*

Αποστολέας Θέμα: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.  (Αναγνώστηκε 12958 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:22:13 μμ »
Βρε Ρόζυ4 έφυγε από το σπίτι με δύο όπλα και 80 σφαίρες ::) ::) ::), είναι δυνατό να μην είχαν καταλάβει τίποτα οι δικοί του; Τόσο βαθιά νυχτωμένη είμαι για τις πιθανές σχέσεις των παιδιών με τους γονείς; Να αρχίσω να ανησυχώ για το ρομαντισμό μου;

Δε θεωρώ ότι ο γονιός οφείλει να τα ξέρει όλα, αλλά δε γίνεται να έχει για όλα ευθύνη μόνο ο εκπαιδευτικός.
Θέλω ειδικούς στα σχολεία και θέλω και ειδικούς κοντά στην οικογένεια δε διαφωνώ σε αυτό, αλλά μου είναι αδιανόητο κατευθείαν τα πυρά να στρέφονται στο δάσκαλο χωρίς κανένας άλλος να αναλαμβάνει καμιά ευθύνη.
Δεν κατηγόρησα τους εκπαιδευτικούς. Την ευκολία να αποδίδουμε ευθύνες σε πρόσωπα και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουμε όλα τα γεγονότα. Από ότι φαίνεται οι γονείς είχαν παρατηρήσει μια αλλόκοτη συμπεριφορά και είχαν συστήσει στο παιδί τους να συμβουλευθεί έναν ψυχολόγο. Δυστυχώς δεν πρόλαβαν τις εξελίξεις...


υγ δεν αποκλείω φυσικά να έχουν ευθύνες και οι γονείς και οι καθηγητές και οι γείτονες και οι συμμαθητές και όσοι τέλος πάντων τον γνώριζαν και δεν μίλησαν ή δεν έπραξαν όταν έπρεπε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2009, 08:24:57 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:52 »

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:29:38 μμ »

οταν στερησεις την ελπιδα απο ενα παιδι, τι στα αληθεια του μενει να κανει; αληθεια τα παιδια ειναι χαζα, τυφλα ή κουφα και δε νιωθουν την απελπισια και την απογνωση των ενηλικων που τους περιβαλλουν; δε νιωθουν την αλαζονεια και το θρασος; προσωπικα το μονο που τους προτεινω ειναι η προσωπικη διαδρομη γνωσης. δυστυχως δεν μπορω να τους προσφερω τιποτε περισσοτερο. δεν τους παραδιδω καμια κοινωνια που να αξιζει να ζεις. οι λεξεις αξιοκρατια και πιστη μου ακουγονται γελοιες πριν τις προφερω. ετοιμαστειτε λοιπον για αυτο που οι προηγουμενες γενιες σπρειραμε και ακομη σπερνουμε: μισαλλοδοξια, ρατσισμος, περιθωριοποιηση, ανεργια, απομονωση, αναξιοκρατια, χρημα, χρηματισμος, μεσον, νεποτισμος.

υγ. τι να λεμε τωρα για ψυχολογους, εκπαιδευτικους, γονεις, μακρια απο μας και τετοια... κυμβαλον αλαλαζον.



Προσυπογράφω.


Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:48:18 μμ »
[quote author=rozy4 link=topic=11560.msg159056#msg159056 date=1239384133
υγ δεν αποκλείω φυσικά να έχουν ευθύνες και οι γονείς και οι καθηγητές και οι γείτονες και οι συμμαθητές και όσοι τέλος πάντων τον γνώριζαν και δεν μίλησαν ή δεν έπραξαν όταν έπρεπε.

[/quote]

Α, μπράβο αυτό εννούσα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 10, 2009, 08:55:43 μμ »
Δίπλα σε σχολείο της Αν.Αττικής που πηγαίνω για πδσ, είναι ένα χωράφι που τώρα είναι γεμάτο με μαργαρίτες και παπαρούνες. Σήμερα λοιπόν, είδα με έκπληξη δυο κορίτσια του Λυκείου που μάζευαν λουλούδια. Η πρώτη μου σκέψη, έχοντας στο μυαλό μου και το γεγονός στον οαεδ, ήταν ότι δεν χάθηκαν όλα! Συνεχίζουμε να γοητευόμαστε από την πανσέληνο, να ερωτευόμαστε, να κάνουμε σχέδια. Δεν είναι όλα μαύρα, ούτε προδιαγεγραμμένα. Αρκεί να σηκώνουμε λίγο το βλέμμα μας και να βλέπουμε τον ορίζοντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:52 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 10, 2009, 10:11:23 μμ »
Ναι μόνο που εκεί  τα παιδιά ζουν κοντά στη φύση ενώ κάποια άλλα ανάμεσα σε τοίχους
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2009, 10:18:02 μμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 10, 2009, 10:31:37 μμ »
 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Σχετικά με το περιστατικό βίας σε Σχολή του ΟΑΕΔ

