*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 931030 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1932 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:46:20 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω ότι μια απεργία διαρκείας είναι αυτήν τη στιγμή η μόνη μας άμυνα.

Πιστεύω ότι η συμμετοχή θα είναι μεγάλη, δεδομένου του ότι υπάρχει μεγάλη οργή και τα χτυπήματα είναι συνεχόμενα. Δεν είναι αυτά και τέλος, αναμένονται και άλλα.

Και, ξέρετε κάτι, πολλοί θέλουν να αντιδράσουν, αλλά δεν υπάρχει οργάνωση, πρόγραμμα, γι'αυτό μένουν αδρανείς.
Άσε που δεν υπάρχει πλέον εμπιστοσύνη προς τους συνδικαλιστές και τους υποκινητές των διαφόρων κομμάτων.
Και, ναι, συμφωνώ με κάποιον συνάδελφο που είπε ότι εμείς θα πρέπει να είμαστε οι μπροστάρηδες, μπας και ξυπνήσουν και οι άλλες ομάδες πολιτών.

Προσωπικά συμμετείχα στη μεγάλη απεργία των καθηγητών το 1997. Λοιπόν... ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πήγαινε στο σχολείο μου, για 2,5 περίπου μήνες. Τα περισσότερα σχολεία παρέμεναν κλειστά. Αυτό, αν μη τι άλλο, ήταν αξιοθαύμαστο...
Ήταν μαζική η συμμετοχή, είχε αναστατωθεί ολόκληρη η Ελλάδα.

ΑΥΤΟ, αν συμβεί σήμερα, θα τους ενοχλήσει πάρα πολύ όλους, περισσότερο από κάθε άλλη φορά.
Γιατί οι συγκυρίες είναι τέτοιες.
Και συμφωνώ με την ύπαρξη αλλά και συνάμα ενεργοποίηση αυτού του ταμείου αλληλεγγύης, το οποίο θα πρέπει να στηρίζει όσους έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα να ανταπεξέλθουν εκείνες τις μέρες.

Παρόλο που και εγώ εύχομαι στην απεργία να υπάρχει μαζική συμμετοχή, το σημαντικό δεν είναι το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία.
Το σημαντικό είναι το ποσοστό  συμμετοχής στην ψηφοφορία που θα γίνει μέσω συλλόγων διδασκόντων, για την κήρυξη της διαρκούς απεργίας.
Το σύνθημά μας πρέπει να είναι: "Ακόμα και αν δεν κάνεις απεργία, ψήφισέ την!"
Το σημαντικό είναι, μέσω μιας απεργίας διαρκείας, να κερδίσουμε το δικαίωμα μας να φεύγουμε από το σχολείο, ανα πάσα στιμή,  αν το θέλουμε και όποτε το θέλουμε.
Έστω έτσι!
Αν και πιστεύω ότι και η μαζικότητα παίζει ρόλο.
Αν και η δημιουργία μιας χιονοστιβάδας ξεκινά χωρίς να το καταλάβεις, την αντιλαμβάνεσαι για τα καλά,
όταν έχει αρχίσει να πέφτει και να σε πλακώνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 05:51:28 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:50 »

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1933 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:59:58 μμ »

Αποσυνδεδεμένος sarakiniotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1934 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 06:04:32 μμ »
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΟΛΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ


http://olme-attik.att.sch.gr/files/annolme/POLYNOMOSXEDIO.pdf

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1935 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 07:15:09 μμ »
Το έκανε το χρέος της και η ΟΛΜΕ... ;)

Πάντως το σχέδιο νόμου είναι εντελώς στο πόδι... και το βασικό του άρθρο είναι αυτό της μεταβατικής κατάστασης των ήδη διορισμένων υπαλλήλων (έτσι κι αλλιώς όλα τα υπόλοιπα είναι ανεφάρμοστα, αφού δεν πρόκειται να διοριστεί κανείς από δω και πέρα).
Βασική μου πεποίθηση είναι ότι θέλουν να αναγκάσουν κόσμο να φύγει οικειοθελώς από το δημόσιο. Ποιος μπορεί να ζήσει με 750-850€ έχοντας ενοίκιο και πιθανότατα οικογένεια; Θα αναγκαστεί να φύγει από το δημόσιο...

