*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατία και μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 26809 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 10, 2009, 07:48:56 μμ »
Η εγκυμοσύνη πρέπει να προστατεύεται και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα! Και φυσικά σε όλους τους χώρους υπάρχουν κίνδυνοι για τη μητέρα, αλλά σε χώρους με πολλούς ανθρώπους και κυρίως παιδιά, περισσότεροι.. :-\ Πιστεύω ότι ένας ευσυνείδητος γιατρός δεν γράφει εύκολα άδειες, όταν δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος για τη μητέρα. Ίσα-ίσα που προτρέπουν τώρα τις εγκύους να συνεχίσουν να εργάζονται και να γυμνάζονται, με προσοχή όμως..Όσο για τις μεταθέσεις, είναι δίκαιο να προηγούνται όσοι έχουν οικογένειες..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:08:03 μμ »
Όσο για τις μεταθέσεις, είναι δίκαιο να προηγούνται όσοι έχουν οικογένειες..
Για ποιο ακριβώς λόγο αυτό είναι δίκαιο;

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:12:45 μμ »
Για τον ευνόητο λόγο ότι μία οικογένεια πρέπει να είναι ενωμένη..τα παιδά χρειάζονται κοντά και τους 2 γονείς τους..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:13:51 μμ »
Μία έγκυος γυναίκα που δουλεύει σε σχολείο κατά τη διάρκεια της εκυμοσύνης της
α) Βρίσκεται συνεχώς εκτεθιμένη σε περιβάλλον ιώσεων. Καθημερινά τα παιδιά συνωστίζονται δίπλα μου και τις περισσότερες φορές κρέμονται από πάνω μου βήχωντας ασταμάτητα και ρουφώντας τις μύτες από την έντονη καταρροή.Να μη μιλήσω για τα κρούσματα ιλαράς και οστρακιάς που είχα στην τάξη μου.  Είναι λοιπόν κανείς που πιστεύει πως άυτό είναι το καταλληλότερο περιβάλλον για μία έγκυο η οποία απαγορεύεται να πάρει ακόμα και το πιο αθώο φαινομενικά φάρμακο;
β) Το περιβάλλον του σχολείου είναι χώρος συνεχών ατυχημάτων. Τα μικρά παιδιά τρέχουν σα ζουρλά χωρίς να βλέπουν που πηγαίνουν. Συνεχώς πέφτουν πάνω μας. Να μη μιλήσουμε για τις μπάλες που σου έρχονται ουρανοκατέβατες.......
γ) Μία έγκυος γυναίκα θέλει ησυχία ,ηρεμία και δεν κάνει να συγχύζεται, κάτι που σίγουρα δε θα βρει στο σχολείο αφού καθημερινά όλο και κάποιος μαθητής θα σε βγάλει εκτός εαυτού.
Οι περισσότερες έγκυοι υποφέρουν από τα κλασικά συμπτώματα της εγκυμοσύνης κόπωση, υπνηλία και το χειρότερο απ' όλα ναυτία. Ποιος είναι αυτός ο εργαζόμενος που μπορεί να εργαστεί υπό αυτές τις συνθήκες;
Επίσης μια έγκυος δε μπορούμε ποτέ να πούμε ότι είναι καλά. Τώρα είναι καλά και την άλλη στιγμή συμβαίνει το μοιραίο και σε τρέχουν στο νοσοκομείο και ίσα που προλαβαίνουν να σώσουν και εσένα και το παιδί. Πρέπει λοιπόν να βρίσκεται ανάμεσα σε δικούς της ανθρώπους και κοντά σε γιατρούς. Στο δυσπρόσιτο νησί που υπηρετώ, με τους σχεδόν ανύπαρκτους γιατρούς, δεν είναι λίγες οι γυναίκες που έχασαν τα παιδιά τους γιατί δεν μπόρεσαν έγκαιρα να φτάσουν σε νοσοκομείο. Όταν όμως έμειναν ξανά έγκυος εξαφανίστηκαν από το νησί. Το μύνημα το είχαν πάρει: ακόμα και αν αισθάνεσαι καλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί την επόμενη στιγμή.
Μία έγκυος γυναίκα λοιπόν είναι μία ειδική περίπτωση και ουδεμία σχέση έχει με τους εκπαιδευτικούς φαντάσματα και γι' αυτό δεν θα πρέπει να συγχέεται μ' αυτούς. Αυτοί που δε συμμερίζονται την παραπάνω άποψη είναι σίγουρα άνδρες που δεν έχουν βιώσει το τι θα πει εγκυμοσύνη και το χειρότερο, που δεν είχαν καν την κοίνή λογική και το αίσθημα να μπουν στη θέση μιας εγκύου.
Όλους αυτούς τους κυρίους λοιπόν που μιλάν εκ του ασφαλούς γιατί δεν κυνδινεύει η δική τους η ζωή αλλά κάποιου άλλου, τους συμβουλεύω όταν παντρευτούν και οι γυναίκες τους μείνουν έγκυος να τις αφήσουν να υπηρετήσουν τη θητεία τους, μόνες και έρημες, σε κάποιο νησί τύπου Αη- Στράτη, που ως γνωστό παρέχει πλήρη νοσοκομειακή υποστήριξη,για να μην θεωρηθούν κηφήνες και πέσει έξω το Ελληνικό κράτος



