*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 925383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paprika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ70)
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #798 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:15:46 μμ »
50 ευρω μειον στο α 15νθημερο σεπτεμβριου..μολις τωρα πηρα την κρυαδα...

Μήπως σου είναι εύκολο (εαν βέβαια τα έχεις διαθέσιμα) να συγκρίνεις ένα παλαιότερο σημείωμα αποδοχών με αυτό του Σεπτεμβρίου για να μας πεις από που προήλθε η μείωση; Έγιναν οι προαναγγελθείσες κρατήσεις υπέρ ανέργων και ΜΤΔΥ ή είναι κάτι άλλο;
Πολύ φοβάμαι πως αυτά τα μείον 50 ευρώ είναι μόνο η αρχή και έπεται συνέχεια. Το -50 ακούγεται πολύ καλό για να είναι μόνο αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 05:28:56 μμ από paprika »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:57 »

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: ’ντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #799 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:28:28 μμ »
Κουράγιο μας !Μια ανάλυση ακόμα:  http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=23106&Itemid=139

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #800 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:46:16 μμ »
50 ευρω μειον στο α 15νθημερο σεπτεμβριου..μολις τωρα πηρα την κρυαδα...

Μήπως σου είναι εύκολο (εαν βέβαια τα έχεις διαθέσιμα) να συγκρίνεις ένα παλαιότερο σημείωμα αποδοχών με αυτό του Σεπτεμβρίου για να μας πεις από που προήλθε η μείωση; Έγιναν οι προαναγγελθείσες κρατήσεις υπέρ ανέργων και ΜΤΔΥ ή είναι κάτι άλλο;
Πολύ φοβάμαι πως αυτά τα μείον 50 ευρώ είναι μόνο η αρχή και έπεται συνέχεια. Το -50 ακούγεται πολύ καλό για να είναι μόνο αυτό...

Αφορά την παρακράτηση φόρου με κωδικό:0113. Όμως πολύ φοβάμαι ότι έπονται μειώσεις και για τα υπολοιπα που αναφέρεις. Σε 'μένα ήταν 28 ευρώ η μειωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 05:49:51 μμ από Agse »

Αποσυνδεδεμένος maraki_chania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #801 στις: Αύγουστος 25, 2011, 06:08:38 μμ »
Συνάδερφοι, μόλις είδα το εκκαθαριστικό του Σεπτεμβρίου και όντως έχει αφαιρεθεί το κίνητρο απόδοσης που είναι στα 100 ευρώ!!!! Πραγματική μείωση γύρω στα 40 ευρώ στις αποδοχές μας... :'(  Ελπίζω να μην ακολουθήσουν και άλλες μειώσεις γιατί την κάτσαμε!!! Είμαστε και μακριά από τα σπίτια μας κι έχουμε ενοίκια κλπ. κλπ. κλπ. Μάλλον θα αρχίσω δίαιτα, δηλαδή οικονομία στο φαγητό,πιο μικρές μερίδες... :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:57 »

Αποσυνδεδεμένος dpkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #802 στις: Αύγουστος 25, 2011, 06:17:49 μμ »
δεν εχω μισθοδοσια στα χερια μου, απο το e-banking το ειδα σε σχεση με το προηγουμενο 15νθημερο...απο πού κοπηκαν αγνοω...

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #803 στις: Αύγουστος 25, 2011, 07:44:15 μμ »
δεν εχω μισθοδοσια στα χερια μου, απο το e-banking το ειδα σε σχεση με το προηγουμενο 15νθημερο...απο πού κοπηκαν αγνοω...

Αφορά την παρακράτηση φόρου με κωδικό:0113. Εμένα το κίνητρο απόδοσης ήταν και παραμένει προς το παρον 100ευρώ. Όμως ειναι σιγουρο  ότι έπονται νεες μειώσεις.  Σε 'μένα η μειωση ήταν 28 ευρώ .