Από την άλλη, όλοι οι ΠΕ στον ίδιο κουβά (καμία αντίδραση ακόμα από μηχανικούς(5ετούς) και γιατρούς (6ετούς) φοίτησης).
Τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά τα ξέχασαν εντελώς.
Για τη στήριξη της οικογένειας δίνουν 50 € για το 1ο παιδί, 20 € για το 2ο. Αλήθεια έχουν αγοράσει ποτέ τους γάλα για τα παιδιά τους και πάνες;
Όχι ότι άμα δώσουν κάτι παραπάνω θα σωθεί η κατάσταση. Πάλι μισθοί πείνας θα είναι.

Τέλος ακόμη ψάχνω το 80% των υπαλλήλων που δεν θίγονται και θυμάμαι τα λόγια της Χριστοφιλοπούλου που έλεγε ότι οι εκπαιδευτικοί είναι αδικημένοι και ότι με το νέο μισθολόγιο θα ευνοηθούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:50 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1936 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:17:05 μμ »
Όσον αφορά τις εναλλακτικές μορφές αγώνα και συγκεκριμένα τη λευκή απεργία που τόσο εύκολα βγαίνουν πολλοί και κατακρίνουν γιατί λέει είναι κοροϊδία για τα παιδιά να μην κάνουμε τίποτα και να καθόμαστε να τα κοιτάμε, έχω να προτείνω τα εξής:

ΠΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΜΑΘΗΜΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΑΡΧΑΙΑ, ΝΕΑ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΦΥΣΙΚΗ κτλ. ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ.
Υπάρχουν πολλές δραστηριότητες που μπορούν να προκύψουν, Προβολή ντοκυμαντέρ, συγγραφή άρθρων από τα παιδιά για δημοσίευση, ιστορικές αναδρομές σε παρόμοια γεγονότα του παρελθόντος και τρόπος αξιοποίησής τους.

Άλλωστε τι νόημα έχει να προσφέρουμε γνώσεις στείρες στα παιδιά, χωρίς αντίκρυσμα; Για να περάσουν στο πανεπιστήμιο και να γίνουν άλλη μια γενιά ανέργων ή στην καλύτερη εργαζομένων των 600 ευρώ;

ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΣΚ (ΜΠΡΑΤΗΣ και ΣΙΑ), ΤΗΣ ΔΑΚΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. Είναι μέρος του συστήματος και του όλου προβλήματος!! Είμαι απόλυτα πεπεισμένη ότι επίτηδες προχωράνε σε 24 απεργίες, οι οποίες ξέρουν εκ των προτέρων ότι θα είναι μια αποτυχία για να συντηρείται το σύστημα που τους εξέθρεψε τόσα χρόνια!

Επίσης, και η απεργία διαρκείας είναι 100% σίγουρο ότι θα αποτύχει λόγω μη συμμετοχής. Και μην ακούσω ότι όσοι τα λένε αυτά, είναι δικαιολογίες για να έχουν καθαρή τη συνείδησή τους. Εγώ συγκεκριμένα είμαι άγαμη, χωρίς υποχρεώσεις και με 2500 στο λογαριασμό και μπορώ να αντέξω για ένα διάστημα. Ιδιαίτερα δεν κάνω. Δεν κάνουμε όλοι ιδιαίτερα όπως μας κατηγορούν...

Αλλά δεν μπορώ να κατακρίνω τον οικογενειάρχη που δεν θα κάνει απεργία γιατί έχει παιδιά και δάνεια και μηδενικές πλέον καταθέσεις την τράπεζα.