        Με αφορμή το σημερινό, τραγικό περιστατικό σε Σχολή του ΟΑΕΔ το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ επισημαίνει τα εξής:

        Ανεξάρτητα από το χώρο στον οποίο συνέβη, πρόκειται για ένα ιδιαίτερα ανησυχητικό περιστατικό, που έρχεται σε συνέχεια ανάλογων, και συχνά ακόμη πιο ακραίων περιστατικών, που έχουν συμβεί σε άλλες χώρες της Ευρώπης και στις ΗΠΑ.
        Από την πλευρά μας, τονίζουμε την ανάγκη να διερευνηθούν συστηματικά τα αίτια και οι παράγοντες που συμβάλλουν στην εμφάνιση τέτοιων φαινομένων και, κυρίως, να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα για την έγκαιρη πρόληψη και αντιμετώπισή τους.
         Οι ποικίλες μορφές βίας που εκδηλώνονται σε εκπαιδευτικούς χώρους αποτελούν σήμερα ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Περιστατικά βίας έχουν κατ’ επανάληψη βρεθεί στο επίκεντρο της επικαιρότητας και έχουν προβληθεί από τα μέσα μαζικής επικοινωνίας με ιδιαίτερη έμφαση, αν και στη χώρα μας δεν είναι συνήθη.
         Εκείνο που συνήθως δεν τονίζεται όσο πρέπει είναι ότι η βία στους χώρους της εκπαίδευσης δεν μπορεί να εξετάζεται χωρίς να συνυπολογίζεται η επίδραση του ευρύτερου κοινωνικού περιβάλλοντος, μέσα στο οποίο ζουν τα παιδιά. Και σε αυτό το ευρύτερο περιβάλλον, στο οποίο επίσης συμμετέχουν και κοινωνικοποιούνται οι νέοι, οι σχέσεις των ανθρώπων χαρακτηρίζονται συχνά από βιαιότητα κάθε είδους, άμεσα συνδεδεμένη με διακρίσεις, καταπίεση και εκμεταλλευτικές σχέσεις.
         Παράλληλα, πρέπει να διερευνηθεί ο τρόπος με τον οποίο επιδρούν τα μέσα μαζικής επικοινωνίας στη διαμόρφωση της συμπεριφοράς των νέων. Ο χειρισμός ακραίων περιστατικών βίας από τα μέσα  πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή. Επίσης, πρέπει να δοθεί έμφαση και στους κινδύνους που απορρέουν από την κακή χρήση νέων τεχνολογιών, κυρίως το Διαδίκτυο (Internet).
         Ζητούμε να ληφθούν όλα τα απαιτούμενα μέτρα, ώστε κάθε χώρος εκπαίδευσης να καταστεί ασφαλής κυψέλη απρόσκοπτης και ολόπλευρης ανάπτυξης της προσωπικότητας του μελλοντικού πολίτη και πεδίο έμπρακτης εφαρμογής και σεβασμού των δικαιωμάτων όλων των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας.
         Είναι αναγκαίο, στο πλαίσιο ενός σύγχρονου σχολικού προγράμματος, που θα προετοιμάζει τα παιδιά επαρκώς για τις προκλήσεις του σήμερα και του αύριο, να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στην αγωγή του πολίτη, με βασικές διαστάσεις της το σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα, την καταπολέμηση των αρνητικών διακρίσεων κάθε είδους και την εκπαίδευση στα μέσα μαζικής επικοινωνίας.
         Επιπλέον, πρέπει να εκτιμηθεί σωστά η σημασία που έχουν η κατάλληλη οργάνωση των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, η υποστήριξή τους με το αναγκαίο επιστημονικό προσωπικό και η επαρκής και συνεχής επιμόρφωση των εκπαιδευτικών. Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι οι ελάχιστοι –μόλις 15 σε όλη την Ελλάδα- Συμβουλευτικοί Σταθμοί Νέων, που είναι αρμόδιοι να παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη στα σχολεία, είναι ουσιαστικά εγκαταλειμμένοι, χωρίς τις αναγκαίες υποδομές και συχνά χωρίς και το απαιτούμενο επιστημονικό προσωπικό, ενώ και τα Κέντρα Πρόληψης του ΟΚΑΝΑ και των Δήμων αντιμετωπίζουν την κρατική αδιαφορία. Βραχυπρόθεσμα, απαιτείται να στελεχωθούν το συντομότερο δυνατό οι Συμβουλευτικοί Σταθμοί με το αναγκαίο επιστημονικό προσωπικό (ψυχολόγους, ψυχιάτρους, κοινωνικούς λειτουργούς, κοινωνιολόγους κ.λπ.) και να αυξηθεί ο αριθμός τους, ώστε να λειτουργεί τουλάχιστον ένας σε κάθε Διεύθυνση Εκπαίδευσης. Παράλληλα, είναι αναγκαίο να συνδεθεί πιο στενά η ασκούμενη εκπαιδευτική πολιτική με την επιστημονική/παιδαγωγική έρευνα, που πρέπει να αναπτυχθεί και να αξιοποιηθεί ακόμη περισσότερο.
         Τέλος, εκφράζοντας τη διάθεση όλου του εκπαιδευτικού κόσμου, δηλώνουμε ότι θα συμβάλουμε, στο μέτρο των δυνατοτήτων μας, συνεργαζόμενοι με την επιστημονική κοινότητα, τους αρμόδιους παράγοντες και φορείς, τους γονείς και τους μαθητές / μαθήτριές μας στον περιορισμό τέτοιων θλιβερών περιστατικών και στην διαμόρφωση ενός κατάλληλου παιδαγωγικού περιβάλλοντος, σεβασμού των δικαιωμάτων, αλληλεγγύης και εμπιστοσύνης στα σχολεία.

