*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95960 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:30:56 μμ »
Κλείστε το topic ρε παιδιά, έλεος!
Τι άλλο θα διαβάσουν τα ματάκια μας!
Αυτά τα θέματα έχουν απαντηθεί και τεκμηριωθεί επιστημονικά.
Διαβάστε ή ρωτήστε κάποιον γλωσσολόγο.
Εκτίθεστε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:44 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:39:34 μμ »
Παράθεση
Γενικά, πιστεύω σε κάθε βαθμίδα της εκπαίδευσης ότι δεν είναι έγκλημα εάν προχωράμε και λίγο παρακάτω εφόσον όμως '' τραβάνε '' τα παιδιά. Στην τελική εάν τελικά προχωρίσουν θα βγουν κερδισμένα, καθώς θα έχουν μάθει κάτι περισσότερο, θα έχουν αναπτυχθεί νοητικά λίγο περισσότερο. Η γνώμη μου είναι ότι κάτι τέτοιο δε βλάπτει κανένα παιδί.
Συμφωνώ. Τα παιδιά έχουν απίστευτες δυνατότητες στη μάθηση, αρκεί να σεβόμαστε τις αντοχές τους και να τους προσφέρουμε ό,τι μπορούμε για τη νοητική και γνωστική τους ανάπτυξη. Τη χρήση των υπολογιστών και του internet πώς την έμαθαν, ενώ κανείς δεν τους τη δίδαξε και οι μεγαλύτεροι δυσκολεύονται στο να μάθουν ακόμα και τα βασικά; Γιατί αυτό δεν αποτέλεσε επιβάρυνση για τα παιδιά, τα οποία χρησιμοποιούν το μέσο για διασκέδασή τους, αφιερώνοντας πολλές ώρες; Φυσικά, αναγνωρίζουμε όλοι τους κινδύνους και υποστηρίζουμε τη λογική και σωστή χρήση του μέσου.

τωρα συγκρινεις τα αρχαια ελληνικα με τους υπολογιστες και το ιντερνετ? μιλαμε σοβαρα?
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 09:38:24 μμ »
Blackrider, δεν κατάλαβα, αν δεν επιθυμείς να συμμετέχεις στη συγκεκριμένη συζήτηση περαιτέρω, μπορείς να διαβάσεις και να συμμετέχεις σε άλλα θέματα (υπάρχουν πάρα πολλά) ή αν το επιθυμείς, να κλείσεις και τον υπολογιστή σου. Κανένα topic δεν κλείνει, επειδή το ζητάς εσύ ή επειδή μπορεί κάτι να μη σου αρέσει ή να μη σε συμφέρει. Καθένας έχει δικαίωμα έκφρασης, έτσι δεν είναι; Το γλωσσολόγο γιατί τον επικαλείσαι; Ως αυθεντία σε θέματα διδακτικής, εκπαίδευσης, ψυχοπαιδαγωγικής, γνωστικής ψυχολογίας;! [Μήπως να καλέσουμε τον κ. Μπαμπινιώτη, καθηγητή Γλωσσολογίας, ο οποίος πολλάκις έχει προτείνει τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στην Ε΄ & Στ΄ δημοτικού από φιλολόγους ΠΕ02;] Ελεύθερος είναι να πάρει θέση ο οποιοσδήποτε και να αποκρούσει ό,τι και αν μπορεί. Πάντως, απαντήσεις με επιστημονική τεκμηρίωση δε διάβασα, σε διαβεβαιώ. Εκτός αν θεωρείς τις απαντήσεις των δημοδιδασκάλων "πανεπιστημόνων" ως επιστημονικές. Τότε, μάλλον εσύ εκτίθεσαι, αφού δεν έχεις να γράψεις και κάτι ουσιαστικό, αλλά και για τις δημοκρατικές σου αντιλήψεις.

Γιώτα, προφανώς δεν κατάλαβες την ουσία της επισήμανσής μου. Δεν συνέκρινα τα αντικείμενα (άλλωστε, θεωρείς ότι το ένα είναι κατώτερο του άλλου;! Πολύ ελιτίστικη άποψη ήταν αυτή, κάθε αντικείμενο έχει την αξία του), αναφέρθηκα στις μαθησιακές δυνατότητες των παιδιών. Και αυτή η δυνατότητα αφορά σε όλα τα αντικείμενα και γνώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2010, 09:58:51 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:00:30 μμ »
δεν ειπα οτι το ενα ειναι κατωτερο του αλλου, διαβαζε λιγο πιο προσεκτικα και μη μου βαζεις λογια που δεν εχω πει. απλα το να μαθουν πως να χειριζονται τον υπολογιστη ειναι κατι που τα ευχαριστει, σ'ολα τα παιδια αρεσει, γι'αυτο και ασχολουνται...δεν ξερω ομως αν θα ισχυσει κατι τετοιο και με τ'αρχαια.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:44 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:33:28 μμ »

Τα Αρχαία Εληνικά διδάσκονται από τον Σεπτέμβριο 2010 σε 13 κρατικά Δημοτικά σχολεία της Αγγλίας. Αναμένεται ότι η εισαγωγή των Αρχαίων θα βελτιώσει τη γραμματική των παιδιών στα Αγγλικά και θα τους φέρει σε επαφή με τον Ελληνικό Πολιτισμό.
 

