*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95975 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #350 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 10:45:29 μμ »
ειμαι κατα των αρχαιων ελληνικων στο δημοτικο, με την εννοια πως αφου η υποχρεωτικη εκπαιδευση στη χωρα μας δεν σταματαει στο 6αταξιο δημοτικο (οπως ηταν πριν το 1975) αλλα στο 3ταξιο Γυμνασιο, τα παιδια εχουν την ευκαιρια να γνωρισουν τη γλωσσα των προγονων τους. Το θεμα ειναι ο τροπος που αυτα διδασκονται στο γυμνασιο που οχι μονο δυσκολευει τα παιδια, αλλα κια τους ιδιους τους φιλολογους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:22 »

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #351 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 10:59:56 μμ »
Τι να πω τώρα?!Στην αρχή οι δηλώσεις σου είναι να διδάσκονται, τώρα καταλήγεις ότι θες να μη διδάσκονται.Αύριο μπορεί να θες; :)
Το θέμα είναι ότι δυσκολεύονται γιατί δεν τα διδάσκονται -σε διαλεκτική σχέση με τα νέα ελληνικά πάντα -και στο δημοτικό

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #352 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 02:06:30 πμ »
Α, και κάτι ακόμα....Ακόμα και αν μπουν αρχαία στο δημοτικό, το βλέπω πολύ χλωμό να διοριστούν φιλόλογοι, γιατί στα παιδαγωγικά διδάσκονατι αρχαία, όπότε δεν ευσταθεί το επιχείρημα ότι οι δάσκαλαι δεν είναι ικανοί να τα διδάξουν.
Kοιτώντας την κουβέντα εξ'αρχής...είδα κι αυτό....λοιπόν...για να μην λέμε ανακρίβειες...στα Παιδαγωγικά ΔΕΝ διδάσκονται αρχαία...τουλάχιστον στο ΑΠΘ και στης Αλεξαννδρούπολης που το ξλερω από πρώτο χέρι δεν διδάσκονται! Γλωσσολογικά μαθήματα κάνουν στα οποία υπάρχει μια αναφορά στην εξέλιξη της γλώσσας...αλλά ως εκεί!
Είπα ξανά πως δεν είμαι υπέρ των αρχαίων στο δημοτικό,αλλά να μην λέμε κι ό,τι θέλουμε...δεν είναι πολυμίξερ οι δάδσκαλοι...όσο κι αν θέλουν να μας τους παρουσιάσουν έτσι.... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #353 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 08:57:23 πμ »
Χωρίς τα αρχαία δε μαθαίνονται τα νέα ελληνικά.Είτε το θέλουμε, είτε όχι.Καθόλου άκυρη δεν είναι, τα αποτελέσματα της pisa είναι ενδεικτικά....εάν είναι άκυρη γιατί το συζητούν;γιατί μπαίνουν στον κόπο;άρα, έπεται συνέχεια :)
Δεν  έχω  καμία  εμπάθεια  με  τα  αρχαία  ελληνικά - άλλωστε ήμουν  άριστη  μαθήτρια  στο  μάθημα  αυτό. Απο  που  όμως  βγάζει  το  συμπεράσμα  ότι  τα  αρχαία  ελληνικά  είναι  προϋπόθεση  για  να  μάθεις  τα  νέα  ελληνικά; Υπάρχει  έρευνα  που να  το  υποστηρίζει  αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:22 »

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #354 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:23:42 πμ »
Για την ώρα είναι το πιο χρήσιμο εργαλείο για να μάθει κανείς τα νέα ελληνικά με ευκολία.Όποιος γνωρίζει άλλο εργαλείο να μας το πει ;)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #355 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:31:05 πμ »
Για την ώρα είναι το πιο χρήσιμο εργαλείο για να μάθει κανείς τα νέα ελληνικά με ευκολία.Όποιος γνωρίζει άλλο εργαλείο να μας το πει ;)
με το ίδιο εργαλείο που μαθαίνεις και τα αρχαία;;;;; ???
δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #356 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 10:18:03 πμ »
Για την ώρα είναι το πιο χρήσιμο εργαλείο για να μάθει κανείς τα νέα ελληνικά με ευκολία.Όποιος γνωρίζει άλλο εργαλείο να μας το πει ;)
Αυτό   είναι  ισχυρισμός  δικός  σου  και  από  ότι  γνωρίζω  δεν  έχει  καμία  επιστημονική  βάση. Το  να  κλείνεις  το  ειμί  σε τι  ακριβώς  σε  βοηθάει; Δεν λέω  ότι  δεν  πρέπει  να  υπάρχει  το  μάθημα  των  αρχαίων  ελληνικών, αλλά  ότι  τα  αρχαία  ελληνικά  σε  βοηθούν  στην  γνώση  των  νέων  ελληνικών  είναι  μάλλον  αυθαίρετο  συμπέρασμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #357 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 11:40:23 πμ »
βοηθάει στ΄ότι μπορείς να οργανώσεις τη γραμματική και την ορθογραφία καλύτερα και τη λογική των λέξεων μέσα από την ετυμολογία τους ,αν

