*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 924974 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3542 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 10:54:36 πμ »
Να ρωτήσω κάτι?
Έχει αποσαφηνιστεί, αν όσοι είναι μόνιμοι κάτοικοι παραμεθορίου θα παίρνουν το αντίστοιχο επίδομα?
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:00 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3543 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 11:35:20 πμ »
Ας μην κάνουμε λοιπόν ούτε φέτος απεργία στις Πανελλήνιες....
Θα μου πεις τι φταίνε τα παιδιά...
Ούτε εμείς φταίμε όμως...
Και μην ακούσω πάλι τις γνωστές παρόλες περί απεργίας στα βαθμολογικά κέντρα...

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3544 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 01:32:53 μμ »
Τις τελευταίες μέρες υπήρχε κινητικότητα στα σχολεία από δικηγορικά γραφεία, που ενδιαφέρονται να αναλάβουν τις μαζικές αγωγές εναντίον των διευθυντών εκπαίδευσης για το θέμα της κατάταξης. Η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ έχουν τοποθετηθεί επίσημα γι' αυτό το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3545 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 01:36:01 μμ »
Τις τελευταίες μέρες υπήρχε κινητικότητα στα σχολεία από δικηγορικά γραφεία, που ενδιαφέρονται να αναλάβουν τις μαζικές αγωγές εναντίον των διευθυντών εκπαίδευσης για το θέμα της κατάταξης. Η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ έχουν τοποθετηθεί επίσημα γι' αυτό το θέμα;

δεν ξέρω αν μιλάς για τέτοιου είδους ενστάσεις :-\

http://www.pde.gr/index.php?page=3759
http://www.pde.gr/index.php?page=3780

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:00 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3546 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 03:18:02 μμ »

Ας μην αναλωνομαστε σε ψιλοκοντρίτσες λοιπόν (ποιος είναι πιο χαμένος κλπ)
κανείς δε βγήκε κερδισμένος από την επίθεση , αλλά ας αντιδράσουμε μαζικά κ δυναμικά, ας περάσουμε στην αντεπίθεση...

Με συγχωρείς συνάδελφε αλλά δεν είναι έτσι. Βεβαίως και κάποιοι ευνοήθηκαν! Όταν βλέπω τους "παλιούς" στο σχολείο μου όχι μόνο να έχουν διατηρήσει τα χρήματα που έπαιρναν αλλά σε κάποιους να βγαίνει και παραπάνω (!!!! -αν και λέγεται ότι το πλεόνασμα δεν θα δοθεί, και πάλι όμως διατηρούν τα χρήματα που έπαιρναν όταν εγώ χάνω 400 ευρώ!!!!), και όταν αυτοί γίνονται και προκλητικοί (σε άλλα σχολεία που άκουσα) με διάφορες κουλές δηλώσεις τους, ε τότε,  όχι, δεν έχεις δίκιο! Πως δεν ωφελήθηκαν κάποιοι δηλαδή;;;Βεβαίως και ωφελήθηκαν! Και βεβαίως εγώ (και οι συν εμοί) είμαστε πιο χαμένοι από άλλους!

Όχι ότι διαφωνώ στη συλλογική, συντονισμένη και άγρια αντίδραση αλλά να είμαστε και ξεκάθαροι.

Και φυσικά ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν στο Υπουργείο. Διότι ποιος από τους παλιούς θα συμμετάσχει τώρα σε οποιονδήποτε αγώνα έτσι όπως τους περιποιήθηκε;;;; κανείς!!
Εμένα πάντως μου έχει τελειώσει κάθε συναισθηματισμός περί καημένων παιδιών κλπ. Απεργία στις παννελήνιες με κήρυξη την προηγούμενη μέρα ώστε να μην προλάβουν καμία προετοιμασία. Πόλεμος άγριος και ανελέητος τώρα! Και όσο για τα παιδιά, ας μάθουν κι αυτά σιγά σιγά σε τι ζούγκλα βγαίνουν μπας και πάρουν τα μέτρα τους εγκαίρως -είναι πολύ πολύ σημαντικότερο αυτό από το να δώσουν στην ώρα τους Πανελλήνιες...εγώ έδωσα στις 16 Ιουλίου του 1990, με καύσωνα 42 βαθμών και νέφος πάνω από τα όρια συναγερμού αλλά και με απέραντο σεβασμό στους καθηγητές μου...και τίποτα δεν έπαθα. Αγχώθηκα τότε, αγωνιούσα, αλλά διάβασα και περισσότερο και τελικά ολα πήγαν μια χαρά!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3547 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 03:50:39 μμ »

