικη εκπαιδευσει φοιτουντας παιδας



 :o  :o  :o  :o  :o
Άψογος!!!
 :D  :D  :D  :D  :D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 01, 2009, 02:45:56 μμ »
Δοκω  μοι την αρχαιαν ελληνικην μη διδακτεα ειναι εις τους εν τη Δημοτικη εκπαιδευσει φοιτουντας παιδας


σωστα αν και δεν συμφωνω ως προς το περιεχομενο, δηλ το " μη " μπορουσε να παραλειφθει.διοτι τα παντα ειναι διδακτα σε ολες τις ηλικιες, αρκει να υπαρχει ο καταλληλος τροπος.

ερωτηση: οι δασκαλοι στο δημοτικο μπορουν να διδαξουν την αρχαια γλωσσα,ετσι οπως την περιγραψαμε πιο πανω. Τη γυμναστικη δεν μπορουν; και διοριζουν γυμναστες! (ενω πριν απο μερικα χρονακια το εκαναν και πολυ καλα μαλιστα) εκει δεχτηκαν αγογγυστα (θα ελεγε καποιος πιο πονηρος απο μενα)
για 2 λογους : 1ο ειναι μαθημα δευτερευον και
 2ο εχει αλλο "κυρος" το να κανεις την αρχαια απο το να γυμναζεις.( Θα ελεγε καποιος)

σας τσιγκλω διαρκως ε? αλλα καποιος μιλησε για φιλολογους στα δημοτικα (εκτος απο τον κ.Μπαμπινιωτη) και καποιος ειπε οτι οι δασκαλοι ξερουν (επι παντος επιστητου αλλωστε) και καποιος ειπε για συντεχνια....
μια υποθεση κανω, ....
ελατε πιντιαδες μου, χωστε τα μου.... (αν και " θα ελεγε καποιος " - οχι εγω - σωκρατικη μεθοδος γαρ)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:04 »

Αποσυνδεδεμένος deus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 01, 2009, 02:56:09 μμ »
Εγώ λέω να αντικαταστασταθεί η  Δημοτική Με την Καθαρεύουσα!Θεέ μου τι θα διαβάσω ακόμη!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 01, 2009, 03:04:31 μμ »
Μπαααα! Καλύτερα να καταργήσουμε το δημοτικό.... ::) ::) ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 01, 2009, 03:16:03 μμ »
εχετε δικαιο συναδελφοι, πονανε καποια πραγματα και δεν τα ακουμπαμε.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 01, 2009, 03:30:39 μμ »
Γιατί μιλάς έτσι; Πόσο καλά γνωρίζεις τα προγράμματα και τις δυνατότητες των παιδιών των άλλων βαθμίδων ώστε να είσαι τόσο απόλυτος; Εδώ από τα λεγόμενά σου δεν έχεις δει ακόμη πώς είναι να έχεις τάξη με πολλά παιδιά πώς επιτίθεσαι στις απόψεις των άλλων που έχουν και δυο εμπειρίες διαφορετικές; Ρίξε μια ματιά στην ιστορία της εκπαίδευσης, στη σχολική παιδαγωγική, στην αναπτυξιακή ψυχολογία, λάβε υπόψη τις θέσεις των συναδέλφων σου και να το ξανασυζητήσουμε. Αλλά σώνει και ντε να αναμορφώνουμε τα αναλυτικά προγράμματα των άλλων βαθμίδων, γιατί εξυπηρετεί το δικό μας διορισμό; Καλός ο στοχασμός αλλά λίγο σεβασμό και στη γνώση του άλλου. Γιατί δεν ξεκινάς από την αναμόρφωση του γυμνασίου που σίγουρα καλύτερα κατέχεις;

Με τέτοια τεχνάσματα έβαλαν τον αναδυόμενο αλφαβητισμό στα νηπιαγωγεία και αντί να στηρίξουν τα παιδιά στο στάδιο που βρίσκονται τρέχουν οι περισσότερες νηπιαγωγοί (με τις ευλογίες των συμβούλων) να διδάξουν γράμματα και λέξεις. Αύξησαν την ηλικία στην οποία πηγαίνουν τα παιδιά στο δημοτικό (6 κλεισμένα πια) γιατί δεν τα έβγαζαν πέρα τα πιο μικρά και δυσκόλεψαν τα προγράμματα και στο νηπιαγωγείο και στο δημοτικό, οπότε μία ή άλλη έρχεται.