διαβάσετε το θέμα απ την αρχή θα δείτε ενδιαφέρουσες ιδέες οπού σε καμία από αυτές δεν υποστηρίχθηκε να μάθει το παιδί το ειμί ή τα συνηρημένα

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #358 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 12:19:45 μμ »
Α, και κάτι ακόμα....Ακόμα και αν μπουν αρχαία στο δημοτικό, το βλέπω πολύ χλωμό να διοριστούν φιλόλογοι, γιατί στα παιδαγωγικά διδάσκονατι αρχαία, όπότε δεν ευσταθεί το επιχείρημα ότι οι δάσκαλαι δεν είναι ικανοί να τα διδάξουν.
Kοιτώντας την κουβέντα εξ'αρχής...είδα κι αυτό....λοιπόν...για να μην λέμε ανακρίβειες...στα Παιδαγωγικά ΔΕΝ διδάσκονται αρχαία...τουλάχιστον στο ΑΠΘ και στης Αλεξαννδρούπολης που το ξλερω από πρώτο χέρι δεν διδάσκονται! Γλωσσολογικά μαθήματα κάνουν στα οποία υπάρχει μια αναφορά στην εξέλιξη της γλώσσας...αλλά ως εκεί!
Είπα ξανά πως δεν είμαι υπέρ των αρχαίων στο δημοτικό,αλλά να μην λέμε κι ό,τι θέλουμε...δεν είναι πολυμίξερ οι δάδσκαλοι...όσο κι αν θέλουν να μας τους παρουσιάσουν έτσι.... ???


ΛΩΡΑ μου, θα μου επιτρέψεις να διαγωνήσω.
Στην Αλεξανδρούπολη διδάσκονται αρχαια ελληνική γραμματεία (πλέον είναι βέβαια μάθημα επιλογής). Πριν μια δεκαετία που ήμουν εγώ στο πανεπιστήμιο (στο ΠΤΝ, αλλά γνώριζα και τα μαθήματα του ΠΤΔΕ) ήταν  υποχρεωτικό.
Και φυσικά ΔΕΝ θέλω να παρουσιάσω πολύμίξερ τους δασκάλους! και ΔΕΝ θεωρώ ότι είναι πολυμίξερ, απλά έτσι τους θεωρούν/με.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #359 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 12:43:54 μμ »
Για την ώρα είναι το πιο χρήσιμο εργαλείο για να μάθει κανείς τα νέα ελληνικά με ευκολία.Όποιος γνωρίζει άλλο εργαλείο να μας το πει ;)
Αυτό   είναι  ισχυρισμός  δικός  σου  και  από  ότι  γνωρίζω  δεν  έχει  καμία  επιστημονική  βάση. Το  να  κλείνεις  το  ειμί  σε τι  ακριβώς  σε  βοηθάει; Δεν λέω  ότι  δεν  πρέπει  να  υπάρχει  το  μάθημα  των  αρχαίων  ελληνικών, αλλά  ότι  τα  αρχαία  ελληνικά  σε  βοηθούν  στην  γνώση  των  νέων  ελληνικών  είναι  μάλλον  αυθαίρετο  συμπέρασμα.
Όχι...δεν είναι ισχυρισμός δικός της....απλά δεν το έθεσε σωστά....πιο σωστά μπορούμε να πούμε: είναι το πιο χρήσιμο εργαλείο για να μάθει κανείς τα νέα εεληνικά σωστότερα και με μεγαλύτερη ευκολία!
Καθηγητής Κωνσταντίνος Βαρμάζης,διδακτική των Αρχαίων Ελληνικών στο ΑΠΘ....σε κάθε μάθημα μας το έλεγε και μας το τόνιζε!!

