*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 96044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #378 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 09:43:23 μμ »
Έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τους φιλολόγους;;;  ??? ::) Όλα σου τα μηνύματα, στρέφονται εναντίον τους/μας...
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους φιλολόγους αλλά όταν μου κλέψουν το σπίτι μου (μειώνουν τις θέσεις των φιλολόγων), δε θα  πάω να πάρω (να κλεψω) τα χρήματα που έχασα από το σπίτι του γείτονα. Ο γάιδαρος του γείτονα ψοφάει κι αυτός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:08:20 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #379 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 09:47:48 μμ »
Εσύ σε ποια ειδικότητα ανήκεις ;;;

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #380 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:07:12 μμ »
Εσύ σε ποια ειδικότητα ανήκεις ;;;
Είμαι δασκάκλα με πολλά χρόνια υπηρεσίας και εκτιμώ πολύ τους φιλολόγους. Πιστεύω πως  έχουν να προσφέρουν πολλά στον χώρο τους.Είναι από τις βασικότερες ειδικότητες  και μάλιστα αυτοί που παρέχουν την ανθρωπιστική παιδεία στα παιδιά μας. Δεν μου αρέσει όμως αυτό που παρατηρώ και σε φίλες μου φιλολόγους (και το λέω) να παρατάτε τον αγώνα , να φεύγετε από τον φυσικό σας χώρο  που είναι η δευτεροβάθμια και απλά για να "βολευτείτε" να πρασπαθείτε να πάρετε θέσεις που ανήκουν σε άλλους.  Σκέψου το σε παρακαλώ semeli02 και θα δεις ότι έχω δίκιο.Φροντίστε οι φιλόλογοι να διαφυλάξετε τις ανθρωπιστικές επιστήμες που δεν πάνε καθόλου καλά στις μέρες μας (χωρίς να φταίτε εσείς).Πραγματικά φιλικά !!!!

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #381 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:16:10 μμ »
Συμφωνώ με το τελευταίο σου μήνυμα. Και ούτε θέλω να εργαστώ σε δημοτικό σχολείο. Προτιμώ αυτό που είπες, να είμαι θεματοφύλακας των ανθρωπιστικών επιστημών. Ήμουν βέβαιη πάντως ότι είσαι δασκάλα. Αλήθεια, αφού έχεις πολλά χρόνια υπηρεσίας, θα ήθελες να μας μιλήσεις για το φαινόμενο της τελευταίας δεκαετίας, για το γεγονός δηλαδή ότι διορίζονται στην πρωτοβάθμια 22χρονα παιδιά, πολλά από τα οποία κάνουν τραγικά ορθογραφικά λάθη ( μέμφεσαι μόνο τους φιλολόγους για ανορθογραφία ), δεν γνωρίζουν τα είδη των δευτερευουσών προτάσεων και τις κατηγορίες των αντωνυμιών, κοιμούνται το πρωί στην έδρα επειδή έχουν ξενυχτήσει το προηγούμενο βράδυ σε μπαράκια και οι γνώσεις τους γύρω από την σύγχρονη πραγματικότητα περιορίζονται στο i-pod και στο i-phone;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:08:20 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #382 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:20:16 μμ »
και εγώ ήμουνα σίγουρη αλλά εδώ μέσα ο καθένας μπορεί να είναι ό,τι θέλει ,οπότε διατηρώ και τις επιφυλάξεις μου ...

