*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:48:32 μμ »
w1red, δεν ηταν δικη μου η ιδεα να διδασκονται αρχαια ελληνικα στο δημοτικο. εμεις απλως τη συζηταμε (τροπος του λεγειν)
και κατι για το πληκτρολογιο-ορθογραφικα λαθη: εγω μπαινω απο τη δουλεια και τα γραφω σαν...σιφουνας, δεν εχω την πολυτελεια μερικων (δεν εννοω εσενα,γιατι δεν ξερω) που εχουν το χρονο να το κοιταξουν ξανα και ξανα. ΟΚ?
χαλαν την αισθητικη σου? συγγνωμη ρε φιλε. δεν θα το ξανακανω.Ημαρτον!!!

και τωρα αν θελετε σας παρακαλω να επανελθετε στο θεμα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:27:38 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:01:07 μμ »
        Για μένα και αυτό είναι ένα θέμα που έχει στόχο να ρίξει στάχτη στα μάτια των εκπ/κων και κυρίως των Φιλολόγων και όχι για να καλύψει ουσιαστικά κενά στην εκπ/ση.

        Το θέμα είναι αν θα απασχολούνται περισσότεροι φιλόλογοι στο σχολείο - ακόμη και στο δημοτικό ή αν τα παιδιά μπορούν να αντέπεξέλθουν στις απαιτήσεις του δημοτικού; Η ποσότητα των πληροφοριών είναι αυτή που μετράει ή η ποιότητα των μαθημάτων.

Οχι! Ειμαι κατά της εκμάθησης των αρχαίων στο Δημοτικό. Είναι ήδη αρκετά φορτωμένα τα παιδιά. Φτάνει πια!
Πάμε να αποκτήσουμε ανήλικους επιστήμονες και τελικά θα έχουμε φρικαρισμένους ενήλικες. ???
    
και πως εξηγεις το γεγονος οτι τα παιδια του δημοτικου κανουν ιδιαιτερο? εγω παντως δυο λογους βρισκω
1) στην ανικανοτητα 'η αδιαφορια μερικων (οχι ολων) δασκαλων, και
2) στην προχωρημενη για την ηλικια των παιδιων υλη.(μονο αστροφυσικη δεν τους κανουν στα αρχαια κολλησαμε)
συνεπως δεν ειναι που με τα αρχαια θα γινουν επιστημονες.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:02:30 μμ »
Δες στην υπογραφή μου ότι δεν είμαι δασκάλα. Είμαι νηπιαγωγός απλά τυχαίνει να βλέπω τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά διαβάζοντας διαρκώς για την ποιότητα της εκπαίδευσης και το όφελος των παιδιών και παλεύοντας στις τάξεις μου να διασφαλίσω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για τους μαθητές και τις μαθήτριές μου. Επίσης ουδέποτε μίλησα για την "ισχυρή δεινότητα" του δασκάλου.Με πρόσβαλε το κάποια πράγματα πονάνε και γιαυτό δεν τα ακουμπάμε το οποίο ήταν ιδιαίτερα αγενές και άδικο. Παιδαγωγικά επιχειρήματα δεν είδα να παρέθεσες μόνο εικασίες τις οποίες κατέρριψαν ήδη άλλοι φιλόλογοι.

όσο για την ύβρι και τα επακόλουθά της (νέμεσι και τίση)  μήπως θα μπορούσε να διαπράττεται και από κάποιους φιλολόγους που θεωρούν ότι μπορούν να διδάξουν σε όλες τις ηλικίες γιατί απλώς τελείωσαν τη Μεγάλη του Γένους Φιλοσοφική; Έχω μιλήσει για αναλυτικά προγράμματα και βαθμό δυσκολίας, έχω μιλήσει για τις κοινωνιολογικές προεκτάσεις τέτοιου είδους επιλογών, έχω μιλήσει για τα όσα εισπράττω από γονείς τα τελευταία χρόνια για τα παιδιά τους που φοιτούν στο δημοτικό. Αν δεν σου αρκούν λυπάμαι που είμαι τόσο λίγη.

MariaV θα συμφωνήσω.

