*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 925802 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anamp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1862 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 06:46:26 μμ »
ετσι πρεπει να γινει. να ενημερωσουμε ολους γιατι πολλοι εχουν μαυρα μεσανυχτα!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:15:16 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1863 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 06:57:20 μμ »
έχει και κάτι λαθάκια.;...π.χ. τα 1092 του βαθμού ΣΤ στο 1ο κλιμάκιο του Ε΄μήπως γίνονται 1201+(1201*2%);
και αντίστοιχα πάει +2% στο 2ο κλιμάκιο;δεν είναι διαφορά τρομερή, 24 ευρώ, αλλά λέμ ετώρα...μπορεί να κάνω και λάθος.

Αυτό είναι ασαφές, γιατί από τη μια λέει ότι με τη βαθμολογική προαγωγή ο υπάλληλος λαμβάνει το Β.Μ. του νέου βαθμού ή του μικρότερου Μ.Κ. του βαθμού αυτού, τα οποία όμως δε συμπίπτουν, γιατί από την άλλη λέει ότι το 1ο Μ.Κ. κάθε βαθμού προκύπτει με προσαύξηση του Β.Μ. του βαθμού αυτού κατά 2%.

Το κείμενο της ΔΟΕ (σύμφωνα με την ερμηνεία που δίνουν) ξεκαθαρίζει αυτό το σημείο. Όταν προάγεσαι στον επόμενο βαθμό δε λαμβάνεις το Μ.Κ.1 του επόμενου βαθμού, αλλά τα 2 πρώτα χρόνια βρίσκεσαι στο Μ.Κ.0 του επόμενου βαθμού και λαμβάνεις το Β.Μ. του βαθμού. Κάθε βαθμός έχει και Μ.Κ.0 για τα 2 πρώτα χρόνια στο βαθμό αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1864 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:01:41 μμ »
Εδώ λίγο σε έχασα.

Πλεονάζων χρόνος θεωρείται ο χρόνος υπηρεσίας σε έναν βαθμό.
Κάποιος που έχει 10 χρόνια υπηρεσίας αυτήν τη στιγμή, θα έχει έναν πλεονάζοντα χρόνο στον βαθμό Δ' με βάση τον πίνακα κατάταξης στους ήδη υπηρετούντες, αλλά τέσσερα πλεονάζοντα χρόνια με βάση τον πίνακα των νεοδιοριζομένων.

Με βάση αυτό που λες, αφού καταταγούμε πχ στο βαθμό Δ' του πίνακα των ήδη υπηρετούντων, για την επόμενη προαγωγή μας θα μετρήσει ο πλεονάζων χρόνος στο βαθμό Δ' του πίνακα των ήδη υπηρετούντων. Και από εκεί και πέρα για τις επόμενες προαγωγές, θα μετράμε μόνο τον ελάχιστο χρόνο παραμονής που προβλέπεται για κάθε βαθμό.
Κατάλαβα καλά; Και στον επόμενο βαθμό που θα προαχθεί πώς θα μετρήσουμε τον πλεονάζοντα χρόνο; Με βάση τον πίνακα των παλιών ή με βάση τον πίνακα των καινούργιων; Έχω μπερδευτεί τελείως.

Το κλέψιμο προϋπηρεσίας παραμένει σε κάθε περίπτωση. Ο νεοδιοριζόμενος θα έχει τη δυνατότητα να προαχθεί μέσω του δικού του βαθμολογικού πίνακα πολύ πιο γρήγορα στο βαθμό που θα βρίσκεται ένας παλιός. :-X

Η κατάταξη των ήδη υπηρετούντων γίνεται με τις μεταβατικές διατάξεις. Μόνο κατά την κατάταξη αυτή θα προκύψει πλεονάζοντας χρόνος σε βαθμούς. Όταν γίνει η μετάβαση στο Νέο Μισθολόγιο δεν τίθεται θέμα πλεονάζοντα χρόνου κατά την προαγωγή σε επόμενο βαθμό. Θα μετράς από το μηδέν.

Το έγραψα εξ αρχής ότι με την κατάταξη γίνεται μεγάλο χαντάκωμα στους ήδη υπηρετούντες.

Αποσυνδεδεμένος fmark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1865 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:06:54 μμ »
που ειναι η ολμε γιατι δεν πιεζουμε να παρει θεση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:15:16 »

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1866 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:58:53 μμ »
Τωρα τι ειναι χειροτερο δεν ξερω, εκει που εφτασε το πραγμα με τους μισθους της πεινας...
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=47440

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1867 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 10:04:10 μμ »
Μισθολόγιο – λαιμητόμος: Απολύσεις, φτώχεια και υποταγή…, του Σταύρου Καλλώνη

