*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 934058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3402 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 07:42:03 μμ »
Συνέχισε να αφορίζεις κλάδους εκπαιδευτικών για τους οποίους δεν γνωρίζεις απολύτως τίποτα.
Πίστεψέ με, ξέρω πράγματα που ούτε που τα φαντάζεσαι!

Φρόντισε όμως να καταρτιστείς και εσύ επιστημονικά και όχι μόνο παιδαγωγικά(αυτό το αναφέρεις εσύ σε προηγούμενο σου ποστ).
Ουδέν σχόλιο :o

Επειδή κάνεις ότι δεν κατάλαβες τι εννοώ με το τελευταίο σου παραθέτω απόσπασμα από απάντηση σου σε άλλο τοπικ όπου εκεί καταφέρεσαι εναντίον των ΠΕ20
''κυρ evants, αποδεικνύεις με τα γραφόμενά σου ότι δεν έχεις απολύτως καμία σχέση με την εκπαίδευση και εξηγώ: πρωταρχικός ρόλος της αθμιας εκπαίδευσης είναι ο παιδαγωγικός κι όχι η επιστημονική κατάρτιση. Τώρα επειδή οι μαϊμού Πληροφορικάριοι έχουν καταλάβει τις θέσεις των original Πληροφορικών δε σας φταίμε οι δάσκαλοι, αλλά εσείς οι ίδιοι... ''. Εμμέσως παραδέχεσαι την έλλειψη γνώσεων των δασκάλων στα γνωστικά σας αντικείμενα και γι αυτό το γυρίζεις στον παιδαγωγικό ρόλο του δάσκαλου.
Ο συνάδελφος στον οποίο απαντάς είναι φιλόλογος αν δεν κάνω λάθος.
Θα παραθέσω την  απάντηση του σε σένα (δεν έχω βέβαια την άδεια του και ζητώ συγνώμη για αυτό)
θεωρώντας την στάση σου στο όλο θέμα εντελώς αντισυναδελφικη
Έγραψε λοιπόν ο συνάδελφος:
''Όσο για το ποιο είναι το έργο του παιδαγωγού,θα έπρεπε να καταλάβεις ότι αυτό ακριβώς είναι το έργο του εκπαιδευτικού σε όλες τις βαθμίδες της υποχρεωτικής εκπαίδευσης,δηλαδή και στη μέση.Άρα,μάλλον εσύ είσαι σύμφωνα με τα γραφόμενά σου άσχετη με την εκπαίδευση,αν και τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς τους επιστρέφω συνήθως και χωρίς δικαιολόγηση,στη δική σου περίπτωση είναι αυταπόδεικτοι''


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:17 »

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3403 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 08:29:39 μμ »
Πριν λίγο τα παπαγαλάκια του mega ανέφεραν ότι '' εξετάζεται το ενδεχόμενο της εφεδρείας για όσους είχαν εξαιρεθεί'',  αναφέροντας και τους καθηγητές. 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2011, 08:35:34 μμ από KYRINIS »

