*

Αποστολέας Θέμα: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ - ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 84735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #336 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:14:56 μμ »

Όπως και να έχει... Όλα θα κριθούν από τα αρχαία στο γνωστικό...
AntreaEirini αν επιτρέπεται πόσο είχες γράψει στο γνωστικό των νέων??

80... Για μένα το θέμα δεν είναι ο βαθμός στα νέα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ, αλλά στον τωρινό! Που διάβασα 3 φορές περισσότερο, το περισσότερο διάβασμα απ' όλα τα αντικείμενα και θα πάρω ένα ωραιότατο 50! Απ'τη δική μου τη βλακεία!


Και για μένα αυτό είναι το ζήτημα... ότι με τρελό διάβασμα και θυσίες, οι βαθμοί και οι Μ.Ο. ανάμεσα στον τωρινό και τον προηγούμενο διαγωνισμό που πήγαινα χωρίς διάβασμα και αξιώσεις, δεν θα 'χουν αποκλιση...
Αντε, να τελειώνουμε βρε παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:17 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #337 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:18:52 μμ »
Βρε παιδιά, εγώ έχω την εντύπωση ότι οι επιτυχόντες θα είναι και διοριστέοι αυτή τη φορά. Είναι κουλή η εντύπωση αυτή ή μήπως τελικά έχει μία βάση;

Αυτό σημαίνει ότι οι επιτυχόντες θα είναι περίπου 4000 λιγότεροι...
Και μην ξεχνάμε ότι κάθε φορά οι υποψήφιοι είναι καλύτερα προετοιμασμένοι, άρα ανταποκρίνονται καλά σε πιο δύσκολα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #338 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:23:27 μμ »

Όπως και να έχει... Όλα θα κριθούν από τα αρχαία στο γνωστικό...
AntreaEirini αν επιτρέπεται πόσο είχες γράψει στο γνωστικό των νέων??

80... Για μένα το θέμα δεν είναι ο βαθμός στα νέα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ, αλλά στον τωρινό! Που διάβασα 3 φορές περισσότερο, το περισσότερο διάβασμα απ' όλα τα αντικείμενα και θα πάρω ένα ωραιότατο 50! Απ'τη δική μου τη βλακεία!


Και για μένα αυτό είναι το ζήτημα... ότι με τρελό διάβασμα και θυσίες, οι βαθμοί και οι Μ.Ο. ανάμεσα στον τωρινό και τον προηγούμενο διαγωνισμό που πήγαινα χωρίς διάβασμα και αξιώσεις, δεν θα 'χουν αποκλιση...
Αντε, να τελειώνουμε βρε παιδιά...
Δεν είναι μόνο δική σου η βλακεία...κι εγώ το ίδιο έπαθα και ειδικά με τα Νέα πικράθηκα ΠΟΛΥ!! Έχω την εντύπωση ότι δεν ήμασταν και πολύ τυχεροί αυτή τη φορά με τα θέματα!!  ??? Όντως να βγούνε....γιατί μας έχει φάει εκτός απ'την αγωνία και η περιέργεια για τα μαργαριτάρια μας....!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #339 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:24:09 μμ »
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα προετοιμασμένοι AntreaEirini...Μην κοιτάς εμάς εδώ μέσα που αγχωνόμαστε. Ξέρω πολύ κόσμο που έχει σταματήσει να ασχολείται με τον ΑΣΕΠ ή ασχολείται σε εντελώς "ερασιτεχνικό" επίπεδο :) Εμείς εδώ νομίζω είμαστε η μειοψηφία που δεν το παρατάμε και αγωνιζόμαστε. Και τα θέματα όλο και δυσκολεύουν, οπότε απευθύνονται σε λίγους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:17 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #340 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:43:14 μμ »
Δεν ξέρω, αλλά διαβάζοντας όλα όσα έχουν ειπωθεί μήνες τώρα, νομίζω ότι το σενάριο για τους διοριστέους θα είναι γνωστικό γύρω στη βάση και λίγο παραπάνω και διδακτική-παιδαγωγικά γύρω στο 70. Οπότε η βάση διορισμού θα είναι αρκετά χαμηλά. Είναι κουλή σκέψη;

Καθόλου κουλή,,, έχει κπ λογική.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #341 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:43:49 μμ »
ακομη και σαν μειοψηφια ομως ειμαστε δυστυχως πααααααααααρα πολλοι..................................γι αυτο και δεν μπορουμε να δουμε φως ρε παιδια..............  :-\  :'( > :(

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #342 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:44:59 μμ »
Πάντως και στους 2 προηγούμενους διαγωνισμούς που είχα δώσει, επειδή το μπλουμ ήταν πολύ βαθύ (πήρα ένα κορυφαίο 20/100 και 8/100....  -μη με ρωτάς πώς έγινε!!-) δεν μπόρεσαν να με σώσουν τα Νέα και τα Αρχαία. Πολύ κοντά στο 55, αλλά δυστυχώς αποτυχούσα. Τώρα που η βάση είναι στο 50 είναι σαφώς καλύτερα!!

Σόρι, αλλά 55 δεν είναι η  βάση; Συνολικά ΜΟ 55 σε κάθε θεματική ενότητα δε χρειάζεται για να είσαι επιτυχών;

Μη στενοχωριέστε αν έχετε γράψει άσχημα σε ένα μάθημα (μόνο). Στον προηγούμενο ήμουν επιτυχούσα (με ΜΟ γύρω στο 66) με 39 στην Ιστορία!
Για τη φετινή βάση διορισμού έχουμε κάνει σχετική συζήτηση σε άλλο τόπικ, δείτε το...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #343 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:51:50 μμ »
αχ μακαρι να εγραφα 39 ιστορια ........εγω το βλεπω για πολυ πιο πατο-κατω!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #344 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:52:36 μμ »
Η βάση είναι 50 σε κάθε ενότητα, αλλά 55 στο σύνολο.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #345 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:54:23 μμ »

 Δεν είναι μόνο δική σου η βλακεία...κι εγώ το ίδιο έπαθα και ειδικά με τα Νέα πικράθηκα ΠΟΛΥ!! Έχω την εντύπωση ότι δεν ήμασταν και πολύ τυχεροί αυτή τη φορά με τα θέματα!!  ??? Όντως να βγούνε....γιατί μας έχει φάει εκτός απ'την αγωνία και η περιέργεια για τα μαργαριτάρια μας....!!