Και μπορεί να γίνει κατανοητό με μερικά απλά παραδείγματα,που πάρα πολλοί κάνουν λάθη...
Κανείς δε ξέρει να κλίνει στην γενική τα δικατάληκτα επίθετα π.χ το αληθές,του αληθούς
Κανείς δεν ξέρει να πει σωστά στην προστακτική το ρήμα υπογράφω,που είναι "υπόγραψε" και όχι υπέγραψε"
Κανείς δεν ξέρει να πει σωστά πολλά σύνθετα ρήματα στον αόριστο όπως το ενέχει=ενείχε και άλλα τέτοια
Να μην πω και για την ορθογραφία...ποιος ξέρει να γράψει σωστά το "επανειλημμένα" που προέρχεται από τον παρακείμενο του λαμβάνω στα αρχαία...;
Και στην ορθογραφία είναι τα περισσότερα λάθη...
Φυσικά δεν μιλάω για εκπαιδευτικούς,αλλά για τον πολύ κόσμο...αν και έχω δει πολλά λάθη και από εκπαιδευτικούς...εδώ πέρσι ο διευθυντής του σχολείου που ήμουν έλεγε το περιβόητο "καλύβω"!!
Επίσης ένα κείμενο γραμμένο από δικηγόρο δύσκολα μπορούν να το κατανοήσουν αρκετοί....και είναι βασικά πράγματα αυτά...δεν ξέριες πότε θα σου χρειαστεί να διαβάσεις ένα επίσημο έγγραφο!!
Επίσης εμένα τα αρχαία με βοηθάνε να καταλάβω και τοπικές ιδιόλεκτους και διαλέκτους,όπως τα Κρητικά και τα Ποντιακά...γιατί πολλές λέξεις κρατάνε απ'τα αρχαία...ήρθα πέρσι στην Κρήτη να μείνω και δεν δυσκολεύτηκα τόσο να μιλήσω και να συνεννοηθώ ακόμη και με ανθρώπους με βαριά προφορά...αντιθέτως μια κοπέλα που δεν έχει ιδέα από αρχαία δεν καταλαβαίνει γρι και μάλιστα πρέπει και να τους εξυπηρετεί εκεί που δουλεύει...γιατί τα αρχαία,ακόμη κι αν δεν έχει κάποιος κλίση στις γλωσσικές δεξιότητες,του αναπτύσσουν παρόλ'αυτά την γλωσσική αίσθηση!
Φυσικά όχι μόνο τα αρχαία και τα προσωπικά διαβάσματα!!

Αυτά τα ολίγα για να μην λέμε κι ό,τι θέλουμε!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #360 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 12:49:13 μμ »
Α, και κάτι ακόμα....Ακόμα και αν μπουν αρχαία στο δημοτικό, το βλέπω πολύ χλωμό να διοριστούν φιλόλογοι, γιατί στα παιδαγωγικά διδάσκονατι αρχαία, όπότε δεν ευσταθεί το επιχείρημα ότι οι δάσκαλαι δεν είναι ικανοί να τα διδάξουν.
Kοιτώντας την κουβέντα εξ'αρχής...είδα κι αυτό....λοιπόν...για να μην λέμε ανακρίβειες...στα Παιδαγωγικά ΔΕΝ διδάσκονται αρχαία...τουλάχιστον στο ΑΠΘ και στης Αλεξαννδρούπολης που το ξλερω από πρώτο χέρι δεν διδάσκονται! Γλωσσολογικά μαθήματα κάνουν στα οποία υπάρχει μια αναφορά στην εξέλιξη της γλώσσας...αλλά ως εκεί!
Είπα ξανά πως δεν είμαι υπέρ των αρχαίων στο δημοτικό,αλλά να μην λέμε κι ό,τι θέλουμε...δεν είναι πολυμίξερ οι δάδσκαλοι...όσο κι αν θέλουν να μας τους παρουσιάσουν έτσι.... ???


