*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #294 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 02:26:52 μμ »
περασαμε τα 12 πρωτα χρονια μας και ξεχασαμε μου φαινεται...μια χαρα ειναι και η επαρκεια των δασκαλων και τα 6 χρονακια στο δημοτικο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:19 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #295 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 02:28:57 μμ »
δε μου λες markos : στα ιδιωτικα γιατι χρησιμοποιουν τις ειδικοτητες και στα δημοσια δεν μπορουν?

γιατι ισως δεν βρισκουν δασκαλους? ...αλλα και ετσι να ειναι το οτι συμβαινει αυτο δεν σημαινει πως ειναι εκει το προβλημα (αν δηλ ειναι δασκαλος ή καθηγητης .....)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #296 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 02:31:21 μμ »
στα ιδιωτικα γιατι χρησιμοποιουν τις ειδικοτητες και στα δημοσια δεν μπορουν?

συγγνώμη Μάρκο,μπορώ;

Καλή  ερώτηση,  νομίζω ότι τα ιδιωτικά λειτουργούν με μια άλλη φιλοσοφία ,κάνουν τα πάντα για να πλασσάρουν μια  εκπαίδευση που θα κάνει εντύπωση (βλέπε κοινό που πιστεύει στο παραπάνω άρθρο).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2010, 10:40:58 πμ από desperino »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #297 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 02:59:12 μμ »
γιατι να μη μπορεις? ...  ;D  συζητηση κανουμε.

ναι, συμφωνω desperino μου, με αυτο που λες και ΟΚ, εκει υπαρχει το...χρημα! Αλλα, δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε ενα μαθητη 10-12 χρονων αν το μαθημα της γλωσσας το εκανε ενας καθηγητης αντι για ενα δασκαλο. Ολοι μας περασαμε απο ενα τετοιο συστημα και δε νομιζω πως στα 11 μου χρόνια σκεπτομουν τη.... "συναιρεση"....(οχι και πως τωρα τη σκεπτομαι,...  ;)  λεμε...)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:19 »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #298 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 03:03:52 μμ »
κανεις ομως δεν μπορει να αρνηθει τοι αλλη η ποιοτητα της εκπαιδευσης στη γλωσσα απο ενα φιλιλογο και αλλη απο εναν δασκαλο.... τους φιλολογους τους χρησιμοποιουν στα ιδιωτικα ως ειδικοτητα καθαρα γιατι υπαρχει η λογικη της εξειδικευμενης εκπαιδευσης κα της καλυτερης ,γιατι τα αποτελεσματα ειναι μετρησιμα .... απο τους γονεις για να τους προτιμουν . Πως γινεται με τα φροντιστηρια ενα πραγμα ...
εντυπωση θελει να κανει μονο το ιδιωτικο? εχεις δει ποτε διαγωνισματα δημοτικου σε ιδιωτικο...? τα 8 στα 10 γραπτα ειναι τελεια ..τυχαιο δεν νομιζωωωωω..
μακαρι να ισχυε αυτο στον δημοσιο τομεα... να μην υπηρχε η μονιμοτητα να δεις ποσο ανταγωνιστικα θα ηταν τα  δημοτικα..αλλα αυτη την κουβεντα καπου την εχουμε ξανακανει..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #299 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 03:19:59 μμ »
τυχαιο σαφως οχι, αλλα δεν ειναι θεμα δασκαλου-καθηγητη. ειναι οτι εργοδοτη εχεις τον επιχειρηματια και οχι το κρατος (δημ.υπαλληλος).
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #300 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 03:30:23 μμ »
Εγώ πάντως παιδιά που φέτος μου 'λαχε ιδιαίτερο σε παιδί τρίτης δημοτικού μια χαρά ανταπεξέρχομαι στο επίπεδο αυτό και ούτε για συναιρέσεις το μαθαίνω το παιδί,ούτε για συζυγίες και ανώμαλα ρήματα...μια χαρά τσουλάει,του ανέβασα τις επιδόσεις στα τεστάκια της τάξης και όσπον οφορά στην καλύτερη γνώση της γλώσσας απ'τους φιλολόγους...το πιστεύω κι εγώ,κυρίως γιατί το είδα φέτος με τα μάτια μου...απ'την δασκάλα πυ έχει το παιδί στο σχολείο...δεν θα πω λεπτομέρειες...αλλά έχει ελλείψεις...

Επίσης ακόμη και φίλη μου δασκάλα που είχε μπει με τις δέσμες στην Ακαδημία,από δεύτερη δέσμη...κοινώς άσχετη με τα γλωσσικά μαθήματα...όταν στην ΣΤ' δημοτικού έτυχε να την ρωτήσουν τα παιδιά γιατί το ρήμα "πληροί" γράφεται με "οι" δεν ήξερε τι να απαντήσει....