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3404 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 11:33:20 μμ »
θεωρώντας την στάση σου στο όλο θέμα εντελώς αντισυναδελφικη
Και μετά αναρωτιέστε γιατί χρεωκοπήσαμε... Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τον κλάδο μου, τουλάχιστον οι νέοι "μη επιστήμονες" δάσκαλοι έχουν γράψει τέτοιους βαθμούς στις εξετάσεις για να σπουδάσουν παιδαγωγικά, που οι ΠΕ20 δεν τους έχουν δει ούτε ζωγραφιστούς!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2011, 11:52:42 μμ από daskala »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3405 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 11:51:55 μμ »
Να πω μόνο κάτι. Επειδή εγινε αναφορά στους δασκάλους της διετούς παιδαγωγικής Ακαδημίας. Και οι δυο γονείς μου αποφοίτησαν από αυτήν και σας πληροφορώ ότι ήταν Δάσκαλοι με Δ κεφαλαίο. Πολύ καλύτεροι από κάτι παιδάκια που δεν ξέρουν να διδάξουν για το Μ. Αλέξανδρο. Όχι επειδή είναι γονείς μου. Αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που με βοήθησαν στα φιλολογικά που σπούσασα. Ίσως επειδή όταν ήταν μικροί έγραφαν στην καθαρεύουσα και έκαναν πααααααρα πολλή γραμματική όταν ήταν μαθητές (κάτι που τώρα δε νομίζω να γίνεται), αλλά δεν πιστεύω ότι πρέπει να τους υποβαθμίζουμε τόσο. Όχι όλους τουλάχιστον. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2011, 11:54:01 μμ από lkjhgfd »
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:17 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10866
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3406 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:59:43 πμ »
Να πω μόνο κάτι. Επειδή εγινε αναφορά στους δασκάλους της διετούς παιδαγωγικής Ακαδημίας. Και οι δυο γονείς μου αποφοίτησαν από αυτήν και σας πληροφορώ ότι ήταν Δάσκαλοι με Δ κεφαλαίο. Πολύ καλύτεροι από κάτι παιδάκια που δεν ξέρουν να διδάξουν για το Μ. Αλέξανδρο. Όχι επειδή είναι γονείς μου. Αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που με βοήθησαν στα φιλολογικά που σπούσασα. Ίσως επειδή όταν ήταν μικροί έγραφαν στην καθαρεύουσα και έκαναν πααααααρα πολλή γραμματική όταν ήταν μαθητές (κάτι που τώρα δε νομίζω να γίνεται), αλλά δεν πιστεύω ότι πρέπει να τους υποβαθμίζουμε τόσο. Όχι όλους τουλάχιστον. ;)
Συμφωνώ απόλυτα. Κανέναν δεν πρέπει να υποβαθμίζουμε...αλλά βλέπεις ότι υπάρχουν συνάδελφοι που προσπαθούν να το κάνουν; Θεωρώ λογικό να επιδιώκουμε να αλλάξουμε τα πράγματα που είναι λανθασμένα, αλλά όταν δεν μπορούμε να καταλάβουμε γιατί κάτι δεν είναι λάθος είναι καλύτερα να σωπαίνουμε και να περιμένουμε να μεγαλώσουμε για να το κατανοήσουμε! Αν και τότε δεν το κατανοήσουμε ας διαβάσουμε, ας ρωτήσουμε και δεν μπορεί...κάποια στιγμή θα μάθουμε γιατί δεν πρέπει να προσβάλουμε και να υποβαθμίζουμε τους άλλους!
(Τα λέω στη "νύφη" να τα ακούσει η "πεθερά")
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2011, 01:05:08 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3407 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 10:07:50 πμ »
θεωρώντας την στάση σου στο όλο θέμα εντελώς αντισυναδελφικη
Και μετά αναρωτιέστε γιατί χρεωκοπήσαμε... Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τον κλάδο μου, τουλάχιστον οι νέοι "μη επιστήμονες" δάσκαλοι έχουν γράψει τέτοιους βαθμούς στις εξετάσεις για να σπουδάσουν παιδαγωγικά, που οι ΠΕ20 δεν τους έχουν δει ούτε ζωγραφιστούς!

Καλά, για να μην υπερβάλλουμε κιόλας, έχω δει κάτι ορθογραφικά λάθη από νέους δασκάλους (π.χ. σύζηγος ακόμη και σε αυτό το φόρουμ) με υψηλούς βαθμούς εισαγωγής, που θα έπρεπε να ντρέπονται να κάνουν ορθρογραφία στα παιδιά και να χαρακτηρίζονται δάσκαλοι... Όχι ότι δεν γίνονται λάθη κι από άλλες ειδικότητες, αλλά καλύτερα να κοιτάξει ο καθένας μας τη δική του καμπούρα (και βελτίωση κατ' επέκταση) αντί να ασχολείται μονίμως με των άλλων.

ΥΓ: Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ για να μη νομίσει κανείς πως έχω λόγους μεροληψίας.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3408 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 11:25:33 πμ »

Όλες οι ειδικότητες στην  εκπαίδευση πρέπει να αντιμετωπίζονται ισότιμα. Ακόμη και οι συνάδελφοι των θετικών επιστημών -των  κατ' εξοχήν επιστημών- οφείλουν να κατεβαίνουν  8) στο επίπεδο των υπολοίπων και να δείχνουν κατανόηση...   8) :P

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3409 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 01:12:59 μμ »
θεωρώντας την στάση σου στο όλο θέμα εντελώς αντισυναδελφικη
Και μετά αναρωτιέστε γιατί χρεωκοπήσαμε... Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τον κλάδο μου, τουλάχιστον οι νέοι "μη επιστήμονες" δάσκαλοι έχουν γράψει τέτοιους βαθμούς στις εξετάσεις για να σπουδάσουν παιδαγωγικά, που οι ΠΕ20 δεν τους έχουν δει ούτε ζωγραφιστούς!

Καλά, για να μην υπερβάλλουμε κιόλας, έχω δει κάτι ορθογραφικά λάθη από νέους δασκάλους (π.χ. σύζηγος ακόμη και σε αυτό το φόρουμ) με υψηλούς βαθμούς εισαγωγής, που θα έπρεπε να ντρέπονται να κάνουν ορθρογραφία στα παιδιά και να χαρακτηρίζονται δάσκαλοι... Όχι ότι δεν γίνονται λάθη κι από άλλες ειδικότητες, αλλά καλύτερα να κοιτάξει ο καθένας μας τη δική του καμπούρα (και βελτίωση κατ' επέκταση) αντί να ασχολείται μονίμως με των άλλων.