ΛΩΡΑ μου, θα μου επιτρέψεις να διαγωνήσω.
Στην Αλεξανδρούπολη διδάσκονται αρχαια ελληνική γραμματεία (πλέον είναι βέβαια μάθημα επιλογής). Πριν μια δεκαετία που ήμουν εγώ στο πανεπιστήμιο (στο ΠΤΝ, αλλά γνώριζα και τα μαθήματα του ΠΤΔΕ) ήταν  υποχρεωτικό.
Και φυσικά ΔΕΝ θέλω να παρουσιάσω πολύμίξερ τους δασκάλους! και ΔΕΝ θεωρώ ότι είναι πολυμίξερ, απλά έτσι τους θεωρούν/με.
Emmaki...ίσως παλιότερα αυτό,γιατί αυτή την στιγμή φοιτεί στην Αλεξανδρούπολη πρώην μαθητής μου και αυτό που μου λέει συνέχεια είναι πως τουλάχιστον γλίτωσε απ'τα αρχαία! Ξέρω κι εγώ...;  ??? Για το ΑΠΘ είμαι σίγουρότατη...η πιο καλή μου φίλη ήταν εκεί και δεν είχαν αρχαία ποτέ..θα μου το είχε πει και θα μου είχε ζητήσει και βοήθεια γιατί ήταν απ'την παλιά δεύτερη δέσμη και δεν ήξερε αρχαία καλά...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #361 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 01:04:04 μμ »
Για την ώρα είναι το πιο χρήσιμο εργαλείο για να μάθει κανείς τα νέα ελληνικά με ευκολία.Όποιος γνωρίζει άλλο εργαλείο να μας το πει ;)
Αυτό   είναι  ισχυρισμός  δικός  σου  και  από  ότι  γνωρίζω  δεν  έχει  καμία  επιστημονική  βάση. Το  να  κλείνεις  το  ειμί  σε τι  ακριβώς  σε  βοηθάει; Δεν λέω  ότι  δεν  πρέπει  να  υπάρχει  το  μάθημα  των  αρχαίων  ελληνικών, αλλά  ότι  τα  αρχαία  ελληνικά  σε  βοηθούν  στην  γνώση  των  νέων  ελληνικών  είναι  μάλλον  αυθαίρετο  συμπέρασμα.
Όχι...δεν είναι ισχυρισμός δικός της....απλά δεν το έθεσε σωστά....πιο σωστά μπορούμε να πούμε: είναι το πιο χρήσιμο εργαλείο για να μάθει κανείς τα νέα εεληνικά σωστότερα και με μεγαλύτερη ευκολία!
Καθηγητής Κωνσταντίνος Βαρμάζης,διδακτική των Αρχαίων Ελληνικών στο ΑΠΘ....σε κάθε μάθημα μας το έλεγε και μας το τόνιζε!!

Και μπορεί να γίνει κατανοητό με μερικά απλά παραδείγματα,που πάρα πολλοί κάνουν λάθη...
Κανείς δε ξέρει να κλίνει στην γενική τα δικατάληκτα επίθετα π.χ το αληθές,του αληθούς
Κανείς δεν ξέρει να πει σωστά στην προστακτική το ρήμα υπογράφω,που είναι "υπόγραψε" και όχι υπέγραψε"
Κανείς δεν ξέρει να πει σωστά πολλά σύνθετα ρήματα στον αόριστο όπως το ενέχει=ενείχε και άλλα τέτοια
Να μην πω και για την ορθογραφία...ποιος ξέρει να γράψει σωστά το "επανειλημμένα" που προέρχεται από τον παρακείμενο του λαμβάνω στα αρχαία...;
Και στην ορθογραφία είναι τα περισσότερα λάθη...
Φυσικά δεν μιλάω για εκπαιδευτικούς,αλλά για τον πολύ κόσμο...αν και έχω δει πολλά λάθη και από εκπαιδευτικούς...εδώ πέρσι ο διευθυντής του σχολείου που ήμουν έλεγε το περιβόητο "καλύβω"!!
Επίσης ένα κείμενο γραμμένο από δικηγόρο δύσκολα μπορούν να το κατανοήσουν αρκετοί....και είναι βασικά πράγματα αυτά...δεν ξέριες πότε θα σου χρειαστεί να διαβάσεις ένα επίσημο έγγραφο!!
Επίσης εμένα τα αρχαία με βοηθάνε να καταλάβω και τοπικές ιδιόλεκτους και διαλέκτους,όπως τα Κρητικά και τα Ποντιακά...γιατί πολλές λέξεις κρατάνε απ'τα αρχαία...ήρθα πέρσι στην Κρήτη να μείνω και δεν δυσκολεύτηκα τόσο να μιλήσω και να συνεννοηθώ ακόμη και με ανθρώπους με βαριά προφορά...αντιθέτως μια κοπέλα που δεν έχει ιδέα από αρχαία δεν καταλαβαίνει γρι και μάλιστα πρέπει και να τους εξυπηρετεί εκεί που δουλεύει...γιατί τα αρχαία,ακόμη κι αν δεν έχει κάποιος κλίση στις γλωσσικές δεξιότητες,του αναπτύσσουν παρόλ'αυτά την γλωσσική αίσθηση!
Φυσικά όχι μόνο τα αρχαία και τα προσωπικά διαβάσματα!!