Ancient Greek makes a welcome return to state schools
What wonderful news that ancient Greek is to be taught at 13 Oxfordshire state primaries in September. The plan is that it will improve children’s English grammar and introduce them to Greek civilisation – the bedrock of Western civilisation.

Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο και τα σχόλια στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://blogs.telegraph.co.uk/culture/harrymount/100045528/ancient-greek-makes-a-welcome-return-to-state-schools/



Αν  μπορούν  να επωφεληθούν από τα Αρχαία Ελληνικά τα Εγγλεζάκια, που η γλώσσα τους περιέχει έναν σημαντικό αριθμό ελληνικών λέξεων, γιατί να μην μπορεί να βοηθήσει και τα Ελληνόπουλα μία ενδεχόμενη εισαγωγή τους στο Δημοτικό (έστω σε πειραματικό στάδιο); Το αν είμαστε έτοιμοι για μία τέτοια κίνηση είναι ένα άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:37:10 μμ »
Καλά βρε παιδιά επειδή εσείς  επιδιώκετε περισσότερους διορισμούς λόγω του ότι είστε βασανισμένος κλάδος πρέπει να βασανίζετε και τα παιδάκια του δημοτικού? Δηλαδή πάνω απο όλα ο διορισμός μας?

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:50:17 μμ »

Τα Αρχαία Εληνικά διδάσκονται από τον Σεπτέμβριο 2010 σε 13 κρατικά Δημοτικά σχολεία της Αγγλίας. Αναμένεται ότι η εισαγωγή των Αρχαίων θα βελτιώσει τη γραμματική των παιδιών στα Αγγλικά και θα τους φέρει σε επαφή με τον Ελληνικό Πολιτισμό.
 

Ancient Greek makes a welcome return to state schools
What wonderful news that ancient Greek is to be taught at 13 Oxfordshire state primaries in September. The plan is that it will improve children’s English grammar and introduce them to Greek civilisation – the bedrock of Western civilisation.

Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο και τα σχόλια στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://blogs.telegraph.co.uk/culture/harrymount/100045528/ancient-greek-makes-a-welcome-return-to-state-schools/



Αν  μπορούν  να επωφεληθούν από τα Αρχαία Ελληνικά τα Εγγλεζάκια, που η γλώσσα τους περιέχει έναν σημαντικό αριθμό ελληνικών λέξεων, γιατί να μην μπορεί να βοηθήσει και τα Ελληνόπουλα μία ενδεχόμενη εισαγωγή τους στο Δημοτικό (έστω σε πειραματικό στάδιο); Το αν είμαστε έτοιμοι για μία τέτοια κίνηση είναι ένα άλλο θέμα.

Θα διάβασες λίγο παρακάτω υποθέτω (στα σχόλια) ότι το μάθημα θα είναι επιλογής και όχι υποχρεωτικό. Τεράστια η διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:54:47 μμ »
Καλά βρε παιδιά επειδή εσείς  επιδιώκετε περισσότερους διορισμούς λόγω του ότι είστε βασανισμένος κλάδος πρέπει να βασανίζετε και τα παιδάκια του δημοτικού? Δηλαδή πάνω απο όλα ο διορισμός μας?
Ο τίτλος του θέματος δεν είναι 'Διορισμός και Αρχαία στο Δημοτικό', αλλά 'Αρχαία Ελληνικά στο Δημοτικό:Υπέρ ή κατά;'
Συνεπώς, αυτό που πρέπει να λαμβάνεται υπόψη στις απαντήσεις μας είναι αν τα Αρχαία μπορούν να ωφελήσουν τα παιδιά του Δημοτικού και μόνο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:03:23 μμ »
Παράθεση
δεν ειπα οτι το ενα ειναι κατωτερο του αλλου, διαβαζε λιγο πιο προσεκτικα και μη μου βαζεις λογια που δεν εχω πει. απλα το να μαθουν πως να χειριζονται τον υπολογιστη ειναι κατι που τα ευχαριστει, σ'ολα τα παιδια αρεσει, γι'αυτο και ασχολουνται...δεν ξερω ομως αν θα ισχυσει κατι τετοιο και με τ'αρχαια.
Μεταξύ μας μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε. Δεν είπα ότι το είπες ούτε βάζω λόγια, συνάδελφε. Από τη στιγμή που εσύ δε διευκρίνισες, σε ρώτησα για να καταλάβω αυτό που έγραψες, το τόσο αφοριστικό, γενικό και αόριστο. Αν όμως διάβαζες προσεκτικότερα τις παραπάνω απόψεις, θα καταλάβαινες ότι όλα τα αντικείμενα, ακόμα και τα πιο δύσκολα, μπορούν να διδαχτούν με τέτοιο τρόπο, ώστε να γίνει πιο ελκυστική η μάθησή τους. Ναι, και των αρχαίων. Είναι θέματα παιδαγωγικής και διδακτικής μεθοδολογίας.