ΥΓ: Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ για να μη νομίσει κανείς πως έχω λόγους μεροληψίας.
Το θέμα Βασίλειε είναι ότι δεν κάνουν καν ορθογραφία στα παιδιά. Όλα τα γυμνασιόπαιδά μου (σε ποσοστό 100%)είναι ανορθόγραφα και αναγκάζομαι να τους μαθαίνω πράγματα που έπρεπε ήδη να έρουν.Μιλάω για μαθητές που κατά τα άλλα πηγαίνουν καλά στο σχολείο. Η κατάσταση είναι απογοητευτική...Άντε την είπα την κακία μου, αλλά δεν άντεξα.
Το κόβω με τα άσχετα μηνύματα :D
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3410 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 01:16:42 μμ »
θεωρώντας την στάση σου στο όλο θέμα εντελώς αντισυναδελφικη
Και μετά αναρωτιέστε γιατί χρεωκοπήσαμε... Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τον κλάδο μου, τουλάχιστον οι νέοι "μη επιστήμονες" δάσκαλοι έχουν γράψει τέτοιους βαθμούς στις εξετάσεις για να σπουδάσουν παιδαγωγικά, που οι ΠΕ20 δεν τους έχουν δει ούτε ζωγραφιστούς!

Καλά, για να μην υπερβάλλουμε κιόλας, έχω δει κάτι ορθογραφικά λάθη από νέους δασκάλους (π.χ. σύζηγος ακόμη και σε αυτό το φόρουμ) με υψηλούς βαθμούς εισαγωγής, που θα έπρεπε να ντρέπονται να κάνουν ορθρογραφία στα παιδιά και να χαρακτηρίζονται δάσκαλοι... Όχι ότι δεν γίνονται λάθη κι από άλλες ειδικότητες, αλλά καλύτερα να κοιτάξει ο καθένας μας τη δική του καμπούρα (και βελτίωση κατ' επέκταση) αντί να ασχολείται μονίμως με των άλλων.

ΥΓ: Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ για να μη νομίσει κανείς πως έχω λόγους μεροληψίας.
Ναι, φίλε μου vasileios.
Όπως είπες να κοιτάξει ο καθένας και τη δική του καμπούρα. Αφού διορθώνεις τους άλλους που μπορεί να έκαναν λάθος από βιασύνη, δες και το δικό σου ν στο "δεν γίνονται". Είναι γραμματική Δημοτικού.
 Ναι δημοτικού.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3411 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 01:20:13 μμ »
Καλό θα ήταν να υπήρχε τοπικό για αυτά τα θέματα ώστε να μπορούμε να γράφουμε άνετα τις απόψεις μας και να μην είμαστε εκτός θέματος εδώ.
Έχει ενδιαφέρον το ποιες προτεραιότητες ορίζει ο καθένας μας.
Υπάρχει το θέμα της περίεργης παρακράτησης για κύρια σύνταξη & επικουρικό βάσει των παλαιών αποδοχών, που περιορίζει τις καθαρές αποδοχές όλων μας.
Υπάρχει το θέμα των συγχωνεύσεων σχολικών μονάδων που μας αφήνει χωρίς ωράριο, οργανικές και στη συνέχεια χωρίς δουλειά.
Υπάρχει το θέμα διαγραφής εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας για μισθολογική εξέλιξη μετά την κατάταξη σε βαθμό & ΜΚ, που αυξάνει τα χρόνια για μισθολογική εξέλιξη.
Υπάρχουν τόσα πολλά που ξέρουμε και άλλα τόσα που δεν ξέρουμε, που επηρεάζουν άμεσα τις αποδοχές, τον τόπο εργασίας και το επαγγελματικό μας μέλλον.
Και όμως μερικοί επιλέγουν με σημαία (και καλά) το επίπεδο της εκπαίδευσης να γράφουν αρνητικά για συναδέλφους τους, λες και διορίστηκαν παράνομα, τους κλέβουν το ψωμί, είναι ανίκανοι ή λίγοι να διδάξουν ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.
Συνέλθετε, και σταθμίστε τις προτεραιότητές σας. Η βελτίωση δεν θα έρθει μέσα από τις αλληλοκατηγορίες για το ποιος την έχει πιο μεγάλη...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3412 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 01:30:00 μμ »
«Ο αναμάρτητος υμών πρώτος βαλέτω λίθον επ' αυτήν».