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #383 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:40:23 μμ »
Οι δάσκαλοι προέρχονται από όλα τα επιστημονικά πεδία. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αυτοί των θετικών να παραμελούν τα γλωσσικά μαθήματα και αυτοί των γλωσσικών, τα θετικά.Για το σύστημά μας, είναι φυσικό αυτό. Δεν είναι τόσο κακό όμως διότι το γνωστικό των δασκάλων μπορεί ο καθένας να το αντιμετωπίσει. Είναι εύκολο να μάθουν την ύλη σε λίγο χρονικό διάστημα.Πόσες μέρες χρειάζεται να μάθεις τις δευτερεύουσες προτάσεις; Οι φιλόλογοι κάνουν το λάθος να τους συγκρίνουν με τον εαυτό τους. Οι φυσικοί το ίδιο. Είναι μεγάλο λάθος. Οι δάσκαλοι δεν είναι ούτε φιλόλογοι ,ούτε φυσικοί, ουτε άλλοι επιστήμονες.Είναι παιδαγωγοί. Αυτό σπουδάζουν. Μόνο αυτό. Το ότι είναι μικροί, είναι πραγματικά ευτύχημα. Εζησα και τις εποχές που διορίζονταν οι δάσκαλοι μεγάλοι. Τώρα είναι καλύτερα. Τα παιδιά είναι ευτυχισμένα που έχουν νέους δασκάλους. Έτσι πρέπει να γίνει και στη δευτεροβάθμια.Πόσα λάθη μπορούν να κάνουν άτομα που έγραψαν 19,19,19  για να μπουν; Αλλά και όταν θα πέσουν οι βάσεις δεν πειράζει. Αυτά δε σημαίνουν ότι όλοι είναι καλοί. Άχρηστοι και τεμπέληδες υπάρχουν παντού.
   

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #384 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:45:31 μμ »
Πολλά λάθη μπορούν να κάνουν παιδιά που χρειάστηκε να γράψουν 19 για να μπουν στο πανεπιστήμιο. Οι βαθμοί πλέον δεν μου λένε τίποτα. Και όχι μόνο λάθη γνωστικού αντικειμένου. Αλλά κυρίως λάθη στην ΑΓΩΓΗ, στην ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ, στην στάση ζωής που εμφυσούν σε νέα παιδιά. ''Αξιοποιούν'' τον άπλετο ελεύθερο χρόνο τους μπαίνοντας όλη μέρα στο facebook, για να μην αναφερθώ στο επίπεδο των συζητήσεών τους. Όλα αυτά δεν είναι εικασίες, είναι γεγονότα που γνωρίζω από πολύ κοντινό μου πρόσωπο που εργάζεται στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #385 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:48:45 μμ »
καλά βρε πάπια και εμείς μπήκαμε πρώτοι με τις δέσμες με 18,5 τί σημαίνει αυτό ;

έχεις δίκιο στ ΄ότι δεν πρέπει να τίθεται θέμα σύγκρισης γιατί ένας καθηγητής έχει το γνωστικό του αντικείμενο για οδηγό και μπορεί ν΄ανταποκριθεί

ποικιλοτρόπως σε κάθε τάξη ,κάνει και κάποια σεμινάρια και βρίσκει  την παιδαγωγική μέθοδο που θ΄ακολουθήσει από κει και πέρα όμως οφείλουμε να σας

παραδεχτούμε για τον ισχυρό συνδικαλισμό σας και για τα όσα έχετε καταφέρει ....πράγμα που εμείς θα μείνουμε να το ονειρευόμαστε....





















« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:52:35 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #386 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:50:06 μμ »
Και αφού έχεις πολλά χρόνια υπηρεσίας, θα θυμάσαι ότι και εμείς για να μπούμε τότε στις Φιλοσοφικές, με τις Δέσμες, 19 γράφαμε. Όχι ότι έχει καμιά σημασία, όπως ανέφερα, δεν με απασχολούν αυτά, απλά το σημειώνω για την ιστορία, επειδή αναφέρθηκες μόνο σε φιλολόγους που εισήχθησαν με 12. Προσωπικά επίσης έχω μνήμες από εκείνα τα χρόνια πολλών δασκάλων που πρώτη τους επιλογή ήταν η Φιλολογία αλλά δεν τα κατάφεραν , καθώς και πολλών παιδιών που περνούσαν Παιδαγωγικά αλλά έδιναν ξανά εξετάσεις για να έρθουν στην Φιλοσοφική...