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank10_4_9_339.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 11, 2009, 01:44:17 πμ »
Πολύ λυπηρό το γεγονός, εγώ σκέφτομαι τους  γονείς όταν το μάθανε τι θα σκέφτηκαν, ένα παιδί 19χρονών να πυροβολεί εναντίον ανθρώπων και στο τέλος να αυτοκτονεί.

Δυστυχώς το βάρος της ευθύνης το έχουν πρωτίστως οι γονείς και μετά οι εκπαιδευτικοί, κανείς δεν είναι άμιρως ευθυνών, όσοι λένε τι μπορούσαν να κάνουν και οι εκπαιδευτικοί, απλά βγάζουν την ουρά τους απέξω,

 φυσικά το σημαντικότερο όλων είναι η πρόληψη και όχι η καταστολή, όσον αφορά την πρόληψη της πολιτείας είναι μηδαμινή έως ανύπαρκτη όποτε μένει απλά στο χέρι και την ευαισθησία των εκπαιδευτικών κυρίως. Μια τέτοια πράξη υποθέτω θα παρουσιάζεται πολλές ενδείξεις-αποδείξεις της κακής του συμπεριφοράς στο σχολείο κακή απόδοση κυρίως. Δε πιστεύω να ήταν και το "καλύτερο" παιδί.

Απλά το μόνο που απομένει είναι ένα σκεφτούμε όλοι τις ευθύνες μας σαν άνθρωποι και να πράτουμε αναλόγως.


Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 11, 2009, 09:48:21 πμ »
Έμαθα το περιστατικό, χθες αργά το απόγευμα από έναν άλλο συνάδελφο. Το παιδί αυτό, ο δράστης έμενε 400 μέτρα από το σπίτι μου. Η φωτογραφία του δε μου θυμίζει τίποτα, αλλά είχα ακούσει γι αυτόν από μαθητές μου. Τον είχαν αποβάλλει νομίζω και από το λύκειο του Ρέντη. Δεν είμαι ψυχολόγος για να ξέρω τι συνέβαινε με αυτό το παιδί. Μένω στο Ρέντη έξι χρόνια και θα ήθελα να σας μιλήσω λίγο για μια κατάσταση που ούτε την φαντάζεστε. Μέσα στο Ρέντη υπήρχε μια μεγάλη έκταση, όπου ένας εργολάβος την αγόρασε και έκτισε αντί 10 πολυκατοικίες, όπως προέβλεπε ο συντελεστής δόμησης 20 πολυκατοικίες. Τα σπίτια αυτά που, αρχικά προορίζονταν για την εργατική κατοικία, τελικά πουλήθηκαν ιδιωτικά σε εξευτελιστικές τιμές, κυρίως σε ομογενείς από τη Ρωσία και σε μερικούς φουκαράδες Έλληνες. Τον ελεύθερο χώρο που είχε απομείνει τον έκλεισε με αλυσίδες και τον έκανε παράνομο πάρκιν. Στο Ρέντη αυτή η έκταση είναι απαγορευμένη για εμάς. Όλοι το ονομάζουνε γκέτο. Υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων εκεί μέσα που απειλούν, δέρνουν όποιον βρεθεί εμπόδιο στο δρόμο τους. Γνωρίζουμε ότι οι περισσότεροι οπλοφορούν, γνωρίζουμε ότι εκεί μέσα τα βράδια διακινούνται ναρκωτικά. Προσωπικά, επειδή συμμετείχα σ' ένα σύλλογο, με τον οποίο προσπαθούσαμε να εξωραίσουμε κάπως αυτή τη γειτονιά, δέχτηκα απειλές με την απειλή όπλου και όχι μόνο εγώ φυσικά. Η αστυνομία κωφεύει. Φοβούνται και αυτοί. Εδώ θέλω να τονίσω ότι δεν είναι όλοι έτσι. Υπάρχουν παιδιά μεταναστών από τη συγκεκριμένη γειτονιά που είναι μαθητές μου και θα ήθελα να σας μιλάω ώρες για αυτά, για το πόσο περήφανη νιώθω που είναι μαθητές μου. Εν τέλει, για μας εδώ ήταν ζήτημα χρόνου να συμβεί το έγκλημα. Αυτή τη φορά δεν ήταν το παιδί μου, ήταν το παιδί μια άλλης μητέρας από τη γειτονιά. Η κατάσταση όμως υπάρχει. Ήθελα να πω, με αυτό το μακροσκελές μήνυμα (και συγχωρέστε με γι αυτό), ότι για μας είνα ζήτημα χρόνου να συμβεί το επόμενο, δυστυχώς!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 11, 2009, 09:54:35 πμ »
Έμαθα το περιστατικό, χθες αργά το απόγευμα από έναν άλλο συνάδελφο. Το παιδί αυτό, ο δράστης έμενε 400 μέτρα από το σπίτι μου. Η φωτογραφία του δε μου θυμίζει τίποτα, αλλά είχα ακούσει γι αυτόν από μαθητές μου. Τον είχαν αποβάλλει νομίζω και από το λύκειο του Ρέντη. Δεν είμαι ψυχολόγος για να ξέρω τι συνέβαινε με αυτό το παιδί. Μένω στο Ρέντη έξι χρόνια και θα ήθελα να σας μιλήσω λίγο για μια κατάσταση που ούτε την φαντάζεστε. Μέσα στο Ρέντη υπήρχε μια μεγάλη έκταση, όπου ένας εργολάβος την αγόρασε και έκτισε αντί 10 πολυκατοικίες, όπως προέβλεπε ο συντελεστής δόμησης 20 πολυκατοικίες. Τα σπίτια αυτά που, αρχικά προορίζονταν για την εργατική κατοικία, τελικά πουλήθηκαν ιδιωτικά σε εξευτελιστικές τιμές, κυρίως σε ομογενείς από τη Ρωσία και σε μερικούς φουκαράδες Έλληνες. Τον ελεύθερο χώρο που είχε απομείνει τον έκλεισε με αλυσίδες και τον έκανε παράνομο πάρκιν. Στο Ρέντη αυτή η έκταση είναι απαγορευμένη για εμάς. Όλοι το ονομάζουνε γκέτο. Υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων εκεί μέσα που απειλούν, δέρνουν όποιον βρεθεί εμπόδιο στο δρόμο τους. Γνωρίζουμε ότι οι περισσότεροι οπλοφορούν, γνωρίζουμε ότι εκεί μέσα τα βράδια διακινούνται ναρκωτικά. Προσωπικά, επειδή συμμετείχα σ' ένα σύλλογο, με τον οποίο προσπαθούσαμε να εξωραίσουμε κάπως αυτή τη γειτονιά, δέχτηκα απειλές με την απειλή όπλου και όχι μόνο εγώ φυσικά. Η αστυνομία κωφεύει. Φοβούνται και αυτοί. Εδώ θέλω να τονίσω ότι δεν είναι όλοι έτσι. Υπάρχουν παιδιά μεταναστών από τη συγκεκριμένη γειτονιά που είναι μαθητές μου και θα ήθελα να σας μιλάω ώρες για αυτά, για το πόσο περήφανη νιώθω που είναι μαθητές μου. Εν τέλει, για μας εδώ ήταν ζήτημα χρόνου να συμβεί το έγκλημα. Αυτή τη φορά δεν ήταν το παιδί μου, ήταν το παιδί μια άλλης μητέρας από τη γειτονιά. Η κατάσταση όμως υπάρχει. Ήθελα να πω, με αυτό το μακροσκελές μήνυμα (και συγχωρέστε με γι αυτό), ότι για μας είνα ζήτημα χρόνου να συμβεί το επόμενο, δυστυχώς!
Κατά τ'άλλα, οι καθηγητές φταίνε. >:( Τι να σου κάνουν οι έρμοι όταν επικρατεί αυτή η κατάσταση που μας περιγράφεις στην περιοχή; :( Καλά, η αστυνομία τι φοβάται; Θα μας τρελάνουν; >:(