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:13:16 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:34:02 μμ »
Για τον ευνόητο λόγο ότι μία οικογένεια πρέπει να είναι ενωμένη..τα παιδά χρειάζονται κοντά και τους 2 γονείς τους..
Όποιοι κάνουν παιδιά έχουν την ευθύνη της ανατροφής τους. Δεν είναι καθόλου δίκαιο όσοι είναι παντρεμένοι με παιδιά να εκμεταλλεύονται την ιδιότητά τους ως γονείς σε βάρος των υπόλοιπων συναδέλφων.

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:38:50 μμ »

... Όταν όμως έμειναν ξανά έγκυος ...


 ...και οι γυναίκες τους μείνουν έγκυος ...





Εκπαιδευτικός έ; Μόνιμη; Στο Ελλαδιστάν έ;

Μη δίνεις σημασία, τα κορόϊδα πληρώνουν, εσένα και πολλούς άλλους σαν κι εσένα...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:54:49 μμ »
ΑΝ (λέμε τώρα) καταφέρναμε ποτέ να καταλήξουμε, να διεκδικήσουμε και να εξασφαλίσουμε ένα δίκαιο σύστημα μοριοδότησης καμιά από τις παραπάνω διαμάχες δε θα είχε νόημα, γιατί πολύ απλά δε θα είχε λόγο ύπαρξης. Μου φαίνεται παράλογη η διαφωνία για της επαπειλούμενες, μου φαίνεται παράλογο μητέρες με βρέφη να αποχωρίζονται τα μεγαλύτερα παιδιά τους για να υπηρετήσουν στην πινέζα και μου φαίνεται εξίσου παράλογο ο ανύπανδρος ή/ και άτεκνος συνάδελφος να είναι μόνιμα σε πινέζα.
Μήπως αντί να εστιάζαμε στην κατσίκα/ πινέζα/ καμπούρα του γείτονα να βλέπαμε όλοι μαζί τι να διεκδικήσουμε;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 10, 2009, 10:17:16 μμ »
Για σιγά ρε παιδιά, γιατί θα ξεχάσουμε και τα ελληνικά που μάθαμε στο σχολείο!!

Τα μόρια, δε λέγονται "μόρια". Λέγονται "μόρια συνθηκών διαβίωσης". 

Εντάξει, να πάρεις την απόσπαση αν την δικαιούσαι σύμφωνα με το νόμο.

Τα "μόρια συνθηκών διαβίωσης" όμως; Αλλού να διαβιώνεις, άλλα μόρια να παίρνεις;

Αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και το δίνεις; οεο!



Είπε η συνάδελφος moon, ότι αν δεν έδιναν τα μόρια αυτά, κανείς δε θα πήγαινε στα γραφεία.

Κααααααλά.