Στη δική μου περίπτωση είναι θέμα δικής μου βλακείας. Να σου πω για παράδειγμα, όταν στη σχολή σε ένα μάθημα νεοελληνικής λογοτεχνίας μας είχαν βάλει να διαβάσουμε τον αυθέντη του Μορέως κι εγώ στην ερώτηση για το ποια φράση είναι λάθος δεν είδα ότι έγραφε "χρονικό" και όχι "αυθέντης", γιατί είχα κολλήσει στο ότι δε θυμάμαι ο Καζαντζάκης να έχει γράψει παιδικό βιβλίο και απάντησα λάθος, είναι δικό μου θέμα! Κι έκανα κι άλλα τέτοια... Πρώτη φορά αγχώθηκα τόσο πολύ σε εξέταση! Βασικά όταν συνειδητοποίησα ότι δε μπορώ να απαντήσω εύκολα σε ένα μεγάλο αριθμό ερωτήσεων πάγωσα! Δεν πειράζει, θα προετοιμαστώ καλύτερα ψυχολογικά την άλλη φορά!  

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #346 στις: Ιούνιος 29, 2009, 01:15:07 μμ »
Πού πήγατε όλοι ρε παιδιά; Μάλλον όλη αυτή η αναμονή μας έχει παγώσει.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #347 στις: Ιούνιος 29, 2009, 01:16:41 μμ »
Αυτή η ερώτηση ήταν παγίδα τελικά. Κι εγώ την άφησα αναπάντητη, ενώ γνώριζα πολύ καλά ότι ο Ραγκαβής έχει γράψει τον "Αυθέντη του Μορέως", γιατί ενώ η απάντηση έλεγε χρονικό, το μυαλό μου διάβαζε αυθέντης, οπότε λέω "αυτή είναι σωστή και δεν ξέρω τι ισχύει για τις άλλες", ας μην την απαντήσω καλύτερα.
Το κάνουν επίτηδες για να σε μπερδέψουν, την ώρα εκείνη και με το άγχος να προλάβεις και το χρόνο (αφού έχουμε και τα θέματα ανάπτυξης και τη μετάφραση στα αρχαία) δεν μπορούμε πάντα να κοιτάμε τόσο προσεκτικά όλες τις ερωτήσεις...
Στενοχωρήθηκα πολύ στα νέα. Όσο πιο πολύ τα διαβάζω τόσο χειρότερα γράφω. Στον 1ο ΑΣΕΠ που έδωσα (του 2005), αδιάβαστη, έγραψα 80 στα Νέα! Από τότε όλο και χειρότερα γράφω, ίσως και γιατί τα δυσκολεύουν, οι ερωτήσεις του 2005 δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτές του 2009...
Ειλικρινά, αναρωτιέμαι, τι θα βάλουν το... 2011;;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #348 στις: Ιούνιος 29, 2009, 01:19:27 μμ »

 Δεν είναι μόνο δική σου η βλακεία...κι εγώ το ίδιο έπαθα και ειδικά με τα Νέα πικράθηκα ΠΟΛΥ!! Έχω την εντύπωση ότι δεν ήμασταν και πολύ τυχεροί αυτή τη φορά με τα θέματα!!  ??? Όντως να βγούνε....γιατί μας έχει φάει εκτός απ'την αγωνία και η περιέργεια για τα μαργαριτάρια μας....!!

Στη δική μου περίπτωση είναι θέμα δικής μου βλακείας. Να σου πω για παράδειγμα, όταν στη σχολή σε ένα μάθημα νεοελληνικής λογοτεχνίας μας είχαν βάλει να διαβάσουμε τον αυθέντη του Μορέως κι εγώ στην ερώτηση για το ποια φράση είναι λάθος δεν είδα ότι έγραφε "χρονικό" και όχι "αυθέντης", γιατί είχα κολλήσει στο ότι δε θυμάμαι ο Καζαντζάκης να έχει γράψει παιδικό βιβλίο και απάντησα λάθος, είναι δικό μου θέμα! Κι έκανα κι άλλα τέτοια... Πρώτη φορά αγχώθηκα τόσο πολύ σε εξέταση! Βασικά όταν συνειδητοποίησα ότι δε μπορώ να απαντήσω εύκολα σε ένα μεγάλο αριθμό ερωτήσεων πάγωσα! Δεν πειράζει, θα προετοιμαστώ καλύτερα ψυχολογικά την άλλη φορά!  
Πάντως Αντρέα Ειρήνη, άκουσα πολλοί να έχουν μπερδευτεί με το Χρονικό- Αυθέντης, άρα δεν μπορεί να είναι δική σου βλακεία, μου μυρίζει παγίδα, φαινομενικά χαζή, αλλά έπιασε, τα κατάφεραν. Μη νομίζεις, πιο εύκολο είναι να πιαστείς σε τέτοια παγίδα παρά σε μία έξυπνη.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #349 στις: Ιούνιος 29, 2009, 01:33:24 μμ »
οντως, πολυ την πατησαν τη μπανανοφλουδα αυτη, μεταξυ των οποιων και η αφεντομουτσουναρα μου!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161672
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.