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 11, 2009, 10:19:14 πμ »
Τι φοβάται η αστυνομία; Προφανώς μη βρεθούν σε καμιά εντατική στην καλύτερη περίπτωση. Ακούστε και αυτό και βγάλτε τα συμπεράσματά σας για την ωραία πραγματικότητα στην οποία ζούμε. Προσπαθούσαμε να δημοσιοποίησουμε το ζήτημα, αφού οι πάντες μας αγνοούσαν. Εκτός από όλα όσα σας περιέγραψα για την εγκληματικότητα σε αυτή τη γειτονιά, οι πολυκατοικίες είναι τόσο κοντά η μία στην άλλη που σε περίπτωση πυρκαγιάς ή σεισμού θα παγιδευτούν όλοι οι ένοικοι. Μέσα σε αυτό το χώρο ζουν 800 οικογένειες! Δεν μπορεί να μπει ασθενοφόρο ή πυροσβεστικό όχημα. Μα τι λέω, ούτε Ι.Χ. Έχει συμβεί πυρκαγιά και δεν μπορούσαν οι πυροσβέστες να κάνουν τίποτα. Πήγαμε σε διάφορα κανάλια και πρωτίστως στον κύριο Τριανταφυλλόπουλο (τον υπερασπιστή των αδυνάτων!). Μας έκλεισαν την πόρτα παντού! Χθες, μου είπαν γείτονες ότι τα κανάλια ήταν μαζεμένα στη συγκεκριμένη γειτονιά. Εύγε, στις ύαινες-δημοσιογράφους. Άντε, μέχρι την επόμενη φορά που κάποιος από εμάς θα είναι στη θέση του μαθητή που βρίσκεται σήμερα στην εντατική. Ευτυχώς, από ό,τι έμαθα διέφυγε τον κίνδυνο. Tέλος, ήθελα να προσθέσω ότι κανένας δεν αναρωτήθηκε (ψυχιάτροι, ψυχολόγοι, δημοσιογραφίσκοι κτλ.) πώς βρέθηκε να έχει όπλα ένας 19χρονος; Για αυτό τα παιδί, όπως και για πολλά παιδιά εκεί μέσα, είναι πολύ εύκολο. Ξέρετε, αν αυτή είναι η δουλειά του γονιού, του θείου ή του οικογενειακού φίλου είναι πολύ εύκολο να βρεις και όπλα και σφαίρες.  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2009, 10:36:49 πμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 11, 2009, 11:37:23 πμ »
Έμαθα το περιστατικό, χθες αργά το απόγευμα από έναν άλλο συνάδελφο. Το παιδί αυτό, ο δράστης έμενε 400 μέτρα από το σπίτι μου. Η φωτογραφία του δε μου θυμίζει τίποτα, αλλά είχα ακούσει γι αυτόν από μαθητές μου. Τον είχαν αποβάλλει νομίζω και από το λύκειο του Ρέντη. Δεν είμαι ψυχολόγος για να ξέρω τι συνέβαινε με αυτό το παιδί. Μένω στο Ρέντη έξι χρόνια και θα ήθελα να σας μιλήσω λίγο για μια κατάσταση που ούτε την φαντάζεστε. Μέσα στο Ρέντη υπήρχε μια μεγάλη έκταση, όπου ένας εργολάβος την αγόρασε και έκτισε αντί 10 πολυκατοικίες, όπως προέβλεπε ο συντελεστής δόμησης 20 πολυκατοικίες. Τα σπίτια αυτά που, αρχικά προορίζονταν για την εργατική κατοικία, τελικά πουλήθηκαν ιδιωτικά σε εξευτελιστικές τιμές, κυρίως σε ομογενείς από τη Ρωσία και σε μερικούς φουκαράδες Έλληνες. Τον ελεύθερο χώρο που είχε απομείνει τον έκλεισε με αλυσίδες και τον έκανε παράνομο πάρκιν. Στο Ρέντη αυτή η έκταση είναι απαγορευμένη για εμάς. Όλοι το ονομάζουνε γκέτο. Υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων εκεί μέσα που απειλούν, δέρνουν όποιον βρεθεί