Ναι,έχουν ελλείψεις πολλοί δάσκαλοι στην γλώσσα και ναι...μπορούν και οι φιλόλογοι να προσαρμοστούν στις γνωστικές απαιτήσεις του δημοτικού...
Τώρα αν πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο...δεν είμαι σίγουρη πως πρέπει...ας κοιτάξει καλύτερα ο κάθε κλάδος να αυτοβελτιώνεται...
Επίσης Μάρκο παίζει όντως ρόλο πως στο ιδιωτικό κάνουν πιο πολλή και πιο καλή δουλειά γιατί έχουν αφεντικό έναν επιχειρηματία και όχι το κράτος...αυτό είναι αλήθεια!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #301 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 03:38:31 μμ »
Και επειδή πιθανότατα να μου πείτε πως ο δάσκαλος που δεν ξέρει καλά τα γλωσσικά αλλά ξέρει τα θετικά θα βοηθήσει πιο πολύ το παιδί εκεί που δεν μπορεί να το βοηθήσει αυτός που ξέρει πολύ καλά μόνο την γλώσσα...
Γι αυτό όμως μιλάμε για είσο δο ειδικοτήτων στο δημοτικό στις μεγάλες τάξεις...αλλά σε καμία περίπτωση κατ'εμέ για να διδάξουν οι φιλόλογοι αρχαία...το θεωρώ έγκλημα!!
Τα αρχαία με τη νέα γλώσσα αποτελούν όντως μια συνέχεια,αλλά τα παιδιά στο δημοτικό δεν έχουν αντιληφθεί ακόμη καλά καλά τη δική μας γλώσσα....είτε γραμματικά είτε συντακτικά αλλά κυρίως θα έλεγα και λεξιλογικά έχουν μεγάλες αελλείψεις ακόμη στο δημοτικό...πώς να ανταπεξέλθουν στην τόσο πυκνή δομή των αρχαίων που απαιτεί βασικές γνώσεις σύνταξης,δομής και λεξιλογίου...;;  ???

Ημαρτον...ας τα αφήσουμε τα παδάκια να ανασάνουν και πριν μιλήσουμε ας διαβάσουμε και λίγη εξελικτική και γνωστική ψυχολογία για να δούμε τι δομές γνώσης μπορεί να ατιληφθεί το παιδί σε κάθε ηλικία... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #302 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 04:04:10 μμ »
περασαμε τα 12 πρωτα χρονια μας και ξεχασαμε μου φαινεται...μια χαρα ειναι και η επαρκεια των δασκαλων και τα 6 χρονακια στο δημοτικο.

Θεωρώ ότι - εκτός των άλλων - τα 6 χρόνια απλά τραβάνε πολύ την όποια ύλη και μετά στο γυμνάσιο το τρέχουν πιο γρήγορα. Αρκεί μια ματιά στις βαθμίδες σε άλλες χώρες και θα δεις ότι σε πολλές χώρες η πρωτοβάθμια εκπαίδευση διαρκεί λιγότερο από 6 χρόνια. Θα προσπαθήσω να κοιτάξω τα στατιστικά να βρω τις χώρες και τους αριθμούς.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #303 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 04:26:06 μμ »
Και επειδή πιθανότατα να μου πείτε πως ο δάσκαλος που δεν ξέρει καλά τα γλωσσικά αλλά ξέρει τα θετικά θα βοηθήσει πιο πολύ το παιδί εκεί που δεν μπορεί να το βοηθήσει αυτός που ξέρει πολύ καλά μόνο την γλώσσα...
Γι αυτό όμως μιλάμε για είσο δο ειδικοτήτων στο δημοτικό στις μεγάλες τάξεις...αλλά σε καμία περίπτωση κατ'εμέ για να διδάξουν οι φιλόλογοι αρχαία...το θεωρώ έγκλημα!!
Τα αρχαία με τη νέα γλώσσα αποτελούν όντως μια συνέχεια,αλλά τα παιδιά στο δημοτικό δεν έχουν αντιληφθεί ακόμη καλά καλά τη δική μας γλώσσα....είτε γραμματικά είτε συντακτικά αλλά κυρίως θα έλεγα και λεξιλογικά έχουν μεγάλες αελλείψεις ακόμη στο δημοτικό...πώς να ανταπεξέλθουν στην τόσο πυκνή δομή των αρχαίων που απαιτεί βασικές γνώσεις σύνταξης,δομής και λεξιλογίου...;;  ???