όσο για τα ορθογραφικά έχεις δίκιο μερικές φορές για όλους το σύστημα είναι λίγο... τυφλό και είναι απλά τυπογραφικά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:03:56 μμ »
Νευράκια τεταμένα από 2-3 άτομα...  ::)
Δεν υπάρχει λόγος, συνάδελφοι, να τσακωνόμαστε! Η διαφωνία καλοδεχούμενη, αρκεί να είναι γόνιμη, ώστε ο διάλογος να προωθείται...  ;)
Σεβαστή η άποψη του καθενός...  :)

Εμείς θέλουμε το διορισμό μας στα Δημοτικά.  :D
Πριν πολύ λίγα χρόνια τον απαιτούσαν οι Αγγλικής και τους "χαμογέλασε". Σιγά-σιγά "χαμογελά" σε Γαλλικής, Γερμανικής, Πληροφορικής κτλ.
Πολύ νωρίτερα, βέβαια, "χαμογέλασε" σε Γυμναστές...  ::)

Πολύ καιρό πριν άκουγα για τη διδασκαλία της αρχαίας στην Α/θμια.
Τώρα μου φαίνεται ότι είμαστε όλο και πιο κοντά...
Άλλοι αποφασίζουν για μας κι εμείς απλώς ακολουθούμε... Εμείς αποφασίζουμε για άλλους κ.ο.κ...
Οψόμεθα...  ;)

Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:27:38 »

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:18:52 μμ »
        Bikini συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου. Τι θα πει αυτό; Δηλαδή θα δεχτούμε να παίζουμε το παιχνίδι τους; ;

θέλουν να μεταθέσουν την ευθύνη σε εμάς και τί κάνουν;;; Σου λένε: Οι φιλόλογοι έχουν μικρό ποσοστό διορισμού. Για να μην τους έχουμε και φωνάζουν δηλαδή, θα τους προτείνουμε να διδάσκουν και στο δημοτικό έτσι για να φανεί οτι έχουμε ιδέες και άς τους να κοντραρίζονται με τους δασκάλους!!!!!

Είμαι νηπιαγωγός. Σε πολλά ιδιωτικά ελλείψει δασκάλων μας προσλαμβάνουν για την πρώτη δημοτικού. Το ξέρετε αυτό;;; Δηλαδή τι πρέπει να πούμε;;; Να αρχίσουμε να διεκδικούμε και εμείς την είσοδό μας στο δημοτικό γιατι είναι πολλές αυτές που δεν διορίζονται;;;;;
Αφού ρε παιδιά δεν έχω τις έχω γνώσεις για δημοτικό, τι θα κάνω;;; θα το ψηφίσω κιόλας;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:21:09 μμ »
       και προσθέτω και τελειώνω...... (και δεν είμαι και η Πετρούλα!!!!!)

Το θέμα είναι να βολευτούμε εμείς ή να σκεφτούμε και τα παιδιά λιγάκι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:22:17 μμ »
Η παρατήρηση μου ήταν εντός θέματος.. αρχαία και χρήση Ελληνικής γλώσσας. Λες πως πρέπει να μάθουμε Αρχαία για να κάνουμε σωστή χρήση των Νέων, από τη στιγμή που κάνεις λάθος, χρησιμοποιώντας την συμβουλή σου, σε παραπέμπω να ασχοληθείς με τα αρχαία, για να λύσεις το πρόβλημα. Τώρα αν πρέπει να διαβάσεις 2-3 φορές αυτά που γράφεις για να βρεις το λάθος, τότε.. τι να σου πω. Όσον αφορά το πληκτρολόγιο, δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτό επηρεάζει την σκέψη και την διάκριση ενικού και πληθυντικού βαθμού. Μετά από τόσα χρόνια, αυτά έρχονται από το "υποσυνείδητο". Όπως και να έχει μην το παίρνεις βαριά το θέμα, απλά σε πειράζω. Καλά κάνεις και συζητάς για το αν θα πρέπει να μπουν τα αρχαία. Εγώ λοιπόν σου λέω πως σαν μάθημα, έτσι όπως τώρα διδάσκεται δεν προσφέρει τίποτα. Μερικοί συνάδελφοι έριξαν μερικές προτάσεις στο τραπέζι για το τι θα μπορούσε να γίνει στα "φιλολογικά" και μου άρεσαν, δεν τις σχολιάσατε όμως εσείς που έχετε αντίθετη άποψη. Ήδη αρχίζουν να μαθαίνουν 2 ξένες γλώσσες πολλά παιδιά και δεν έχουν μάθει ακόμη καλά την νεοελληνική. Πιστεύεις πως τα αρχαία θα βελτιώσουν το τοπίο; Το να κάνει κάποιος ένα γραμματικό ή συντακτικό λάθος, δεν είναι το σοβαρότερο πρόβλημα του κόσμου, έτσι δεν είναι; Μήπως θα έπρεπε να ρίξουμε το βλέμμα αλλού; Μήπως θα έπρεπε να εισάγουμε άλλα μαθήματα, ηθοπλαστικά, όπως ειπώθηκε και ποιο πριν;
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:42:53 μμ »


