*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 934892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agapimeni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2282 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:24:57 μμ »
Δηλ παιδιά με 3 χρόνια αναγνωρισμένη προυπηρεσία στη εκπαίδευση και 17 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα σε ποιο μισθολογικό κλιμάκιο μπαίνω? Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος? Επι τη ευκαρεία κάτι νεώτερο για το πότε θα πληρωθούμε τα αναδρομικά οι νεοδιόριστοι, ξέρει κάποιος τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:37 »

Αποσυνδεδεμένος sarakiniotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2283 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 03:32:53 μμ »
Συνάδελφοι , ρίξτε μια ματιά στην παρακάτω ανάλυση που διάβασα , και με έκανε να παγώσω , για τον πραγματικό μισθό μας   
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=48123  ,

διαβάστε το όλο ! :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2284 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 04:11:54 μμ »
ΕΧΩ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΕΙ!!!!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2285 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 04:54:19 μμ »
Συνάδελφοι , ρίξτε μια ματιά στην παρακάτω ανάλυση που διάβασα , και με έκανε να παγώσω , για τον πραγματικό μισθό μας   
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=48123  ,

διαβάστε το όλο ! :'( :'( :'(

Ό,τι  εγκυρότερο και αληθέστερο έχω διαβάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 04:59:43 μμ από KYRINIS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:37 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2286 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 05:03:56 μμ »
Συνάδελφοι , ρίξτε μια ματιά στην παρακάτω ανάλυση που διάβασα , και με έκανε να παγώσω , για τον πραγματικό μισθό μας   
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=48123  ,

διαβάστε το όλο ! :'( :'( :'(
Ό,τι  εγκυρότερο και αληθέστερο έχω διαβάσει.
Όντως έχει κάνει τρομέρη ανάλυση ο συνάδελφος. Συγχαρητήρια! Αξίζει να το διαβάσετε όλο!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2287 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 05:04:54 μμ »
Εγώ βαρέθηκα να μετρώ τα ψίχουλά μου. Λοιπόν, τη Τετάρτη και τη Πέμπτη είμαστε όλοι στο κέντρο της Αθήνας. Ενημερωτικά παραθέτω και τις συγκεντρώσεις.

ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ

Η απεργιακή συγκέντρωση την Τετάρτη 19 του μήνα θα πραγματοποιηθεί στις 11:00 πμ στο Πεδίον του Αρεως ενώ τη δεύτερη ημέρα της απεργίας την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο Σύνταγμα στις 11:00 πμ.

Το ΠΑΜΕ  την Τετάρτη 19 Οκτώβρη έχει συγκέντρωση στην Ομόνοια 11 π.μ. και πορεία στη Βουλή  και  τη Πέμπτη 20 του μήνα περικύκλωση της Βουλής από όλες τις μεριές.
Για την περικύκλωση της Πέμπτης θα πραγματοποιηθούν προσυγκεντρώσεις στις 9:00 π.μ στα εξής σημεία.
ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ,  ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ & ΣΙΝΑ,  ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ, ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ


Με άλλα λόγια, έξω από τη βουλή τη Πέμπτη θα είναι μαζεμένα ταυτόχρονα και το ΠΑΜΕ και τα υπόλοιπα συνδικάτα. Και αυτό είναι πολύ αισιόδοξο, νομίζω, και δείχνει πολλά. Επιτέλους, τα ματ δε θα έχουν την εκλεχτή ομάδα των μπαχαλάκηδων απέναντί τους ώστε να κάνουν το γνωστό παιχνιδάκι, αλλά οργανωμένα σωματεία που ξέρουν να περιφρουρούν τις πορείες τους. Μη φοβάστε, λοιπόν, και ελάτε. 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2288 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 05:25:57 μμ »
Να ρωτήσω κάτι.
Με αυτους που η σχολή τους ειναι 5ετης φοιτησης και έχουν1 Μ.Κ λιγότερο απο εκείνους της 4ετους φοίτησης, με το ενιαίο μισθολόγιο αυτό έχει καταργηθεί??