Ημαρτον...ας τα αφήσουμε τα παδάκια να ανασάνουν και πριν μιλήσουμε ας διαβάσουμε και λίγη εξελικτική και γνωστική ψυχολογία για να δούμε τι δομές γνώσης μπορεί να ατιληφθεί το παιδί σε κάθε ηλικία... ???
Η φιλόλογος του δικού μου παιδιού (στο φροντιστήριο) έγραψε τον Ευριπίδη με υ. "Ευρυπίδης" και επέμενε τόσο που δεν πίστεψε εμένα το παιδί μου και το βιβλίο αλλά πήγε στην δασκάλα που είχε στο δημοτικό να τη ρωτήσει γιατί έχει εμπιστοσύνη σε αυτή και όχι στη φιλόλογο η οποία κάνει συχνά λάθη(ίσως είναι από αυτούς που μπήκαν με 12 στο πανεπιστήμιο).Οι νέοι δάσκαλοι μπήκαν στο πανεπιστήμιο γράφοντας 19 αρχαία και οι νέοι φιλόλογοι 12. Πολλοί γονείς επιμένουν να προτιμούν δασκάλους για ιδιαίτερα στο γυμνάσιο στα φιλολογικά παρά φιλολόγους διότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στις γνώσεις τους. Δεν συμβαίνει το ίδιο με τα θετικά μαθήματα.Εχοντας όμως το δάσκαλο στο σπίτι, του ζητούν  και ώρες στα μαθηματικά.Αυτό σκοπεύω να κάνω κι εγώ!!!! Όσοι έχουν δασκάλους είναι πολοί ευχαριστημένοι. Μη μου λέτε λοιπόν ότι τα καταφέρνετε στο Δημοτικό. Τις γνώσεις του Δημοτικού τις έχουν όλοι. Δεν είναι καμάρι που φιλόλογος μπορεί να κάνει μάθημα σε παιδί Γ' Δημοτικού. Αυτό που χρειαζόμαστε εμείς οι γονείς από τους δασκάλους για τα παιδιά του Δημουικού είναι αυτό που σπούδασαν (παιδαγωγική και διδακτική). Τα τελευταία χρόνια όμως χρειαζόμαστε και τις γνώσεις τους για το Γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #304 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 04:36:12 μμ »
Τυχαίνουν πολλά κουλά...και εννοείτε πως μπήκαν φιλόλογοι με 12 στη σχολή...κυρίως οι νεότεροι...αν προτιμήσεις όμως έναν φιλόλογο παλιότερο που έπρεπε να γράψει σχεδόν άριστα για να μπει στην φιλοσοφική τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ!! Πίστεψέ με!!
Αν και οι βαθμοί των Πανελληνίων δεν είναι πάντα ενδεικτικοί...εγώ δεν μίλησα για τους βαθμούς εισαγωγής,αλλά για το φαινόμενο ότι στις Ακαδημίες έμπαιναν και μπαίνουν από όλες τις κατευθύνσεις και αυτό είναι και καλό και κακό...!!

Και δεν είπα πως είναι καμάρι που τα καταφέρνω γνωστικά στην Γ'δημοτικού...αλλά το ότι ξέχασα τον ρόλο μου ως εκπαιδευτικός Β'θμιας και προσαρμόστηκα στο δημοτικό άψογα!! Γιατί ειπώθηκε πως δεν μπορούμε να προσαρμοστούμε στις ανάγκες των παιδιών του δημοτικού!!!!!

Εκεί που κρίνω τον εαυτό μου γνωστικά είναι το Λύκειο,ούτε καν το γυμνάσιο!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #305 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 04:45:47 μμ »
περασαμε τα 12 πρωτα χρονια μας και ξεχασαμε μου φαινεται...μια χαρα ειναι και η επαρκεια των δασκαλων και τα 6 χρονακια στο δημοτικο.

Θεωρώ ότι - εκτός των άλλων - τα 6 χρόνια απλά τραβάνε πολύ την όποια ύλη και μετά στο γυμνάσιο το τρέχουν πιο γρήγορα. Αρκεί μια ματιά στις βαθμίδες σε άλλες χώρες και θα δεις ότι σε πολλές χώρες η πρωτοβάθμια εκπαίδευση διαρκεί λιγότερο από 6 χρόνια. Θα προσπαθήσω να κοιτάξω τα στατιστικά να βρω τις χώρες και τους αριθμούς.
Σωστά παρατηρείς μόνο που:Οι εκπαιδευτικοί στο εξωτερικό Α΄βάθμιας και ΄Β' βάθμιας σπουδάζουν σε παιδαγωγικά πανεπιστήμια και ακολουθούν μέσα στο πανεπιστήμιο τις παρακάτω κατευθύνσεις:
 Θεωρητική κατεύθυνση οι οποίοι διδάσκουν γλώσσα, ιστορία, αγωγή του πολίτη
 Θετική κατεύθυνση οι οποίοι  διδάσκουν μαθηματικά, φυσικά, πληροφορική
Καλλιτεχνική που διδάσκουν μουσική , ζωγραφική, χορό και τέλος αυτοί που κάνουν τα αθλητικά. ΠΡΟΣΟΧΗ όλοι σπουδάζουν παιδαγωγικά!!!!
Δεν προσλαμβάνονται επιστήμονες Φυσικοί κτλ. Ετσι μπορεί το Δημοτικό να γίνει και 3 χρόνια. Αν είχαμε και εδώ εκπαιδευτικούς σε όλες τις βαθμίδες ας γινόταν Τώρα όμως που δεν έχουμε τα 6 χρόνια είναι λίγα.