εμπόδιο στο δρόμο τους. Γνωρίζουμε ότι οι περισσότεροι οπλοφορούν, γνωρίζουμε ότι εκεί μέσα τα βράδια διακινούνται ναρκωτικά. Προσωπικά, επειδή συμμετείχα σ' ένα σύλλογο, με τον οποίο προσπαθούσαμε να εξωραίσουμε κάπως αυτή τη γειτονιά, δέχτηκα απειλές με την απειλή όπλου και όχι μόνο εγώ φυσικά. Η αστυνομία κωφεύει. Φοβούνται και αυτοί. Εδώ θέλω να τονίσω ότι δεν είναι όλοι έτσι. Υπάρχουν παιδιά μεταναστών από τη συγκεκριμένη γειτονιά που είναι μαθητές μου και θα ήθελα να σας μιλάω ώρες για αυτά, για το πόσο περήφανη νιώθω που είναι μαθητές μου. Εν τέλει, για μας εδώ ήταν ζήτημα χρόνου να συμβεί το έγκλημα. Αυτή τη φορά δεν ήταν το παιδί μου, ήταν το παιδί μια άλλης μητέρας από τη γειτονιά. Η κατάσταση όμως υπάρχει. Ήθελα να πω, με αυτό το μακροσκελές μήνυμα (και συγχωρέστε με γι αυτό), ότι για μας είνα ζήτημα χρόνου να συμβεί το επόμενο, δυστυχώς!
Σε μια  τέτοια κατάσταση πολύ σωστά το είπε η panickos τι να κάνουν οι εκπαιδευτικοί; Συμφωνώ ότι όλα είναι θέμα παιδείας, αλλά σε αυτή την περίπτωση η παιδεία, αν αρχίσει να λειτουργεί σωστά τα αποτελέσματα μπορούν να είναι μακροπρόθεσμα και μόνο. Και οι αστυνομικοί τι να κάνουν; και η πολεοδομία πού ήταν; Πώς είναι δυνατόν σε ένα μπλοκ να ζουν 800 οικογένειες, όπως είπε η L.k.; Όσο για τους δημοσιογράφους μη λερώσω το στόμα μου πρωί- πρωί. Που έβλεπα νωρίς το πρωί τις δήθεν ενημερωτικές εκπομπές και είδα την αναπαράσταση του φονικού από όλες τις γωνίες με τα πιο σύγχρονα γραφικά. Και κάποιους ταλαίπωρους αυτόπτες μάρτυρες να ζωντανεύουν τη σκηνή με τις πιο αντριχιαστικές λεπτομέρειες. Άσε που έμαθα πώς μπορείς να μετατρέψεις ψεύτικα πιστόλια σε ενεργά. Αυτό θα πει ενημέρωση: άμεση και γρήγορη. Από φιλόλογος μέσα σε λίγα λεπτά μπορείς να γίνεις οπλουργός.  Με λίγα λόγια χαίρε ενημέρωση και χαίρε χάος αμέτρητον!

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 11, 2009, 04:13:06 μμ »
Δε θέλω να πω κ να σχολιάσω κάτι. Μόνο ένα κεράκι ν' ανάψω για το καημένο αυτό παιδί κ για τα θύματά του... 
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 11, 2009, 06:13:27 μμ »

Σε μια  τέτοια κατάσταση πολύ σωστά το είπε η panickos τι να κάνουν οι εκπαιδευτικοί;




Για αρχή, να κόψουν τα παραμύθια και να λένε στα παιδιά την αλήθεια για το τι συμβαίνει. Και αν δεν ξέρουν οι ίδιοι οι "εκπαιδευτικοί" τι συμβαίνει (....) να πάνε να μάθουν.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 11, 2009, 07:16:39 μμ »
Αν περιμένανε τα παιδιά να μάθουν την αλήθεια από τους εκπαιδευτικούς σωθήκαμε.............Τα περισσότερα παιδιά γνωρίζουν τί γίνεται στην πραγματικότητα - από γονείς γεννηθήκανε-  δεν ήρθαν χωρίς ταυτότητα, δεν είναι UFO

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.