*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 925036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1498 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:20:33 πμ »
Όντως, παιδιά, επιβεβαιώνεται ο πίνακας του Μπαλάγκα που έχει δημοσιευτεί στο alpha-vita. Είμαι σπίτι, λόγω κατάληψης, και το ακούσα και στο ΣΚΑΪ και στη ΝΕΤ. O μισθός του πρωτοδιόριστου χωρίς παιδιά είναι 660 ευρώ. Το ίδιο θα παίρνει και αυτός που έχει 1 χρόνο προϋπηρεσία. Και αυτά δεν είναι με τις κρατήσεις, είναι ο μισθός μας από δω και πέρα.  :o

Σε λίγο καλύτερη μοίρα θα είναι όσοι έχουν παιδιά, λόγω αύξησης του αφορολόγητου και του επιδόματος παιδιού.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2011, 10:23:23 πμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:28 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1499 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:25:59 πμ »
Όντως, παιδιά, επιβεβαιώνεται ο πίνακας του Μπαλάγκα που έχει δημοσιευτεί στο alpha-vita. Είμαι σπίτι, λόγω κατάληψης, και το ακούσα και στο ΣΚΑΪ και στη ΝΕΤ. O μισθός του πρωτοδιόριστου χωρίς παιδιά είναι 660 ευρώ. Το ίδιο θα παίρνει και αυτός που έχει 1 χρόνο προϋπηρεσία. Και αυτά δεν είναι με τις κρατήσεις, είναι ο μισθός μας από δω και πέρα.  :o

Σε λίγο καλύτερη μοίρα θα είναι όσοι έχουν παιδιά, λόγω αύξησης του αφορολόγητου και του επιδόματος παιδιού.
Αυτός που έχει 1 χρόνο προϋπηρεσία θα παίρνει 783€ ,γιατί δε θα έχει τις κρατήσεις του πρώτου χρόνου. Το αναφέρει και ο Μπαλάγκας.

Αποσυνδεδεμένος nikos111111

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1500 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:28:17 πμ »
LK για να μην τα ακούσεις εσύ τώρα....έχω ήδη πάρει τηλ κάποιους από την ελμε μου. To θέμα είναι να κάνουμε κάτι όλοι και όχι ατομικά.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1501 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:30:18 πμ »
Όντως, παιδιά, επιβεβαιώνεται ο πίνακας του Μπαλάγκα που έχει δημοσιευτεί στο alpha-vita. Είμαι σπίτι, λόγω κατάληψης, και το ακούσα και στο ΣΚΑΪ και στη ΝΕΤ. O μισθός του πρωτοδιόριστου χωρίς παιδιά είναι 660 ευρώ. Το ίδιο θα παίρνει και αυτός που έχει 1 χρόνο προϋπηρεσία. Και αυτά δεν είναι με τις κρατήσεις, είναι ο μισθός μας από δω και πέρα.  :o

Σε λίγο καλύτερη μοίρα θα είναι όσοι έχουν παιδιά, λόγω αύξησης του αφορολόγητου και του επιδόματος παιδιού.
Αυτός που έχει 1 χρόνο προϋπηρεσία θα παίρνει 783€ ,γιατί δε θα έχει τις κρατήσεις του πρώτου χρόνου. Το αναφέρει και ο Μπαλάγκας.
Τα 2 χρόνια αναφέρει ο Μπαλάγκας. Το ίδιο είπε και στο ΣΚΑΪ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:28 »

Αποσυνδεδεμένος polysot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1502 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:31:08 πμ »
Οι εκπαιδευτικοί της Β'θμιας που διορίστηκαν πρόσφατα ή ευελπιστούν να διοριστούν στο εγγύς μέλλον έχουν καταβάλλει τεράστιες προσπάθειες: πολλούς ΑΣΕΠ, μετακινήσεις και άγχος...
Και το αποτέλεσμα: 600 - 800 ευρώ μηνιαίως!!!!!!