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #306 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 04:52:18 μμ »
Τυχαίνουν πολλά κουλά...και εννοείτε πως μπήκαν φιλόλογοι με 12 στη σχολή...κυρίως οι νεότεροι...αν προτιμήσεις όμως έναν φιλόλογο παλιότερο που έπρεπε να γράψει σχεδόν άριστα για να μπει στην φιλοσοφική τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ!! Πίστεψέ με!!
Αν και οι βαθμοί των Πανελληνίων δεν είναι πάντα ενδεικτικοί...εγώ δεν μίλησα για τους βαθμούς εισαγωγής,αλλά για το φαινόμενο ότι στις Ακαδημίες έμπαιναν και μπαίνουν από όλες τις κατευθύνσεις και αυτό είναι και καλό και κακό...!!

Και δεν είπα πως είναι καμάρι που τα καταφέρνω γνωστικά στην Γ'δημοτικού...αλλά το ότι ξέχασα τον ρόλο μου ως εκπαιδευτικός Β'θμιας και προσαρμόστηκα στο δημοτικό άψογα!! Γιατί ειπώθηκε πως δεν μπορούμε να προσαρμοστούμε στις ανάγκες των παιδιών του δημοτικού!!!!!

Εκεί που κρίνω τον εαυτό μου γνωστικά είναι το Λύκειο,ούτε καν το γυμνάσιο!!!
[/quo
Στα     παιδαγωγικά καλώς μπαίνουν από όλα τα επιστημονικά πεδία. Το λάθος είναι που δεν χωρίζουν τα ίδια πεδία και στο πανεπιστήμιο. Αυτό που χρειάζεται είναι να αποκτούν οι δάσκαλοι ειδικότητα και όχι ο κάθε επιστήμονας να διδάσκει το αντικείμενό του. 

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #307 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 05:02:39 μμ »
περασαμε τα 12 πρωτα χρονια μας και ξεχασαμε μου φαινεται...μια χαρα ειναι και η επαρκεια των δασκαλων και τα 6 χρονακια στο δημοτικο.

Θεωρώ ότι - εκτός των άλλων - τα 6 χρόνια απλά τραβάνε πολύ την όποια ύλη και μετά στο γυμνάσιο το τρέχουν πιο γρήγορα. Αρκεί μια ματιά στις βαθμίδες σε άλλες χώρες και θα δεις ότι σε πολλές χώρες η πρωτοβάθμια εκπαίδευση διαρκεί λιγότερο από 6 χρόνια. Θα προσπαθήσω να κοιτάξω τα στατιστικά να βρω τις χώρες και τους αριθμούς.
Σωστά παρατηρείς μόνο που:Οι εκπαιδευτικοί στο εξωτερικό Α΄βάθμιας και ΄Β' βάθμιας σπουδάζουν σε παιδαγωγικά πανεπιστήμια και ακολουθούν μέσα στο πανεπιστήμιο τις παρακάτω κατευθύνσεις:
 Θεωρητική κατεύθυνση οι οποίοι διδάσκουν γλώσσα, ιστορία, αγωγή του πολίτη
 Θετική κατεύθυνση οι οποίοι  διδάσκουν μαθηματικά, φυσικά, πληροφορική
Καλλιτεχνική που διδάσκουν μουσική , ζωγραφική, χορό και τέλος αυτοί που κάνουν τα αθλητικά. ΠΡΟΣΟΧΗ όλοι σπουδάζουν παιδαγωγικά!!!!
Δεν προσλαμβάνονται επιστήμονες Φυσικοί κτλ. Ετσι μπορεί το Δημοτικό να γίνει και 3 χρόνια. Αν είχαμε και εδώ εκπαιδευτικούς σε όλες τις βαθμίδες ας γινόταν Τώρα όμως που δεν έχουμε τα 6 χρόνια είναι λίγα.

Αυτό περί παιδαγωγικών παν/μιων δεν ισχύει σε όλες τις χώρες. Επίσης, αυτό λύνεται πολύ εύκολα με π.χ. 6μηνη ουσιαστική παιδαγωγική κατάρτιση των υπό διορισμό εκπαιδευτικών διαφόρων ειδικοτήτων. Θέληση να υπάρχει..
Οπότε, επιμένω, τα 6 χρόνια είναι πολλά.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.