Αποσυνδεδεμένος paprika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ70)
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #804 στις: Αύγουστος 25, 2011, 07:44:47 μμ »
Αφορά την παρακράτηση φόρου με κωδικό:0113. Όμως πολύ φοβάμαι ότι έπονται μειώσεις και για τα υπολοιπα που αναφέρεις. Σε 'μένα ήταν 28 ευρώ η μειωση...
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνιση. Κι εγώ όπως κι εσύ φοβάμαι πως ακολουθούν και άλλες πολύ μεγαλύτερες μειώσεις... Να δούμε τελικά πόσα θα μας μείνουν...

δεν εχω μισθοδοσια στα χερια μου, απο το e-banking το ειδα σε σχεση με το προηγουμενο 15νθημερο...απο πού κοπηκαν αγνοω...

Φαντάζομαι πως θα είναι ο φόρος όπως μας ενημέρωσε προηγούμενως η Agse. Όπως και να έχει σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου. Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας και καλή δύναμη για να ξεπεράσουμε τις όποιες δυσκολίες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 07:48:50 μμ από paprika »

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #805 στις: Αύγουστος 25, 2011, 08:56:48 μμ »
Μην ξεχνάτε  οτι  απο  το  ενιαίο  εξαιρούνται  και  οι  ένστολοι,  ανάμεσα  στους  οποίους  και οι  ΕΠΟΠ  (αυτοί  δηλαδή  που  χωρίς  κανένα  προσόν, απλά  με  λίγο  "σπρωξιματάκι"  μπήκαν  στο  στρατό.). Έτσι  βλέπω  τον  ξάδερφό  μου  με  απολυτήριο  γυμνασίου    σαν  ΕΠΟΠ να  παίρνει 1480  ευρουλάκια  το  μήνα, να  τρώει  στη  λέσχη , να  ψωνίζει  απο  το  σουπερ  μαρκετ του στρατου  με  έκπτωση  εννοείται,  κι  εγώ  με  δυο  πτυχία  να  παίρνω   980 ευρώ  και  κάθε  χρόνο  να  μετακομίζω  και όλα  τα  ωραία  που  περνάμε  όλοι μας. Ωραιότατο  και  δικαιότατο  σύστημα.
 Απορώ  το  ενιαίο  μισθολόγιο  έγινε  μόνο  για  τους  εκπαιδευτικούς;  Γιατί  όλοι  οι  υπόλοιποι εξαιρούνταιγιατροί, αστυνομικοί, πυροσβέστες, εφοριακοί  και  δεν   ξέρω  τι  άλλο.    Εκεί  να  μας πιουν  το  αίμα,  για  να  κάνουμε  2  μήνες  διακοπές. 

Αποσυνδεδεμένος soron80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #806 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:26:43 μμ »
Ξεχνάς το κίνητρο απόδοσης απο 100 θα γίνει 50 ευρώ,την αύξηση της εισφοράς υπέρ ΜΤΠΥ κατα 1% και την εισφορά υπέρ ανέργων 2% σε όλες τις αποδοχές.

Πρόσθεσε τα όλα αυτά και ετοιμάσου για μεγάλο σοκ σε λίγες μέρες που θα δείς τη μισθοδοσία σου.

Kalo Kouragio .

Το ενιαίο μισθολόγιο μας μάρανε.

Για εμάς ισχύει ήδη.

η μείωση 1 % είναι για το ΤΠΔΥ σε όσους έχουν αλλιώς υπέρ ΟΑΕΔ 1% και θα ισχύσει αναδρομικά από 1-7-2011
το 2% υπέρ ανέργων θα ισχύσει από 1-1-2011
το ΚΑ μειώνεται στο 50% για όλους

Οι αναδρομικές μειώσεις λογικά θα μοιραστούν στου μήνες 10ο,11ο και 12ο

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #807 στις: Αύγουστος 26, 2011, 12:03:11 πμ »

συνάδελφοι πέρα από το συνταγματικό θέμα υπάρχει και το ηθικό

εγώ είμαι μόνιμος και θα έχω Χ μισθό λόγω της διαφοράς και ένας  συνάδελφος που θα διοριστεί θα έχει πολύ χαμηλό σε σχέση με εμένα. Θα είμαστε εκπαιδευτικοί 2 ταχυτήτων. Στους νεοδιόριστους βάλτε και τους αναπληρωτές αφού και αυτοί δεν θα έχουν προσωπική διαφορά.

