*

Αποστολέας Θέμα: Επιτηρητές Πανελληνίων  (Αναγνώστηκε 161246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:38:04 μμ »
Πολυ περιεργο, παντως, να μη μας εχει ενημερωσει ο διευθυντης οτι υπαρχουν σχετικά εντυπα αιτησης για οσους θελουν ή δε θελουν να πανε επιτηρητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:55 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 08, 2011, 09:31:59 πμ »
Μάλλον δεν θα του έχουν έρθει αυτά τα έγγραφα, γιατί ούτε εμάς μας έχει έρθει κάποια τέτοια ενημέρωση

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 08, 2011, 02:03:33 μμ »
Εμάς το χαρτί συνοδευόταν από εγκύκλιο που είχε ως καταληκτική ημερομηνία τις 12 Απριλίου.
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 08, 2011, 03:27:19 μμ »
Ποτε δεν κατάλαβα γιατί να είναι σημαντική μόνο η συγγένεια καθηγητή με υποψήφιο και όχι και η απλή γνωριμία! αν δηλαδή είμαστε οικογενειακοί φίλοι, ή τον έχω ιδιαίτερο αυτό δεν μετράει; Δεν θα έπρεπε να το δηλώνουμε;
Απλά θέλω να δηλώσω ότι γνωρίζω παιδιά πολύ στενών οικογενειακών  φίλων σε όλα τα σχολεία του νομού, ώστε να μην πάω επιτηρητής!  :P
μάλλον λίγο άσχετο με το θέμα αλλά διαβάζοντας θυμήθηκα ότι σε ειδικό μάθημα στις πανελλήνιες είχα επιτηρητή στην ίδια αίθουσα τον πρώτο ξάδερφο του πατέρα μου που είχε και το ίδιο επώνυμο!
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:55 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 08, 2011, 03:34:03 μμ »
Μιας και πλησιάζουν οι πανελλαδικές, επαναφέρω το θέμα της τουαλλέτας. Τι κάνετε όταν το μισό τμήμα ζητάει να πάει τουαλέτα για τον γνωστό λόγο, δηλαδή να ανοίξει τα σκονάκια, ή να ανοίξει το κινητό;

Εγώ τους λέω από την αρχή πριν πάρουν τα θέματα ότι όποιος θέλει να πάει τουαλέτα να πάει τώρα γιατί μετα γίνεται συνοστισμός και είναι δύσκολο να πάρετε σειρά!
Θυμάμαι που μου ζητούσαν κάποιοι να πάνε τουαλέτα, που το ύφος τους δεν μου ενέπνεε και εμπιστοσύνη, και τότε έκανα το εξής: έβγαινα στον διάδρομο, έκανα υποτίθεται ότι συνενοοούμε με τον επιτηρητή στον διάδρομο, και έκανα νόημα με χειρονομία από την πόρτα της αίθουσας στον μαθητή ότι γίνεται χαμός και θα πρέπει να περιμένει αρκετά. Έτσι με έβλεπαν και οι άλλοι και κανείς δεν ζητούσε τουαλέτα. Τον άφηνα μόνο αν διαπίστωνα ότι είχε αλλάξει χρώμα το πρόσωπό του! Βασανιστήρια δηλαδή!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 08, 2011, 04:41:04 μμ »
Όσον αφορά την τουαλέτα, γιατί δεν γίνονται τα εξής δύο: να αφήνουν ΟΛΟΙ τα κινητά σε μια έδρα μπροστά πριν την έναρξη (όπως γινόταν και σε εμάς στον ΑΣΕΠ) με την αυστηρή προειδοποίηση ότι αν εντοπιστεί πάνω σε κάποιον κινητό, θα υπάρχουν κυρώσεις κλπ (σύμφωνα πάντα με ότι ισχύει από τον κανονισμό και νόμο), και επίσης πριν πάει κάποιος τουαλέτα, να αδειάζει μπροστά στον επιτηρητή τσέπες κλπ. Φυσικά, για τα σκονάκια υπάρχουν και άλλα μέρη να τα κρύψει κανείς, αλλά αν δεν το περιμένουν, θα τα έχουν βάλει απλά στις τσέπες.
Επίσης, υπάρχει και το χρονικό όριο.. πόση ώρα πια να βρίσκεται στην τουαλέτα και πόσα πια θα μπορεί να βρει σε τυχόν σκονάκια; Δεν σώζεται με τίποτα τελευταία στιγμή έτσι κι αλλιώς.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 08, 2011, 04:52:23 μμ »
Όσον αφορά την τουαλέτα, γιατί δεν γίνονται τα εξής δύο: να αφήνουν ΟΛΟΙ τα κινητά σε μια έδρα μπροστά πριν την έναρξη (όπως γινόταν και σε εμάς στον ΑΣΕΠ) με την αυστηρή προειδοποίηση ότι αν εντοπιστεί πάνω σε κάποιον κινητό, θα υπάρχουν κυρώσεις κλπ (σύμφωνα πάντα με ότι ισχύει από τον κανονισμό και νόμο), και επίσης πριν πάει κάποιος τουαλέτα, να αδειάζει μπροστά στον επιτηρητή τσέπες κλπ. Φυσικά, για τα σκονάκια υπάρχουν και άλλα μέρη να τα κρύψει κανείς, αλλά αν δεν το περιμένουν, θα τα έχουν βάλει απλά στις τσέπες.
Επίσης, υπάρχει και το χρονικό όριο.. πόση ώρα πια να βρίσκεται στην τουαλέτα και πόσα πια θα μπορεί να βρει σε τυχόν σκονάκια; Δεν σώζεται με τίποτα τελευταία στιγμή έτσι κι αλλιώς.