Καλλιόπη, γίνεσαι άδικη, γιατί υποθέτεις (ακόμα και για διορισμένους καθηγητές) ότι η μοναδική τους επιδίωξη είναι ο διορισμός! Θεωρώ όμως ότι λάθος κλάδο κατηγορείς. Άλλος κλάδος θα βασανίσει τα παιδάκια και έχει πάθει αμόκ διορισμού, παρόλο που δεν θα έπρεπε, αφού είναι τόσο ευνοημένος. Κατά τ'άλλα o συνάδελφος Syrrahm με κάλυψε.

Χωρίς σχόλιο:

Παράθεση
Παράθεση από: μαιρη567 στις Σεπτέμβριος 06, 2010, 05:32:33 μμ
ποσους αναπληρωτες δασκαλους λετε να παρουν;;;;;;;;;;;;;;;

Είπαμε ρε παιδιά: ΟΛΟΥΣ.
Δεν θα μείνει αδιόριστος δάσκαλος
αρκεί να έχει δηλώσει το ΠΑΝΤΟΥ.
Θα πάρουν κι αυτούς που θα πάρουν πτυχίο το Σεπτέμβρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:05:43 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:06:04 μμ »
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να καταργηθούν ή όχι τα αρχαία στο σχολείο..Αυτό που ξέρω είναι ότι αν συνεχίσουν να διδάσκονται σίγουρα θα πρέπει να αλλάξει η μέθοδος διδασκαλίας..Ειλικρινά και τι έγινε που μαθαίνουμε απ'έξω τις μεταφράσεις των κειμένων; Ήμουν στην θεωρητική κατεύθυνση στο λύκειο και πάλι τα ίδια...Μας έδινε την μετάφραση να την μάθουμε απ'έξω. Μας έδινε το συντακτικο να το μάθουμε απ'έξω. Μας έδινε συγκεκριμένα πράγματα στην γραμματική να τα μάθουμε απ'έξω...Τι μένει στο τέλος αναρωτιέται κανείς άραγε;
Πιστεύετε συνάδελφοι ότι θα ήταν καλό για ένα παιδί δημοτικού να μπει στην διαδικασία να μάθει απ'έξω αρχαία;

Εγώ πιστεύω ότι η συζήτηση έχει λάθος βάση. Μια συζήτηση για την ένταξη η όχι των αρχαίων στο δημοτικό θα είχε νόημα μόνο εφόσον διδάσκονταν αλλιώς...
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:08:16 μμ »
Μη συγκρίνετε ανόμοια πράγματα γιατί δε μπορείτε να εξάγετε έτσι συμπεράσματα.

Αναφερθήκατε στη χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών και το γεγονός ότι αρέσει στα παιδιά. Φυσικά και αρέσει στα παιδιά η ενασχόληση με τους υπολογιστές, αφού παίζουν, ζωγραφίζουν, μπαίνουν στο ίντερνετ κλπ.

Δεν αρέσει σε όλα τα παιδιά όμως να μάθουν θεωρητικά πράγματα για τους υπολογιστές (τι δουλειά κάνει ένας υπολογιστής, τι χαρακτηρίζει καλό έναν υπολογιστή, τι είναι ο επεξεργαστής, τι είναι η μνήμη RAM, ROM, τι λέμε λογισμικό...κλπ.).
Η πλειονότητα των παιδιών ενδιαφέρεται κυρίως για πρακτικά πράγματα. Προτιμούν να ενεργούν, να κάνουν κάτι.