Έτσι είναι, όπως τα γράφεις...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1937 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:35:33 μμ »
Το θέμα εδώ είναι τελικά ποιος θα επιβιώσει δυστυχώς σε βάρος κάποιου άλλο κλάδου. Επειδή ακόμα δεν ψηφίστηκε θα το δείτε ότι τελικά θα υπάρξουν ευνοϊκές τροποποιήσεις γι αυτούς που θα πιέσουν περισσότερο, είτε εφοριακοι,είτε σώματα ασφαλείας είτε κάποιοι άλλοι, αλλα σίγουρα δεν πιστεύω ότι θα είναι οιεκπαιδευτικοι απο τη στιγμή που δεν υπάρχει ουσιαστική αντίδραση. Και τα χειρότερα ερχονται: με την εντολη της μείωσης των θέσεων κατα 30% να υπολογίζουμε περιπου 60000 απολύσεις απο το καλοκαίρι
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 08:40:12 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1938 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:38:08 μμ »
ρε παιδιά, πώς μπορούν οι εργαζόμενοι στα μέσα μεταφοράς και κάνουν τόσες απεργίες, μία 48 τώρα, μία 24 μετά μία 48 μετά κ.λ.π. και τους έχουν τρελάνει όλους???? εμείς δεν μπορούμε κάτι αντίστοιχο?

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1939 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:43:32 μμ »
ρε παιδιά, πώς μπορούν οι εργαζόμενοι στα μέσα μεταφοράς και κάνουν τόσες απεργίες, μία 48 τώρα, μία 24 μετά μία 48 μετά κ.λ.π. και τους έχουν τρελάνει όλους???? εμείς δεν μπορούμε κάτι αντίστοιχο?
τις γράφουν ως απεργίες ή ως ρεπό τους;ακούστηκε και αυτό....
αλλά και απεργίες να τις γράφουν, πόσα παίρνει το μήνα ένας οδηγός ΔΕ στα λεωφορεία με 15-20 χρόνια προϋπηρεσία και πόσα ένας εκπαιδευτικός; ας μας πει κάποιος.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1940 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:46:09 μμ »
εμενα νεοδιοριστος στην εθελ το 2003 ντρεποταν να μου πει ποσα παραπανω επαιρνε απο τους καθηγητες

Αποσυνδεδεμένος dimitris9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1941 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:57:05 μμ »
Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα...
Στις 23 Δεκεμβρίου 2011 θα συμπληρώσω τα 2 έτη δοκιμαστικής περιόδου και σύμφωνα με το παλιό καθεστώς θα γινόταν η μονιμοποίησή μου. Τώρα με το νέο βαθμολόγιο-μισθολόγιο τι θα συμβεί ως προς το ζήτημα της μονιμοποίησης, αν υποθέσουμε ότι αυτό θα ισχύσει από 1/11/2011 ?
Επίσης η αλλαγή του βαθμού (από τον ΣΤ στον Ε) πότε θα γίνει ?
α) Μετά από 2 έτη (με το σκεπτικό ότι θα πρέπει να ξανακάνω όλη τη διάρκεια του βαθμού) ?
β) Μετά από 2 μήνες περίπου (μέχρι δηλαδή να συμπληρωθεί η διετία) ή γ) μετά από 14 περίπου μήνες ώστε να συμπληρωθεί η τριετία ?
Κάθε απάντηση σε οποιοδήποτε ερώτημα δεκτή...

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1942 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:53:01 μμ »
Η ουσία είναι για μένα ότι για τους δύο επόμενους μήνες που θα ισχύει και το νέο μισθολόγιο ΚΑΙ η αφαίμαξη των αναδρομικών (υπερ ανέργων, αλλαγής του αλλαγμένου αφορολόγητου κλπ) οι μισθοί για πάρα πολλούς θα πάνε στο 500άρικο.

Μετά απο 1/1/12 περιμένετε να πάνε εκεί που έστω λέει το νέο μισθολόγιο;; Αν ναι τότε καλά να πάθετε αν τους πιστεύετε. Κάτι πάλι θα βρεθεί (η 7η δόση;) και θα κλαψουρίζουμε πάλι. Ότι χάνεται "προσωρινά" είδατε να το ξαναπαίρνει κανείς;

Ευκαιρία είναι με μισθούς χαρτζηλίκι να κλείσουμε τα σχολεία για κανά μήνα. Η απεργία κόστιζε παλιά 60ευρώ τη μέρα, τώρα θα είναι στην καταπληκτική τιμή των 20 ευρώ! Αυτά για όσους το μετρούν οικονομικά κι όχι θεσμικά. ???
Ακριβώς!!