Εμένα πάντως μου έχει τελειώσει κάθε συναισθηματισμός περί καημένων παιδιών κλπ. Απεργία στις παννελήνιες με κήρυξη την προηγούμενη μέρα ώστε να μην προλάβουν καμία προετοιμασία. Πόλεμος άγριος και ανελέητος τώρα! Και όσο για τα παιδιά, ας μάθουν κι αυτά σιγά σιγά σε τι ζούγκλα βγαίνουν μπας και πάρουν τα μέτρα τους εγκαίρως -είναι πολύ πολύ σημαντικότερο αυτό από το να δώσουν στην ώρα τους Πανελλήνιες...εγώ έδωσα στις 16 Ιουλίου του 1990, με καύσωνα 42 βαθμών και νέφος πάνω από τα όρια συναγερμού αλλά και με απέραντο σεβασμό στους καθηγητές μου...και τίποτα δεν έπαθα. Αγχώθηκα τότε, αγωνιούσα, αλλά διάβασα και περισσότερο και τελικά ολα πήγαν μια χαρά!

Λυπάμαι που θα στεναχωρησω αλλα νομιζω οτι θα ειναι πια πολυ αργα...Απο Δεκεμβρη που εφαρμοζεται το μισθολογιο (για να μην παω και παλιοτερα με τις προηγουμενες κρατησεις) ο κλάδος θα αντιδράσει τον Μαιο;  εδω έχουν εφαρμογη οι παροιμιες "ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι " και "καλα κρασα" ...το πουλακι εχει πια πεταξει...οι ταξιτζηδες αναποδογυρισαν την Ελλαδα ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ πριν κατατεθει η ΠΡΟΤΑΣΗ του υπουργειου (και οχι το νομοσχεδιο) για αυτους οχι 6 ΜΗΝΕΣ μετα την εφαρμογη της ...για να μην θιξω ακομα τα θεματα του αν το Μαιο υφισταται Ευρω στη χωρα  ή αν εχουμε χρεωκοπησει ηδη...

Το παιχνιδι χαθηκε το φθινοπωρο δυστυχως οπου οχι τα σχολεια δεν επρεπε να ανοιξουν αλλα ουτε καν να περναμε εξω απο αυτα...ξεραμε τον βιασμο που ερχεται αλλα προτιμησαμε να τον απολαυσουμε...

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3548 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 05:41:43 μμ »
...η κυβέρνηση επέλεξε να διασώσει όσους έχουν πάνω από 21 χρόνια υπηρεσία (δηλαδή όσους διορίστικαν πριν το 1990, χωρίς ΑΣΕΠ φυσικά...
Αγαπητέ Panas, από αυτό που γράφεις συνάγεται ότι οι πριν από τον ΑΣΕΠ διορισμένοι στην Α/θμια και Δ/θμια συνάδελφοι διορίστηκαν αναξιοκρατικά. Συλλήβδην, λοιπόν, η "επετηρίδα" στην πυρά! Αλήθεια, πιστεύεις κάτι τέτοιο;
Επίσης, να σου πω ότι προσωπικά έχω ΦΕΚ διορισμού 01/09/1997 και διορίστηκα με την επετηρίδα (χωρίς ποσόστωση)!
Καλές (όσο γίνεται) Γιορτές

ΥΓ. Πολλή συνωμοσιολογία, βρε παιδιά...
Αγαπητέ συνάδελφε, προφανώς το νέο μισθολόγιο δεν αφορά μόνο τους εκπαιδευτικούς αλλά όλους τους δημοσίους οπότε δεν θέτω το θέμα σε σχέση με την επετηρίδα ούτε υπονοώ ότι ΟΛΟΙ οι παλιοί δημόσιοι διορίστηκαν αναξιοκρατικά. Σίγουρα πάντως σημαντικό ποσοστό των δημοσίων υπαλλήλων που διορίστηκαν τη δεκαετία του 1980 δεν διορίστηκαν αξιοκρατικά. Θεωρώ ότι είναι άδικο οι παλιοί αυτοί υπάλληλοι να υφίστανται ελάχιστες εισοδηματικές απώλειες τη στιγμή που οι νέοι κυριολεκτικά κατακρεουργούνται...