Δεν ξέρω αλλά εγώ δεν θα νιώθω και τόσο καλά. Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #808 στις: Αύγουστος 26, 2011, 09:44:17 πμ »
Μην ξεχνάτε  οτι  απο  το  ενιαίο  εξαιρούνται  και  οι  ένστολοι,  ανάμεσα  στους  οποίους  και οι  ΕΠΟΠ  (αυτοί  δηλαδή  που  χωρίς  κανένα  προσόν, απλά  με  λίγο  "σπρωξιματάκι"  μπήκαν  στο  στρατό.). Έτσι  βλέπω  τον  ξάδερφό  μου  με  απολυτήριο  γυμνασίου    σαν  ΕΠΟΠ να  παίρνει 1480  ευρουλάκια  το  μήνα, να  τρώει  στη  λέσχη , να  ψωνίζει  απο  το  σουπερ  μαρκετ του στρατου  με  έκπτωση  εννοείται,  κι  εγώ  με  δυο  πτυχία  να  παίρνω   980 ευρώ  και  κάθε  χρόνο  να  μετακομίζω  και όλα  τα  ωραία  που  περνάμε  όλοι μας. Ωραιότατο  και  δικαιότατο  σύστημα.
 Απορώ  το  ενιαίο  μισθολόγιο  έγινε  μόνο  για  τους  εκπαιδευτικούς;  Γιατί  όλοι  οι  υπόλοιποι εξαιρούνταιγιατροί, αστυνομικοί, πυροσβέστες, εφοριακοί  και  δεν   ξέρω  τι  άλλο.    Εκεί  να  μας πιουν  το  αίμα,  για  να  κάνουμε  2  μήνες  διακοπές.

Ο ξάδελφός σου αποκλειεται να παίρνει τόσα ευρω . Είναι σίγουρα μεικτά ή σε δουλευει...Πάντως εγώ δεν θα
γινόμουν ποτέ ΕΠΟΠ ,η Φιλιππινεζα του Ελληνικού Στρατού(μαγειρεία, καθαριότητα και 10 μερες το μήνα
μακρυα απο το σπίτι ,και 2 δεκαπενθήμερα ασκήσεις)

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #809 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:17:59 πμ »
Δυστυχώς, πέρασε στα μουλωχτά ρύθμιση για τις εισφορές (2% + 1%) να ισχύουν αναδρομικά από 1/1/2011. Στο νέο νομοσχέδιο του Υπουργείου Οικονομικών που ψηφίστηκε στις 4/8 το άρθρο 24 αναφέρει:

3. Στην παράγραφο 2 του άρθρου 38 του ν. 3986/2011 Α΄ 152) προστίθεται περίπτωση γ΄, ως εξής:
«γ) Οι ειδικές εισφορές των προηγού΅ενων περιπτώσεων  που  αναλογούν  στο  χρονικό  διάστη΅α  από 1.1.2011 έως 31.7.2011 κατανέ΅ονται  ισόποσα και συνεισπράττονται ΅ε τις εισφορές των επό΅ενων ΅ηνών του έτους 2011 σύ΅φωνα και ΅ε όσα ορίζονται στην κοινή υπουργική απόφαση που εκδίδεται κατ’ εξουσιοδότηση της προηγού΅ενης περίπτωσης.»


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #810 στις: Αύγουστος 26, 2011, 12:31:23 μμ »
Με τις υγείες μας : -47 ευρώ στο 15νθημερο  διαπίστωσα  εγώ σήμερα  :-[
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #811 στις: Αύγουστος 26, 2011, 12:37:29 μμ »
Εγώ παιδιά, -37 ευρώ περίπου.  ’ρα στο μήνα 74!!! Και δεν έχει έρθει ακόμα το ενιαίο μισθολόγιο!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159830
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.