Αυτά τα ολίγα για να μην λέμε κι ό,τι θέλουμε!

Λώρα, δεν θα διαφωνήσω γενικά στη χρησιμότητα της γνώσης αρχαιών ελληνικών για τη βαθύτερη γνώση της γλώσσας μας. Ας μην υπερβάλλουμε όμως. Η γνώση τους βοηθά οπωσδήποτε στο να καταλάβουμε αρχαιοπρεπή στοιχεία της νέας ελληνικής, να εμπεδώσουμε κάποιους μηχανισμούς της. Δεν είναι όμως το α και το ω, για να μάθουμε νέα ελληνικά. Πολλά από τα παραδείγματα  που αναφέρεις θα μπορούσαν κάλλιστα να διδαχθούν στο πλαίσιο της νεοελληνικής γραμματικής. 

Σίγουρα, η γνώση των αρχαίων θα βοηθήσει κάποιον να καταλάβει τύπους όπως το «επανειλημμένος» ή το «εισήγαγα». Μη μου πεις ότι, για να ξέρει κάποιος το "καλύπτω", πρέπει να ξέρει αρχαία ελληνικά. Μη μου πεις ότι, για να μάθεις να κλίνεις το "αληθής", πρέπει οπωσδήποτε να μάθεις τρίτη κλίση, γιατί ούτως ή άλλως οι μαθητές μαθαίνουν την κλίση των ονομάτων παπαγαλία και στα αρχαία και στα νέα ελληνικά.
Για να μη σου πω ότι αν πας να διδάξεις φαινόμενα της νέας ελληνικής βασιζόμενος στην αρχαία γραμματική, μπορεί να καταλήξεις σε λάθη. Αν π.χ στηριχθείς στην αύξηση των αρχαίων ελληνικών, για να διδάξεις την αύξηση στα νέα ελληνικά, ενδεχομένως να καταλήξεις σε αδόκιμους τύπους, γιατί η αύξηση στα νέα ελληνικά δεν ακολουθεί ακριβώς τους ίδιους κανόνες.
Θα πεις  λ.χ "επίτρεψέ μου", "επέτρεψα". Θα πεις όμως και "επίστρεψε γρήγορα" ή "επεστρέψαμε";

Τι θέλω να πω; Η διδασκαλία της γραμματικής και του συντακτικού των αρχαίων ελληνικών μπορεί να νοηθεί μόνο ως συμπληρωματική αυτής των νέων ελληνικών. Όσο πιστεύουμε ότι θα αναπληρώνουμε την ανεπιτυχή διδασκαλία των νέων ελληνικών με τη συστηματική διδασκαλία των αρχαίων, θα συνεχίζουν να αποφοιτούν μαθητές ημιμαθείς και μπερδεμένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2010, 02:56:30 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #362 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:03:47 μμ »
Λώρα, δεν θα διαφωνήσω γενικά στη χρησιμότητα της γνώσης αρχαιών ελληνικών για τη βαθύτερη γνώση της γλώσσας μας. Ας μην υπερβάλλουμε όμως. Η γνώση τους βοηθά οπωσδήποτε στο να καταλάβουμε αρχαιοπρεπή στοιχεία της νέας ελληνικής, να εμπεδώσουμε κάποιους μηχανισμούς της. Δεν είναι όμως το α και το ω, για να μάθουμε νέα ελληνικά. Πολλά από τα παραδείγμα που αναφέρεις θα μπορούσαν κάλλιστα να διδαχθούν στο πλαίσιο της νεοελληνικής γραμματικής.  

Μη μου πεις ότι, για να ξέρει κάποιος το "καλύπτω", πρέπει να ξέρει αρχαία ελληνικά. Μη μου πεις ότι, για να μάθεις να κλίνεις το "αληθής", πρέπει οπωσδήποτε να μάθεις τρίτη κλίση, γιατί ούτως ή άλλως οι μαθητές μαθαίνουν την κλίση παπαγαλία.