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #387 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:50:49 μμ »
Εσύ σε ποια ειδικότητα ανήκεις ;;;
Είμαι δασκάκλα με πολλά χρόνια υπηρεσίας και εκτιμώ πολύ τους φιλολόγους
...

Απάντηση της πάπιας στην ίδια ερώτηση (τι ειδικότητα είναι)

Ειδικότητα  γονέα  που  ψάχνει  να  βρει  το  καλύτερο  για  το  παιδί  του. Πραγματικά  θα  ήθελα  να  μου  αποδείξει  κάποιος  ότι  αυτό  που  γίνεται  φέτος  είναι  και  το  σωστό. Εκτιμώ  τους  πληροφιρικούς  αλλά  θα  τους  ήθελα  σε  μεγαλύτερη  ηλικία  για  το  παιδί  μου. Παρακαλώ  να  μου  αλλάξει  κάποιος  γνώμη.

Γιατί ντρεπόσουν να το πεις; Αισθάνεσαι άσχημα που είσαι δασκάλα; (Η συγκεκριμένη ήταν και στην ενότητα των πληροφορικών και υποστήριζε τα γνωστά αιτήματα της ΔΟΕ. Επίσης μιλούσε εντελώς απαξιωτικά για συναδέλφους ξενόγλωσσους καθώς και για θεατρολόγους - εικαστικούς, λέγοντας ότι δεν την ενδιαφέρουν γιατί όταν τελειώσει το ΕΣΠΑ θα πάρουν δρόμο.)

Ειλικρινά δεν ξέρω πόσες φορές έχω χρησιμοποιήσει τη λέξη ντροπή όταν απευθύνομαι σε δασκάλους.

Αλλά δεν φταις εσύ πάπια. Φταίνε οι φιλόλογοι - μαθηματικοί - φυσικοί και όλοι οι κλάδοι που τα δέχονται όλα αυτά και δεν αντιδρούν... Και την "εκτίμηση" σου αλλού...

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #388 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:53:31 μμ »
Πες τα, Δον Κιχώτη !!

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #389 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:59:45 μμ »
Συμφωνώ για τους μεγάλους βαθμούς, έχεις δίκιο. Εχω  συναδέλφους που επειδή δεν πέρασαν ιατρική για λίγο(τα χρόνια με τις δέσμες) έγιναν δάσκαλοι και είναι οι χειρότεροι. Αλλά δεν πρέπει να κατηγορούμε τους νέους(γενικά).Νομίζω πως είναι καλύτεροι από εμάς. Ογιος μου είχε έναν φιλόλογο 24 ετών. Είχε δώσει ζωή σε όλο το σχολείο(έκανε και αυτά που λες αλλά λάτρεψαν τα παιδιά τα αρχαία και την ιστορία). Σκέφτομαι πως αν χρειαζόταν για να διοριστώ να κάνω όλα αυτά που σας ζητάνε τώρα(ΑΣΕΠ, μέντορες,κτλ.) αν διοριζόμουν δε θα είχα κουράγιο να δουλέψω. Σας βγάζουν το λάδι και μετα έχουν και απαιτήσεις για να δουλέψετε. Γι' αυτό το καλύτερο θα ήταν να μπαινατε στην τάξη αμέσως μετά το πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #390 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:04:34 μμ »
Τότε λοιπόν οφείλεις να ανακαλέσεις αυτό που έλεγες παραπάνω, δηλαδή ότι οι δάσκαλοι είναι καταλληλότεροι των φιλολόγων να παραδίδουν μαθήματα σε μαθητές γυμνασίου.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #391 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:09:24 μμ »
Αν θυμάμαι καλά, έλεγες ότι δεν σε ενδιαφέρει να μπεις στην εκπαίδευση, οπότε δικαιούσαι να κάνεις ορθογραφικά λάθη. Τώρα πώς βρέθηκες με πολλά χρόνια υπηρεσίας;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.