Πρωτον εμενα αναπληρωτρια ουσα με καλουν θελω δε θελω επιτηρητρια. Οντως μπορεις να αρνηθεις αν επικαλεστεις (και αποδειξεις) λογους υγειας. Επισης οταν πας στο σχολειο που εισαι επιτηρητεις μπορεις να συνεννοηθεις με τη λυκειακη αν καποια μερα δεν μπορεις να πας.
Οσο για τα κινητα εγω αυτο που εχω δει ειναι οτι τα παιδια τα αφηνουν σε ενα σημειο της αιθουσας οπως καναμε κι εμεις στον Ασεπ. Δεν εχω δει Πανελληνιες με τα παιδια να εχουν τα κινητα επανω τους! Εκτος κι αν αλλαζει απο εξεταστικο σε εξαταστικο κεντρο

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 08, 2011, 05:26:53 μμ »
Όσον αφορά την τουαλέτα, γιατί δεν γίνονται τα εξής δύο: να αφήνουν ΟΛΟΙ τα κινητά σε μια έδρα μπροστά πριν την έναρξη (όπως γινόταν και σε εμάς στον ΑΣΕΠ) με την αυστηρή προειδοποίηση ότι αν εντοπιστεί πάνω σε κάποιον κινητό, θα υπάρχουν κυρώσεις κλπ (σύμφωνα πάντα με ότι ισχύει από τον κανονισμό και νόμο), και επίσης πριν πάει κάποιος τουαλέτα, να αδειάζει μπροστά στον επιτηρητή τσέπες κλπ. Φυσικά, για τα σκονάκια υπάρχουν και άλλα μέρη να τα κρύψει κανείς, αλλά αν δεν το περιμένουν, θα τα έχουν βάλει απλά στις τσέπες.
Επίσης, υπάρχει και το χρονικό όριο.. πόση ώρα πια να βρίσκεται στην τουαλέτα και πόσα πια θα μπορεί να βρει σε τυχόν σκονάκια; Δεν σώζεται με τίποτα τελευταία στιγμή έτσι κι αλλιώς.