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2289 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 05:31:26 μμ »
Νομίζω ότι ναι, καταργήθηκε διά της αποσιωπήσεως...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος taxidenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2290 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 05:36:11 μμ »
ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΓΑΛΑΜΕ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΔΟΥΛΟΘΟΥΜΕ?ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΜΩΡΕ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ ΣΕ ΧΡΗΜΑ?

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2291 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 07:13:58 μμ »
Εγώ βαρέθηκα να μετρώ τα ψίχουλά μου. Λοιπόν, τη Τετάρτη και τη Πέμπτη είμαστε όλοι στο κέντρο της Αθήνας. Ενημερωτικά παραθέτω και τις συγκεντρώσεις.

ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ

Η απεργιακή συγκέντρωση την Τετάρτη 19 του μήνα θα πραγματοποιηθεί στις 11:00 πμ στο Πεδίον του Αρεως ενώ τη δεύτερη ημέρα της απεργίας την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο Σύνταγμα στις 11:00 πμ.

Το ΠΑΜΕ  την Τετάρτη 19 Οκτώβρη έχει συγκέντρωση στην Ομόνοια 11 π.μ. και πορεία στη Βουλή  και  τη Πέμπτη 20 του μήνα περικύκλωση της Βουλής από όλες τις μεριές.
Για την περικύκλωση της Πέμπτης θα πραγματοποιηθούν προσυγκεντρώσεις στις 9:00 π.μ στα εξής σημεία.
ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ,  ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ & ΣΙΝΑ,  ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ, ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ


Με άλλα λόγια, έξω από τη βουλή τη Πέμπτη θα είναι μαζεμένα ταυτόχρονα και το ΠΑΜΕ και τα υπόλοιπα συνδικάτα. Και αυτό είναι πολύ αισιόδοξο, νομίζω, και δείχνει πολλά. Επιτέλους, τα ματ δε θα έχουν την εκλεχτή ομάδα των μπαχαλάκηδων απέναντί τους ώστε να κάνουν το γνωστό παιχνιδάκι, αλλά οργανωμένα σωματεία που ξέρουν να περιφρουρούν τις πορείες τους. Μη φοβάστε, λοιπόν, και ελάτε.

Δεν είναι ότι φοβόμαστε.
Απλά το ερώτημα είναι, και τι θα γίνει αν έρθουμε;
Τα συνδικάτα και οι λοιποί που μας λες, μήπως μόνο θα φωνάξουν, θα γκαρίξουν, θα μουτζώσουν, και μετά όλοι θα πάνε σπιτάκι τους και ούτε γάτα ούτε η ζημιά;

Υπάρχει σχέδιο περικύκλωσης και αποκλεισμού της Βουλής ώστε να μην μπορούν να φτάσουν οι βουλευτές;
Υπάρχει σχέδιο αντιμετώπισης των ΜΑΤ που θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν το παραπάνω σχέδιο;
Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2292 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 07:26:15 μμ »
οτι και να κανουμε.........δυστυχως τις αποφασεις τις περνουν αλλοι............εμεις απλα κανουμε διαμαρτυριες....δηλαδη μια τρυπα στο νερο................

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2293 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 07:27:35 μμ »
Εγώ βαρέθηκα να μετρώ τα ψίχουλά μου. Λοιπόν, τη Τετάρτη και τη Πέμπτη είμαστε όλοι στο κέντρο της Αθήνας. Ενημερωτικά παραθέτω και τις συγκεντρώσεις.

ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ

Η απεργιακή συγκέντρωση την Τετάρτη 19 του μήνα θα πραγματοποιηθεί στις 11:00 πμ στο Πεδίον του Αρεως ενώ τη δεύτερη ημέρα της απεργίας την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο Σύνταγμα στις 11:00 πμ.

Το ΠΑΜΕ  την Τετάρτη 19 Οκτώβρη έχει συγκέντρωση στην Ομόνοια 11 π.μ. και πορεία στη Βουλή  και  τη Πέμπτη 20 του μήνα περικύκλωση της Βουλής από όλες τις μεριές.
Για την περικύκλωση της Πέμπτης θα πραγματοποιηθούν προσυγκεντρώσεις στις 9:00 π.μ στα εξής σημεία.
ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ,  ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ & ΣΙΝΑ,  ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ, ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ


Με άλλα λόγια, έξω από τη βουλή τη Πέμπτη θα είναι μαζεμένα ταυτόχρονα και το ΠΑΜΕ και τα υπόλοιπα συνδικάτα. Και αυτό είναι πολύ αισιόδοξο, νομίζω, και δείχνει πολλά. Επιτέλους, τα ματ δε θα έχουν την εκλεχτή ομάδα των μπαχαλάκηδων απέναντί τους ώστε να κάνουν το γνωστό παιχνιδάκι, αλλά οργανωμένα σωματεία που ξέρουν να περιφρουρούν τις πορείες τους. Μη φοβάστε, λοιπόν, και ελάτε.