Φίλε Markos, αν η ανικανότητα ή η αδιαφορία μερικών (όχι όλων) δασκάλων οδήγησε στην παραπαιδεία στο Δημοτικό, τότε φαντάζομαι αναλογικά τι γίνεται στο Γυμνάσιο. Για το δε Λύκειο...
Μπήκαν μουσικοί, γυμναστές, εκπαιδευτικοί αγγλικής, γαλλικής κλπ στα δημοτικά. Μαθαίνουν μουσική αγγλικά ή γαλλικά στο Δημοτικό;
Εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο για να μην υπάρχει φαγωμάρα στους κλάδους μας. Όλες μα όλες οι θέσεις να χτυπιούνται απ' όλους και με βάση τα προσόντα του καθενός να διορίζονται να προάγονται να στελεχώνουν τις διοικητικές θέσεις και το Υπουργείο. Όλοι γνωρίζουν πως οι μισοί δάσκαλοι έχουν δεύτερο πτυχίο ή μεταπτυχιακό και όλοι σχεδόν πιστοποίηση στις νέες τεχνολογίες. Το δέχονται αυτό οι συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας;
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:44:08 μμ »
Την άποψή μου στο θέμα την έχω ήδη καταθέσει.
Δύο επισημάνσεις μόνο.

Η πρώτη με αφορμή το εξής:
Μη συνδέετε  άκριτα τις γλώσσες με τις ιδεολογίες , με το συντηρητικό ή μοντέρνο.

Τα αρχαία, και ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός εν γένει, έχουν κατά κόρον χρησιμοποιηθεί και χρησιμοποιούνται από την ελληνική πολιτεία για να ορίσουν την εθνική ταυτότητα του Νεοέλληνα. Αυτό είναι ένα ιδεολογικό κατάσκευσμα. Το πόσο κάθε εποχή/κρατούσα ιδεολογία αποφασίζει να τονίσει την αρχαιοελληνικότητα των καταβολών μας, φυσικά και έχει να κάνει με τον συντηρητισμό ή τον προοδευτικότητά της. Π.χ. η καθαρεύουσα δεν γεννήθηκε έτσι απλά, ούτε και καταργήθηκε τόσο αναίμακτα. Και οι δύο τάσεις είχαν ιδεολογικό υπόβαθρο και ιστορία δεκαετιών.

Το δεύτερο ζήτημα έχει να κάνει με τους φιλολόγους στο δημοτικό. Σίγουρα γνωρίζουν (κάποιοι από αυτούς) την αρχαία ελληνική γλώσσα σε μεγαλύτερο βαθμό από τους δασκάλους. Όμως το κατά πόσο είναι ικανοί να σταθούν σε τάξη δημοτικού δεν βλέπω να αναρωτιέται κανείς. Προσωπικά δεν το θεωρώ ούτε αυτονόητο ούτε εύκολο, τη στιγμή μάλιστα που οι περισσότεροι φιλόλογοι (εξαιρουμένων των αποφοίτων ΦΠΨ) έχουν μηδαμινή σχέση με τα παιδαγωγικά και καμία γνώση για την ιδιαιτερότητα της διδασκαλίας σε ηλικίες δημοτικού.

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:45:52 μμ »
Δεν εννοώ πως οι συνάδελφοι αγγλικής κλπ δε δουλεύουν. Μιλάω για την άνθιση των φροντιστηρίων ξένων γλωσσών παρά τον διορισμό τους στο Δημοτικό.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 01, 2009, 06:15:28 μμ »
Διαίρει και βασίλευε
Αυτό κατάφεραν να κάνουν οι εκάστοτε ιθύνοντες και αντί να αγωνιστούμε συνολικά για μια καλύτερη παιδεία, τσακωνόμαστε για ανούσια πράγματα και για το ποιος είναι κατάλληλος να διδάξει τα αρχαία...
Έλεος

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 01, 2009, 06:21:48 μμ »


Φίλε Markos, αν η ανικανότητα ή η αδιαφορία μερικών (όχι όλων) δασκάλων οδήγησε στην παραπαιδεία στο Δημοτικό, τότε φαντάζομαι αναλογικά τι γίνεται στο Γυμνάσιο. Για το δε Λύκειο...
Μπήκαν μουσικοί, γυμναστές, εκπαιδευτικοί αγγλικής, γαλλικής κλπ στα δημοτικά. Μαθαίνουν μουσική αγγλικά ή γαλλικά στο Δημοτικό;
Εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο για να μην υπάρχει φαγωμάρα στους κλάδους μας. Όλες μα όλες οι θέσεις να χτυπιούνται απ' όλους και με βάση τα προσόντα του καθενός να διορίζονται να προάγονται να στελεχώνουν τις διοικητικές θέσεις και το Υπουργείο. Όλοι γνωρίζουν πως οι μισοί δάσκαλοι έχουν δεύτερο πτυχίο ή μεταπτυχιακό και όλοι σχεδόν πιστοποίηση στις νέες τεχνολογίες. Το δέχονται αυτό οι συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας;

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, αν κάποιος που τελείωσε Παιδαγωγικό έχει τελειώσει και Φιλολογικό, Μαθηματικό, Πληροφορική κτλ. και διεκδικεί διορισμό και στην Α/θμια και στη Β/θμια.
Ήδη το έκανε πράξη πεντακάθαρα και ο ΑΣΕΠ φέτος, όταν "χώρισε" το διαγωνισμό, με σκοπό να δώσει την ευκαιρία σε κατόχους 2 πτυχίων να διεκδικήσουν διορισμό και στις 2 βαθμίδες.
Αυτό όσον αφορά το 2ο πτυχίο.