Μετά λέμε ότι δεν πρέπει να πιέζουμε τα παιδιά, Ε, πουθενά δεν πιανόμαστε πια.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 01, 2009, 03:45:50 μμ »
Πιάνετε τα άκρα πάντως στη συζήτηση.Πολλοί είστε εκτός θέματος όταν μιλάτε για αντικατάσταση της δημοτικής με καθαρεύουσα.Ποιος είπε κάτι τέτοιο?Στην Έκθεση συνέχεια βλέπω γραπτά εκτός θέματος ,νεαρούς  μαθητές- συγγραφείς χωρίς δυνατότητα έκφρασης των απόψεων τους.Όπως φαίνεται μαθητές χωρίς ικανότητα να αναπτύξουν  ένα θέμα επαρκώς κ με επιχειρήματα διατηρούν αυτήν την αδυναμία  στην επικοινωνία κ στην ενήλικη ζωή τους.Τα Αρχαία Ελληνικά είναι απλά,δεν έχουν καμμία σχέση με τον τρόπο που πολλοί τα έχουν διδαχτεί στο σχολείο,τα Αρχαία θα είναι πάντα μοντέρνα ,επίκαιρα ,στηρίζουμε τη γλώσσα μας κ τον πολιτισμό μας κ πολλές ίδεες μας σαυτά.Είμαστε υποχρεωμένοι να δείξουμε στα παιδιά μας την Ιστορία μας,το παρελθόν μας , τη σύνδεση παρόντος κ μέλλοντος.Υπάρχουν γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα στα Νέα Ελληνικά που δεν εξηγούνται χωρίς αναφορά στα Αρχαία.Αυτό το είδα πολύ καλά όταν δίδασκα πριν καιρό ελληνικά σε  αλλοδαπούς.Δεν μπορούσα να κάνω παραπομπή στα Αρχαία,πολλά πράγματα στη Νεοελληνική γραμματική είναι χωρίς εξήγηση.Μη συνδέετε  άκριτα τις γλώσσες με τις ιδεολογίες , με το συντηρητικό ή μοντέρνο.Όλες οι γλώσσες είναι ζωντανές όταν ασχολούμαστε μαυτές ,όταν αυτές επιβιώνουν μέσα σε άλλες ,η γλώσσα είναι ζωντανός οργανισμός ,δεν πεθαίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2009, 03:51:19 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:26:49 μμ »
Πιάνετε τα άκρα πάντως στη συζήτηση.Πολλοί είστε εκτός θέματος όταν μιλάτε για αντικατάσταση της δημοτικής με καθαρεύουσα.Ποιος είπε κάτι τέτοιο?Στην Έκθεση συνέχεια βλέπω γραπτά εκτός θέματος ,νεαρούς  μαθητές- συγγραφείς χωρίς δυνατότητα έκφρασης των απόψεων τους.Όπως φαίνεται μαθητές χωρίς ικανότητα να αναπτύξουν  ένα θέμα επαρκώς κ με επιχειρήματα διατηρούν αυτήν την αδυναμία  στην επικοινωνία κ στην ενήλικη ζωή τους.Τα Αρχαία Ελληνικά είναι απλά,δεν έχουν καμμία σχέση με τον τρόπο που πολλοί τα έχουν διδαχτεί στο σχολείο,τα Αρχαία θα είναι πάντα μοντέρνα ,επίκαιρα ,στηρίζουμε τη γλώσσα μας κ τον πολιτισμό μας κ πολλές ίδεες μας σαυτά.Είμαστε υποχρεωμένοι να δείξουμε στα παιδιά μας την Ιστορία μας,το παρελθόν μας , τη σύνδεση παρόντος κ μέλλοντος.Υπάρχουν γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα στα Νέα Ελληνικά που δεν εξηγούνται χωρίς αναφορά στα Αρχαία.Αυτό το είδα πολύ καλά όταν δίδασκα πριν καιρό ελληνικά σε  αλλοδαπούς.Δεν μπορούσα να κάνω παραπομπή στα Αρχαία,πολλά πράγματα στη Νεοελληνική γραμματική είναι χωρίς εξήγηση.Μη συνδέετε  άκριτα τις γλώσσες με τις ιδεολογίες , με το συντηρητικό ή μοντέρνο.Όλες οι γλώσσες είναι ζωντανές όταν ασχολούμαστε μαυτές ,όταν αυτές επιβιώνουν μέσα σε άλλες ,η γλώσσα είναι ζωντανός οργανισμός ,δεν πεθαίνει.