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1943 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:53:13 μμ »
Παιδιά να συνέλθουμε λίγο. καθόμαστε και υπολογίζουμε πόσα θα πάρω στο ένα κλιμάκιο, πότε θα αλλάξω βαθμό, έχω μια απορία κτλ. το έκανα και γω για αυτό το λέω. ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ!
όλοι στους δρόμους και στις πορείες, να παραλύσει η χώρα.η χώρα θα πτωχεύσει μετά από τόσα και τόσα μαρτύρια που μας κάνουν. ας είναι μια ώρα αρχύτερα, να γλιτώσουμε και τον ψυχολογικό πόλεμο και την τρομοκρατία τους.
ας το πάρουμε απόφαση, δεν γίνεται αλλιώς. στην Αργεντινή έτσι δεν έγινε;υπάρχει καμία διαφορά;
μόλις μας πούνε και μας ότι δεν δικαιούμαστε να κάνουμε ανάληψη από τις τράπεζες πάνω από ένα ποσό (όπως έγινε στην Αργεντινή), γιατί αυτό είναι που φοβούνται οι οικονομολόγοι των Βρυξελλών σε ενδεχόμενο 'κούρεμα', ε τότε δεν θα βγούμε στους δρόμους και θα γίνει ο ξεσηκωμός;
ε λοιπόν, ας γίνει από αύριο ή την Τρίτη στις πορείες που έχουν ανακοινωθεί...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1944 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:09:51 μμ »
Μεγάλο τσεκούρι σε αναπληρωτές και ωρομίσθιους

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ εξόδου από το Δημόσιο, για το μαζικότερο κλάδο δημοσίων υπαλλήλων που είναι οι εκπαιδευτικοί, θα ξεκινήσει τυπικά να εφαρμόζεται από την επόμενη χρονιά. Η αναβολή εκτέλεσης δόθηκε επειδή η θεσμοθέτηση των αργών απολύσεων, που ονομάστηκε εφεδρεία , βρήκε τη σχολική χρονιά σε πλήρη εξέλιξη.

Ουσιαστικά, όμως, η επιχείρηση συρρίκνωσης του εκπαιδευτικού προσωπικού της χώρας έχει ήδη ξεκινήσει από πέρυσι, με τις σαρωτικές συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολικών μονάδων, σε συνδυασμό με το κύμα συνταξιοδοτήσεων. Έχει υπολογιστεί ότι τα επόμενα χρόνια θα χαθούν σχεδόν 40.000 θέσεις εργασίας εκπαιδευτικών.

Το υπουργείο Παιδείας παράγει συνεχώς νέες ιδέες για τη μείωση του πληθυσμού των εκπαιδευτικών στα σχολεία. Μόλις προχθές η υφυπουργός Εύη Χριστοφιλοπούλου αποκάλυψε με ραδιοφωνικές δηλώσεις της το σχέδιο της υπενοικίασης γυμναστών στους δήμους για δράσεις μαζικής άθλησης . Ο κλάδος των γυμναστών βρέθηκε με πλεόνασμα και είναι σημειωμένος με κόκκινο στις λίστες του υπουργείου. Στο τραπέζι... Το μεγάλο τσεκούρι θα πέσει σε αναπληρωτές και ωρομίσθιους.

Στο τραπέζι βρίσκεται η αύξηση του ωραρίου των μόνιμων εκπαιδευτικών προκειμένου να εξοικονομηθούν ώρες που σήμερα καλύπτονται με έκτακτο προσωπικό. Βελόνα δεν αφήνουν να πέσει κάτω αξιοποιώντας τη δυνατότητα των δεύτερων αναθέσεων στους εκπαιδευτικούς, που δεν συμπληρώνουν ωράριο. Η διαδικασία των δεύτερων αναθέσεων επιτρέπει π.χ. σε καθηγητή Αγγλικών να διδάξει Ιστορία για να συμπληρώσει τις ώρες του.