Πρωτον εμενα αναπληρωτρια ουσα με καλουν θελω δε θελω επιτηρητρια
. Οντως μπορεις να αρνηθεις αν επικαλεστεις (και αποδειξεις) λογους υγειας. Επισης οταν πας στο σχολειο που εισαι επιτηρητεις μπορεις να συνεννοηθεις με τη λυκειακη αν καποια μερα δεν μπορεις να πας.
Οσο για τα κινητα εγω αυτο που εχω δει ειναι οτι τα παιδια τα αφηνουν σε ενα σημειο της αιθουσας οπως καναμε κι εμεις στον Ασεπ. Δεν εχω δει Πανελληνιες με τα παιδια να εχουν τα κινητα επανω τους! Εκτος κι αν αλλαζει απο εξεταστικο σε εξαταστικο κεντρο

παίρνουν και αναπληρωτές στις επιτηρήσεις;δε νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 08, 2011, 05:40:26 μμ »
Παίρνουν και αναπληρωτές!
Απλως σε ορισμένες δ/νσεις,ίσως επειδη φτιάχνουν διαφορετικές καταστάσεις ,με ΙΚΑ και δεν ξέρω και τι άλλο (αυτό μπορει να μας το πει κάποιος που εργάζεται σε δ/νση) , παίρνουν μόνο μόνιμους.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 08, 2011, 05:40:52 μμ »
μπορούν να καλέσουν και αναπληρωτές για επιτήρηση. Εξαρτάται το πόσους καθηγητές κάθε φορά χρειάζονται ( το οποίο είναι αποτέλεσμα του αριθμου των μαθητών που εξετάζονται -  και άρα των αιθουσών που θα γεμίσουν).

το θέμα της τουαλέτας είναι περίπλοκο. Όσα χρόνια ήμουν στη λυκειακή επιτροπή πάντως τα κινητά τηλέφωνα τα παίρναμε πριν την εξέταση και τα φυλάσσαμε σε ένα κουτί στο γραφείο του διευθυντή. Η αλήθεια είναι ότι ήμασταν ιδιαίτερα προσεκτικοί γιατί σε προηγούμενη χρονιά είχαμε περίπτωση προσπάθειας δολίευσης των εξετάσεων καραμπινάτης ( ο μαθητής προσπάθησε να μιλήσει  με τον καθηγητή του απο το φροντιστήριο μέσω κινητού αλλά τον  τσακώσαμε και ο μαθητής έχασε δια παντός το δικαίωμα συμμετοχης στις εξετάσεις). Ιδου λοιπόν τι κάναμε με το θέμα :
χρησιμοποιούσαμε αποκλειστικά και μόνο τη μία απο τις δύο τουαλέτες των καθηγητών και όχι των μαθητών γιατί α. βρίσκονταν δίπλα στο γραφείο του διευθυντή οποτε τις ελέγχαμε πιο εύκολα και β. είχαν μόνο δύο "δωμάτια"  ένα για άντρες και ένα για γυναίκες σε αντιθεση με το "χάος' των μαθητικών μπάνιων.
Στο ένα "δωμάτιο" που δεν χρησιμοποιούσαμε είχαμε τοποθετήσει τον μηχανισμό απενεργοποίησης κινητών ( ο οποίος δουλεύει σε τόσο μικρές αποστάσεις εκπληκτικά!! Για μεγαλύτερες αποστάσεις απεδείχθη ότι δεν ήταν και τόσο αποτελεσματικός).
Κάθε φορά κλείναμε το καζανάκι ώστε διάφορα σκονάκια ή λοιπά ειδη να μην μπορεί να τα καταπιεί ο ....νιαγάρας. Το καζανάκι το τραβάγαμε εμείς αφού έβγαινε ο μαθητής έξω αλλά παρουσία του. Επισης κάθε φορά η καθαρίστρια άδειαζε το καλαθάκι!
Εντάξει, τραβηγμένα μέτρα και κουραστικά βέβαια αλλά μετά την πρώτη μέρα οπότε και είχε πέσει σύρμα ότι δεν περνάει τίποτα, στην τουαλέτα κατέληγαν αυτοί που πραγματικά το είχαν ανάγκη!