Συμφωνώ με όλα όσα λες!
Κι όσο για την δυνατότητα έκφρασης των απόψεων των μαθητών (και αύριο των πολιτών) να το πάω ένα βήμα πιο πίσω; Πώς θα έχει άποψη κάποιος αν δεν έχει διαβάσει, κι αν έχει διαβάσει τι έχει καταλάβει, τι έχει κάνει πραγματικά κτήμα του;
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:27:37 μμ »
Πάντως Markos μου κάνει εντύπωση το πόσο θετικά βλέπεις τα αρχαία ελληνικά και το πόσο πιστεύεις πως επηρεάζουν την χρήση της γλώσσας. Γιατί δεν κάθεσαι λοιπόν να ασχοληθείς με αυτά και θέλεις να το κάνουν τα παιδάκια δημοτικού; Αν είχες ασχοληθεί λίγο, δεν θα έγραφες σε άλλο θέμα "εκει πια ΟΛΗ ειμαστε υπευθυνοι. σχολειο,καθηγητες, υπουργειο,γονεις,περιβαλλον με τις αντιληψεις κλπ
σοκαριστηκα!"
Μου έβγαλες το μάτι με αυτήν την πρόταση, και ας είμαι μαθηματικός και ας έχω ξεχάσει τα αρχαία που γνώριζα. Προσωπικά θα συμφωνήσω πως τα αρχαία, με την μορφή που έχουν στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, όχι μόνο δεν πρέπει να διδάσκονται στο δημοτικό, αλλά δεν θα πρέπει να διδάσκονται καθόλου μέχρι την Β' Λυκείου. Γνώμη μου είναι πως υπάρχουν πολύ χρησιμότερα "φιλολογικά" μαθήματα.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:31:56 μμ »
Ritalamp, εισαι παρα πολυ επιθετικη,εριστικη και αγενης. δεν καταφερθηκα εναντιον κανενος προσωπικα.
σκεψεις εγιναν και απλα δεν εχεις επιχειρηματα ή αν διαθετεις ειναι "αμεσα" (οι φιλολογοι ξερουν τη εννοω) και επομενως δεν επαρκουν.
εσεις διαρκως μιλατε για την "ισχυρη δεινοτητα" του δασκαλου σε ολα τα αντικειμενα. επαρση τη λεγαν οι αρχαιοι-υβρη.
εγω απλως ρωτησα το εξης: γιατι δεν αντισταθηκατε οταν εβαλαν την ειδικοτητα των γυμναστων στο δημοτικο και τωρα σας κακοφαινεται οταν ο Μπαμπινιωτης ειπε να διδασκουν και φιλολογοι στο δημοτικο.

και εδωσα την απαντηση ειτε σας αρεσει ειτε οχι. αυτη ειναι η δικη μου αποψη. σας υποτιμα να λετε "ψηλα τωρα τα χερακια,να κανουμε αναταση..." και θελετε και να διδασκετε αρχαια!!!! ή γλωσσικα μαθηματα.
ησυχασε λοιπον και μιλα πιο ευγενικα. δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε. αν δεν μπορουμε να συζητησουμε τοτε δεν εχει νοημα. αλλα οταν συζηταμε να καταλαβαινουμε πρωτα καλα τι λεει ο συνομιλητης μας (μια που κανεις και μαθημα σε ταξη....)Ωραια!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:37:23 μμ »
Πάντως Markos μου κάνει εντύπωση το πόσο θετικά βλέπεις τα αρχαία ελληνικά και το πόσο πιστεύεις πως επηρεάζουν την χρήση της γλώσσας. Γιατί δεν κάθεσαι λοιπόν να ασχοληθείς με αυτά και θέλεις να το κάνουν τα παιδάκια δημοτικού; Αν είχες ασχοληθεί λίγο, δεν θα έγραφες σε άλλο θέμα "εκει πια ΟΛΗ ειμαστε υπευθυνοι. σχολειο,καθηγητες, υπουργειο,γονεις,περιβαλλον με τις αντιληψεις κλπ
σοκαριστηκα!"
Μου έβγαλες το μάτι με αυτήν την πρόταση, και ας είμαι μαθηματικός και ας έχω ξεχάσει τα αρχαία που γνώριζα. Προσωπικά θα συμφωνήσω πως τα αρχαία, με την μορφή που έχουν στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, όχι μόνο δεν πρέπει να διδάσκονται στο δημοτικό, αλλά δεν θα πρέπει να διδάσκονται καθόλου μέχρι την Β' Λυκείου. Γνώμη μου είναι πως υπάρχουν πολύ χρησιμότερα "φιλολογικά" μαθήματα.
το ειδα αργοτερα και το διορθωσα.
το εχω πει εξαλλου οτι με το πληκτρολογιο κανω αρκετα λαθη!!
επειτα στο συγκεκριμενο αλλο ηθελα να γραψω αρχικα και μετα το αλλαξα.

επισης, ποιος σου ειπε οτι δεν ασχολουμαι με τα φιλολογικα μαθηματα?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:44:47 μμ »
         Για μένα και αυτό είναι ένα θέμα που έχει στόχο να ρίξει στάχτη στα μάτια των εκπ/κων και κυρίως των Φιλολόγων και όχι για να καλύψει ουσιαστικά κενά στην εκπ/ση.

        Το θέμα είναι αν θα απασχολούνται περισσότεροι φιλόλογοι στο σχολείο - ακόμη και στο δημοτικό ή αν τα παιδιά μπορούν να αντέπεξέλθουν στις απαιτήσεις του δημοτικού; Η ποσότητα των πληροφοριών είναι αυτή που μετράει ή η ποιότητα των μαθημάτων.

Οχι! Ειμαι κατά της εκμάθησης των αρχαίων στο Δημοτικό. Είναι ήδη αρκετά φορτωμένα τα παιδιά. Φτάνει πια!
Πάμε να αποκτήσουμε ανήλικους επιστήμονες και τελικά θα έχουμε φρικαρισμένους ενήλικες. ???
    

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.