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=47452
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 10:06:20 μμ από buble10 »
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1868 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 10:07:53 μμ »
"Εκτός του πεδίου εφαρμογής παραμένουν μόνο ειδικές κατηγορίες προσωπικού, όπως συγκεκριμένα των δικαστικών λειτουργών του Συμβουλίου της Επικρατείας, των Πολιτικών και Ποινικών Δικαστηρίων, του Ελεγκτικού Συνεδρίου, των Τακτικών Διοικητικών Δικαστηρίων και της Γενικής Επιτροπείας αυτών, του κυρίου προσωπικού
του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, των Ιατροδικαστών, των καθηγητών Πανεπιστημίων πλήρους απασχόλησης, των μελών Ε.Π. - Τ.Ε.Ι., των ερευνητών και ειδικών λειτουργικών επιστημόνων, των καθηγητών Ανωτάτης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) και Ανώτερων Εκκλησιαστικών Σχολών,
του επιστημονικού ερευνητικού προσωπικού Κ.Ε.Π.Ε., των καθηγητών της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας, του προσωπικού του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, των Ιατρών του Εθνικού Συστήματος Υγείας, των Διπλωματικών Υπαλλήλων, των Αρχιερέων της Εκκλησίας της Ελλάδος, των μουσικών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών, Θεσσαλονίκης και της Λυρικής Σκηνής, των μόνιμων στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων και αντίστοιχων της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και του λιμενικού Σώματος, του εκπαιδευτικού προσωπικού της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού και των υπαλλήλων του κλάδου οικονομικών και εμπορικών υποθέσεων του Υπουργείου Εξωτερικών, στις οποίες λόγω των ειδικών καθηκόντων ή της λειτουργία που ασκούν είναι ανορθολογικό και θα επηρεάσει αρνητικά τη λειτουργία του τομέα, στον οποίο υπηρετούν ή ασκούν το λειτούργημά τους, να ακολουθηθεί το σύστημα βαθμολογικών προαγωγών και μισθολογικής εξέλιξης που προβλέπεται για το υπόλοιπο προσωπικό του δημοσίου και των φορέων του."
 
Μέσα στις εξαιρέσεις βρίσκονται και οι υπάλληλοι του Π.Ι.  :o (δεν καταργήθηκε/ συγχωνεύτηκε με άλλους 2 φορείς πλέον;)
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1869 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:25:00 μμ »
Να ρωτήσω το εξής : εγώ που είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός με Βαθμό Β και έχω μπεί στον έκτο χρόνο θα αξιολογηθώ πάλι, για να πάρω τον καινούριο βαθμό  Ε ή θα πάω αυτόδικαια στον από το βαθμό Β στον Βαθμό Ε ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας που έχω ; και β)  αφού είμαι στον εκτο χρόνο για να πάρω  το δεύτερο Μ.Κ (από το 7 - 8 χρόνο) θα αξιολογηθώ πάλι;  Δεν το διευκρίνιζει πάρα πολύ καλά αυτό το σημείο που διάβάσα το προσχέδιο;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1870 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:28:56 μμ »
Που είναι ρε παιδιά το επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών ?

το κόψανε και αυτό ?

δηλαδή κάποιος μόνιμος αν πάρει μεταπτυχιακό/διδακτορικό δεν έχει να περιμένει τίποτα ?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1871 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:30:14 μμ »
Να ρωτήσω το εξής : εγώ που είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός με Βαθμό Β και έχω μπεί στον έκτο χρόνο θα αξιολογηθώ πάλι, για να πάρω τον καινούριο βαθμό  Ε ή θα πάω αυτόδικαια στον από το βαθμό Β στον Βαθμό Ε ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας που έχω ; και β)  αφού είμαι στον εκτο χρόνο για να πάρω  το δεύτερο Μ.Κ (από το 7 - 8 χρόνο) θα αξιολογηθώ πάλι;  Δεν το διευκρίνιζει πάρα πολύ καλά αυτό το σημείο που διάβάσα το προσχέδιο;
Θα πας αυτόματα στον Ε. Για το ΜΚ δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως και εκεί αυτόματα θα ενταχθείς.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1872 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:56:49 μμ »
Που είναι ρε παιδιά το επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών ?

το κόψανε και αυτό ?

δηλαδή κάποιος μόνιμος αν πάρει μεταπτυχιακό/διδακτορικό δεν έχει να περιμένει τίποτα ?

τώωωωρα;; να ταν κι άλλο :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1873 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 12:03:08 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.Οπότε θα περιμένω τον βαθμό Ε και το αντίστοιχο ΜΚ όταν εφαρμοστεί το καινούριο βαθμολογιο -μισθολογιο. Για να πάω στο Βαθμό Δ φαντάζομαι σε 3 έτη θα αξιολογηθούμε και θα μπόυμε στον πίνακα προακτέων ή μη προακτέων;

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1874 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 01:12:55 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.Οπότε θα περιμένω τον βαθμό Ε και το αντίστοιχο ΜΚ όταν εφαρμοστεί το καινούριο βαθμολογιο -μισθολογιο. Για να πάω στο Βαθμό Δ φαντάζομαι σε 3 έτη θα αξιολογηθούμε και θα μπόυμε στον πίνακα προακτέων ή μη προακτέων;

σε τρία χρόνια θα έχεις μισθό στην καλύτερη των περιπτώσεων 20% κάτω από που νομίζεις!
Άλλη είναι η λύση http://greekrider.blogspot.com/2011/10/blog-post_08.html

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1875 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 02:03:39 πμ »
Κανένα προγραμματάκι (excel κλπ) υπολογισμού του νέου (πετσοκομμένου) μισθού έχει κυκλοφορήσει ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.