Και αν το σκεφτείτε είναι απόλυτα λογικό.
Θυμάμαι όταν είχαμε το μάθημα της Πληροφορικής στο Γυμνάσιο, το βαριόμουν αρκετά. Δε μου άρεσαν τα θεωρητικά για τους Η/Υ ωστόσο τελικά τα έμαθα αργότερα μόνη μου για αρκετούς λόγους.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:27:12 μμ »
όσοι εκφέρετε αφοριστική άποψη τόσο για τη διδασκαλία των αρχαίων ελληνικων μας στο δημοτικό όσο και για τ αρχαία καθεαυτα αλήθεια ...τα καταλάβετε ποτέ; κατανοήσατε τη συνδεση γραμματικα -ετυμολογικα με τα νέα ελληνικα ;διαβασατε ενα βιβλιο βρε αδελφε ώστε να μαθετε ότι τη γραμματική και το συντακτικό την θεμελιωσαν οι Αλεξανδρινοί φιλόλογοι κατα την ελληνιστική εποχή στα πλαίσια της ελληνιστικής κοινής και δεν κάθονταν οι άμηροι Αθηναίοι στην αγορά χωρίζοντας δευτερέυουσες !!! Τουλάχιστον να ακούγονται επιστημονικές απόψεις και όχι απόλυτες και μηδενιστικές αντιλήψεις για ένα αντικειμενο για τ οποίο θα πρεπε να μαστε τουλάχιστον περηφανοι που το κληρονομήσαμε ...και σας μιλά ένας άνθρωπος που τα δίδαξε σε παιδιά γ δημοτικού μεσα από παιχνίδι και παντομίμα και όχι για να τα μαθαίνουν παπαγαλία αλλά για να καταλάβουν τιε ρίζες των λέξεων όπως -τηλε ή τη χρηση των προθέσεων ,υπάρχει τρόπος πάντα ,δε μας φταίει ολόκληρος κλάδος επειδη ορισμένοι είναι ανεπαρκείς

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:42:11 μμ »
Έρση δεν ξέρω ακριβώς ποιόν εννοείς..Όμως επειδή νιώθω ότι εκνευρίστηκες θα αιτιολογήσω την προτασή μου. Τα αρχαία τα λάτρευα σαν μάθημα. Έγραψα 18,8...οπότε μάλλον ήμουν καλό παπαγαλάκι..και συμμετείχα και στον πανελλήνιο διαγωνισμό αρχαίων (τον οποίο υποθέτω θα ξέρεις ως φιλολογος) όπου επίσης είχα πάει καλά. Όλα αυτά έγιναν επείδη από τα 6 χρόνια που έκανα αρχαία βρέθηκε 1 καθηγήτρια στην γ' λυκείου που τα δίδασκε εντελώς διαφορετικά και έτσι με ''τράβηξε''. Δεν τα βάζω με όλους τους φιλόλογους..Καλοί και κακοί υπάρχουν σε όλους τους κλάδους. Τα βάζω με το ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα που επιβραβεύει την παπαγαλία και που δεν αφήνει τους αρκετούς -θέλω να πιστεύω- φιλόλογους να κάνουν πιο δημιουργικά την δουλειά τους. Πως όμως να κάνει κανείς δημιουργικά την δουλειά του όταν του δίνουν μια τεράστια ύλη να καλύψει σε τμήματα όπου σίγουρα υπάρχουν και μαθητές με κενά...Οπότε ναι...δεν θα άλλαζα με τίποτα αυτήν την μια καθηγήτρια που μου έδωσε τόσα πολλά και κατάφερε κάτι που φαντάζει ακατόρθωτο...
Απλά προσωπικά δεν θα ήθελα το παιδί μου αύριο μεθαύριο να μαθαίνει αρχαία με αυτόν τον τρόπο..Αν βρέθει ένας άλλος τρόπος και καθηγητές με γνώσεις αλλά και με φαντασία για να τον ακολουθήσουν...τότε ναι θα χαρώ πολύ και σίγουρα θα θεωρώ ότι το παιδί μου έχει κάθε λόγο να μάθει αρχαία...άλλωστε είναι οι ρίζες μας..και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς...
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 12:01:42 πμ »
Ποσο ακομα να μειωθουν αυτες οι ερμες οι ξενες γλωσσες, ειδικα η β γλωσσα,γαλλογερμανικα.Απο 3 ωρες σε 2 κι απο 2 σε τι;Πληρης εξαφανιση;Ηδη δεν ειναι υποχρεωτικο μαθημα στα ολοημερα σε αντιθεση με θεατρικη αγωγη,εικαστικα,θελει δε συμφωνη γνωμη διευθυντη και συλλογου διδασκοντων η συγκροτηση τμηματος.Ελεος!Αφηστε που η β γλωσσα και η διδασκαλια της δεν εχει καμια σχεση με το φροντιστηριο.Μαλλον ξεκουραζονται Ioanni οι μαθητες,πιστεψε με,το ζω.Αλλωστε για να διδαξει  ορθως καποιος ξενη γλωσσα,ετουτο προυποθετει αριστη γνωση της μητρικης.Υπερ των αρχαιων με τον τροπο που εχω περιγραψει σε παλαιοτερο μηνυμα,υπερ των φιλολογων στα δημοτικα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.