Παράλληλα, ξεκίνησε να εφαρμόζεται σχέδιο μαζικών μετακινήσεων εκπαιδευτικών με πλήρη εξάντληση των ορίων του νέου νόμου, ο οποίος επιτρέπει αποσπάσεις δασκάλων και καθηγητών ακόμη και από περιφέρεια σε περιφέρεια χωρίς κανέναν περιορισμό. Ήδη εκδόθηκε ένα τέτοιο φιρμάνι εσωτερικών μετακινήσεων από νομό σε νομό εντός περιφέρειας, από τον περιφερειακό διευθυντή εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας.

Στο μικροσκόπιο του υπουργείου Παιδείας βρίσκονται οι 1.200 καθηγητές που βρέθηκαν να πλεονάζουν στη Δευτεροβάθμια Τεχνική Εκπαίδευση. Αυτοί είναι ήδη στη σέντρα για εφεδρεία. Για να κατευνάσει τις αντιδράσεις το υπουργείο Παιδείας διαβεβαίωσε την Ομοσπονδία της Τεχνικής Εκπαίδευσης ότι θα προβλεφθούν επτά στάδια για τη διάσωση του πλεονάζοντος προσωπικού, προτού το οδηγήσουν στην αρένα των αργών απολύσεων.

Τα στάδια αυτά προβλέπουν συμπλήρωση ωραρίου με απόσπαση ή διάθεση:

Στην πλησιέστερη προς το σχολείο τους σχολική μονάδα.

Σε άλλη σχολική μονάδα εντός του ίδιου δήμου ή πρώην νομού.

Στα πλησιέστερα προς τη σχολική μονάδα τους ΙΕΚ.

Σε γραμματειακή υποστήριξη της σχολικής τους μονάδας ή άλλης.

Σε σχολική μονάδα άλλης περιοχής.

Στα ΤΕΙ ή τα ΑΕΙ.

Σε ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ ή των άλλων υπουργείων (που όμως καταργούνται).

Αν συνεχίζουν να υπάρχουν ακόμα υπεράριθμοι, τότε αυτοί θα αποσπώνται για 1 ή 2 χρόνια σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες, ανάλογα με την ειδικότητά τους. Αν παρ' όλα αυτά υπάρχουν ακόμα υπεράριθμοι, τότε θα ακολουθήσει η εργασιακή εφεδρεία , αναφέρει το ενημερωτικό σημείωμα της ΟΛΤΕΕ για τη συνάντηση που είχε προ ημερών με τους επιτελείς του υπουργείου Παιδείας.

Έχει υπολογιστεί σα τα επόμενα χρόνια θα χαθούν σχεδόν 40.000 θέσεις εργασίας εκπαιδευτικών

 

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1945 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:12:50 μμ »
όταν θα πάρουν φωτιά οι ασπίδες
Μεταμορφωμένος τότε σε ταύρο ο Δίας μετήγαγε την Ευρώπη στη Δύση, μεταμορφωμένη σήμερα σε αποδιοπομπαίο τράγο η Ελλάδα επιστρέφει απ' τη Δύση πού; ......................................... Εδώ; δεν θα 'χει να πληρώσει ούτε το φως. Το ανέσπερον
 