Δεν είναι ότι φοβόμαστε.
Απλά το ερώτημα είναι, και τι θα γίνει αν έρθουμε;
Τα συνδικάτα και οι λοιποί που μας λες, μήπως μόνο θα φωνάξουν, θα γκαρίξουν, θα μουτζώσουν, και μετά όλοι θα πάνε σπιτάκι τους και ούτε γάτα ούτε η ζημιά;

Υπάρχει σχέδιο περικύκλωσης και αποκλεισμού της Βουλής ώστε να μην μπορούν να φτάσουν οι βουλευτές;
Υπάρχει σχέδιο αντιμετώπισης των ΜΑΤ που θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν το παραπάνω σχέδιο;

Δεν πας για πόλεμο εκείνο το διήμερο, αλλά για να δείξεις ότι ένα σημαντικό μέρος του λαού δεν συμφωνεί και αντιδρά. Έτσι, βραχυπρόθεσμα πιέζεις για να μην παρθούν κάποια μετρά, ενώ μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα προετοιμάζεις το έδαφος. Η όποια αλλαγή (αν ποτέ έρθει), καλώς ή κακώς, θέλει χρόνο (και όχι μόνο) για να προετοιμαστεί.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2294 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 07:31:03 μμ »
οτι και να κανουμε.........δυστυχως τις αποφασεις τις περνουν αλλοι............εμεις απλα κανουμε διαμαρτυριες....δηλαδη μια τρυπα στο νερο................

υπάρχει ένα πράγμα, που άμα κάνουμε θα έχει μεγάλη σημασία. εστω και συμβολική.

Να καταλάβουμε ή έστω να αποκλείσουμε την Βουλή.

Αυτό όμως θέλει σχέδιο, δεν γίνεται από μπαχαλάκηδες.
Τα οργανωμένα σωματία, εκτός από λόγια, θα μοιράζουν και ασπίδες, αντιασφυξιογόνα και ωτασπιδες στις προσυγκεντρώσεις τους;

Τότε ναι, να έρθουμε στην συγκεντρώση.
Αλλιώς δεν νομίζω να έχει νόημα.
Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2295 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 07:50:21 μμ »
Δεν πας για πόλεμο εκείνο το διήμερο, αλλά για να δείξεις ότι ένα σημαντικό μέρος του λαού δεν συμφωνεί και αντιδρά.

Το ότι ο λαός δεν συμφωνεί, είναι εύκολο να το δείξει μια απλή δημοσκόπιση ή ακόμα καλύτερα ένα δημοψήφισμα.

Άρα το θέμα δεν είναι η συμφωνία ή η διαφωνία, αλλά το πως αντιδρούμε στην προφανέστατη διαφωνία όλου του λαού με όσα γίνονται.

Αντίδραση του στυλ, φωνάζω γκαρίζω και μετά πάω σπιτάκι μου βραχνιασμένος, δεν έχει κανένα νόημα για μένα.

Αντίδραση του στυλ πετάω μια πέτρα και μετά τρέχω προς τα πίσω, είναι θρασύδειλη και επικίνδυνη.

Να μου δώσουν όμως μια ασπίδα, ένα κράνος, ένα ανιασφυξιογόνο και ωτασπίδες, και οργανωμένα να σταθώ σε ένα σημείο και
να πω "ή ταν ή επι τας, δεν θα περάσει βουλευτής από εδώ", έτσι ώστε πραγματικά να αποκλειστεί η Βουλή, ναι αυτή η αντίδραση έχει πραγματικό νόημα.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 07:58:39 μμ από bala »
Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162167
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 760
Σύνολο: 775

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.