Αποσυνδεδεμένος billmaniat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3549 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 07:16:07 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκαιο, απλά αυτοί αποτελούν τον κομματκό στρατό και δεν τολμούν να τον ακουμπήσουν. Πληροφοριακά αναφέρω ότι τη στιγμή που μας απαξιώνουν και μας εξοντώνουν, ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΞΗΣΗ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΑΥΞΗΣΗ στα σώματα ασφαλείας τα οποία σημειωτέον δεν έχουν ενταχθεί στο μισθολόγιο και ούτε επρόκειτο.
Αυτό μου είπε φίλος που είναι στην πυροσβεστική.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3550 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 08:43:45 μμ »
Τώρα που ο μισθός του νεοδιόριστου ή με μικρή προυπηρεσία εκπαιδευτικού έγινε "επίδομα" λέτε να το καταργήσουν;  :o

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3551 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 09:12:31 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκαιο, απλά αυτοί αποτελούν τον κομματκό στρατό και δεν τολμούν να τον ακουμπήσουν. Πληροφοριακά αναφέρω ότι τη στιγμή που μας απαξιώνουν και μας εξοντώνουν, ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΞΗΣΗ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΑΥΞΗΣΗ στα σώματα ασφαλείας τα οποία σημειωτέον δεν έχουν ενταχθεί στο μισθολόγιο και ούτε επρόκειτο.
Αυτό μου είπε φίλος που είναι στην πυροσβεστική.

Ο αντρας μου ειναι πυροσβεστης και πιστεψε με οχι αυξηση δεν εχει παρει αλλα μειωθηκαν οι αποδοχες του λογω φορου και τους τρεις τελευταιους μηνες επαιρνε -300 ευρω. Θα μπουν δε στο ενιαιο ,ετοιμαζεται νομο που θα ψηφιστει το φεβρουαριο. Ολα αυτα ενω εγω με ενα παιδι κατανταω να παιρνω 780 ευρω!Το λεω για να δεις οτι συμφωνω οτι μας απαξιωνουν 100% απλα να μη λεμε και ανακριβειες για αλλες κοινωνικες ομαδες...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3552 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 09:41:49 μμ »
Ιδιαίτερα "γερασμένοι" σύλλογοι εκπαιδευτικών που δεν θίγονται πολύ από το νέο μισθολόγιο θα μπορούσαν να προσφέρουν ένα μικρό ποσό από τον μισθό τους για να στηρίξουν τους νεότερους εκπαιδευτικούς που δυσκολεύονται. Άντ’ αυτού θα μπορούσαν ακόμη οι πιο ηλικιωμένες συνάδελφοι να προσφέρουν  καλοψημένες σπιτίσιες σπανακόπιτες ή τυρόπιτες  στους δύσμοιρους νεότερους…

Επίσης, οι νεοδιόριστοι θα βρεθούν σίγουρα στην επαρχία και θα ήταν καλό οι παλαιότεροι συνάδελφοι να ενημερώνουν την τοπική κοινωνία για τον ερχομό των «ταλαίπωρων» και να έβρισκαν τρόπους στήριξης τους. Αν ο κακότυχος νεοδιόριστος καταφθάσει δε με οικογένεια απαιτούνται περισσότερες θυσίες. Η τοπική κοινωνία οφείλει να τους διασφαλίζει τουλάχιστον 2 τενεκέδες λάδι, 54 κότες (μια κότα την εβδομάδα), αυγουλάκια, 50 κιλά κρέας και τα  ζαρζαβατικά τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο διορισμού μέχρι να οργανωθούν από μόνοι τους. Να τους βρουν και κάποιο σπιτάκι, γιατί με τον μισθό τους μόνο στάβλο μπορούν να νοικιάσουν…

Μακάρι να μπορούσαμε να βασιστούμε στην αλληλεγγύη των παλαιοτέρων συναδέλφων...  :(

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3553 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 11:04:13 μμ »
Ιδιαίτερα "γερασμένοι" σύλλογοι εκπαιδευτικών που δεν θίγονται πολύ από το νέο μισθολόγιο θα μπορούσαν να προσφέρουν ένα μικρό ποσό από τον μισθό τους για να στηρίξουν τους νεότερους εκπαιδευτικούς που δυσκολεύονται. Άντ’ αυτού θα μπορούσαν ακόμη οι πιο ηλικιωμένες συνάδελφοι να προσφέρουν  καλοψημένες σπιτίσιες σπανακόπιτες ή τυρόπιτες  στους δύσμοιρους νεότερους…