Ας το κάνανε και θα βλέπαμε τότε πόσοι θα προτιμούσανε να "κλειστούνε σε ένα γραφείο και να δουλεύουν 7ωρο" προκειμένου να είναι κοντά στο σπίτι τους, κι ας μην παίρνανε τα μόρια!!! Δηλαδή, τι φαντάζεσαι συνάδελφε; Δε θα βρισκόταν άνθρωποι να κάνουν την καρδιά τους πέτρα και να πάνε; Απλά θα άλλαζαν οι προτεραιότητες των βυσμάτων. Αντί να κυνηγάνε τα γραφεία, θα κυνηγάγανε τα σχολεία.

Αλλά μόρια διαβίωσης, να μην παίρνει κα-νέ-νας αποσπασμένος. Για κανένα λόγο.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος ptsiotakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα, ξεκίνησε...
    • Προφίλ
    • ΑΕΠΠ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 10, 2009, 10:35:55 μμ »
Είναι φανερό οτι πολλές φορές η προσωπική υπόθεση δεν μας επιτρέπει να δούμε τη γενικότερη εικόνα

Το δημογραφικό πρόβλημα στην Ελλάδα είναι δεδομένο και ο μέσος όρος γεννήσεων είναι πιθανώς και λιγότερο απο 1 παιδί ανα ζευγάρι.

Συνεπώς, καλά κάνουν οι έγκυες και παίρνουν επαπειλούμενες, να πάνε σπίτι τους να γεννήσουν, να πάρουν και την άδειά τους και μετά να επιστρέψουν στη θέση τους.
Μακάρι να κάνουν και 17 παιδιά και ας μην εργαστούν ποτέ στη θέση τους. Προσωπικά σε αυτό το θέμα είμαι κάθετος, έστω και για άδεια απο τον 2ο μήνα κύησης.

Αυτονόητο είναι επίσης, πως αν κάποιος έχει οικογένεια, πρέπει να έχει επιπλέον μόρια. Αν κάποιος δεν έχει οικογένεια (επιλογή του και μπράβο του), δεν δικαιούται τα μόρια αυτά. Δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να παντρευτεί, αλλά η ισοπέδωση που παρατηρώ δεν είναι σωστή. Κάποιος εκπαιδευτικός με 2 παιδιά πρέπει κατά το δυνατόν να είναι κοντά στην οικογένειά του.



Όσον αφορά τα μόρια συνθηκών διαβίωσης, είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ οτι κάποιος αποσπασμένος πρέπει να παίρνει τα μόρια της περιοχής που έχει αποσπαστεί.
Φυσικά αυτό ΙΣΧΥΕΙ στην περίπτωση που κάνει αίτηση απόσπασης.
Πρέπει να ισχύει και στην περίπτωση της "απόσπασης για τις ανάγκες της υπηρεσίας", γιατί για αυτό συζητάμε εδώ.
ΕΚΤΟΣ και αν κάποιος διαμένει μόνιμα στη ΛΕΣΒΟ και ώντας ανεκτίμητη μονάδα στην ΚΥ του ΥΠΕΠΘ τον τραβάνε εκεί "για τις ανάγκες της υπηρεσίας", οπότε ας πάρει τα μόρια της Λέσβου ρε αδερφέ   ;D
Με ειλικρινή εκτίμηση,
Tσιωτάκης Παναγιώτης
http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 10, 2009, 11:30:08 μμ »
 
[/quote]


Εκπαιδευτικός έ; Μόνιμη; Στο Ελλαδιστάν έ;

Μη δίνεις σημασία, τα κορόϊδα πληρώνουν, εσένα και πολλούς άλλους σαν κι εσένα...
[/quote]
Γιατί τόσο μένος εναντίον μου και τέτοιου είδους κακεντρεχή σχόλια;
Εσύ που τα γράφεις αυτά τι γνωρίζεις για μένα και πώς τολμάς να ισχυρίζεσαι ότι εσύ με πληρώνεις;
Μήπως φαντάστηκες πως αυτά που έγραψα τα έγραψα επειδή τα έκανα εγώ η ίδια; Να σου πω λοιπόν πως δούλεψα 8 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και στην εγκυμοσύνη μου δούλευα , σε πιο χαλαρούς ρυθμούς, μεχρι τον όγδοο μήνα. Βρισκόμουν όμως στο σπίτι μου, με τους δικούς μου ανθρώπους να με προσέχουν και κοντά σε όλους τους γιατρούς. Τώρα που έχω ένα παιδάκι 7 χρονών , βρίσκομαι 3 χρόνια μακριά από το σπίτι μου και υπηρετώ σε ένα μικρό δυσπρόσιτο νησί.
Ποτέ μου λοιπόν δεν ήμουν ένας βολεψάκιας κηφήνας, όπως από τα λεγόμενά σου αφήνεις να διαφανεί. Αντίθετα έχω δουλέψει σκληρά, παλεψα πολύ για να κερδίσω τη θέση που έχω, της οποίας το τίμημα είναι ομολογουμενως τεράστιο- όσοι παντρεμένοι βρίσκονται στη δική μου θέση καταλαβαίνουν πολύ καλά τι εννοώ.