Ακόμη και τώρα δυσκολεύομαι να παραδεχτώ πως η προσπάθεια μου των τελευταίων 5 χρόνων μου κόστισε μόνο και με οδήγησε σε αδιέξοδο..., αν γίνει το θαύμα και διοριστώ θα βρεθώ στην άκρη της Ελλάδας με 800 ευρώ και θα παρακαλώ να πάρει απόσπαση η γυναίκα μου εκεί για να μοιραστούμε την φτώχεια μας με τα παιδιά μας...  :( :'(

Να αρχίσω να φτιάχνω τις βαλίτζες μας για το εξωτερικό, να αλλάξω επάγγελμα -έστω και σε ώριμη ηλικία...

Σε κάθε περίπτωση όμως, θα είμαι παρών στην όποια διαμαρτυρία, διαπόμπευση και χλευασμό προς αυτή την πολιτική εξουσία που δεν σεβάστηκε ποτέ τον αγώνα των πολιτών της , κρίνοντας κυρίως εξ' ιδίων...
Οι άχρηστοι, ανίκανοι και  γελοίοι..., τα σκουλήκια... >:( >:( >:(

Δεν κατάλαβες 660€  θα παίρνεις...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1503 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:32:21 πμ »
ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ : Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.
Παράλληλα, πρέπει να ενημερώσουμε γονείς και μαθητές ,αλλά και ολόκληρη την κοινωνία ότι τα προβλήματα μας είναι και προβλήματα δικά τους. Οι ΕΛΜΕ ,θα πρέπει να διοργανώσουν κατά τόπους ενημερώσεις και να μοιράσουν ενημερωτικά φυλλάδια σε κάθεγωνιά της Ελλάδας, για να σταματήσει η επαίσχυντη προπαγάνδα κατά των εκπαιδευτικών. Προτείνω επίσης, να διοργανωθούν πορείες διαμαρτυρίες και παραστάσεις διαμαρτυρίας σε δημόσιους χώρους.
Σε λίγο δε θα έχουμε τίποτα πια να χάσουμε ...

Υ.Γ. Σήμερα ,λόγω κατάληψης του σχολείου από μαθητές , πλησίασα μια στοίβα εκθέσεων γ' λυκείου που έχω να διορθώσω. Είναι η πρώτη φορά που κοιτώ τα γραπτά ,αλλά δεν τα αγγίζω. Είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι τέτοια ματαιότητα κι απογοήτευση...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1504 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:34:17 πμ »
LK για να μην τα ακούσεις εσύ τώρα....έχω ήδη πάρει τηλ κάποιους από την ελμε μου. To θέμα είναι να κάνουμε κάτι όλοι και όχι ατομικά.
Να τα ακούσω γιατί, ρε φίλε; Επειδή έχω χάσει ημερομίσθια στις απεργίες, επειδή έχω λιώσει στις πορείες, επειδή δεν έχω ψηφίσει ποτέ τα 2 παλιοκόμματα, επειδή φρόντιζα να είμαι τύπος και υπογραμμός στη δουλειά μου, επειδή αρνήθηκα να πληρώσω τα φοροχαράτσια; Για ηρέμησε, λιγάκι!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1505 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:35:15 πμ »
Οι εκπαιδευτικοί της Β'θμιας που διορίστηκαν πρόσφατα ή ευελπιστούν να διοριστούν στο εγγύς μέλλον έχουν καταβάλλει τεράστιες προσπάθειες: πολλούς ΑΣΕΠ, μετακινήσεις και άγχος...
Και το αποτέλεσμα: 600 - 800 ευρώ μηνιαίως!!!!!!

Ακόμη και τώρα δυσκολεύομαι να παραδεχτώ πως η προσπάθεια μου των τελευταίων 5 χρόνων μου κόστισε μόνο και με οδήγησε σε αδιέξοδο..., αν γίνει το θαύμα και διοριστώ θα βρεθώ στην άκρη της Ελλάδας με 800 ευρώ και θα παρακαλώ να πάρει απόσπαση η γυναίκα μου εκεί για να μοιραστούμε την φτώχεια μας με τα παιδιά μας...  :( :'(

Να αρχίσω να φτιάχνω τις βαλίτζες μας για το εξωτερικό, να αλλάξω επάγγελμα -έστω και σε ώριμη ηλικία...