Ο Χριστός βρίσκεται σε ένα φιλικό σπίτι, όπου έχουν μαζευτεί διάφοροι οπαδοί του. Εκεί που κηρύττει, ξαφνικά ακούει φωνές και φασαρία έξω από την πόρτα. Βγαίνει έξω και τι να δει. Έχει μαζευτεί ένα πλήθος ολόκληρο και όλοι κρατούν στα χέρια πέτρες και κινούνται απειλητικά εναντίον μιας γυναίκας, η οποία έχει ζαρώσει σε μια γωνιά.
Την ώρα που ετοιμάζονται να την πετροβολήσουν, μπαίνει ο Χριστός μπροστά και ζητά να μάθει τι συμβαίνει. Του λένε λοιπόν ότι αυτή η γυναίκα είναι η Μαρία η Μαγδαληνή, γνωστή πόρνη, και ότι πρέπει να πεθάνει δια λιθοβολισμού.
Εκεί που το εξαγριωμένο πλήθος ετοιμάζεται να κάνει πράξη τα λόγια του, ξαναμπαίνει ο Χριστός μπροστά και με όλη τη δύναμη της φωνής του φωνάζει:
-Αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω. 
Σιωπή στο πλήθος... Έχουν κερώσει όλοι και μένουν ακίνητοι, δίχως να ξέρουν τι να κάνουν. Ξαφνικά, μέσα στη βουβαμάρα, μπαίνει μπροστά μια γριούλα και πετάει μια κοτρόνα η οποία χτυπάει τη Μαγδαληνή στο κεφάλι και την αφήνει νεκρή.
Γυρνά ο Χριστός προς τη γριούλα και φανερά εκνευρισμένος της λέει:
- Ρε μάνα, δε σου έχω πει να μη μπλέκεσαι στις δουλειές μου;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5739
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3413 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 01:45:05 μμ »
Εγώ θα πρότεινα να ηρεμήσετε όλοι και να σταματήσετε να υποτιμάτε συνεχώς ο ένας τον άλλον.
Άλλωστε, το θέμα του topic είναι "Νεότερα από το νέο μισθολόγιο", όχι ποιος είναι ο καλύτερος εκπαιδευτικός.




ΥΓ. Και μια σημείωση, επειδή τέθηκε το θέμα:
Το αρνητικό μόριο "δεν" διατηρεί το τελικό "ν", ακόμα κι όταν ακολουθεί διαρκές σύμφωνο,
σε περιπτώσεις έμφασης (δεν θέλω)
ή νοηματικής ασάφειας λόγω σύγχυσης με τον αντιθετικό σύνδεσμο "δε"
(πρβλ. εκείνος δεν χαμήλωσε τα μάτια/εκείνος δε χαμήλωσε τα μάτια).
Μάλιστα γι' αυτόν το λόγο έχει προταθεί να διατηρηθεί η γραφή του και σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3414 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 01:47:04 μμ »
Ένσταση 40 εκπαιδευτικών για την κατάταξη των πενταετούς φοίτησης στο νέο βαθμολόγιο
Εδώ οι απόφοιτοι πολυτεχνείου αντιδρούν στην εξίσωσή τους με τους απόφοιτους πανεπιστημίου:
"...Με παλαιότερες διατάξεις οι εκπαιδευτικοί 5ετούς φοίτησης ΑΕΙ, είχαν εισαγωγικό κλιμάκιο στο δημόσιο κατά το διορισμό τους 2 κλιμάκια διαφορά από τους 4ετούς. Πριν μερικά χρονιά που άλλαξε πάλι το μισθολόγιο η διαφορά των 5ετους ΑΕΙ μειώθηκε από 2 κλιμάκια σε 1 κλιμάκιο για να έρθει τώρα με το νέο μισθολόγιο η πλήρης απαξίωση των 5ετούς φοίτησης ΑΕΙ και υποβάθμιση των πτυχίων τους με την πλήρη και χωρίς καμία διαφορά από τους 4ετούς ΑΕΙ εισαγωγή τους στο δημόσιο..."

Και ακόμα:
Στον αέρα μισθολόγιο - βαθμολόγιο / Χωρίς νομοθετική ρύθμιση το Υπουργείο Παιδείας προσπαθεί να καλύψει τις παραλείψεις
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2011, 01:50:36 μμ από soch »
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3415 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 06:49:38 μμ »

Όλες οι ειδικότητες στην  εκπαίδευση πρέπει να αντιμετωπίζονται ισότιμα. Ακόμη και οι συνάδελφοι των θετικών επιστημών -των  κατ' εξοχήν επιστημών- οφείλουν να κατεβαίνουν  8) στο επίπεδο των υπολοίπων και να δείχνουν κατανόηση...   8) :P

Πόσο πιο χαμηλά να κατέβουμε.. (και αξίζει άραγε τον κόπο; )    8)  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161905
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.