Αυτό που με το προηγούμενό μου μύνημα ήθελα να τονίσω το ξαναλέω. Είναι το λιγότερο αναλγησία να επιμένει κάποιος πως μια έγκυος που βρίσκεται μόνη της σε κάποιο μέρος πρέπει να μείνει εκεί για να υπηρετήσει τη θέση της. Ιδιαίτερα δε αν βρίσκεται σε μέρος χωρίς ιατροφαρμακευτική περιθαλψη θα πρέπει να φύγει το συντομότερο δυνατό. Όσοι υποστηρίζουν το αντίθετο δεν ξέρουν τι λένε.__

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 11, 2009, 10:18:11 πμ »
Μήπως αντί να εστιάζαμε στην κατσίκα/ πινέζα/ καμπούρα του γείτονα να βλέπαμε όλοι μαζί τι να διεκδικήσουμε;
+1.000

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 11, 2009, 06:45:11 μμ »
Μετά από πρόταση μιας συναδέλφου την οποία δεν αναφέρω επειδή αν ήθελε να φανεί το όνομά της θα το έγραφε μόνη της στο φόρουμ, έδωσε μια πολύ καλή ιδέα, να απευθυνθούμε για το θέμα των μορίων των βυσμάτων σε γραφεία στο συνήγορο του πολίτη.
Μπάινοντας στο site βρήκα αυτό:
Τηλέφωνο εξυπηρέτησης κοινού : 210 7289600

| Πώς υποβάλλεται η αναφορά

Με απλή αίτηση προς τον Συνήγορο του Πολίτη, από την οποία προκύπτουν σαφώς τα στοιχεία του ενδιαφερόμενου πολίτη. Η αίτηση υποβάλλεται:

αυτοπροσώπως
ταχυδρομικώς
με τηλεομοιοτυπία (fax)

| Τι πρέπει να περιλαμβάνει η αναφορά

συνοπτική περιγραφή του προβλήματος
ποια είναι η εμπλεκόμενη δημόσια υπηρεσία
τις ενέργειες που έχουν προηγηθεί
το αποτέλεσμά τους
κάθε αποδεικτικό στοιχείο ή πληροφορία που μπορεί να βοηθήσει στη  διερεύνηση του θέματος

| Που υποβάλλεται η αναφορά

στα γραφεία του Συνηγόρου του Πολίτη, κατά τις εργάσιμες ημέρες Χατζηγιάννη Μέξη 5, 115 28 Αθήνα (περιοχή  Χίλτον), 8.30 π.μ-2μ.μ, 3ος όροφος
με fax στον αριθμό  210 7292129

Η δ/νση είναι http://www.synigoros.gr/

Επείδή λέει πως πρέπει να βρούμε πρώτα τι έχει γίνει προηγούμενα γι'αυτό, προτείνω να ψάξουμε όλοι, είτε προσωπικά, είτε μέσω κάποιου δικηγόρου, και να κάνουμε όλοι μαζί ενυπόγραφη αναφορά για να ψάξουν το θέμα. Περιμένω συμμετοχές και ότι πληροφορία βρείτε αναφέρετέ την για να δούμε πως θα κινηθούμε. Πρέπει επιτέλουν να ενεργοποιηθούμε για να σταματήσει η κοροιδία!

Αποσυνδεδεμένος dimtaso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 08:19:09 μμ »
Patreas  γ φάση για τους φιλολόγους ειδικής να αναμένουμε μια όπως πέρυσι ή θα είναι μικρότερη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 241
Σύνολο: 243

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.