Επίσης, οι νεοδιόριστοι θα βρεθούν σίγουρα στην επαρχία και θα ήταν καλό οι παλαιότεροι συνάδελφοι να ενημερώνουν την τοπική κοινωνία για τον ερχομό των «ταλαίπωρων» και να έβρισκαν τρόπους στήριξης τους. Αν ο κακότυχος νεοδιόριστος καταφθάσει δε με οικογένεια απαιτούνται περισσότερες θυσίες. Η τοπική κοινωνία οφείλει να τους διασφαλίζει τουλάχιστον 2 τενεκέδες λάδι, 54 κότες (μια κότα την εβδομάδα), αυγουλάκια, 50 κιλά κρέας και τα  ζαρζαβατικά τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο διορισμού μέχρι να οργανωθούν από μόνοι τους. Να τους βρουν και κάποιο σπιτάκι, γιατί με τον μισθό τους μόνο στάβλο μπορούν να νοικιάσουν…

Μακάρι να μπορούσαμε να βασιστούμε στην αλληλεγγύη των παλαιοτέρων συναδέλφων...  :(
Τσιγάρα και ρακές δεν έχει;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος ntina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3554 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 09:23:13 πμ »
Καλημερα!
Ειμαι 3 χρονια μονιμη με δυο παιδια και η θεση μου ειναι στη Σαμο τωρα βρισκομαι σε αδεια ανατροφης και ειχα χαθει απο τα γεγονοτα!!Χθες μπαινω στην τραπεζα και βλεπω 492, ηθελα να ρωτησω αυτα ειναι του μηνα η δεκαπενθημερο ?

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3555 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 11:38:37 πμ »
Ιδιαίτερα "γερασμένοι" σύλλογοι εκπαιδευτικών που δεν θίγονται πολύ από το νέο μισθολόγιο θα μπορούσαν να προσφέρουν ένα μικρό ποσό από τον μισθό τους για να στηρίξουν τους νεότερους εκπαιδευτικούς που δυσκολεύονται. Άντ’ αυτού θα μπορούσαν ακόμη οι πιο ηλικιωμένες συνάδελφοι να προσφέρουν  καλοψημένες σπιτίσιες σπανακόπιτες ή τυρόπιτες  στους δύσμοιρους νεότερους…

Επίσης, οι νεοδιόριστοι θα βρεθούν σίγουρα στην επαρχία και θα ήταν καλό οι παλαιότεροι συνάδελφοι να ενημερώνουν την τοπική κοινωνία για τον ερχομό των «ταλαίπωρων» και να έβρισκαν τρόπους στήριξης τους. Αν ο κακότυχος νεοδιόριστος καταφθάσει δε με οικογένεια απαιτούνται περισσότερες θυσίες. Η τοπική κοινωνία οφείλει να τους διασφαλίζει τουλάχιστον 2 τενεκέδες λάδι, 54 κότες (μια κότα την εβδομάδα), αυγουλάκια, 50 κιλά κρέας και τα  ζαρζαβατικά τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο διορισμού μέχρι να οργανωθούν από μόνοι τους. Να τους βρουν και κάποιο σπιτάκι, γιατί με τον μισθό τους μόνο στάβλο μπορούν να νοικιάσουν…

Μακάρι να μπορούσαμε να βασιστούμε στην αλληλεγγύη των παλαιοτέρων συναδέλφων...  :(

Δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα άλλο οι γερασμένοι συνάδελφοί μας που τους έχει μείνει ένα ίχνος δικαιοσύνης , παρά μονάχα να ψηφίσουν την απεργεία διαρκείας.
Και ας δουλεύουν μετά αυτοί όσοι θέλουν.

Η προκύρηξη απεργείας διαρκείας αρκεί, μετά γνωρίζουμε εμείς πως θα αποσυντονίσουμε την υπηρεσία και το κράτος, απεργώντας στοχευμένα τις ημέρες
που μας έχουν ανάγκη, και δουλεύοντας τις ημέρες που δεν μας έχουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 646
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.