Γιατί, αν πρόκειται για πιστοποίηση, σαφώς και είμαι αντίθετη!  :o
Με το ίδιο σκεπτικό, εγώ η ίδια είμαι κάτοχος του ECDL απ' το 2002. Πρέπει να ζητήσω το διορισμό μου ως Πληροφορικός;
Επίσης, έχω επάρκεια της αγγλικής και άδεια διδασκαλίας της. Είμαι το ίδιο με την αγγλική Φιλόλογο;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 01, 2009, 06:25:33 μμ »
Δεν εννοώ πως οι συνάδελφοι αγγλικής κλπ δε δουλεύουν. Μιλάω για την άνθιση των φροντιστηρίων ξένων γλωσσών παρά τον διορισμό τους στο Δημοτικό.

Τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών συνεχίζουν να ανθίζουν, γιατί, δυστυχώς, όλοι θέλουμε να διοριστούμε, αλλά...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 01, 2009, 07:04:28 μμ »
Την άποψή μου στο θέμα την έχω ήδη καταθέσει.
Δύο επισημάνσεις μόνο.

Η πρώτη με αφορμή το εξής:
Μη συνδέετε  άκριτα τις γλώσσες με τις ιδεολογίες , με το συντηρητικό ή μοντέρνο.

Τα αρχαία, και ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός εν γένει, έχουν κατά κόρον χρησιμοποιηθεί και χρησιμοποιούνται από την ελληνική πολιτεία για να ορίσουν την εθνική ταυτότητα του Νεοέλληνα. Αυτό είναι ένα ιδεολογικό κατάσκευσμα. Το πόσο κάθε εποχή/κρατούσα ιδεολογία αποφασίζει να τονίσει την αρχαιοελληνικότητα των καταβολών μας, φυσικά και έχει να κάνει με τον συντηρητισμό ή τον προοδευτικότητά της. Π.χ. η καθαρεύουσα δεν γεννήθηκε έτσι απλά, ούτε και καταργήθηκε τόσο αναίμακτα. Και οι δύο τάσεις είχαν ιδεολογικό υπόβαθρο και ιστορία δεκαετιών.

Το δεύτερο ζήτημα έχει να κάνει με τους φιλολόγους στο δημοτικό. Σίγουρα γνωρίζουν (κάποιοι από αυτούς) την αρχαία ελληνική γλώσσα σε μεγαλύτερο βαθμό από τους δασκάλους. Όμως το κατά πόσο είναι ικανοί να σταθούν σε τάξη δημοτικού δεν βλέπω να αναρωτιέται κανείς. Προσωπικά δεν το θεωρώ ούτε αυτονόητο ούτε εύκολο, τη στιγμή μάλιστα που οι περισσότεροι φιλόλογοι (εξαιρουμένων των αποφοίτων ΦΠΨ) έχουν μηδαμινή σχέση με τα παιδαγωγικά και καμία γνώση για την ιδιαιτερότητα της διδασκαλίας σε ηλικίες δημοτικού.



Ποιος τελικά ορίζει τι είναι συντηρητικό κ τι όχι?Επειδή κάποιοι  οπαδοί του συντηρητισμού κ γενικότερα ηθικολόγοι συνέδεσαν τα Αρχαία Ελληνικά με κάτι σεβαστό,κλασικό, με γενικόλογα επιχειρήματα για τη χρησιμότητα τους ,συντηρητικές ιδέες (βλέπε δικτάτορες,Χίτλερ κλπ)πρέπει να τα απορρίψουμε πλήρως?Γιατί τελικά να καταφεύγουμε σε αφορισμούς από φόβο για τα φαντάσματα του παρελθόντος?Γιατί να μην κρατάμε τα χρήσιμα πράγματα κ να μην έχουμε τη δυνατότητα να τα προσαρμόσουμε στο τώρα?

υγ.Γράφω ως άνθρωπος που αγαπά πολύ τη γλώσσα μας σε όλες τις φάσεις  της κ προσωπικά ως φιλολόγος αντιτίθεμαι στο διορισμό μας στο Δημοτικό.Εκτός κ αν  υπάρξει αντικείμενο για εμάς που θα βοηθήσει πραγματικά τα παιδιά κ θα τα προετοιμάσει για το Γυμνάσιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.