Σε κάθε περίπτωση όμως, θα είμαι παρών στην όποια διαμαρτυρία, διαπόμπευση και χλευασμό προς αυτή την πολιτική εξουσία που δεν σεβάστηκε ποτέ τον αγώνα των πολιτών της , κρίνοντας κυρίως εξ' ιδίων...
Οι άχρηστοι, ανίκανοι και  γελοίοι..., τα σκουλήκια... >:( >:( >:(

Δεν κατάλαβες 660€  θα παίρνεις...

Άσε, έβαλα και το επίδομα παραμεθορίου... :P

Αποσυνδεδεμένος nikos111111

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1506 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:38:47 πμ »
Από 1-1-2011 σύμφωνα με τον ν.3865/10 εφόσον προσλαμβάνεται για πρώτη φορά , χωρίς καμιά σχέση εργασίας με το δημόσιο πριν το διορισμό του, υπάγεται υποχρεωτικά και αυτοδίκαια στον κλάδο της κύριας σύνταξης του ΙΚΑ , οπότε η κράτηση για κύρια σύνταξη είναι 16% επί των αποδοχών του , με αποτέλεσμα οι καθαρές αποδοχές την πρώτη χρονιά να διαμορφώνονται στο ποσό των 577 ευρώ και την δεύτερη 700 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος nikos111111

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1507 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:43:21 πμ »
Μπράβο σου που τα έκανες όλα αυτά...είπα την άποψη μου απεργία διαρκείας και δεν το λέω εδώ μέσα για να σας πείσω οκ LK?

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1508 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:47:00 πμ »
Συγγνώμη, ενώ είμαι στο 3ο χρόνο υπηρεσίας, θα πάω στον ΣΤ΄ βαθμό και θα θεωρούμαι ξανά δόκιμη; Μήπως πρέπει να κάτσω εκεί και 2 χρόνια ακόμα;

Δόκιμη δεν θα είσαι, γιατί έχεις κλείσει τα δυο χρόνια δοκιμής.
Θα είσαι στον ΣΤ' βαθμό και αν κατάλαβα καλά, θα μείνεις εκεί και άλλα δυο χρόνια τουλάχιστον.
(Το "τουλάχιστον" πάει στο ότι η προαγωγή πλέον δεν θα είναι δεδομένη. Αν αξιολογηθείς αρνητικά, θα παραμείνεις στον ίδιο βαθμό περισσότερο χρόνο.)

Διανύω και εγώ τον τρίτο χρόνο υπηρεσίας (τα δύο όμως είχα άδεια ανατροφής-την δεύτερη πήρα φέτος). Τελικά μήπως ήταν καλύτερα φέτος να υπηρετήσω; Θα χρειασθεί πάλι να διανύσω τα χρόνια δοκιμής;;; Ζω σε παραμεθόρια περιοχή...

Έχω δύο παιδιά και δύο μεταπτυχιακά.
Θα μπω στο βαθμό Ε;;;;

Τι είναι αυτά που γίνονται..........

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1509 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:50:10 πμ »
Απεργία και κατάληψη όχι σχολείων, καταλάβατε. Φοβάσαι και να γράψεις μ'αυτούς.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος nikos111111

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1510 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:51:17 πμ »
απεργία διαρκείας

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1511 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:51:30 πμ »
Απεργία διαρκείας
Το θέμα είναι να μη διεκδικείς μέσα από το φόρουμ. Δε χρειάζεται να πείσεις εμάς. Πήγαινε στην ΕΛΜΕ σου και διεκδίκησε το.
Δεν είναι να πάει ο Nikos111111 μόνο.Είναι να πάμε όλοι μαζί!Γιατί μόνος του δεν θα τα καταφέρει κάτι,αν αυτός διεκδικεί κι εσυ καθεσαι στον καναπέ σου και μας λες για τις ψήφους ΔΑΚΕ,ΠΑΣΚ κλπ.Γραμμένες τις έχουμε τις ψήφους!κανέναν δεν ενδιαφέρει πλέον αυτό το ζήτημα.Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις εσύ και πάποιο άλλοι τόσο το καλύτερο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.