Για να μη σου πω ότι αν πας να διδάξεις φαινόμενα της νέας ελληνικής βασιζόμενος στην αρχαία γραμματική, μπορεί να καταλήξεις σε λάθη. Αν π.χ στηριχθείς στην αύξηση των αρχαίων ελληνικών, για να διδάξεις την αύξηση στα νέα ελληνικά, ενδεχομένως να καταλήξεις σε αδόκιμους τύπους, γιατί η αύξηση στα νέα ελληνικά δεν ακολουθεί ακριβώς τους ίδιους κανόνες.
Θα πεις λ.χ "επίτρεψέ μου", "επέτρεψα". Θα πεις όμως και "επίστρεψε γρήγορα" ή "επεστρέψαμε";
Δεν είναι υπερβολή να ξέρεις να χρησιμοποιείς τα ρήματα σωστά...και εγώ ακόμη που είχα πάντα κλίση στα γλωσσικά μαθήματα το ότι έμαθα κάποια πιο δύσκολα ρήματα και λέξεις να τα χρησιμοποιώ σωστά το οφείλω στις γνώσεις των αρχαίων...γιατί απλά απ'την υπερβολική απλοποίηση της διδασκαλίας της νεοελληνικής γραμματικής,τα παιδιά δεν μαθαίνουν ή δεν εμπεδώνουν να το πω καλύτερα τα παραδείγματα που έφερα και πολλά άλλα...
Και το "καλύβω" είναι λάθος που δεν οφείλεται στην μη γνώση αρχαίων,δεν το συμπεριέλαβα στα παραδείγματα που έφερα,απλά είπα ακόμη και εκπαιδευτικοί δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν τη γλώσσα σωστά...

Η γνώση των αρχαίων σου δίνει μια καλύτερη αίσθηση και αντίληψη της γλώσσας μας και ακόμη και ετυμολογική προσέγγιση σε πολλές λέξεις που χρησιμοποιούμε...και απ'την ετυμολογική προσέγγιση μπορεί κάποιος να αποφύγει κατά συνέπεια και ορθογραφικά λάθη...
Εκτός αν θέλουμε ένα επίπεδο μέτριο...θεωρώ πως πολύ έχει ριχτεί η γλώσσα μας!
Η γλώσσα γενικά είναι εργαλείο που μορφοποιεί και την σκέψη...και όσο πιο καλή γνώση της γλώσσας τόσο καλύτερα μπορεί να σταθεί κάποιος και στον λόγο,να εκφέρει απόψεις και επιχειρήματα,να μην νιώθει απομονωμένος σε κουβέντες και να μην του τρων και το δίκιο του ακόμη κάποιες φορές κάποιοι που μπορούν να εκφραστούν πολύ επιτηδευμένα...!!
Εχει πολλές εκφάνσεις το θέμα που τις παραβλέπουμε!
Και δεν είπα να διδάξεις την νέα ελληνική βασισμένος στην αρχαία γραμματική...τότε σίγουρα θα επέλθει σύγχυση,αλλά αν το παιδί μάθει έστω αρκετά καλά τα αρχαία (όχι απ'το δημοτικό, δεν εννοώ αυτό) όταν θα συναντάει στην νεοελληνική δύσκολες λέξεις,ρήματα και εκφράσεις ή και διλήμματα στην ορθογραφία,μπορεί πιο εύκολα να ανατρέξει στο σωστό με την γνώση των αρχαίων που θα έχει...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #363 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:04:15 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με apri. Ένα επιπλέον επιχείρημα ότι τα αρχαία δεν είναι προαπαιτούμενα για τη γνώση των νέων είναι ότι τα αρχαία δεν διδάσκονται σε όσους ξενόγλωσσους μαθαίνουν νέα ελληνικά.
Η αλήθεια είναι πως η άποψη αυτή, τα αρχαία δηλαδή ως προαπαιτούμενα των νέων, χρησιμοποιήθηκε αστόχαστα και χωρίς έρευνα για να περάσει η διδασκαλία των αρχαίων στο γυμνάσιο, αλλά από την αρχή κιόλας έχει δεχθεί κριτική από σοβαρούς πανεπιστημιακούς. Πόσω μάλλον τώρα που η διδασκαλία των αρχαίων στο γυμνάσιο έχει φέρει αποτελέσματα αντίθετα από τα αρχικώς αναμενόμενα.
Για όποιον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.