Δυστυχώς κάποια πράγματα ενώ μπορούν να γίνουν σχετικά εύκολα, κολλάνε στο " ωχ αδελφέ, αυτό θα κάνουμε πρωί πρωϊ ....!!" Βρε παιδιά - αν χρειαστεί ΝΑΙ, αυτο θα κάνουμε!! Εξαρτάται τι θέλει κανείς πιο πολύ : την απόλυτη αδιαβλητότητα των πανελλαδικών ή να αράξει με τη φραπεδιά του στο διάδρομο;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 08, 2011, 06:02:16 μμ »
Όσον αφορά την τουαλέτα, γιατί δεν γίνονται τα εξής δύο: να αφήνουν ΟΛΟΙ τα κινητά σε μια έδρα μπροστά πριν την έναρξη (όπως γινόταν και σε εμάς στον ΑΣΕΠ) με την αυστηρή προειδοποίηση ότι αν εντοπιστεί πάνω σε κάποιον κινητό, θα υπάρχουν κυρώσεις κλπ (σύμφωνα πάντα με ότι ισχύει από τον κανονισμό και νόμο), και επίσης πριν πάει κάποιος τουαλέτα, να αδειάζει μπροστά στον επιτηρητή τσέπες κλπ. Φυσικά, για τα σκονάκια υπάρχουν και άλλα μέρη να τα κρύψει κανείς, αλλά αν δεν το περιμένουν, θα τα έχουν βάλει απλά στις τσέπες.
Επίσης, υπάρχει και το χρονικό όριο.. πόση ώρα πια να βρίσκεται στην τουαλέτα και πόσα πια θα μπορεί να βρει σε τυχόν σκονάκια; Δεν σώζεται με τίποτα τελευταία στιγμή έτσι κι αλλιώς.

Πρωτον εμενα αναπληρωτρια ουσα με καλουν θελω δε θελω επιτηρητρια
. Οντως μπορεις να αρνηθεις αν επικαλεστεις (και αποδειξεις) λογους υγειας. Επισης οταν πας στο σχολειο που εισαι επιτηρητεις μπορεις να συνεννοηθεις με τη λυκειακη αν καποια μερα δεν μπορεις να πας.
Οσο για τα κινητα εγω αυτο που εχω δει ειναι οτι τα παιδια τα αφηνουν σε ενα σημειο της αιθουσας οπως καναμε κι εμεις στον Ασεπ. Δεν εχω δει Πανελληνιες με τα παιδια να εχουν τα κινητα επανω τους! Εκτος κι αν αλλαζει απο εξεταστικο σε εξαταστικο κεντρο

παίρνουν και αναπληρωτές στις επιτηρήσεις;δε νομίζω...

Καλε πως δεν παιρνουν;;;; Αφου σου λεω εμενα και τους υπολοιπους αναπληρωτες στα σχολεια που ειμαι καθε χρονο κανονικοτατα μας καλουν κι ας μη θελουμε!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος beboulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 08, 2011, 06:09:02 μμ »
παιζει ρολο αν καποιος αναπληρωτης εχει τοποθετηθει σε λυκειο?υπαρχει περιπτωση να μην τον καλεσουν για επιτηρηση στις πανελλαδικες εξαιτιας του γεγονοτος αυτου?
Dum spiro spero ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 08, 2011, 06:12:49 μμ »
παιζει ρολο αν καποιος αναπληρωτης εχει τοποθετηθει σε λυκειο?υπαρχει περιπτωση να μην τον καλεσουν για επιτηρηση στις πανελλαδικες εξαιτιας του γεγονοτος αυτου?

συνήθως προτιμούν από τα γυμνάσια. Αν και φέτος που τα εξεταστικά κέντρα θα ειναι κοινά για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ θα γινει γενική ανακατάταξη των επιτηρητών γιατί δε γινεται να επιτηρεις τους....μαθητές σου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος beboulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 08, 2011, 06:14:14 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση!
Dum spiro spero ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.