Δεν είναι πατρίδα μου το Προτεκτοράτο.
Εμένα, πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, και δεν μπορεί στην Ελλάδα να ξεκινάει τη διαδρομή του για να μάθει γράμματα στα παιδιά ένας δάσκαλος με 660 ευρώ τον μήνα,
για να πάρει 750 ευρώ στα 45 του και να μην κάνει παιδιά δικά του ο ίδιος ποτέ...
Δεν είναι Πρωθυπουργός μου
αυτός ο τύπος που πάει να κάνει τη Θράκη Ειδική Οικονομική Ζώνη υπό την Εντολή της Γερμανίας - ανοίγοντας
έτσι έναν ακόμα δρόμο για την «αυτονόμηση» της περιοχής και τον ακρωτηριασμό της Ελλάδας...
Είναι πιθανόν αυτός ο ανιστόρητος να μη γνωρίζει ότι οι Ναζί στην Κατοχή διακρίθηκαν εκτός των άλλων και στο σπορ του διαμελισμού της χώρας μας -ώς και ανεξάρτητο «Βασίλειο των Βλάχων» στην Πίνδο έστησαν οι ολετήρες· όμως, πώς να κάνει την Ελλάδα πειραματόζωο της νέας Τάξης, απέδειξε ότι γνωρίζει πολύ καλά ο επικεφαλής των δωσιλόγων.
Δεν είμαι υπήκοος της Τρόικας.
Είμαι Ελληνας πολίτης -δεν οφείλω καμμιά νομιμοφροσύνη στα ανδρείκελα και τους κουίσλινγκ- δεν είμαι ανδράποδο
δεν οφείλω καμμιά νομιμοφροσύνη σε αυτούς που βουτάνε το υστέρημα του συνταξιούχου κι αφήνουν τον φοροφυγά να πλουτίζει ακόμα περισσότερο.
Δεν είναι (μόνον) φασιστικό, είναι και αηδιαστικό ο Υπουργός -εν προκειμένω ο Παπουτσής- να βάζει τις διαδηλώσεις για το ψωμί στον ίδιο παρονομαστή με την εγκληματικότητα - δεν
αναγνωρίζω συνεπώς καμμιάν εξουσία σε αυτούς που αφήνουν ανυπεράσπιστους τους γέροντες μπροστά στα καλάσνικωφ και τους φταίνε για την άθλια ανικανότητά τους οι διαδηλωτές.
Οχι, δεν είναι πατρίδα μου οι εντολές των τοκογλύφων, πατρίδα μου είναι η τήρηση του Συντάγματος.
Οφείλω να αντισταθώ για λόγους στοιχειώδους ευπρέπειας στον Υπουργό Οικονομικών -εν προκειμένω στον Βενιζέλο- που βάζει 23% ΦΠΑ στην μπουγάτσα αν είναι αλμυρή και 13% αν είναι γλυκιά. Η μαλακία δεν είναι θεσμός,
ούτε μπορεί πατρίδα μου να γίνει ο εκβιασμός, η τρομοκρατία, η καταστολή, ο παραλογισμός και η ανικανότης. Και η ντροπή.
Πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, της μάνας μου και του πατέρα μου η ιστορία, των παιδιών το πεδίο -δεν μπορώ να την παραδώσω μικρότερη.
Δεν ανέχομαι πλέον τους χυδαίους που με κατασυκοφάντησαν urbi et orbi ότι είμαι διεφθαρμένος και τεμπέλης, ότι
μαζί τους τα έφαγα.
Οφείλω να τους αντισταθώ. Να τους απονομιμοποιήσω. Δεν
πρόκειται να πληρώσω τα χαράτσια που μου επέβαλαν και θα μου επιβάλουν, πρώτον διότι δεν είμαι ούτε τούρκος ούτε ραγιάς για να με σφάζει όποτε γουστάρει ο αγάς -ούτε είναι η χώρα μου οθωμανικό σαντζάκι, ώστε νόμος νά 'ναι η ανομία και
δεύτερον δεν θα νομιμοποιήσω με τον οβολό μου τη ληστεία εναντίον όλων μας -διότι δεν πρόκειται περί κάποιας θυσίας για να σωθεί η πατρίδα
αλλά πρόκειται για το τίμημα της προδοσίας -την υπαγωγή της χώρας στο Μνημόνιο.
Οχι, δεν θα πληρώσω το μερίδιό μου για τα τριάντα αργύρια του Ιούδα, δεν θα γίνω συνένοχός τους.
Ως εδώ!
Δυο χρόνια τώρα η χώρα καταστρέφεται. Σε αυτό συμφωνούν όλοι, μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια μάς γύρισαν πίσω στο 1950 -οφείλω συνεπώς να αντισταθώ.
Πατρίδα μου ήταν τα σχολικά βιβλία -τα 3.000 χρόνια της παιδικής μας ηλικίας, απ' τον Ομηρο ώς τον Νίκο Γκάτσο - τι να προδώσω και γιατί; τα κυπαρισσάκια ή τα ηλιοβασιλέματα;
Δεκάδες φορές ώς τώρα στην Ιστορία τον μονόδρομο προς τα Τάρταρα τον έχουν φράξει τα οδοφράγματα...

ΣΤΑΘΗΣ Σ. 8.Χ.2011 stathis@enet.gr

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.